Постанова № 43470883, 01.04.2015, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.04.2015
Номер справи
808/528/15
Номер документу
43470883
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 квітня 2015 року 10 год. 35 хв. Справа № 808/528/15 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Каракуші С.М.

за участю секретаря Рибакової М.В.

представника позивача Пакулі О.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу

за позовом: Дніпровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку

до: Публічного акціонерного товариства «МЕЛІТОПОЛЬНАФТОСЕРВІС»

про: стягнення штрафу

ВСТАНОВИВ:

Дніпровське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - позивач або Дніпровське ТУ НКЦПФР) звернулось з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства «МЕЛІТОПОЛЬНАФТОСЕРВІС» (далі - відповідач або ПАТ «МЕЛІТОПОЛЬНАФТОСЕРВІС») про стягнення штрафу за порушення законодавства на ринку цінних паперів у розмірі 2550 грн.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі та надала пояснення аналогічні викладеним у позові.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Відповідно до поданих заперечень на адміністративний позов вбачається, що відповідач позов не визнає у повному обсязі оскільки вважає, що підприємством, інформація, що була подана, а також розкрита іншими способами, є достовірною та відповідає дійсності. При створенні встановленої форми особливої інформації для її подання виникла технічна помилка у колонці «Дата прийняття рішення», проте зазначає, що зазначену помилку зовнішні зацікавлені користувачі зазначеної інформації не побачили, а отже подана особлива інформація не підпадає під визначення недостовірної. Вважає, що справа про правопорушення на ринку цінних паперів відносно ПАТ «МЕЛІТОПОЛЬНАФТОСЕРВІС» порушена безпідставно, у зв'язку з чим просить у задоволенні позову Дніпровського ТУ НКЦПФР відмовити.

Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» № 448/96-ВР від 30.10.1996 (далі - Закон № 448/96-ВР), державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Згідно статті 6 Закону України № 448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку складається з Комісії як колегіального органу та центрального апарату.

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.

Відповідно до статті 9 Закону України № 448/96-ВР уповноваженими особами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є: Голова та члени Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; уповноважені Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадові особи.

Уповноважені особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку мають право: безперешкодно входити на підприємства, в установи, організації за службовим посвідченням і мати доступ до документів та інших матеріалів, необхідних для проведення перевірки; вимагати необхідні документи та іншу інформацію у зв'язку з реалізацією своїх повноважень; залучати за погодженням з відповідними центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевої влади та самоврядування, підприємствами та об'єднаннями їх спеціалістів, депутатів місцевих рад (за їх згодою) для проведення перевірок та ревізій; відповідно до розподілу обов'язків чи письмового доручення провадити в межах наданих повноважень розгляд справ про порушення чинного законодавства щодо випуску та обігу цінних паперів, у тому числі стандартів, норм і правил, визначених нормативними актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, видавати розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, звертатися до правоохоронних органів щодо проведення досудового розслідування або вжиття інших заходів відповідно до законодавства; вимагати в межах своєї компетенції в посадових осіб підприємств, установ, організацій надання письмових пояснень.

Судом встановлено, що 23.05.2013 ПАТ «МЕЛІТОПОЛЬНАФТОСЕРВІС» подано особливу інформацію «Відомості про зміну складу посадових осіб емітента» в якій зазначено, що рішення про звільнення та призначення Голови правління та Члена правління комісії прийнято 28.04.2013, в той час як вказане рішення прийнято 26.04.2013.

09.04.2014 уповноваженою особою комісії Кучеренко Дмитро Васильовичем на підставі статті 9 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», рішення НКЦПФР від 11.09.2012 № 1239 «Про надання повноважень уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку посадовим особам Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку», у відношенні ПАТ «МЕЛІТОПОЛЬНАФТОСЕРВІС» винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів. Керівнику або повноважному представнику ПАТ «МЕЛІТОПОЛЬНАФТОСЕРВІС» пропонувалось з'явитись на підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів та надання пояснень 25.04.2014 об 11 год. 30 хв. за місцезнаходженням Дніпровського ТУ НКЦПФР.

Згідно з реєстром відправленої рекомендованої кореспонденції від 10.04.2014 та копії фіскального чеку, вказана постанова надсилалась на адресу відповідача.

За приписами пункту 2 розділу ІV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 № 1470 (далі - Правила), уповноваженою особою про вчинення правопорушення складається акт про правопорушення на ринку цінних паперів.

