ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 березня 2015 року Житомир справа № 806/5420/14
категорія 8.3.3
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Шимоновича Р.М.,
за участі секретаря Коваля О.В.,
за участі представника позивача Піонтківського О.С.,
за участі представника відповідача Зеленової Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Машбудпроект" до Володарсько-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області про скасування податкового повідомлення-рішення,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Машбудпроект" (далі - ТОВ "Машбудпроект") звернувся до суду з позовом, у кому просить скасувати податкове повідомлення-рішення Володарсько-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області (далі - Володарсько-Волинська ОДПІ) від 24.11.2014 № 0004171500 в частині зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість за вересень 2014 року в розмірі 42135,00 грн. В обґрунтування позовних вимог зазначило, що на підставі проведених перевірок, за результатами яких складено акти № 25/5/22-07/37151733 від 11.07.2014 та № 316/15-35/37151733 від 12.08.2014, контролюючим органом були прийняті податкові повідомлення-рішення:
- від 12.08.2014 №0000022200, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 52669,00 грн, у тому числі 42135,00 грн - за основним платежем та 10534,00 грн - за штрафними (фінансовими) санкціями;
- від 23.09.2014 №0003091500, яким зменшено позивачу розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 56118,00 грн.
Зазначає, що вказані податкові повідомлення-рішення були оскаржені Товариством в судовому порядку, а тому у контролюючого органу не було підстав для прийняття податкового повідомлення-рішення від 24.11.2014 № 0004171500 в частині зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість за вересень 2014 року в розмірі 42135,00 грн.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнала та просила відмовити у задоволенні позовних вимог з мотивів, викладених у письмових запереченнях (а.с. 48).
Вислухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.
Встановлено, що 14.11.2014 посадовою особою Володарсько-Волинської ОДПІ проведено камеральну перевірку правомірності нарахування ТОВ "Машбудпроект" суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за вересень 2014 року, за результатами якої складено акт від 14.11.2014 № 390/15-35/37151733 про результати камеральної перевірки достовірності декларування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість (а.с. 22-26, далі - Акт від 14.11.2014).
Актом від 14.11.2014 зафіксовано порушення ТОВ "Машбудпроект" вимог п. 46.1 ст. 46, п. 47.1 ст. 47, п. 198.1 ст. 198, ст. 201, п. 200.4 та п. 200.14 ст. 200 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-IV(зі змінами та доповненнями), що призвело до заниження суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у вересні 2014 року на 18519,00 грн та завищення залишку від'ємного значення з податку на додану вартість, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного звітного періоду у сумі 60654,00 грн.
За результатами розгляду Акту від 14.11.2014, контролюючим органом 24.11.2014 прийнято податкове повідомлення-рішення № 0004171500, яким зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість за вересень 2014 року в сумі 60654,00 грн (а.с. 6).
Не погодившись із вказаним рішенням відповідача в частині зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість за вересень 2014 року в сумі 42135,00 грн, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку оскаржуваному рішенню відповідача, суд виходить з наступного.
На сторінці 7 Акту від 14.11.2014 (а.с. 25) Володарсько-Волинська ОДПІ зазначає, що при подачі декларації з податку на додану вартість за липень 2014 року № 9048534859 від 20.08.2014 ТОВ "Машбудпроект" не враховано результати акту перевірки № 25/5/22-07/37151733 від 09.07.2014, в результаті чого не зменшено "Залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, за врахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду" за січень 2014 року на суму 42135,00 грн. Актом попередньої перевірки № 316/15-35/37151733 від 17.09.2014 ТОВ "Машбудпроект" встановлено завищення залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду рядок 24 податкової декларації у сумі 56118,00 грн. При подачі декларації за вересень 2014 року № 9059948285 від 17.11.2014 у рядку 21.3 відображено результат перевірки частково, зменшено на суму ПДВ 13983,00 грн, суму ПДВ 42135,00 грн повторно включено до рядка 24 податкової декларації за вересень 2014 року.
Також, у акті перевірки зафіксовано, що ТОВ "Машбудпроект" подано позов до адміністративного суду, розгляд справи відбудеться 18.11.2014.
Таким чином, підставою для зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість за вересень 2014 року в сумі 42135,00 грн, став висновок контролюючого органу про неврахування ТОВ "Машбудпроект" при подачі податкової звітності з податку на додану вартість за вересень 2014 року результатів попередніх актів перевірок.
Однак, із такими висновками відповідача суд не погоджується, з огляду на наступне.
Встановлено, що Володарсько-Волинською ОДПІ проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ "Машбудпроект" з питань дотримання вимог податкового законодавства при взаємовідносинах з ТОВ "Сібол" за період з 01.01.2014 по 31.01.2014, за результатами якої складено акт від 11.07.2014 №25/5/22-07/37151733 (а.с. 7-14, далі - Акт від 11.07.2014)
Згідно висновкової частини Акту від 11.07.2014 перевіркою встановлено порушення ТОВ "Машбудпроект" вимог ст. 22, п. 198.2, п. 198.3, п. 198.6 ст. 198, ст. 201, п. 11 підрозділу 2 Розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на додану вартість в сумі 42135,00 грн.
На підставі Акту від 11.07.2014 контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 12.08.2014 №0000022200, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 52669,00 грн, у тому числі 42135,00 грн - за основним платежем та 10534,00 грн - за штрафними (фінансовими) санкціями (а.с. 27).
