Постанова № 43470957, 20.03.2009, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.03.2009
Номер справи
2а-500/09/0870
Номер документу
43470957
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

м. Запоріжжя, вул. Кремлівська, 65-в

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2009 р. Справа № 2а-500/09/087015 год.30 хв.

Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Каракуша С.М.

при секретарі Гончаренко А.І.

за участю представників позивача Савчук В.А., Сніжко Р.В., Коцур Т.В.

представника відповідача Коновальської В.І., Славянського С.А., Литвин М.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу

за позовом:Відкритого акціонерного товариства «Сільгосптехніка» до:Токмацької об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області про:зобов'язання прийняття рішення про списання податкового боргу та пені

ВСТАНОВИВ:

Відкрите акціонерне товариство «Сільгосптехніка»звернулося з адміністративним позовом до Токмацької об'єднаної державної податкової адміністрації Запорізької області про списання податкового боргу по податку з доходів фізичних осіб утриманий із орендної плати за землю в сумі 135052 грн. 47 коп. за пропуском строку позовної давності та нарахованої пені за несвоєчасне перерахування податку з доходів фізичних осіб у вигляді орендної плати за земельні паї в розмірі 61005 грн. 76 коп., посилаючись на те, що вказана заборгованість виникла у 2003 році внаслідок форс-мажорних обставин, що склалися у цей рік.

Під час судового розгляду справи позивач зменшив позовні вимоги щодо списання пені та просив прийняті рішення про списання пені за несвоєчасне перерахування податку з доходів фізичних осіб у вигляді орендної плати за земельні паї в розмірі 52396 грн. 92 коп., вимоги щодо списання податкового боргу по податку з доходів фізичних осіб утриманий із орендної плати за землю в сумі 135052 грн. 47 коп. залишив тими ж.

Також позивач змінив підставу позову, зазначивши, що податковий борг по податку з доходів фізичних осіб утриманий із орендної плати за землю в сумі 135052 грн. 47 коп. виник за період з 2001 року по 2005 рік.

Представники позивача у судовому засіданні уточнені позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили позов задовольнити та дали пояснення в його обґрунтування аналогічні викладеним у позовній заяві та заяві про зміну підстав позову.

При цьому представник позивача Савчук В.А. пояснив, що підприємством, як податковим агентом, було утримано з фізичних осіб податок з доходів із орендної плати за землю в сумі 135052 грн. 47 коп., але зазначений податок у зв'язку із скрутним становищем підприємства не був перерахований до бюджету.

Представники відповідача проти позову заперечували і просили у його задоволенні відмовити, посилаючись на те, що у зв'язку з тим, що по податку з доходів фізичних осіб із заробітної плати або по податку з доходів фізичних осіб у вигляді орендної плати за земельні паї в картках особових рахунків ВАТ «Сільгосптехніка»борг не обліковується, а обліковується лише податковий борг, нарахований за актами перевірок, вказуючи, що Токмацькою ОДПІ не здійснювались заходи примусового стягнення відповідно до п 1.6 ст.1, п.7.2. ст.7 та інших статей Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" на борг ВАТ «Сільгосптехніка»по ПДФО з орендної плати за земельні паї у сумі135052,47 грн., так як вказані статті передбачають звернення стягнення на активи платника податків у рахунок погашення податкового боргу, зазначаючи, що на особовому рахунку ВАТ «Сільгосптехніка»борг по ПДФО з орендної плати за земельні паї у сумі 135052-47 грн. не значиться, а був виявлений при проведенні планової перевірки за даними головної книги підприємства та даними бухгалтерського обліку

Вислухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що Токмацькою ОДПІ у період з 08.09.2008 року по 01.10.2008 рік проводилась планова виїзна перевірка ВАТ «Сільгосптехніка»з питань повноти обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб за період з 01.07.2005 р. по 30.06.2008 р.. За результатами перевірки сектором КПР відділу оподаткування фізичних осіб складено довідку № 38/17-221-03743440 від 06.10.2008 року з питань повноти обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб, яка є складовою частиною акта перевірки № 726/23/03743440 від 06.10.2008 року. Перевіркою повноти обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб встановлені порушення пп.2 п.1 ст.8, пп.4 п.1 ст.8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»від 22.05.2003 року № 889-ІV в результаті чого за неповне та несвоєчасне перерахування податку з доходів фізичних осіб нарахована пеня у розмірі, визначеному Законом в сумі 67715 грн. 11 коп., в тому числі:

- пеня за несвоєчасне перерахування податку з доходів фізичних осіб із заробітної

плати у сумі 6448 грн. 47 коп. (додаток № 1 до довідки);

- пеня за несвоєчасне перерахування податку з доходів фізичних осіб у вигляді

орендної плати за земельні паї у сумі 61005 грн.76 коп. (додаток № 2 до довідки);

- пеня за несвоєчасне перерахування податку з доходів фізичних осіб з майнових паїв

у сумі 260 грн. 88 коп. (додаток № 3 до довідки).

