ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
_______________
УХВАЛА
"02" квітня 2015 р.Справа № 922/1226/13
Господарський суд Харківської області у складі:
головуючий суддя Савченко А.А.
суддя Міньковський С.В.
суддя Швидкін А.О.
при секретарі судового засідання Романченко Н.С.
розглянувши матеріали справи
за заявою ТОВ "Фірма Рогань" про визнання банкрутом ПАТ "Миропільська паперова фабрика" , код ЄДРПОУ 05773698 за участю :
представника ініціюючого кредитора - Борзих В.В., дов. №б/н від 11.11.2013р.
представника ПАТ "Промінвестбанк" - Могільовкін Р.Ю., дов. №09-32/670 від 15.09.14р.
ліквідатора - Севостьянов Є.В., свідоцтво №981 від 23.05.2013р.
ВСТАНОВИВ:
Постановою господарського суду Харківської області від 12 червня 2014 року припинено процедуру санації боржника, визнано юридичну особу - публічне акціонерне товариство "Миропільська паперова фабрика", місцезнаходження: 61172, м. Харків, вул. Роганська,159, ідентифікаційний код 05773698 - банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру. Призначено ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Севостьянова Євгена Вікторовича, якого зобов'язано в строк до 12 березня 2015 року виконати ліквідаційну процедуру.
На офіційному веб - сайті Вищого господарського суду України 13 червня 2014 року було оприлюднено повідомлення про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури за № 4864. Визначено граничний строк на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника - 13.08.2014 р.
04 вересня 2014 року на розгляд до господарського суду Харківської області надійшла заява Новоград - Волинської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області (вх. 30369) з вимогами до банкрута, в якій заявник просить суд визнати його вимоги у розмірі 40881,00 грн., які виникли після відкриття ліквідаційної процедури. Обгрунтовуючи вказану заяву, ДПІ зазначає, що ПАТ "Миропільська паперова фабрика" є платником податків і зборів та перебуває на обліку в Романівському відділенні Новоград-Волинської ОДПІ ГУ Міндоходів і зборів у Житомирській області та станом на 11.08.2014р. має податковий борг у розмірі 40881,00 грн., з яких: по земельному податку в розмірі 9569,64 грн.; по податку на додану вартість 8728,00 грн. та єдиний соціальний внесок в сумі 22583,36 грн.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 05 вересня 2014 року прийнято до розгляду заяву Новоград - Волинської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області з вимогами до банкрута та призначено її розгляд в судовому засіданні на 16 вересня 2014 р. о 16:50 год.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 16.09.2014 року у справі №922/1226/13 (колегія суддів: головуючий суддя Чистякова І.О., суддя Дзюба О.А., суддя Казарцева В.В.) відхилено повністю вимоги Новоград - Волинської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області до банкрута по заяві (вх. №30369 від 04 вересня 2014р.) в сумі 40881,00 грн.
Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 23.12.2014 року апеляційну скаргу Новоград-Волинської ОДПІ ГУ Міндоходів і зборів України у Житомирській області залишено без задоволення. Ухвалу господарського суду Харківської області від 16.09.2014 року у справі № 922/1226/13 залишено без змін.
Постановою Вищого господарського суду України від 12.02.2015р. касаційну скаргу Новоград-Волинської державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області задоволено частково. Постанову Харківського апеляційного господарського суду від 23.12.2014 року та ухвалу господарського суду Харківської області від 16.09.2014 року (про розгляд вимог за заявою Новоград-Волинської державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області №30369 від 04.09.2014 року) у справі №922/1226/13 скасовано. Справу №922/1226/13 передано на новий розгляд до господарського суду Харківської області.
У зв'язку з недопустимістю повторної участі в розгляді заяви суддів Чистякової І.О., Дзюби О.А. та Казарцевої В.В. здійснено повторний автоматичний розподіл справи, яким призначено головуючим суддею Дзюбу О.А.
У зв*язку з самовідводом судді Дзюби О.А. здійснено повторний автоматичний розподіл заяви, яким призначено головуючим суддею Савченко А.А. Розпорядженням голови суду Усатого В.О. від 17.03.2015р. призначено для розгляду заяви Новоград - Волинської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області (вх. 28658) з вимогами до банкрута у справі № 922/1226/13 колегію суддів у складі: головуючий суддя Савченко А.А., судді Кононова О.В. , Міньковський С.В.
