Ухвала суду № 43443682, 31.03.2015, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.03.2015
Номер справи
817/3053/14
Номер документу
43443682
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Комшелюк Т.О.

Суддя-доповідач:Капустинський М.М.

УХВАЛА

іменем України

"31" березня 2015 р. Справа № 817/3053/14

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Капустинського М.М.

суддів: Євпак В.В.

Шидловського В.Б.,

при секретарі Волянській О.В. ,

за участю сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "23" грудня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Держземагенства у Рівненському районі Рівненської області, Головного управління Держземагенства у Рівненській області, Реєстраційної служби Рівненського районного управління юстиції Рівненської області, Державного реєстратора реєстраційної служби Рівненського районного управління юстиції Рівненської області Репетухи Олександра Миколайовича, третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Олександрійська сільська рада Рівненського району Рівненської області , ОСОБА_5 про визнання протиправним та скасування наказу, визнання протиправними та скасування державної реєстрації земельної ділянки, приватної власності та зобов'язати вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до відповідачів, про визнання протиправним та скасування наказів, скасування державної реєстрації приватної власності на нерухоме майно, скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером, зобов'язання вчинення певних дій. Позовні вимоги обґрунтовувала тим, що її сім'я отримала в користування земельну ділянку площею 0.3 га поза межами населеного пункту с.Пухова Рівненського району Рівненської області неподалік вулиці В.Вавренюка для ведення особистого селянського господарства, що підтверджено записом за №435 в земельно-кадастровій книзі Олександрійської сільської ради Рівненського району Рівненської області та засвідчується довідкою від 09.10.2014 року №423, архівною довідкою від 14.10.2014 року №1221, з погосподарської книги за період 1986-1990рр. №1222 з погосподарської книги за період 1991-1995рр.. Земельною ділянкою користується понад 30 років. Однак, 09.10.2014 року їй стало відомо, що державні органи Рівненської області зареєстрували 08.10.2014 року право приватної власності на дану земельну ділянку за громадянином ОСОБА_5. Вважає, що державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 та відповідна реєстрація речового права на громадянина ОСОБА_5 є протиправними, зокрема: для видачі наказу ГУ Держземагенства у Рівненській області про надання дозволу ОСОБА_5 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства не погоджено із землекористувачем з ОСОБА_7 (її чоловіком) та ОСОБА_3. Вилучення даної земельної ділянки з користування в сім'ї позивача не було. Згода на таке вилучення та розробку проекту землеустрою ними не надавалась, відтак, вважають, що клопотання громадянина ОСОБА_5 розглянуто в порушення вимог ч.6 ст.118 Земельного кодексу України.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 23.12.2014 року, ОСОБА_3 у задоволенні позову відмовлено повністю.

Не погодившись з прийнятим судовим рішенням, Позивачем у справі подано до суду апеляційну скаргу в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права просили скасувати зазначену постанову та прийняти нову - про відмову в задоволенні позову.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін та третьої особи, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав:

Судом встановлено, що відповідно до довідки Олександрійської сільської ради №423 від 09.10.2014р. за ОСОБА_7 та ОСОБА_3 обліковується земельна ділянка згідно запису у земельно-кадастровій книзі № 435 загальною площею 0,76 га.. В тому числі, в межах с.Пухова площею 0,46га, з них для: ведення особистого селянського господарства - 0,21 га; для обслуговування житлового будинку - 0,25га. За межами населених пунктів 0,30га обліковується з 1986 року згідно записів в земельно-кадастровій та по господарській книгах. В тому числі для: садівництва 0га; ведення особистого селянського господарства 0,30га (а. с.10).