Згідно даних головної книги ВАТ «Сільгосптехніка»розрахунки по орендній платі за земельні паї на початок та на кінець періоду, що перевірявся становили: сальдо по рахунку 685/2 «Розрахунки по орендній платі за земельні паї»:

- на початок перевірки, станом на 01.07.2005 р. К-т І690 грн.74коп.(за 2004 р.)

- на кінець перевірки, станом на 30.06.2008 р. Кт -14054 грн. 86 коп. (за листопад 2007 р.))

Згідно даних головної книги ВАТ «Сільгосптехніка»розрахунки з бюджетом по податку з доходів фізичних осіб, утриманого при виплаті орендної плати за земельні паї на початок та на кінець періоду, що перевірявся, становили: Сальдо по рахунку 641/3 «Розрахунки з бюджетом по податку з доходів фізичних осіб»(орендна плата);

- на початок перевірки, станом на 01.07.2005 р. К-т 135052 грн. 47 коп. (за минулі роки);

- на кінець перевірки, станом на 30.06.2008 р. Кт 152086 грн.32 коп, (135052 грн. 47 коп. -за минулі роки; 17033 грн. 85 коп. - за 2007 рік).

Відповідно до п. 1.15 ст.1 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»від 22.05.2003 року № 889-ІV податковий агент - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.

Згідно із п. 19.2 ст. 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок.

Відповідно до пп. 20.3.2 п. 20.3 ст. 20 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»у разі, коли податковий агент до або під час виплати доходу на користь платника податку не здійснює нарахування, утримання або сплату (перерахування) податку з доходів фізичних осіб, відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або

податкового боргу, що виникає внаслідок таких дій, покладається на такого податкового агента.

Підпунктами 8.1.2 Закону України від 22.05.2003р. №889-ІV «Про податок з доходів фізичних осіб»визначено, що податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду. Пп. 8.1.4 п.8.1. ст. 8 вищевказаного Закону визначено, якщо оподатковуваний дохід виплачується у негрошовій формі чи готівкою з каси резидента, то податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, наступного за днем такої виплати.

Підпунктом. 16.4.1. п 16.1 ст.16 Закону України. "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року № 218І-Ш визначено, що пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Підпунктом 16.4.2. п.16.4 ст.16 вказаного Закону визначено, що зазначений розмір пені діє щодо всіх видів податків і зборів (обов'язкових платежів), крім пені щодо порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється окремим законодавством.

Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та Законам України "Про податок з доходів фізичних осіб" не передбачено подання звітності та розрахунків по податку з доходів фізичних осіб. В органах ДПС по податку з доходів фізичних осіб передбачено ведення карток особових рахунків платників форми № 15, в яких проводиться облік надходжень податку з доходів фізичних осіб.

Законом України «Про державний реєстр фізичних осіб-платників податків і других обов'язкових платежів»від 24.12.1994 року № 320/94-ВР передбачено подання підприємствами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого на користь платників податку, і сум утриманого з них податку форми № 1ДФ, який подається окремо за кожний квартал по кожній фізичній особі, якій було виплачено доход у звітному кварталі.

Враховуючи вищевикладене, судом встановлено, що встановити заборгованість по податку з доходів фізичних осіб можливо лише при проведенні документальної перевірки підприємства та при наявності первинних документів бухгалтерського обліку, так як декларації та розрахунки по ПДФО до органів ДПС посадовими особами не надаються.

Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення податкових зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів).

Згідно із п.1.2. ст. 2 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Відповідно п.1.10 ст.1 вказаного Закону податкова вимога - письмова вимога податкового органу до платника податків погасити суму податкового боргу.

Відповідно п.1.17 ст.1 Закону № 2181-ІІІ податкова застава - спосіб забезпечення податкового зобов'язання платника податків, не погашеного у строк.