Як вбачається з матеріалів справи, 25.04.2014 уповноваженою особою комісії Кучеренко Дмитром Васильовичем, у відношенні ПАТ «МЕЛІТОПОЛЬНАФТОСЕРВІС» складено Акт № 181-ДН-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів, відповідно до якого встановлено, що ПАТ «МЕЛІТОПОЛЬНАФТОСЕРВІС» подано недостовірну інформацію.

Керуючись пунктом 4 Розділу V, пунктом 1 розділу VI Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, уповноваженою особою позивача Кучеренко Дмитром Васильовичем винесено постанову від 25.04.2014 про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, якою розгляд справи відносно ПАТ «МЕЛІТОПОЛЬНАФТОСЕРВІС» призначено на 14.05.2014 о 14 год. 20 хв.

Судом встановлено, що Акт від 25.04.2014 № 181-ДН-1-Е та постанова від 25.04.2014 про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів надсилались відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення, про що свідчить надані позивачем копія списку рекомендованих листів від 28.04.2015 та копія фіскального чеку.

Відповідно до пункту 14 статті 8 Закону України № 448/96-ВР НКЦПФР має право, серед іншого, накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Згідно з пунктом 1 Розділу ХVІІ Правил № 1470, за правопорушення на ринку цінних паперів, зазначені у статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», до юридичних осіб застосовуються фінансові санкції, передбачені цією статтею.

Так, пунктом 7 статті 11 Закону України № 448/96-ВР передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, зокрема, за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів, уповноваженою особою комісії - Кучеренко Дмитром Васильовичем, 14.05.2014 винесено постанову № 30186-ДН-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, згідно якої, за подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, на ПАТ «МЕЛІТОПОЛЬНАФТОСЕРВІС» накладено штраф у розмірі 2550 грн., який необхідно було перерахувати протягом 15 днів з моменту отримання цієї постанови.

Постанова від 14.05.2014 № 186-ДН-1-Е направлялась на адресу відповідача засобами поштового зв'язку, що підтверджується наданим позивачем списком рекомендованих листів від 15.05.2014 та копією фіскального чеку.

Склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регулярної, особливої інформації та інформації про іпотечні цінні папери, сертифікати фонду операцій з нерухомістю та інформації в повідомленні про проведення загальних зборів (далі - Інформація) емітентами цінних паперів та подання її до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія) регулюється Положенням про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1591 від 19.12.2006 (далі - Положення), який діяв на час виникнення спірних правовідносин.

Згідно з пунктом 2 Розділу І Положення його дія поширюється на емітентів цінних паперів. Дія цього Положення не поширюється на емітентів акцій та/або облігацій підприємств, які знаходяться у лістингу організатора торгівлі, емітентів державних цінних паперів, інвестиційних сертифікатів, акцій корпоративних інвестиційних фондів, які уклали договори про управління активами таких корпоративних інвестиційних фондів з компаніями з управління активами.

Відповідно до пункту 3 Розділу І Положення, емітенти цінних паперів у випадках, передбачених цим Положенням, зобов'язані розкривати на фондовому ринку у такій послідовності Інформацію шляхом: розміщення на безоплатній основі в загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів (далі - загальнодоступна інформаційна база даних Комісії) або в її інформаційному ресурсі, поновлюваному у режимі реального часу (далі - стрічка новин); опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Комісії (далі - офіційні друковані видання); подання до Комісії.

Емітенти цінних паперів до моменту подання Інформації до Комісії розміщують її на власному веб-сайті (веб-сторінці) (далі - сторінка в мережі Інтернет) відповідно до вимог законодавства.

Розкриття особливої інформації емітентами цінних паперів визначено Розділом ІІ Положення.

Пунктами 4-6 глави 1 Розділу ІІ визначено, що обов'язок емітента цінних паперів щодо розкриття особливої інформації виникає з дати вчинення будь-якої дії, що може вплинути на фінансово-господарський стан емітента та призвести до значної зміни вартості його цінних паперів.

Емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати особливу інформацію у повному обсязі відповідно до вимог цього Положення.

Емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати особливу інформацію у формі повідомлення про виникнення особливої інформації про емітента (далі - Повідомлення). Щодо кожного виду особливої інформації складається окреме Повідомлення.

Згідно пункту 1 глави 2 Розділу ІІ Положення, до особливої інформації про емітента цінних паперів належать, зокрема, відомості про зміну складу посадових осіб емітента.