Архівною довідкою Олександрійської сільської ради №1221 від 14.10.2014р. зазначається, що у документах виконкому Олександрійської сільської Ради народних депутатів Ровенського району Ровенської області у погосподарській книзі №1 с.Олександрія (с.Пухова) за 1986-1990 роки є відомості про господарство ОСОБА_8 і станом на 01 червня 1986 року господарство мало у користуванні земельну ділянку 10+48+25 сотих гектара, на 01 червня 1987 року - 10+48+25 сотих гектара, на 01 червня 1988 року - 10+48+40 сотих гектара, на 01 червня 1989 року - 10+48+40 сотих гектара, на 01 червня 1990 року - 10+48+40 сотих гектара, 1991 року - 0.76+0.38 сотих гектара. За ОСОБА_9 обліковувалося 10 сотих гектара землі, за ОСОБА_7 25+40 сотих гектара землі (а.с. 11).

Архівною довідкою Олександрійської сільської ради №1222 від 14.10.2014р. зазначається, що у документах виконкому Олександрійської сільської Ради народних, депутатів Ровенського району Ровенської області у Погосподарській книзі №1 с.Олександрія (с.Пухова) за 1990-1995 роки є відомості про господарство ОСОБА_8 і станом на 01 червня 1991 року господарство мало у користуванні земельну ділянку 0,98, на 01 червня 1992 року - 1,47 (в тому числі під будівлями, чагарниками, ярами, балками і громадським дорогами - 4,6/2,2), на 01 червня 1993 року - 1,47 17 (в тому числі під будівлями, чагарниками, ярами, балками і громадським дорогами - 4,6/2,2), на 01 червня 1994 року - 0,80/0,67, на 01 червня 1995 року - 0,84/0,76. За сином ОСОБА_7 обліковується 0,76га землі (а.с.12).

08.08.2014р. до Головного управління Дерземагенства у Рівненській області надійшло клопотання ОСОБА_5 щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0.2900 безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства на території Олександрійської сільської ради Рівненського району Рівненської області. До клопотання подані документи згідно із додатком (а.с.58-64).

13.08.2014р. вказаним Управлінням виданий наказ №17-460/16-14-СГ «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою».

03.09.2014р. до Державного кадастрового реєстратора управління Дерземагенства у Рівненському районі надійшла заява ОСОБА_5 про реєстрацію земельної ділянки площею 0.29 га, яка розташована за адресою: Рівненська область, Рівненський район, Олександрійська сільська рада.

Цієї ж дати Управлінням здійснено державну реєстрацію земельної ділянки з відповідним кадастровим номером (а.с.76-82).

22.09.2014р. до Головного управління Дерземагенства у Рівненській області надійшло клопотання ОСОБА_5 щодо затвердження проекту землеустрою спірною земельної ділянки (а с.68).

06.10.2014р. вказаним Управлінням винесений наказ №17-663/16-14-СГ «Про затвердження проекту землеустрою та передачу земельної ділянки у власність» (а.с.67).

08.10.2014р. реєстраційною службою Рівненського районного управління юстиції Рівненської області Репетухою Олександром Миколайовичем, здійснено державну реєстрацію права власності спірної земельної ділянки за ОСОБА_5 про що видано свідоцтво про право власності (а.с.14).

Надаючи правову оцінку вищезазначеним заявам та документам колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та зазначає наступне.

Згідно зі ст.20 Земельного кодексу Української PCP в редакції від 12.04.1985р., право землекористування громадян, які проживають в сільській місцевості, засвідчується записами в земельно-шнурових книгах сільськогосподарських підприємств і організацій та погосподарських книгах сільських Рад, а в містах і селищах міського типу - в реєстрових книгах виконавчих комітетів міських, селищних Рад народних депутатів.

Тобто, записи в земельно-шнурових книгах та погосподарських книгах є документами, що стверджують право землекористування.

Статтею 63 Земельного кодексу Української PCP в редакції від 12.04.1985р. право колгоспного двору на присадибну ділянку засвідчується записом в земельно-шнуровій книзі колгоспу.

Відповідно до п.7 Перехідних Положень Земельного кодексу України 2001 року громадяни, що одержали у користування земельну ділянку у розмірах, що було передбачено раніше діючим законодавством, зберігають право на ці ділянки.

