Справа № 342/198/15-а
Провадження № 2-а/342/12/2015
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 березня 2015 року м. Городенка
Городенківський районний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді Федів Л.М.,
при секретарі Козаченко Л.Д.,
з участю:
позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача Бабчук І.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Городенка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Городенківському районі Івано-Франківської області про визнання дій відповідача неправомірними щодо відмови в призначенні пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Городенківському районі Івано-Франківської області, в якому просить постановити рішення, яким визнати дії відповідача по відмові у призначенні йому пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС неправомірними та зобов'язати відповідача призначити йому пенсію як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС. Позовні вимоги мотивував тим, що Городенківським райвійськкоматом його призвано на дійсну військову службу. 03.11.1981 року зарахований у військову частину. 21.11.1983 року звільнений з військової служби в запас. Як військовозобов'язаного в березні 1987 року ОСОБА_1 знову призвано в армію і направлено у військову частину № 43187 (Димарка) на виконання завдань по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Завдання по ліквідації наслідків аварії виконував з 29.03 по 12.06.1987 року. Із них з 04.04. по 30.05.1987 року виконував такі завдання в промисловій зоні ЧАЕС. 01.03.1993 року Івано-Франківською ОДА позивачу видано посвідчення серія НОМЕР_3 учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1987 році. Віднесений до учасників другої категорії . Посвідчення безстрокове і діє на всій території України. Управління праці та соціального захисту населення Городенківської РДА щомісячно виплачує ОСОБА_1 грошову допомогу як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в сумі 151 грн. В даний час позивач має право пільгового виходу на пенсію як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Відповідач йому відмовив в призначенні пенсії так як участь у ліквідації аварії на ЧАЕС в Димарка за період з 29.03.1987 по 12.06.1987 року не підтверджено первинними документами, що фінансові документи військової частини № 43187 на зберігання в архів не надходили і підприємство, в якому працював ОСОБА_1 (Івано-Франківський плодокомбінат) ліквідований без визнання правонаступника і документи даного підприємства на зберігання в архів не надходили. Однак, фінансові документи про розмір заробітної плати необхідні для визначення розмірі пенсії, але не є підставою для відмови у призначенні пенсії. При таких обставинах та доказах є всі підстави вважати, що відповідач без поважних причин відмовив позивачу у призначенні пенсії. Його дії є протиправними, які порушили законне право ОСОБА_1 на пільгову пенсію як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
В судове засідання з'явилися позивач та його представник, підтримали викладені в позовній заяві обставини та просили суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача - управління Пенсійного фонду України в Городенківському районі Івано-Франківської області в судовому засіданні та в запереченні на позов, просив суд в задоволенні позовної заяви відмовити в повному обсязі, оскільки обставини, якими обгрунтовуються вимоги ОСОБА_1 та підстави для задоволення позову відсутні. Зазначив, що ОСОБА_1 05 грудня 2014 року звернувся в управління із заявою та пакетом необхідних документів за призначенням пенсії за віком. Відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та які працювали у 1987 році не менше 14 календарних днів, із зменшенням пенсійного віку на 8 років. Для призначення пенсії було надано архівну довідку від 10.03.1993 року №24/7487, видану управлінням хімічних військ Прикарпатського військового округу, в якій зазначено, що ОСОБА_1 перебував в складі військової частини 43487 ( Димарка ) та виконував задачі по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 29.03.1987 року по 12.06.1987 року, в тому числі у промзоні ЧАЕС з 04.04.1987 року по 30.05.1987року. 12.12.2014 року управлінням направлено запит до Галузевого державного архіву Міністерства Оборони України м. Києва щодо підтвердження участі ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. 15.01.2015 року надійшла відповідь, в якій зазначено, що фінансові документи військової частини 43187 на зберігання в архів не надходили. Підприємство, в якому працював позивач, Івано-Франківський плодокомбінат, 01.11.2007 року ліквідовано без визнання правонаступника. Згідно довідки державного архіву Івано-Франківської області від 08.12.2014 року № С-167-169/04-10, документи по даному підприємстві на зберігання в архів не надходили. Період участі у ліквідації аварії на ЧАЕС в Димарка за період з 29.03.1987 р. по 12.06.1987 р. первинними документами, які подаються згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не підтверджено. Враховуючи вищевикладене, управлінням 30.01.2015 було прийнято рішення № 510/03 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1.