Судом встановлено, що по податку з доходів фізичних осіб із заробітної плати або по податку з доходів фізичних осіб у вигляді орендної плати за земельні паї в картках особових рахунків не обліковується, а обліковується лише податковий борг, нарахований за актами перевірок, тому Токмацькою ОДПІ не здійснювались заходи примусового стягнення відповідно до п 1.6 ст.1 та п.7.2. ст.7 та інших статей Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" на борг ВАТ „Сільгосптехніка" по ПДФО з орендної плати за земельні паї у сумі 135052 грн. 47 коп., так як вказані статті передбачають звернення стягнення на активи платника податків у рахунок погашення податкового боргу. На особовому рахунку ВАТ «Сільгосптехніка»борг по ПДФО з орендної плати за земельні паї у сумі 135052 грн. 47 коп. не значиться, а був виявлений при проведенні планової перевірки за даними головної книги та даними бухгалтерського обліку.

Відповідно до п. 1.3. Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України № 103 від 14.03.2001 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.01.2002 року за №16/6304 податковий борг - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), узгоджене платником податків або встановлене судом, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Відповідно до вищевказаного порядку, визначення та списання безнадійного податкового боргу органами державної податкової служби здійснюються щодо:

- податків і зборів (обов'язкових платежів), контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування яких покладено на відповідні контролюючі органи згідно з законодавством;

- усік видів пені та штрафних санкцій, що зараховуються до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів (у тому числі пені та штрафних санкцій, нарахованих за порушення термінів розрахунків під час здійснення операцій у сфері зовнішньоекономічної діяльності), а також плати (процентів) за наданий податковий кредит, які нараховані платникам податків на податковий борг, який визнано безнадійним відповідно до Закону;

- пені та сум штрафних санкцій, нарахованих на податковий борг, який визнано безнадійним відповідно до Закону, за період з дня виникнення безнадійного податкового боргу до дня прийняття рішення про списання.

Відповідно до п. 4.1 Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, визначення сум безнадійного податкового боргу, що підлягає списанню органами державної податкової служби, здійснюється:

- за даними карток особових рахунків платників податків, що ведуться в органах державної податкової служби в установленому порядку, за станом на день виникнення безнадійного податкового боргу;

- за даними довідки відповідного контролюючого органу про наявність безнадійного податкового боргу на день виникнення безнадійного податкового боргу.

Відповідно до її. 1.5 вищевказаного Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, органами уповноваженими здійснювати процедуру списання безнадійного податкового боргу, є виключно податкові органи. Статтею 2 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено, що контрольно-ревізійна служба не є контролюючим органом.

Відповідно до листа ДПА України від 07.02.2008 року №2167/7/24-0117 "Щодо списання безнадійних боргів" суми безнадійного податкового боргу, які підлягають списанню органами ДПС, визначаються виходячи із даних карток особових рахунків платників податку, що ведуться в органах державної податкової служби в установленому порядку, за станом на день виникнення безнадійного податкового боргу.

Днем виникнення безнадійного податкового боргу вважається дата, визначена в даних відповідних органів, а саме - 1095 календарний день від дня узгодження податкового зобов'язання (рішення керівника контролюючого органу (або його заступника) на підставі даних обліку).

Відлік строку давності (1095 календарних днів) розпочинається з дати відображення в картках особових рахунків сум податкового боргу, тобто - від фактичної дати виникнення такого податкового боргу, з урахуванням сум податкового боргу, які залишилися несплаченими на 1096 день.

Як вбачається із наданих відповідачем, та дослідженими в судовому засіданні карток особового рахунку за 2003-2008 роки відповідача, податок з доходів фізичних осіб, утриманий із орендної плати за землю в розмірі 135052 грн. 47 коп. не обліковується в КОР.

Враховуючи вимоги чинного законодавства та надані матеріали суд приходить до висновку, що згідно довідки про перевірку від 06.10.2008 року періоди, за які нараховано пеню, входять у термін 1095 днів. Нарахована пеня за несвоєчасне перерахування податку з доходів фізичних осіб у вигляді орендної плати за земельні паї в сумі 61005 грн. 76 коп. 16 жовтня 2008 року відображена в картці особового рахунку ВАГ „Сільгосптехніка" у Токмацькій ОДНІ згідно акту планової виїзної перевірки від 06.10.2008 року № 726/23/03743440 та не підлягає списанню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 17, 94, 160, 163 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова , якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови, а у разі складання постанови в повному обсязі -з дня складання в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанову виготовлено у повному обсязі 25 березня 2009 року.

Суддя С.М. Каракуша