Справа № 167/298/15-а
Провадження №2-а/167/22/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.04.2015 року Рожищенський районний суд Волинської області в складі:
головуючого - судді Хитрика Р.І.
при секретарі - Форсюк Т.М.
з участю позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - Кухарчука В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Рожище цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Рожищенському районі про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Рожищенському районі про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії
Позивач свої вимоги обґрунтовує тим, що перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Рожищенському районі та одержує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 01.07.2011 року. Страховий стаж на посаді державного службовця становить 18 років 9 місяців 17 днів. При призначенні пенсії не враховано до заробітку для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати. 22.01.2015 року вона звернулася до управління Пенсійного фонду України у Рожищенському районі із заявою про перерахунок пенсії та зарахуванні сум виплачених допомог на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та індексації, однак їй було відмовлено листом від 04.02.2015 року, оскільки немає підстав у перерахунку пенсії. Вважає, що матеріальна допомога та індексація заробітної плати повинна враховуватися при обчисленні розміру пенсії, оскільки на матеріальну допомогу нараховувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та необхідність врахування матеріальної допомоги при обчисленні пенсії державним службовцям узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України. Тому просить зобов`язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань і індексації заробітної плати, виплатити недоотриману пенсію внаслідок проведеного розрахунку з дня призначення пенсії, тобто з 01.07.2011 року.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала з підстав, наведених в позовній заяві і просить задовільнити їх.
Представник відповідача Кухарчук В.М. позовні вимоги заперечив з підстав викладених у письмовому запереченні, просив в задоволенні позову відмовити за безпідставністю.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підставний та підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_1 з 01.07.2011 року призначена пенсія за віком відповідно до вимог Закону України «Про державну службу» (а.с.15).
22.01.2015 року позивач звернулася до управління Пенсійного фонду України в Рожищенському районі із заявою про перерахунок вказаної пенсії з врахуванням сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби (а.с.13).
Листом управління Пенсійного фонду України в Рожищенському районі від 04.02.2015 року ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії (а.с.15-17).
Згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З частини 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов»язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зі статтею 41 Закону України «По загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Зазначені висновки щодо подібних правовідносин викладені у постанові Верховного Суду України від 28.05.2013 року у справі № 21-97а13. Дана постанова Верховного Суду України згідно вимог ст.244-2 КАС України є обов»язковою при застосуванні судами норм матеріального права у подібних правовідносинах.
Судом встановлено, що до складової заробітної плати позивача, що подається для призначення пенсії за період з 01.07.2009 року по 30.06.2011 року входять індексація заробітної плати на суму 404,58 грн., матеріальна допомога на оздоровлення на суму 6 828,82 грн., матеріальна допомога на соціально-побутові потреби на суму 3 451,95 грн. (а.с.18). З вказаних сум нараховані та сплачені страхові внески та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому вони повинні бути зараховані в заробіток (дохід) позивача для обчислення пенсії, а відмова відповідача з цього приводу є неправомірною.
На основі викладеного, суд приходить до висновку, що слід здійснити з 22.01.2015 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 та враховувати отриману нею при перебуванні на державній службі матеріальну допомогу на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати, оскільки на вищезазначені виплати нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 10, 11, 159, 160, 163, 167 КАС України, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про державну службу», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про оплату праці», суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Рожищенському районі про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсіїзадовольнити частково.
Зобов»язати Управління пенсійного фонду України в Рожищенському районі Волинської області здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації, згідно довідки про заробітну плату, якою передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії, відповідно до закону України «Про державну службу» та на які нараховано та сплачено грошові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування з 22.01.2015 року.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з Управління пенсійного фонду України в Рожищенському районі Волинської області в користь ОСОБА_1 73 (сімдесят три) гривні 08 копійок судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Рожищенський районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
СУДДЯ:/підпис/ Р.І.Хитрик
Оригіналу відповідає:
Суддя Рожищенського
районного суду Р.І.Хитрик