УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 березня 2015 р.Справа № 524/9828/14-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Мінаєвої О.М.
Суддів: Макаренко Я.М. , Шевцової Н.В.
за участю секретаря судового засідання Шалаєвої І.Т.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Кременчуцької міської ради Полтавської області на постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 27.01.2015р. по справі № 524/9828/14-а
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ТРК "Кременчук"
до Кременчуцької міської ради Полтавської області
про скасування окремих положень рішення суб'єкта владних повноважень,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, товариство з обмеженою відповідальністю "ТРК "Кременчук", звернулась до Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області з позовом до Кременчуцької міської ради Полтавської області, в якому просив суд визнати протиправним та скасувати підпункт 6.2.4 пункту 6.2, підпункт 7.2.4 пункту 7.2 рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м. Кременчуці» від 29.04.2014 року.
Постановою Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 27.01.2015 р. по справі № 524/9828/14-а позовні вимоги задоволено. Визнано протиправним та скасовано підпункт 6.2.4 пункту 6.2 рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м.Кременчуці» від 29.04.2014 року. Визнано протиправним та скасовано підпункт 7.2.4 пункту 7.2 рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м.Кременчуці» від 29.04.2014 року. Стягнуто з Кременчуцької міської ради Полтавської області на користь товариства з обмеженою відповідальності «ТРК «Кременчук» судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору в сумі 73,08 грн.
Відповідач, Кременчуцька міська рада Полтавської області, не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу. Свою незгоду з постановою суду обґрунтовує тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, та зазначає, що підпункт 6.2.4 пункту 6.2 та підпункт 7.2.4 пункту 7.2 рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м.Кременчуці» є таким, що відповідає Конституції та законам України, та вважає, що ніяким чином не порушує права позивача. Просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 27.01.2015 р. по справі № 524/9828/14-а та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Фіксування судового засідання по справі за допомогою звукозаписувального пристрою згідно ст. 41 КАС України не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, доводи апеляційної скарги, колегія суддів, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах доводів апеляційної скарги у відповідності до ч.1 ст. 195 КАС України, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
З матеріалів справи встановлено, що згідно пункту 7 рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м.Кременчуці» від 29.04.2014 року, Кременчуцька міська рада Полтавської області вирішила затвердити ТОВ «ТРК «Кременчук» технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для експлуатації та обслуговування частини розважального центру з підприємствами громадського харчування та побутового обслуговування по вул. Леніна, 21 в м.Кременчуці. Вирішено передати ТОВ «ТРК «Кременчук» за умови виконання п. 7.2 цього рішення, в оренду строком на 15 років земельну ділянку площею 149 кв.м. для експлуатації та обслуговування частини розважального центру з підприємствами громадського харчування та побутового обслуговування по вул. Леніна, 21 в м.Кременчуці.
У відповідності до пп.7.2.4 даного рішення ТОВ «ТРК «Кременчук» зобов'язано в місячний термін після дня державної реєстрації права оренди земельної ділянку: перерахувати до 3% від нормативної грошової оцінки землі та сплатити орендну плату за земельну ділянку за період з 14.01.2008 року по 24.11.2008 року; нарахувати та сплатити орендну плату за фактичне використання земельної ділянки в розмірі 5 % від нормативної грошової оцінки землі за період з 29.06.2013 року до дня державної реєстрації права оренди земельної ділянки.
Згідно пункту 6 рішення Кременчуцької міської ради «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м.Кременчуці» від 29.04.2014 року, Кременчуцька міська рада Полтавської області вирішила затвердити ТОВ «ТРК «Кременчук» технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для експлуатації та обслуговування частини розважального центру з підприємствами громадського харчування та побутового обслуговування по вул. Леніна, 21 в м.Кременчуці. Вирішено передати ТОВ «ТРК «Кременчук» за умови виконання п. 6.2 цього рішення, в оренду строком на 15 років земельну ділянку площею 2377 кв.м. для експлуатації та обслуговування частини розважального центру з підприємствами громадського харчування та побутового обслуговування по вул. Леніна, 21 в м.Кременчуці.
У підпункті 6.2.4 даного рішення ТОВ «ТРК «Кременчук» зобов'язано в місячний термін після дня державної реєстрації права оренди земельної ділянки: перерахувати до 3% від нормативної грошової оцінки землі та сплатити орендну плату за земельну ділянку за період з 01.01.2008 року по 15.05.2008 року; нарахувати та сплатити орендну плату за фактичне використання земельної ділянки площею 2867 кв.м. в розмірі 5 % від нормативної грошової оцінки землі за період з 27.01.2013 року до дня прийняття цього рішення, як за об'єкт, що експлуатувався; нарахувати та сплатити орендну плату за фактичне використання земельної ділянки площею 2377 кв.м. в розмірі 5% від нормативної грошової оцінки землі за період з дня прийняття цього рішення до дня до дня державної реєстрації права оренди земельної ділянки.