До інформації про зміну складу посадових осіб емітента належить інформація про звільнення або призначення голови та членів наглядової ради, виконавчого органу, ревізійної комісії, ревізора акціонерного товариства, головного бухгалтера, а також голови та членів іншого органу товариства, якщо утворення такого органу передбачено статутом товариства. Емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати особливу інформацію про зміну складу посадових осіб також у разі призначення або звільнення осіб, що виконують обов'язки посадових осіб емітента тимчасово (крім випадків, коли призначення особи виконуючою обов'язки пов'язане з відпусткою, відрядженням, хворобою посадової особи, яка безпосередньо займає відповідну посаду). Датою вчинення дії вважається дата прийняття рішення відповідним органом управління емітента щодо зміни складу посадових осіб емітента (пункт 6 глави 2 Розділу ІІ Положення).

Порядок розкриття особливої інформації на фондовому ринку визначено в главі 3 Розділу ІІ Положення. Так, розкриття особливої інформації має здійснюватись шляхом оприлюднення у стрічці новин, опублікування в офіційному друкованому виданні, розміщення на сторінці в мережі Інтернет та подання до Комісії.

Якщо емітентом розкрито недостовірну особливу інформацію, то він зобов'язаний вжити заходів щодо спростування розкритої недостовірної особливої інформації у той самий спосіб (способи), якими було розкрито таку недостовірну особливу інформацію. У разі наявності виправлена особлива інформація оприлюднюється емітентом у передбачений цим Положенням спосіб одночасно із спростуванням оприлюдненої недостовірної особливої інформації.

Спростування у стрічці новин має бути здійснено протягом двох робочих днів з дати встановлення факту розкриття недостовірної інформації емітентом.

Спростування у офіційному друкованому виданні має бути здійснено протягом п'яти робочих днів з дати встановлення факту розкриття недостовірної інформації емітентом.

Емітент зобов'язаний у семиденний строк з дати встановлення факту розкриття недостовірної інформації емітентом повідомити Комісію про факт оприлюднення недостовірної особливої інформації, надати обґрунтовані пояснення щодо причин оприлюднення недостовірної особливої інформації, надати підтвердження спростування оприлюдненої недостовірної особливої інформації та у разі наявності надати інформацію щодо оприлюднення виправленої особливої інформації.

Повідомлення, яке подається до Комісії, складається з титульного аркуша (додаток 15) та однієї з наведених у додатках 1-13 форм відповідно до виду особливої інформації.

На титульному аркуші Повідомлення обов'язково зазначається дата оприлюднення інформації у стрічці новин, найменування, дата і номер друкованого видання, в якому опубліковано Повідомлення, дата оприлюднення та адреса сторінки в мережі Інтернет.

Як вбачається із наданих документів представником відповідача, ним не було виконано процедуру спростування розкритої недостовірної інформації у той самий спосіб (способи), якими було розкрито таку недостовірну особливу інформацію. Наданий Лист-супроводження № 22 від 16.04.2014 (а.с. 43) не є належним засобом спростування недостовірної інформації, поданої емітентом, у порядку, визначеному Положенням про розкриття інформації емітентами цінних паперів.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Доказів оскарження постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 186-ДН-1-Е від 14.05.2014 відповідачем суду не надано.

За приписами статті 11 Закону України № 448/96-ВР, у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідач не надав суду переконливих доказів, які б спростували доводи позивача, викладені в адміністративному позові. Також відповідачем не надано суду доказів, які б свідчили про повну або часткову сплату суми штрафу.

Таким чином, на момент розгляду справи в суді, сума штрафу у розмірі 2550 грн. ПАТ «МЕЛІТОПОЛЬНАФТОСЕРВІС» не сплачена, відтак заборгованість перед бюджетом не погашена.

На підставі викладеного, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги Дніпровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до приписів пункту 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Враховуючи вищезазначене, та керуючись статтями 11, 71, 86, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства «МЕЛІТОПОЛЬНАФТОСЕРВІС» штраф за порушення законодавства на ринку цінних паперів у розмірі 2550 (дві тисячі п'ятсот п'ятдесят) грн. (на рахунок № 31111106700013 в Управлінні Державної казначейської служби України в Запорізькій області, МФО 813015, код бюджетної класифікації 21081100, одержувач: державний бюджет м. Мелітополь Запорізької області, код ЄДРПОУ 37968956).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя С.М Каракуша