Судом першої інстанції встановлено, що станом на 01.06.1986 року господарство мало у користуванні земельну ділянку 10+48+10 сотих гектара, на 01 червня 1987 року - 10+48+25 сотих гектара, на 01 червня 1988 року - 10+48+40 сотих гектара, на 01 червня 1989 року - 10+48+40 сотих гектара, на 01 червня 1990 року - 10+48+40 сотих гектара, 1991 року - 0.76+0.38 сотих гектара. За ОСОБА_7 25+40 сотих гектара землі.

При цьому, головою вказаного господарства був ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1., який доводився позивачці свекром. Вказане підтверджується архівною довідкою Олександрійської сільської ради (а.с.11). Також, крім довідки, наявний запис у погосподарській книзі №1 села Олександрія за 1986-1990 роки із якої вбачається, що у чоловіка позивачки ОСОБА_7 була в користуванні земельна ділянка 25+40 сотих гектара, однак, з якого саме часу, в періоді з 1988 по 1990 рік з'явилась у останнього земельна ділянка розміром 0,40 гектара, встановити із даних книг не представилось можливим в зв'язку з відсутністю точності у записах.

Також, в погосподарській книзі №1 села Олександрії в період з 1991 по 1995рр. значиться запис про наявність у ОСОБА_7 земельної ділянки розміром 0,76га.. При цьому вказаний розмір значиться у графі станом на 01.06.1995р.

Також, судом першої інстанції оглянуто облікову книгу використання земель з 1984 року (робоча книга колгоспу «Горинь», в якій під №10 також значиться господарство ОСОБА_8. У його сина ОСОБА_7 записано 0,25 земельної ділянки.

Однак, вищевказана облікова книга судом не взята до уваги в якості належного доказу, оскільки вона не пронумерована, не прошита, без відтиску мокрої печатки колгоспу, а записи в ній велись як ручкою, так і олівцем.

Той факт, що вказані земельні ділянки надавались колгоспом у користування колгоспного двору ОСОБА_8 та його сину ОСОБА_7 у розмірах зазеначених в погосподарських книгах сторонами не заперечувалось. Проте, Відповідачами та третьою особою ОСОБА_5 заперечено те, що спірна земельна ділянка розміром 0,29 га. входить у загальний розмір розмір земельної ділянки ОСОБА_7 0,76 га..

Із наданих сторонами доказів та наявних матеріалів справи, встановити факт, що спірна земельна ділянка розміром 0,29га входить в земельну ділянку ОСОБА_7 0,76га., в суді не представилось можливим оскільки ні один запис, як в архівних довідках так і погосподарських книгах не містить адресу чи будь-якої привязки до місця розташування наданих земельних ділянок господарства ОСОБА_8 та його сина ОСОБА_7. Крім цього, земельні ділянки, які надавались у користування вказаного господарства значаться в інших розмірах, ніж розмір спірної земельної ділянки.

Згідно довідки з державної статистичної звітності (форма 6-зем) Управління Держземагенства у Рівненському району Рівненської області про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями вбачається, що спірна земельна ділянка розміром 0,29 га. розташована на території Олександрійської сільської ради (за межами населеного пункту) обліковується у землях запасу, у складі угідь: ліси та інші лісо вкриті площі - 0,2900га, в тому числі чагарники - 0,2900 га.. Дана земельна ділянка відноситься до земель сільськогосподарського призначення державної власності (а.с.59).

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивачем не доведено факт одержання у користування своєї сім'ї спірної земельної ділянки у розмірі 0,29га..

Щодо позовних вимог про скасування наказів Головного управління Держземагенства у Рівненській області, визнання протиправною та скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2, визнання протиправною та скасування державної реєстрації приватної власності на нерухоме майно - свідоцтво про право власності, то суд апеляційної інстанції також погоджується з висновками суду першої інстанції, щодо безпідставності таких вимог, з огляду на таке.

Відповідно до ч.1 ст.118 Земельного кодексу України, громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст.122 цього Кодексу. У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.

Згідно з ч.6 ст.118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст.122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.