Позивач, не погодившись із підпунктом 6.2.4 пункту 6.2 та підпунктом 7.2.4 пункту 7.2 рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м.Кременчуці» від 29.04.2014 року, звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з обґрунтованості позовних вимог, зазначив, що підпункт 6.2.4 пункту 6.2, підпункт 7.2.4 пункту 7.2 рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м.Кременчуці» від 29.04.2014 року суперечать нормам діючого законодавства України.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції в цій частині, з таких підстав.
У відповідності до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 3 статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією України і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету міністрів України.
Частиною 1 статті 124 Земельного Кодексу України встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Згідно ст. 125 Земельного Кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно ст. 15 Закону України «Про оренду землі» однією із істотних умов договору оренди землі між орендодавцем та орендарем є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Статтею 21 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюється за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
З матеріалів справи встановлено, що станом на час розгляду справи, між Кременчуцькою міською радою Полтавської області та ТОВ "ТРК "Кременчук" договори оренди землі - земельної ділянки площею 149 кв.м. для експлуатації та обслуговування частини розважального центру з підприємствами громадського харчування та побутового обслуговування по вул. Леніна, 21 в м.Кременчуці Полтавської області та земельної ділянки площею 2377 кв.м. для експлуатації та обслуговування частини розважального центру з підприємствами громадського харчування та побутового обслуговування по вул. Леніна, 21 в м.Кременчуці Полтавської області не укладені.
Крім того наказом Міністерства доходів та зборів № 25 від 16.01.2014 року «Про затвердження узагальнюючої податкової консультації щодо орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності» встановлено, що якщо договір оренди земель державної та комунальної власності підлягає поновленню і платник продовжує користуватися такою земельною ділянкою після закінчення строку дії договору оренди та не отримав письмового заперечення від орендодавця щодо використання земельної ділянки, то до поновлення у встановленому порядку договору оренди земельної ділянки такий платник буде сплачувати орендну плату відповідно до умов попереднього договору, але не нижче розміру, встановленого підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України.
Відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
Після спливу строку дії договору, земельні ділянки не повертались та були залишені в користуванні TOB «ТРК «Кременчук». При цьому, позивач продовжував сплачувати орендну плату за користування у розмірі, встановленому Договорами, строк дії яких минув, про що свідчить залучені до матеріалів справи декларації з плати за землю, а також платіжними дорученнями про перерахування орендної плати. А тому довід апеляційної скарги, що позивач не сплатив за земельну ділянку, колегія суддів вважає безпідставним.
У відповідності до статті 19-1 та статті 41 Податкового кодексу України повноваження щодо контролю за своєчасністю достовірністю, повнотою нарахування та сплатою податків, зборів, платежів передбачених Податковим кодексом України, надані виключно контролюючим органам - органам доходів та зборів.
Таким чином, нараховувати та стягувати податки (орендну плату за землю) за минулі періоди є виключною компетенцією органів доходів та зборів, що здійснюється ними на підставі та в порядку, встановленому чинним законодавством, а тому колегія суддів вважає, що стягнення податкового боргу шляхом додаткової умови, укладення майбутніх договорів оренди, шляхом прийняття рішення органом місцевого самоврядування діючим законодавством не передбачено.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що обов'язок позивача щодо сплати орендної плати за користування вказаними земельними ділянками виникає з моменту державної реєстрації права оренди цих земельних ділянок і не передбачає обов'язку орендаря сплати орендної плати за період користування земельними ділянками, який передує укладенню договорів оренди та їх державної реєстрації, а тому правомірно задовольнити позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю "ТРК "Кременчук" про скасування підпункт 6.2.4 пункт 6.2 та підпункт 7.2.4 пункт 7.2 рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м. Кременчуці» від 29.04.2014 року.
Разом з тим, рішення суду про задоволення позовних вимоги щодо стягнення з Кременчуцької міської ради Полтавської області на користь товариства з обмеженою відповідальності "ТРК "Кременчук" судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору в сумі 73,08 грн., не відповідає приписам ст. 94 КАС України. Оскільки у відповідності до ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
З огляду на викладене, колегія суддів зазначає, що судові витрати, понесені товариством з обмеженою відповідальності "ТРК "Кременчук", підлягають стягненню не з відповідача, а з місцевого бюджету.
Беручи до уваги наведене, колегія суддів вважає, що постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 18.08.2014р. по справі № 638/12170/14-а слід скасувати в частині розподілення витрат зі сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, п.1 ч. 1 ст. 198, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Кременчуцької міської ради Полтавської області залишити без задоволення.
Постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 27.01.2015 р. по справі № 524/9828/14-а скасувати в частині стягнення з Кременчуцької міської ради Полтавської області на користь товариства з обмеженою відповідальності "ТРК "Кременчук" судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору в сумі 73,08 грн.
Прийняти ухвалу стосовно розподілу судових витрат та стягнути з місцевого бюджету на користь товариства з обмеженою відповідальності "ТРК "Кременчук" судовий збір в розмірі 73,08 грн.
В іншій частині постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 27.01.2015 р. по справі № 524/9828/14-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Мінаєва О.М.Судді(підпис) (підпис) Макаренко Я.М. Шевцова Н.В.
Повний текст ухвали виготовлений 06.04.2015 р.