ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
м. Запоріжжя, вул. Кремлівська, 65-в
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 березня 2009 р. Справа № 2а-787/09/087016 год. 50 хв.
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Каракуша С.М.
при секретарі Гончаренко А.І.
за участю представника позивача Сокура В.М.
представників відповідача Благодір Р.В., Сидоренко А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу
за позовом:Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Петра» до:Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя про:визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія «Петра»звернулось з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя про визнання нечинним положення Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій форма «С»№ 00012303 від 08.01.2009 р. в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність, що складає 30587 грн. 25 коп., посилаючись на те, що виявлена невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків, сумі коштів, що зазначена у денному Х-звіті РРО у розмірі 6117 грн. 45 коп. є залишком денної готівкової виручки за 22.12.2008 р., яка була оприбуткована до каси та відображена у касовій книзі.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити та дав пояснення в обґрунтування позову аналогічні викладеним у позовній заяві.
Відповідачем подані заперечення проти позову, відповідно до яких відповідач позов не визнав та просив у його задоволенні відмовити посилаючись на те, що в ході перевірки кошти у розмірі 6117 грн. 45 коп. зберігалися на місці проведення розрахунків, що підтверджується випискою з каси, та не була зафіксована у пам'яті РРО, що підтверджується Х-звітом, вказуючи на те, що відповідно до п.4.5 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000 р. №614, унесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватися через РРО з використанням операцій «службове внесення»та «службова видача», якщо таке внесення чи видача не пов'язані з проведенням розрахункових операцій та крім того, операція «службове внесення»використовується для реєстрації суми готівки, яка зберігається на місці проведення розрахунків на момент реєстрації першої розрахункової операції, що проводиться після виконання Z-звіту.
У судовому засіданні представники відповідача проти задоволення позову заперечували та дали пояснення аналогічні викладеним у запереченнях проти позову.
Вислухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 23.12.2008 р. Державною податковою інспекцією у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя проведено перевірку дотримання ТОВ «Компанія «Петра»порядку проведення розрахунків за товари (послуги) та вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. У ході перевірки встановлено, що позивачем порушено вимоги п.п.1, 13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№ 265/95-ВР від 06.07.1995 р., а саме: невідповідність у розмірі 6117 грн. 45 коп. суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі готівкових коштів, яка зазначена в денному звіті РРО, та не зареєстровано належним чином РРО. За результатами перевірки складено акт №0621/08/29/23/35536464 від 23.12.2008 р. На висновки, викладені у вищевказаному акті, ТОВ «Компанія «Петра»надала заперечення, про що зазначила у відповідному розділі акту.
На підставі акту перевірки Державною податковою інспекцією в Орджонікідзевському районі прийнято Рішення форми «С»№00012303 від 08.01.2009 р., згідно з яким до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у сумі 30927 грн. 25 коп. за невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків, сумі коштів, що зазначена у денному Х-звіті РРО у розмірі 6117 грн. 45 коп.
Факт виявлення невідповідності грошових коштів у розмірі 6117 грн. 45 коп. сумі коштів зазначених у Х-звіті РРО підтверджується наданими позивачем та дослідженими в судовому засіданні Актом перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з урегулювання обігу готівки, наявності торгових патентів від 23.12.2008 р., Рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми «С»від 08.01.2008 р. № 00010303 та денним Х-звітом РРО за 23.12.2008 р. та описом наявності готівки на місці проведення розрахунків за 23.12.2008 р., а також Описом наявності готівки на місці проведення розрахунків підписаним головним бухгалтером Шияновою О.П., у якому зазначено, що вся виявлена готівка є виручкою від продажу товарів.
Відповідно до Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990р. №509-ХІІ податкові органи здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), контролю за валютними операціями, контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також контролю за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів.
Відповідно до п. 8, 11 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" № 509-ХІІ від 04.12.1990р., державна податкова служба має право:
- вимагати від платників податків, діяльність яких перевіряється, усунення виявлених порушень податкового законодавства, контролювати виконання законних вимог посадових осіб органів державної податкової служби, а також припинення дій, які перешкоджають здійсненню повноважень посадовими особами органів державної податкової служби;
- застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Відповідно до ст.1 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Як вбачається з матеріалів справи, перевіркою, проведеною Державною податковою інспекцією Орджонікідзевського району встановлено порушення позивачем п.13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг"4 № 265/95-ВР від 06.07.1995, яким встановлена необхідність забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" місце проведення розрахунків -місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.
Згідно п.13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (надані послуги) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.
Відповідно до ст. 22 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки -загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій форма «С»№ 00012303 від 08.01.2009 р. в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність, що складає 30587 грн. 25 коп. винесено законно, отже позовні вимоги позивача є не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 17, 160, 163 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова , якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови, а у разі складання постанови в повному обсязі -з дня складання в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанову виготовлено в повному обсязі 06 березня 2009 року.
Суддя С.М. Каракуша