У зв*язку з відпусткою судді Кононової О.В., 01.04.2015р. здійснено повторний автоматичний розподіл заяви, за результатами якого призначено для розгляду справи колегію суддів у складі: головуючий суддя Савченко А.А., судді Швидкін А.О., Міньковський С.В.
02.04.2015р. до суду надійшло клопотання Новоград - Волинської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області про підтримання заявлених вимог до банкрута у справі № 922/1226/13 в повному обсязі та їх розгляд без участі представника заявника.
В судовому засіданні ліквідатор не визнає грошові вимоги Новоград - Волинської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області до банкрута з підстав, викладених у повідомленні від 15 вересня 2014 року (вх. №31831).
Судова колегія, дослідивши в судовому засіданні матеріали справи по заяві, вислухавши пояснення ліквідатора та представників кредиторів, встановила наступне.
Постановою господарського суду Харківської області від 12 червня 2014 року припинено процедуру санації боржника, визнано юридичну особу - публічне акціонерне товариство "Миропільська паперова фабрика", місцезнаходження: 61172, м. Харків, вул. Роганська, 159, ідентифікаційний код 05773698 - банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру. Призначено ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Севостьянова Євгена Вікторовича, якого зобов'язано в строк до 12 березня 2015 року виконати ліквідаційну процедуру.
На офіційному веб - сайті Вищого господарського суду України 13 червня 2014 року було оприлюднено повідомлення про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури за № 4864. Визначено граничний строк на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника: 13.08.2014 р.
Заява Новоград - Волинської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області з вимогами до банкрута в загальній сумі 40881,00 грн. надійшла до суду 04 вересня 2014 року, але відбиток поштового штемпелю на конверті свідчить про, те що вона була направлена до суду 01.09.2014р., тобто поза межами двомісячного строку, визначеного у ч. 1 ст. 38 Закону про банкрутство.
Вимоги Новоград - Волинської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області до банкрута у розмірі 40881,00 грн. складаються з податкового боргу по земельному податку в розмірі 9569,64 грн., по податку на додану вартість 8728,00 грн., та єдиному соціальному внеску в сумі 22583,36 грн. Як вбачається з додатків, поданих ОДПІ до заяви, розрахунок цих сум проведено за період з 11.08.2014р. по 29.08.2014р.
Статтею 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (у редакції Закону України від 22.12.2011 № 4112-УІ, далі - Закон про банкрутство)) визначено поняття кредитора - це юридична або фізична особа, яка має у встановленому порядку підтверджені документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника, щодо виплати заборгованості із заробітної плати працівникам боржника, а також органи державної податкової служби та інші державні органи, які здійснюють контроль за правильністю та своєчасністю справляння єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів). Конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство. До конкурсних кредиторів відносяться також кредитори, вимоги яких до боржника виникли внаслідок правонаступництва за умови виникнення таких вимог до порушення провадження у справі про банкрутство. Поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство, у процедурах банкрутства боржника.
Відповідно до абз. 3 п. 1 ст. 38 Закону про банкрутство з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури у банкрута не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури.
Відповідно до абз. 8 п. 1 ст. 38 Закону про банкрутство вимоги за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури протягом двох місяців з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає.
Відповідна правова позиція стосовно застосування ст.38 вищевказаного Закону підтверджується також пунктом 29 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 28.03.13 № 01-06/606/2013 "Про Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (у редакції Закону України від 22.12.2011 № 4212-VI)", де зазначено, що статтею 38 Закону передбачено наслідки визнання боржника банкрутом. Зокрема, з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом у останнього не може виникати додаткових зобов'язань, у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), крім витрат, які безпосередньо пов'язані із здійсненням ліквідаційної процедури; строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута вважається таким, що настав.
Отже, після визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури у банкрута під час ліквідаційної процедури не виникає жодних додаткових грошових зобов`язань, так як строк виконання усіх грошових зобов`язань вважається таким, що настав з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
Як вбачається з поданих до заяви додатків розрахунок суми податкового боргу проведено за період з 11.08.2014р. по 29.08.2014р. Враховуючи, що ПАТ "Миропільська паперова фабрика" визнано банкрутом постановою господарського суду Харківської області від 12.06.2014р., а заборгованість боржника виникла у серпні 2014р., тобто після визнання боржника банкрутом, дані вимоги ОДПІ не мають характеру поточних у розумінні ст.1 Закону про банкрутство, оскільки виникли після відкриття ліквідаційної процедури, під час якої не виникає будь-яких нових зобов'язань.
