Справа № 357/3913/15-а
2-а/357/559/15
Категорія 90
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 квітня 2015 року cуддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області Гапоненко А. П. , розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Біла Церква Київській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання проведення перерахунку пенсії , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із зазначеним адміністративним позовом, яким просить суд визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в м. Біла Церква щодо нарахування і виплати йому з 01.01.2014. державної пенсії, доплати до пенсії та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату йому як інваліду 2 групи недоплаченої суми пенсійного забезпечення відповідно до ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 01.01.2014 року.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що він є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, інвалідом 2 групи, причиною якої є захворювання, пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС, має посвідчення категорії 1, являється пенсіонером, отримує пенсію по інвалідності, тому має право на пенсійне забезпечення у відповідності до ст.ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Ухвалою судді від 23.03.2015 року було відкрито провадження у даній адміністративній справі і справа призначена до розгляду в порядку скороченого провадження без виклику сторін.
На підставі ч. 2 ст. 99 КАС України позовні вимоги ОСОБА_1 за період з 01.01.2014 року по 22.06.2014 року включно залишено без розгляду Ухвалою судді від 23.03.2015 року.
Представником відповідача 31.03.2015 року подано до суду письмове заперечення, в якому позовні вимоги не визнали, просили застосувати строки позовної давності звершення до суду за захистом своїх порушених прав та зазначили, що відповідач являючись органом виконавчої влади діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тому заявлені вимоги позивача вважає необґрунтованими і такими, що задоволенню не підлягають.
Відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 183-2 КАС України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше п'яти днів з дня подання відповідачем заперечення проти позову.
Розглянувши справу в порядку скороченого провадження одноособово, врахувавши судову практику у даних правовідносинах та оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини вважаю, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається із матеріалів справи позивач ОСОБА_1 зареєстрований і постійно проживає в м. Біла Церква, є інвалідом 2 групи, захворювання якого пов'язане з Чорнобильською катастрофою. Позивач перебуває на обліку в УПФУ в м. Біла Церква і отримує пенсійне забезпечення від відповідача.
Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1 встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно ч. 4 ст. 54 Закону розмір державної пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим по 2 групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.
Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1 відповідно до ст. 50 Закону визначена інвалідам першої групи в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.
У відповідності до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана ВР України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана ВР України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» від 14.06.2011 року, який набрав чинності з 19.06.2011 року, Прикінцеві положення було доповнено п.4, згідно якого у 2011 році норми і положення статей 39,50,51,52,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосовуються у порядку та розмірах, встановлених КМ України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
На виконання даного Закону було прийнято постанову КМ України від 06.07.2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка чинна з 23.07.2011 року, відповідно до якої було визначено розміри всіх виплат, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Законами України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» та «Про Державний бюджет України на 2013 рік» було передбачено, що у 2012-2013 роках норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» було передбачено право КМ України встановлювати розміри виплат, які фінансуються за рахунок державного бюджету, виходячи з наявних ресурсів державного бюджету.
Крім цього Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 31.07.2014 року, що набрав чинності 03.08.2014 року, установлено, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
Таким чином спірні правовідносини врегульовані Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Законами про Державний бюджет України на відповідний рік і про внесення змін до Законів України про Державний бюджет України, а конкретні розміри виплат визначені постановами КМ України № 745 і № 1210, на що вказано вище.
Відповідно до ч.2 ст.95 Конституції України виключно законом про державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Законом України «Про Державний бюджет на 2014 рік» від 16 січня 2014 року, що набрав чинності з 1 січня 2014 року, не передбачено жодної норми, яка б обмежувала у 2014 році пряме застосування Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», до внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік"» Законом України №1622 від 31.07.2014 року, які набрали чинності з 03.08.2014 року, якими передбачений п.6-7 Прикінцевих положень про те, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
Таким чином відповідач зобов'язаний був здійснювати нарахування та виплату позивачу з 1 січня 2014 року по 02.08.2014 року доплати до пенсії у відповідності до ст. ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» однак допустив протиправну бездіяльність, порушивши пенсійні права позивача, які підлягають судовому захисту.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Оскільки виплата пенсійного забезпечення є періодичним платежем, позивач дізнавався або повинен був дізнатися про порушення його права щомісячно в момент отримання неналежного розміру пенсії.
Виходячи із вищезазначеного, порядок вирішення спору в частині позовних вимог, з якими позивач звернувся з пропуском шестимісячного строку звернення до адміністративного суду, регулюється нормою ст. 100 КАС України згідно якої адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку. Позивач із заявою про поновлення строків до суду не звертався, а тому підстави для його поновлення відсутні.
Оскільки позивач звернувся до суду з позовом поштою 23.12.2014 року, з якого почався початок перебігу шестимісячного строку звернення до суду, тому позовні вимоги ухвалою суду від 23.03.3015 року залишені без розгляду починаючи з 01.07.2014 року по 22.06.2014 року включно, а задоволенню підлягають з 23.06.2014 року по 02.08.2014 року включно.
При вирішенні судових витрат враховується, що з відповідача судовий збір не стягується, так як в силу п.18 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» Пенсійний фонд України та його органи від сплати судового збору звільняються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.19, 95, 113, 150 Конституції України, рішеннями Конституційного Суду України від 26.12.2011 року № 20-рп/2011 та від 25.01.2012 року № 3-рп/2012, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», постановою KM України від 06.07.2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», постановою KM України від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» /зі змінами, внесеними постановою KM України № 112 від 25.03.2014 року/, ст.ст. 6,9,17, 99, 183-2 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати бездіяльність Управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві щодо не
здійснення ОСОБА_1 нарахування та виплати з 1 січня 2014 року пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75% від мінімальної пенсії за віком відповідно до статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправною.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київської області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії по другій групі інвалідності, встановивши її у розмірі вісім мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законодавством України на відповідний період, відповідно до ч. 4 ст. 54, ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 23.06.2014 року по 02.08.2014 року включно.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київської області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, встановивши її у розмірі 75% від мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законодавством України на відповідний період, відповідно до ст. 50, ч. З ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 23.06.2014 року по 02.08.2014 року включно.
В решті позовних вимог відмовити.
Звільнити сторони від сплати судового збору поклавши судові витрати на рахунок держави.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Білоцерківський міськрайонний суд протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Суддя А. П. Гапоненко