Рішення № 43458365, 17.02.2015, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
17.02.2015
Номер справи
522/3708/14-ц
Номер документу
43458365
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 522/3708/14-ц

Номер провадження 2/522/2752/15

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2015 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого судді - Шенцевої О.П.

за участю секретаря - Соболевої О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Виконавчого комітету Одеської міської ради до ОСОБА_1 про зобов'язання привести у первісний стан реконструйовану квартиру, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом, у якому просив зобов'язати відповідача власними силами і за рахунок власних коштів привести у первісний стан реконструйовану квартиру № 14 в житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 у відповідності до технічної документації.

У судове засідання представник позивача не з'явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність.

Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином у встановленому порядку (згідно ст. 74 ЦПК України) , поважних причин щодо своєї неявки суду не представив, чим позбавив суд можливості вислухати його пояснення та думку по суті. Заяву про розгляд справи за його відсутності суду не надавав, про поважність причин неявки суду не повідомив.

Суд, у зв'язку з неявкою відповідача та неповідомленням про поважні причини такої неявки в судове засідання, ухвалив слухати справу у його відсутність, згідно ч. 4 ст. 169 ЦПК України, у порядку ст.ст. 224-225 ЦПК України, при заочному розгляді на підставі наявних у справі доказів.

Згідно ч.2 ст. 197 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, додані до неї документи приходить до висновку, що даний позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом встановлено, що згідно листа Приморської районної адміністрації Одеської міської ради № 01-11/2631(2) (канц. № 15866) від 27.12.2013 р., Одеській міській раді стало відомо про самовільну реконструкцію квартири № 14 розташованої на першому поверсі чотирьохповерхового житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1, яка згідно договору купівлі-продажу № 98-248ц від 27.01.1998 р. належить громадянці ОСОБА_1

Виходячи з матеріалів, надісланих разом з листом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 без подання правоустановчих, дозвільних документів виконала роботи з реконструкції вказаної квартири зі збільшенням площі до 4,0 кв.м. за рахунок улаштування тамбуру на сходовій клітині та зміною віконного отвору на дверний, чим значно погіршила житлово-побутові умови мешканців та технічний стан будинку. Цей факт підтверджується актом обстеження, складеним комісією з виходом на місце реконструкції від 19.11.2013 р. а також засвідчений у доповідній директора КП «ЖКС «Порто-Франківський» за № 3546/11 від 23.12.2013 року.

Мірою реагування на вчинені дії було винесення приписів КП «ЖКС «Порто-Франківський» від 15.11.2013 р. та від 19.11.2013 р. з вимогою зупинити ремонтно-будівельні роботи з реконструкції квартири зі збільшенням площі за рахунок тамбуру на сходовій клітині, зміною віконного отвору на дверний та надати проектно-дозвільну документацію, проте зазначені у приписах вимоги виконані не були.

На підставі проведеної перевірки та зібраних матеріалів, Приморською районною адміністрацією Одеської міської ради прийнято розпорядження за № 721 від 12.12.2013 року «Про приведення самовільно реконструйованої квартири № 14, розташованої в житловому будинку за адресою: місто Одеса, вулиця Катерининська, 70, в первісний стан», яке в добровільному порядку громадянкою ОСОБА_1 не виконано.

Відповідно до ст. 152 Житлового Кодексу України переобладнання і перепланування житлового будинку (квартири), що належить громадянинові на праві власності, проводиться з дозволу виконавчого комітету місцевої ради.

Крім того, реконструкція та будівництво в м. Одесі повинно здійснюватися відповідно до вимог чинного законодавства та з урахуванням громадських інтересів.

Згідно ст. 5 Закону України «Про основи містобудування» при здійсненні містобудівної діяльності повинні бути забезпечені:

- розробка містобудівної документації, проектів конкретних об'єктів згідно з вихідними даними на проектування, з дотриманням державних стандартів, норм і правил, регіональних і місцевих правил забудови;

- розміщення і будівництво об'єктів відповідно до затверджених у встановленому порядку містобудівної документації та проектів цих об'єктів;

- раціональне використання земель та територій для містобудівних потреб, підвищення ефективності забудови та іншого використання земельних ділянок;

- урахування державних та громадських інтересів при плануванні та забудові територій;

- урахування законних інтересів та вимог власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва.

Згідно ст. 8 Закону України «Про архітектурну діяльність» робоча документація для будівництва (реконструкції, реставрації, капітального ремонту) об'єкта архітектури виконується відповідно до державних стандартів, норм і правил на підставі затвердженого проекту.

Робоча документація для будівництва або авторський нагляд за її розробкою виконуються за участю архітектора - автора затвердженого проекту відповідно до укладеного договору на розроблення проекту цього об'єкту архітектури.

Частиною 1 статті 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» передбачено, що будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності».

Статтею 28 Закону України «Про архітектурну діяльність» встановлено, що власники та користувачі об'єктів архітектури зобов'язані:

1. утримувати в належному стані будинки і споруди, а так само закріплені за ними земельні ділянки, забезпечувати поточний огляд, періодичне обстеження і паспортизацію об'єкта, додержуватися під час експлуатації об'єкта архітектури вимог, визначених у його паспорті, а також вимог законодавства;

2. отримувати в установленому законодавством порядку документ дозвільного характеру, що дає право на виконання робіт, пов'язаних із реконструкцією, реставрацією чи капітальним ремонтом об'єкта архітектури;

3. у разі необхідності внесення змін до об'ємно-просторових, планувальних та інших рішень об'єкта архітектури розробляти відповідну проектну документацію, затверджувати її та проводити будівельні роботи в установленому законодавством порядку;

4. зберігати комплект проектної документації, за якою збудовано об'єкт архітектури, та паспорт об'єкта, та передавати цю документацію новому власнику.

Стаття 34 Закону України « Про регулювання містобудівної діяльності» передбачає, що Замовник має право виконувати будівельні роботи ( в даній справі - реконструкцію) після:

1) направлення замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю (далі - орган державного архітектурно-будівельного контролю) - щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування;

2) реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до І-ІІІ категорій складності.

Проте вказана самовільна реконструкція квартири № 14 розташованої в житловому будинку № 70 по вул. Катерининській у м. Одесі здійснена без затвердження в установленому законом порядку проекту на будівництво в управлінні архітектури та містобудування Одеської міської ради. Крім того не було оформлено дозволу в інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області. Здійснення робіт без відповідного дозволу на їх виконання вважається самовільним і тягне за собою відповідальність відповідно до діючого законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 376 ЦК України визначені підстави, за якими будівництво житлового будинку, будівлі, споруди, іншого нерухомого майна визначається самочинним, а саме: якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Відповідно до ч.1 ст. 212 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Згідно ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи в межах заявлених вимог і на підставі представлених сторонами доказами.

Після всебічного, повного дослідження й оцінки наявних матеріалів справи суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог.

Також згідно ст. 88 ЦПК підлягає стягненню з відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 243,60 грн.

Керуючись ст.3,10,11,15,60,88,ч.4 ст.169, 208-209,212-215, 224,225 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Виконавчого комітету Одеської міської ради - задовольнити.

Зобов'язати ОСОБА_1 власними силами і за рахунок власних коштів привести у первісний стан реконструйовану квартиру № 14 в житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 у відповідності до технічної документації.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Одеської міської ради (УДК в Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 23862106, на рахунок одержувача - ВДК у місті Одесі, ЄДРПОУ 23862106, код бюджетної кваліфікації 13050200), судові витрати у розмірі 243,60 гривень.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Апеляційна скарга на заочне рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення, згідно ч.1 ст. 294 ЦПК України.

Суддя:

17.02.2015