Відповідно до ч.4 ст.122 Земельного кодексу України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Також, ОСОБА_5 до Управління Держземагенства у Рівненському районі Рівненської області 03.09.2014 року, подані документи для проведення державної реєстрації земельної ділянки, перелік яких визначений п.4 ст.24 Закону України «Про державний земельний кадастр», а саме: - заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин; оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки; документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа.

03.09.2014 року Державним кадастровим реєстратором відповідно до «Порядку ведення Державного земельного кадастру», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012року № 1051, прийнято рішення про внесення відомостей до Державного земельного кадастру - шляхом державної реєстрації земельної ділянки за результатами якого сформований витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 03.09.2014 року №НВ-5601104742014 з кадастровим номером НОМЕР_1.

Частиною 6 ст.24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» визначений вичерпний перелік підстав для відмови Державним кадастровим реєстратором у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки: розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора; подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі; знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.

Суд першої інстанції, вірно зауважив те, що позивачем невірно обраний спосіб захисту в частині позовних вимог про скасування державної реєстрації земельної ділянки, так як згідно п.114 Порядку ведення Державного земельного кадастру, державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію лише у випадках: поділу чи об'єднання земельних ділянок - на підставі заяви про державну реєстрацію земельних ділянок, які утворилися в результаті такого поділу чи об'єднання; коли протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстроване з вини заявника, - на підставі даних про те, що протягом одного року Державному кадастровому реєстраторові органом державної реєстрації прав не надано відповідної інформації в порядку інформаційного обміну.

Тобто, зазначений перелік підстав скасування такої реєстрації є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає.

Щодо скасування державної реєстрації права власності на нерухоме майно - свідоцтво про право власності, то суд зазначив, що правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації та їх обтяжень, визначені Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004р. № 1952-IV із змінами (далі по тексту Закон №1952), і спрямовані на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна.

Згідно з ч.1 ст.3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.

Відповідно до абз.2 ч.1 ст.2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Відповідно до ст.4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, зокрема, право власності на нерухоме майно.

Процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав), перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, визначає Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 р. № 868.

Відповідно до п.37 зазначеного Порядку - документами, що підтверджують виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, зокрема є укладений в установленому законом порядку договір, предметом якого є нерухоме майно, права щодо якого підлягають державній реєстрації, або речове право на нерухоме майно чи його дублікат.

Пунктом 1 ч.1 ст.8 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що до повноважень органу державної реєстрації прав належить проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень або відмова у їх реєстрації.

Відповідно до ч.4. ст.9 цього Закону державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації.

Суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що сторонами не надано жодного доказу про порушення державним реєстратором реєстраційної служби норм чинного законодавства при здійсненні державної реєстрації спірної земельної ділянки та видачі свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 08.10.2014р. третій особі ОСОБА_5.

Отже, реєстратор приймаючи рішення про реєстрацію земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_3, діяв в межах наданих йому повноважень, та на підставі поданих ОСОБА_5, які зобов'язували відповідача здійснити оскаржувані дії.

На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зміни або скасування оскарженої постанови.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "23" грудня 2014 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя М.М. Капустинський

судді: В.В. Євпак

В.Б. Шидловський

Повний текст cудового рішення виготовлено "03" квітня 2015 р.

Роздруковано та надіслано: ( рек. з пов. про вруч.)

1- в справу:

2 - позивачу ОСОБА_3 АДРЕСА_2

3,4,5,6,7-відповідачам: Управління Держземагенства у Рівненському районі Рівненської області вул.Буковинська,3,м.Рівне,33000 Головне управління Держземагенства у Рівненській області вул.С.Петлюри,37,м.Рівне,33013 Реєстраційна служба Рівненського районного управління юстиції Рівненської області вул.Відінська,10,м.Рівне,33023 Державний реєстратор реєстраційної служби Рівненського районного управління юстиції Рівненської області Репетуха Олександр Миколайович АДРЕСА_3

8-третій особі: Олександрійська сільська рада Рівненського району Рівненської області - вул.Свято-Преображенська,66,с.Олександрія,Рівненський район, Рівненська область,35320,

9- ОСОБА_5 - АДРЕСА_1