Постанова № 43444567, 19.03.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.03.2015
Номер справи
809/3226/13-а
Номер документу
43444567
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2015 року Справа № 876/4015/14

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :

головуючого судді Каралюса В.М.,

суддів: Затолочного В.С..,Матковської З.М.,

за участі секретаря судового засідання Бєлкіної Н.І.,

та за участі осіб;

від позивача - не зявився

від відповідача - Микитюк Л.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Надвірнянського професійно-технічного училища № 11 на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21 січня 2014 року у справі за позовом Державної фінансової інспекції в Івано-Франківськй області до Надвірнянського професійно-технічного училища № 11 про зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Державна фінансова інспекція в Івано-Франківській області звернуласьв суд з позовом до Надвірнянського професійно-технічного училища № 11 (далі Надвірнянське ПТУ № 11) та просила зобов'язати відповідача вчинити певні дії, а саме згідно вимоги від 23.07.2013 року № 09-0314-14/5947, зокрема ; пункт 2 - відобразити в бухгалтерському обліку дебіторську заборгованість по розрахунках училища за навчання учнів на загальну суму 59707,94 грн.; - стягнути зайво витрачені бюджетні кошти на виплату стипендій, матеріальних допомог та інших виплат у загальній сумі 14985,44 грн., з осіб, які отримали їх безпідставно, в тому числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи, зокрема з ОСОБА_3 - 2952,72 грн., ОСОБА_4 - 3022,72 грн., ОСОБА_5 - 2310,00 грн., ОСОБА_6 - 2410,00 грн., ОСОБА_7 - 2310,00 грн., ОСОБА_8 - 1980,00 грн.; - стягнути зайво витрачені бюджетні кошти на навчання у загальній сумі 44722,50 грн., зокрема з ОСОБА_3 - 8185,83 грн., ОСОБА_9 - 8185,83 грн., ОСОБА_5 - 7087,71 грн., ОСОБА_6 - 7087,71 грн., ОСОБА_10 - 7087,71 грн., ОСОБА_8 - 7087,71 грн. (в тому числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи). В іншому випадку стягнути з осіб, винних у зайвому витрачанні бюджетних коштів у сумі 59707,94 грн., в порядку та розмірах встановлених ст.ст.130-136 КЗпП України; відшкодовані кошти за 2011-2012 роки в сумі 42997,58 грн., перерахувати в бюджет (рахунок 31114090700307, код платежу 21080500); пункт 5 - стягнути зайво нараховану та виплачену заробітну плату в сумі 4648,16 грн., з працівників училища, які отримали їх безпідставно, в порядку та розмірах встановлених ст. ст. 127, 136 КЗпП України. В іншому випадку стягнути з осіб, винних у зайвих грошових виплатах кошти у сумі 4648,16 грн. у порядку та розмірах встановлених ст.ст.133-136 КЗпП; - також, на суму зайво сплачених внесків 1687,29 грн., провести перерахунок та відповідні взаємозвірки з Пенсійним фондом (зарахувати зайво сплачені внески в рахунок майбутніх платежів); - відшкодовані кошти за 2011-2012 роки в сумі 7011,00 грн., перерахувати в бюджет (рахунок 31114090700307, код платежу 21080500);

пункт 9 - стягнути зайво нараховану та виплачену заробітну плату в сумі 159,41 грн., з працівника училища, яка отримала її безпідставно, в порядку та розмірах встановлених ст.ст. 127,136 КЗпП України. В іншому випадку стягнути з осіб, винних у зайвих грошових виплатах кошти у сумі 159,41 грн., у порядку та розмірах встановлених ст.ст. 133-136 КЗпП України; - також, на суму зайво сплачених внесків 57,87 грн., провести перерахунок та відповідні взаємозвірки з Пенсійним фондом (зарахувати зайво сплачені внески в рахунок майбутніх платежів); - відшкодовані кошти за 2012 р., в сумі 129,76 грн., перерахувати в бюджет (рахунок 31114090700307, код платежу 21080500); пункт 10 - стягнути з осіб, які безпідставно отримали кошти у сумі 17900,00 грн., у тому числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи. Зокрема: з ОСОБА_12 - 1320,00 грн., ОСОБА_13 - 2304,24 грн., ОСОБА_14 - 2304,24 грн., ОСОБА_15 - 2504,24 грн., ОСОБА_16 - 644,40 грн., ОСОБА_17 - 644,40 грн., ОСОБА_18 - 644,40 грн., ОСОБА_19 - 644,40 грн., ОСОБА_20 - 328,08 грн., ОСОБА_11 - 1640,40 грн., ОСОБА_21 - 1640,40 грн., ОСОБА_22 - 1640,40 грн., ОСОБА_23 - 1640,40 грн.; - відшкодовані кошти за 2011-2012 роки в сумі 17900,00 грн., перерахувати в бюджет (рахунок 31114090700307, код платежу 21080500);