Заслухавши позивача, його представника, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач народився 19.09.1962 року, що підтверджується копіями свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 та паспорта серія НОМЕР_2.
ОСОБА_1 являється учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році (категорія 2), що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 р. серія НОМЕР_3, яке видане 01.03.1993 року.
Згідно ч. 3, 4 ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» «посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом. Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій».
Судом встановлено, і це не ставиться під сумнів представником відповідача, що Посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році (Категорії 2) серії НОМЕР_3 позивачу видано відповідним уповноваженим органом виконавчої влади і є дійсним.
05.12.2014 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Городенківському районі із заявою про призначення йому пенсії за віком як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС із зменшенням пенсійного віку на 8 років.
Факт перебування та участь позивача в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС стверджено: військовим квитком, в якому зазначено, що ОСОБА_1 в період з 29.03.87 по 12.06.1987 року виконував завдання по ліквідації наслідків аварії в 30 км зоні Чорнобильської АЕС; довідкою управління хімічних військ Прикарпатського військового округу № 7487 від 10.03.1993 року № 24/7487, яка підтверджує, що ОСОБА_1 в складі військової частини 43187 (Димарка) виконував задачі по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження в 1987 році 75 днів - з 29.03.87 по 12.06.87, в промзоні ЧАЕС - з 4.04.87 по 30.05.87; листом подяки командира військової частини за зразкове виконання обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; довідкою Управління праці та соціального захисту населення Городенківської РДА № 705 від 13.03.2015 року; фотознімками про знаходження в промзоні аварії на ЧАЕС і участь у виконанні завдань по ліквідації наслідків аварії.
Однак, в рішенні Управління Пенсійного фонду України в Городенківському районі про відмову в призначенні пенсії за № 510/03 від 30.01.2015 року зазначено, що комісією прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1, оскільки період його участі у ліквідації аварії на ЧАЕС в Димарка за період з 29.03.1987 по 12.06.1987 первинними документами не підтверджено. Також вказано, що у разі незгоди з прийнятим рішенням його можна оскаржити до Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області або безпосередньо до суду.
Відповідно до ст.15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів мають право на зменшення пенсійного віку на 8 років, що встановлений статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно статті 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Частиною першою статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено право особи на пенсію при досягненні нею 60 років.
Оскільки з матеріалів справи вбачається, що позивач, як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (2 категорії), дійсно працював у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів та який досяг 52 річного віку, має право на призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на 8 років.
Посилання відповідача на ту обставину, що причиною відмови у призначенні пенсії позивачу була відсутність первинних документів, які б підтвердили період участі позивача у ліквідації аварії на ЧАЕС в Димарка за період з 29.03.1987 по 12.06.1987 р. є безпідставним.
Відповідно до абзацу 7 підпункту 5 пункту 2.1 Розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1(у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року N 13-1), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 до заяви про призначення пенсії за віком додаються, окрім інших, такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року N 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Тобто, визначений обов'язковий документ - посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та чотири альтернативні документи. Відповідно до системного аналізу цієї норми сполучник «або» тягне за собою тлумачення змісту правової норми таким чином, що вона містить альтернативу і надає право вибору заявнику подати будь-який із перелічених документів.
Відповідачем не взято це до уваги і прийнято рішення про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яке суперечить Закону, а тому має бути визнане протиправним, а порушені права позивача підлягають відновленню судом.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). На підставі ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору.
На підставі ст.ст. 55, 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та керуючись ст. ст. 11, 18, 70, 71, 94, 158-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Городенківському районі Івано-Франківської області про визнання дій відповідача неправомірними щодо відмови в призначенні пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного Фонду України в Городенківському районі Івано-Франківської області по відмові у призначенні пенсії ОСОБА_1 як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Городенківському районі Івано-Франківської області призначити пенсію ОСОБА_1 як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Львівського адміністративного апеляційного суду протягом десяти днів через Городенківський районний суд з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Федів Л.М.