На підставі наведеного, вимоги Новоград-Волинської ОДПІ ГУ Міндоходів і зборів України у Житомирській області у сумі 31311,36 грн. ( податок на додану вартість та єдиний соціальний внесок) є необґрунтованими та нараховані заявником неправомірно, а відтак відсутні підстави для їх задоволення. Відповідна правова позиція викладена також і в постанові Верховного Суду України у справі №5021/321/12 від 13.05.2014р.
Стосовно земельного податку в сумі 9569,64 грн., нарахованого за серпень 2014р.,судова колегія вважає необхідним зазначити наступне.
Згідно ст. 4-1 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
У відповідності до ст.112-12 ГПК України вказівки, що містяться у постанові касаційної інстанції, є обов*язковими для суду першої інстанції під час нового розгляду справи.
У постанові Вищого господарського суду Укріїни від 12.02.2015р. по справі № 922/1226/13 зазначено про підставність нарахування земельного податку в сумі 9569,64 грн., про пріоритетність застосування, у даному випадку, земельного та податкового законодавства та про те, що ці витрати слід вважати витратами, пов*язаними з ліквідаційною процедурою.
Так, відповідно до п.п. 1.1. Податкового кодексу України, цей кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Боржник перебуває на обліку у Новоград-Волинській ОДПІ ГУ Міндоходів і зборів України у Житомирській області, як платник окремих податків, відповідно до ст. 16 Податкового кодексу України. Згідно розрахунку боргу ПАТ "Миропільська паперова фабрика" самостійно визначено зобов'язання та подано декларацію з плати за землю на початку звітного (календарного) року, за який платником податків визначається плата за землю, відповідно до - п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Земельного кодексу України, суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
З урахуванням наведених норм обмеження, передбачені ч. 1 ст. 38 Закону про банкрутство, не стосуються, у даному випадку, вимог Новоград-Волинської ОДПІ ГУ Міндоходів і зборів України у Житомирській області в сумі 9569,64 грн., оскільки у матеріалах справи відсутні докази припинення земельних відносин, суб'єктом яких є банкрут, а також відсутні докази подання ліквідатором, у даній справі, за наявності зміни обставин (визнання боржника банкрутом), які існували на момент подання податкової декларації, подання уточнюючого розрахунку, у якому виключено суми до сплати, які не підлягають сплаті після визнання боржника банкрутом.
Оскільки приписами Податкового кодексу України не передбачено самостійного корегування податковим органом сум, задекларованих платником податків, а земельне законодавство не пов'язує визнання особи банкрутом з припиненням зобов'язань зі сплати податку на землю, отже, нараховану ОДПІ за вищевказаний період суму зі сплати земельного податку у розмірі 9569,64 грн. слід вважати витратами, пов'язаними з ліквідаційною процедурою.
Як було зазначено вище, згідно зі ст. 38 Закону про банкрутство вимоги за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являтись тільки в межах ліквідаційної процедури протягом двох місяців з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає. Кредитори, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними, а їх вимоги погашаються в шосту чергу в ліквідаційній процедурі.
Оскільки Законом обмежено строк подання заяв кредиторів, грошові вимоги яких виникли під час проведення процедур банкрутства, двома місяцями з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, вимоги таких кредиторів, які у встановлений строк не звернулися до господарського суду, мають погашатись в шосту чергу.
Оскільки матеріалами справи встановлено, що на розгляд до господарського суду Харківської області заява Новоград - Волинської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області (вх. 30369) з вимогами до банкрута надійшла поза межами двомісячного строку, визначеного у ч. 1 ст. 38 Закону про банкрутство, суд вважає, що вимоги в сумі 9569,64 грн. мають погашатися у шосту чергу та підлягають включенню до шостої черги задоволення кредиторських вимог.
Керуючись ст. ст. 1, 37-48 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. ст. 4-1,86 ГПК України,
УХВАЛИВ:
Визнати вимоги Новоград - Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області до банкрута - Публічного акціонерного товариства "Миропільська паперова фабрика" в загальній сумі 9569,64 грн. та включити їх до шостої черги задоволення вимог кредиторів.
Відхилити вимоги в сумі 31311,36 грн. ( податок на додану вартість та єдиний соціальний внесок).
Головуючий суддя Суддя Суддя Савченко А.А. Міньковський С.В. Швидкін А.О.