пункт 11 - стягнути з приватного підприємця ОСОБА_24 не оплачені кошти за оренду приміщення. В іншому випадку стягнути з особи, винної у не нарахуванні плати за оренду у сумі 580,66 грн., в порядку та розмірах встановлених ст.ст. 130-136 КЗпП України.

В подальшому позивач звернувся до суду з заявою в якій зменшив позовні вимоги та просив суд зобов'язати відповідача виконати вимоги пп. 2.,5.,10 вимог Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області від 23.07.2013 року № 09-0314-14/5947 року.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21 січня 2014 року позовні вимоги було задоволено повністю. Зобов`язано Надвірнянське професійно-технічне училище №11 виконати пункт 2, 5, 10 вимоги Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області «Про усунення порушень виявлень ревізією» №09-03-14-14/5947 від 23.07.2013 року.

З вищевказаною постановою не погодився апелянт Надвірнянське ПТУ № 11, який звернувся до суду з апеляційною скаргою в якій просить скасувати постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.01.2014 року , зокрема в частині виконання п.10 вимоги, та винести нову постанову, якою як вбачається із тексту та змісту апеляційної скарги повністю відмовити в задоволенні позову.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що при винесенні оскаржуваної постанови судом неправильно застосовані норми матеріального та процесуального права, висновки суду не відповідають дійсним обставинам справи.

В судовому засіданні представники апелянта Надвірнянського ПТУ № 11 підтримала вимоги апеляційної скарги та просила скасувати постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.01.2014 року і винести нову постанову, якою повністю відмовити в задоволенні позову.

Колегія суддів, заслухавши учасників судового розгляду, суддю-доповідача, перевіривши та дослідивши матеріали справи вважає, що апеляційна скарга Надвірнянського ПТУ № 11 підлягає до задоволення повністю, виходячи з наступних міркувань.

Згідно ч.1.ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Стаття 70 КАС України встановлює правила належності доказів, які визначають об'єктивну можливість доказу підтверджувати обставину, що має значення для вирішення справи, а також правила допустимості доказів, що визначають легітимну можливість конкретного доказу підтверджувати певну обставину у справі. Предметом доказування, згідно ч.1 ст.138 КАС України, є обставини (факти), якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.

Як вбачається з матеріалів справи у відповідності до п.2.1. Плану контрольно-ревізійної роботи Держфінінспекції в Івано-Франківській області на II квартал 2013 року та на підставі направлень на проведення ревізії від 26.04.2013 року № 454 та № 455, головними державними фінансовими інспекторами Державної фінансової інспекції в області Довганич Н.О. та Белеєм Д.В. проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Надвірнянського професійно-технічного училища №11 за період з 01.05.2011 року по 31.03.2013 року. За наслідками ревізії складено Акт №03-21/10 від 15.07.2013 року.