17.09.2014 Володарсько-Волинською ОДПІ проведено документальну позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування ТОВ "Машбудпроект" бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за липень 2014 року.
За результатами проведеної перевірки відповідачем складно акт від 17.09.2014 №316/15-35/37151733, у якому контролюючий орган зазначив про порушення ТОВ "Машбудпроект" п.198.1, п. 198.6 ст.198, п.201.1, 201.2, 201.4 ст. 201, п. 200.4, 200.14 ст. 200 Податкового кодексу України, по декларації за липень 2014 року Товариством, зокрема, завищено залишок від'ємного значення з ПДВ, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного звітного періоду у сумі 56118,00 грн (а.с. 15-21, далі - Акт від 17.09.2014).
За результатами розгляду Акту від 17.09.2014, відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 23.09.2014 №0003091500, яким позивачу зменшено розмір від'ємного значення суми ПДВ у розмірі 56118,00 грн (а.с. 28).
Відповідно до п. 200.1 ст. 200 ПК України, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Згідно п. 200.7 ст. 200 ПК України, платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Приписами п. 200.10 ст. 200 ПК України встановлено, що протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
Відповідно до п. 200.14 ст. 200 ПК України, якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки контролюючий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган:
а) у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної контролюючим органом за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з пунктом 200.6 цієї статті у зменшення податкових зобов'язань з цього податку в наступних податкових періодах;
б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною контролюючим органом за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування;
в) у разі з'ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.
Матеріалами справи підтверджено, що не погодившись із податковими повідомленнями-рішеннями Володарсько-Волинської ОДПІ від 12.08.2014 №0000022200 та від 23.09.2014 №0003091500, прийнятих на підставі Актів від 11.07.2014 та 17.09.2014, ТОВ "Машбудпроект" звернулось до суду із позовом про їх скасування.
У Акті від 14.11.2014 контролюючий орган не заперечує факту оскарження зазначених вище податкових повідомлень-рішень.
Пунктом 56.1 ст. 56 ПК України передбачено, що рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до п. 56.18. ст. 56 ПК України, з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.
Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню.
Процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору.
При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Таким чином, визначене податковим повідомленням-рішенням від 12.08.2014 №0000022200 грошове зобов'язання з податку на додану вартість, яке, у свою чергу, стало підставою для прийняття податкового повідомлення-рішення від 23.09.2014 №0003091500 в частині зменшення розміру залишку від'ємного значення податку на додану вартість в сумі 42135,00 грн, вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Оскільки позивач оскаржив до суду податкові повідомлення-рішення Володарсько-Волинської ОДПІ від 12.08.2014 №0000022200 та від 23.09.2014 №0003091500, підстави для врахування ним висновків Актів від 11.07.2014 та 17.09.2014 при поданні податкової звітності з податку на додану вартість за вересень 2014 року, - були відсутні.
З огляду на викладене, суд вважає, що позивачем правомірно відображено у рядку 24 податкової декларації з податку на додану вартість за вересень 2014 року № 9059948285 від 17.11.2014 суму податку на додану вартість розміром 42135,00 грн.
З матеріалів справи вбачається, що постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 18.11.2014 у справі № 806/4391/14 (а.с. 40-44), залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 26.01.2015 (а.с. 52-54), позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю "Машбудпроект" задоволено. Визнано податкові повідомлення рішення Володарсько-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області № №0000022200 від 12 серпня 2014 року та №0003091500 від 23 вересня 2014 року в частині зменшення від'ємного значення суми податку на додану вартість в розмірі 42135 грн. протиправними та скасовано їх.
Даними судовими рішеннями встановлено, що у відповідача не було підстав ставити під сумнів господарські операції позивача з ТОВ "Сібол" та робити у акті від 11.07.2014 №25/5/22-07/37151733 висновок про заниження позивачем ПДВ по цих операціях, а також виносити на підставі цих висновків податкове повідомлення-рішення від 12.08.2014 року №0000022200. Враховуючи, що підставою для зменшення розміру від'ємного значення суми ПДВ у розмірі 42135 грн. стало те, що позивачем при подачі декларації №9048534859 від 20.08.2014 не було враховано результат акту перевірки від 11.07.2014 №25/5/22-07/37151733, а висновки цього акту було спростовано у ході судового розгляду, то скасуванню також підлягає і податкове повідомлення-рішення від 23.09.2014 №0003091500 в частині зменшення розміру від'ємного значення суми ПДВ у розмірі 42135 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Оскільки судовими рішеннями по справі № 806/4391/14 встановлено безпідставність висновків Актів від 11.07.2014 та 17.09.2014 та скасовані, прийняті за наслідками їх розгляду, податкові повідомлення-рішення від 12.08.2014 №0000022200 та від 23.09.2014 №0003091500, не підлягає доказуванню безпідставність зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість за вересень 2014 року в сумі 42135,00 грн податковим повідомленням-рішенням відповідача від 24.11.2014 № 0004171500.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями 86, 94, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
Адміністративний позов задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Володарсько-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області від 24.11.2014 № 0004171500 в частині зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість за вересень 2014 року в розмірі 42135,00 грн.
Відшкодувати з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Машбудпроект" 187, 20 грн сплаченого судового збору.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Р.М.Шимонович
Повний текст постанови виготовлено: 30 березня 2015 р.