В ході проведення ревізії серед іншого встановлено, що у 2011-2013 роках на навчання на місця державного замовлення з метою здобуття первинної професійної підготовки зараховано 6 осіб, тоді як фактично їх професійно-технічне навчання спрямоване на оволодіння іншою професією, що відповідно до ч.6 ст.3 Закону України «Про професійно-технічну освіту» від 10.02.1998 року №103/98 ВР є перепідготовкою. Тобто, на навчання 6 осіб зайво використано бюджетних коштів на загальну суму 59707,94 грн., в тому числі на виплату стипендій, матеріальних допомог та інших виплат на суму 14985,44 грн. Ревізією встановлено, що протягом 2010-2011 р. та 2011-2012р. навчальних років викладачам училища проводились доплати за класне керівництво в навчальних групах третього курсу, учні яких здобули повну загальну середню освіту після закінчення другого курсу, що є порушенням п.2.3 Положення про класного керівника навчального закладу системи загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 06.09.2000 року №434 та призвело до зайвого нарахування та виплати їм заробітної плати на загальну суму 8613,02 грн. Факти переплати зарплати призвели до зайвого перерахування єдиного внеску до Пенсійного фонду на загальну суму 3126,53 грн., чим порушено ст.7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року №2464-VI. Також встановлено, що в порушення ст.94 КЗпП України та ст.1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року №108/95-ВР, п.5 «Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій» від 28.06.1993 року №43, суміснику училища - електромонтеру ОСОБА_27, за час перебування на лікарняному по основному місцю роботи, зайво нараховано та виплачено заробітної плати за невідпрацьований час у березні 2012 року на загальну суму 159,41 грн. Факти переплати зарплати призвели до зайвого перерахування єдиного внеску до Пенсійного фонду в сумі 57,87 грн., чим порушено ст.7 Закону України. Також ревізією встановлено, що 13 учням училища, які були не атестовані згідно даних журналів теоретичного навчання, з одного або більше предметів призначалась та виплачувалась стипендія, чим порушено п.12 Порядку призначення та виплати стипендій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2004 року №882 «Питання стипендіального забезпечення». Внаслідок вищенаведеного, учням училища зайво нараховано та виплачено стипендії та індексації на неї за період з 01.05.2011 року по 31.03.2013 року в сумі 17900,00 грн. Ревізією встановлено, що при розрахунку вартості оренди приміщення ПП ОСОБА_24 за кожен наступний місяць неправильно проведено коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць, чим порушено п.13 Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету міністрів України від 04 жовтня 1995 року №786 із змінами та доповненнями. Внаслідок цього, за обревізований період йому не нараховано та не оплачено 1161,32 грн., орендної плати, з них 580,66 грн., до державного бюджету.

З метою повного усунення виявлених ревізією порушень позивачем на підставі ч.7 ст.10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» директору Надвірнянського професійно-технічного училища №11 направлено вимогу про усунення порушень, виявлених ревізією від 23.07.2013 року №09-03-14-14/5947, зокрема: пункт 2 - відобразити в бухгалтерському обліку дебіторську заборгованість по розрахунках училища за навчання учнів на загальну суму 59707,94 грн.; - стягнути зайво витрачені бюджетні кошти на виплату стипендій, матеріальних допомог та інших виплат у загальній сумі 14985,44 грн., з осіб, які отримали їх безпідставно, в тому числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи, зокрема з ОСОБА_3 - 2952,72 грн., ОСОБА_4 - 3022,72 грн., ОСОБА_5 - 2310,00 грн., ОСОБА_6 - 2410,00 грн., ОСОБА_7 - 2310,00 грн., ОСОБА_8 - 1980,00 грн.; - стягнути зайво витрачені бюджетні кошти на навчання у загальній сумі 44722,50 грн., зокрема з ОСОБА_3 - 8185,83 грн., ОСОБА_9 - 8185,83 грн., ОСОБА_5 - 7087,71 грн., ОСОБА_6 - 7087,71 грн., ОСОБА_10 - 7087,71 грн., ОСОБА_8 - 7087,71 . (в тому числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи). В іншому випадку стягнути з осіб, винних у зайвому витрачанні бюджетних коштів у сумі 59707,94 грн., в порядку та розмірах встановлених ст.ст.130-136 КЗпП України , відшкодовані кошти за 2011-2012 роки в сумі 42997,58 грн., перерахувати в бюджет (рахунок 31114090700307, код платежу 21080500); пункт 5 - стягнути зайво нараховану та виплачену заробітну плату в сумі 4648,16 грн., з працівників училища, які отримали їх безпідставно, в порядку та розмірах встановлених ст. ст. 127, 136 КЗпП України. В іншому випадку стягнути з осіб, винних у зайвих грошових виплатах кошти у сумі 4648,16 грн. у порядку та розмірах встановлених ст.ст.133-136 КЗпП; - також, на суму зайво сплачених внесків 1687,29 грн., провести перерахунок та відповідні взаємозвірки з Пенсійним фондом (зарахувати зайво сплачені внески в рахунок майбутніх платежів); - відшкодовані кошти за 2011-2012 роки в сумі 7011,00 грн., перерахувати в бюджет (рахунок 31114090700307, код платежу 21080500); пункт 9 - стягнути зайво нараховану та виплачену заробітну плату в сумі 159,41 грн., з працівника училища, яка отримала її безпідставно, в порядку та розмірах встановлених ст.ст. 127,136 КЗпП України. В іншому випадку стягнути з осіб, винних у зайвих грошових виплатах кошти у сумі 159,41 грн., у порядку та розмірах встановлених ст.ст. 133-136 КЗпП України; - також, на суму зайво сплачених внесків 57,87 грн., провести перерахунок та відповідні взаємозвірки з Пенсійним фондом (зарахувати зайво сплачені внески в рахунок майбутніх платежів); - відшкодовані кошти за 2012 р., в сумі 129,76 грн., перерахувати в бюджет (рахунок 31114090700307, код платежу 21080500); пункт 10 - стягнути з осіб, які безпідставно отримали кошти у сумі 17900,00 грн., у тому числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи. Зокрема: з ОСОБА_12 - 1320,00 грн., ОСОБА_13 - 2304,24 грн., ОСОБА_14 - 2304,24 грн., ОСОБА_15 - 2504,24 грн., ОСОБА_16 - 644,40 грн., ОСОБА_17 - 644,40 грн., ОСОБА_18 - 644,40 грн., ОСОБА_19 - 644,40 грн., ОСОБА_20 - 328,08 грн., ОСОБА_11 - 1640,40 грн., ОСОБА_21 - 1640,40 грн., ОСОБА_22 - 1640,40 грн., ОСОБА_23 - 1640,40 грн.; - відшкодовані кошти за 2011-2012 роки в сумі 17900,00 грн., перерахувати в бюджет (рахунок 31114090700307, код платежу 21080500); пункт 11 - стягнути з приватного підприємця ОСОБА_24 не оплачені кошти за оренду приміщення. В іншому випадку стягнути з особи, винної у не нарахуванні плати за оренду у сумі 580,66 грн., в порядку та розмірах встановлених ст.ст. 130-136 КЗпП України.

В судовому засіданні встановлено, що відповідачем, станом на день розгляду справи, виконано пункт 9, пункт 11 та частково пункт 5 обов'язкових вимог Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області від 23.07.2013 року №09-03-14-14/5947 «Про усунення порушень, виявлених ревізією». З даного приводу позивачем подано заяви про зменшення позовних вимог в частині їх виконання відповідачем.

Згідно з Положенням про Державну фінансову інспекцію України, яке затверджено Указом Президента Українт від 23 квітня 2011 року № 499/2011 (далі Положення), Державна фінансова інспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.

Державна фінансова інспекція України відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальність винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших підконтрольних установ усунення виявлених порушень законодавства; звертається до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів підпункт 4 пункту 4 Положення.

Відповідно до пункту 6 Положення Державна фінансова інспекція України для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, зокрема, пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; при виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Також Положенням установлено, що у разі, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів Державна фінансова інспекція України має право звернутися до суду в інтересах держави.

Зазначені норми кореспондуються з положеннями пункту 7 статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні від 26.01.1993 року № 2939-ХІІ, згідно з якими державній контрольно-ревізійній службі надано право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджету та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.

При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Як встановлено колегією суддів та вбачається з матеріалів справи вимога Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області про усунення порушень виявлених згідно складеного акту перевірки має обов'язковий характер, однак збитки, які були завдані на думку працівників контролюючого органу не можуть бути примусово стягнутими шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються або добровільно, або шляхом звернення до суду з відповідним позовом про стягнення цих сум.

В порядку адміністративного судочинства може бути оскаржене лише таке рішення, яке породжує безпосередньо права чи обов'язки для позивача.

Така правова позиція узгоджується з позицією Верховного Суду України від 15.04.2914 року у справі № 21-40а14.

Колегія суддів вважає, що в зв'язку з наведеним постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21 січня 2014 року у справі № 809/3226/13-а слід скасувати та винести нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити.

Керуючись ч. 3 ст. 160, ст.ст. 195, 196, п.3 ч. 1 ст. 198, п. 1 ст. 202, ч. 2 ст. 205, ст. ст. 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Надвірнянського професійно-технічного училища № 11 задовольнити.

Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21 січня 2014 року в справі № 809/3226/13-а скасувати.

Прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову Державної-фінансової інспекції в Івано-Франківській області відмовити в повному обсязі.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий суддя В.М. Каралюс

суддя В.С.Затолочний

суддя З.М.Матковська

повний текст ухвали виготовлений 24.03.2015 року