У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 березня 2015 р.м.ОдесаСправа № 821/1555/13-а
Категорія: 10.3.4 Головуючий в 1 інстанції: Кузьменко Н.А.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого: судді Домусчі С.Д.
суддів: Кравця О.О., Шеметенко Л.П.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2013 року по справі за адміністративним позовом Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення адміністративно-господарських санкцій за незайняті інвалідами робочі місця, та пені за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій, -
ВСТАНОВИВ:
Херсонське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів подало апеляційну скаргу на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2013 року, в якій просить скасувати оскаржену постанову та ухвалити нову, якою в повному обсязі задовольнити адміністративний позов.
Постановою від 05 вересня 2013 року, ухваленою у відкритому судовому засіданні, Херсонський окружний адміністративний суд частково задовольнив адміністративний позов Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, стягнув з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2012 році в розмірі 113 046 грн. 64 коп. та пеню за порушення встановлених законодавством термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 67,83 грн. При цьому суд першої інстанції відмовив у задоволенні вимог про стягнення пені в розмірі 3 165,40 грн., за несвоєчасну сплату санкцій в період з 16 квітня по 05 вересня 2013 року.
Вимоги апеляційної скарги апелянт обґрунтовує тим, що висновки суду першої інстанції про відсутність правових підстав для стягнення пені, яка утворилась під час розгляду справи судом, ґрунтуються на неправильному застосування норм матеріального права, оскільки як ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» так і п. 3.4 Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15 травня 2007 року № 223, встановлюють нарахування та сплату пені за кожен календарний день прострочення виконання зобов'язання зі сплати адміністративно-господарських санкцій.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 письмових заперечень на апеляційну скаргу не надала.
Апеляційна скарга фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 повернута апелянту ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 27.11.2013 року, у зв'язку з невиконанням ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 17.10.2013 р. про залишення апеляційної скарги без руху.
Ухвалюючи постанову про задоволення адміністративного позову суд першої інстанції встановив, що середньооблікова чисельність штатних працівників відповідача у 2012 році становила 266 осіб. Чисельність інвалідів, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідачем до чотиривідсоткового нормативу, у 2012 році становила 11 осіб, у той час коли у звітному періоді у відповідача працювало 3 інваліда, і не були працевлаштовані 8 інвалідів.
Суд першої інстанції встановив, що відповідач протягом 2012 року не вжив всіх заходів щодо працевлаштування інвалідів на створених робочих місцях для інвалідів, оскільки до Новокаховського міського центру зайнятості не надавались звіти за формою 3-ПН з позначкою у графі 15 «для осіб з обмеженими фізичними можливостями», як то передбачено п. 3 Інструкції заповнення форми № 3-ПН «Звіт про наявність вакансій», затвердженою наказом Міністерством праці та соціальної політики України від 19 грудня 2005 року № 420.
Згідно частини 1 статті 20 Закону України № 875-XII, відповідач зобов'язаний сплатити відділенню Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за 2012 рік.
Пунктом 2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 70 від 31.01.2007 р. "Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", строк сплати адміністративно-господарських санкцій визначений до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
За порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій частиною 2 статті 20 Закону України № 875-XII передбачено нарахування пені в розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Отже, відповідач був зобов'язаний до 15 квітня 2013 року сплатити до Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
За таких обставин суд першої інстанції дійшов висновку, що за 8 робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів і не зайнятих інвалідами в 2012 році, відповідач до 16.04.2013 року повинен був самостійно сплатити адміністративно - господарські санкції у розмірі 113046,64 грн., відповідно до звіту за формою 10-ПІ від 27.02.13 за 2012 рік, та пеню в розмірі 67,83 грн. за три дні прострочення, з 16 по 18 квітня 2013 року (18 квітня 2013 року - день звернення позивача до суду).
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог про стягнення пені в сумі 3 165,40 грн. за несплату адміністративно-господарських санкцій в період з 16.04.2013 року по 05.09.2013 року суд першої інстанції зазначив, що несплата суми санкцій відбулась в зв'язку з її судовим узгодженням і відповідач не повинен відповідати за порушення термінів сплати санкцій в момент судового розгляду справи, оскільки, строк розгляду адміністративної справи залежить від дій двох учасників процесу: позивача та відповідача. Також суд першої інстанції зазначив, що, врахування пені за час розгляду справи судом, ставить відповідача в нерівні з позивачем процесуальні умови, оскільки кожен день судового розгляду справи буде завдавати йому фінансових збитків у вигляді щоденного нарахування позивачем пені.
Справа розглянута в порядку письмового провадження відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 197 КАС України.
Заслухавши суддю доповідача, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга не може бути задоволена.
Апеляційний суд встановив, що суд першої інстанції повно та всебічно дослідив та оцінив обставини справи, надані сторонами докази, правильно визначив правову природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Предметом спору є стягнення адміністративно-господарських санкцій в сумі 113 046,64 грн. за незайняті інвалідами робочі місця за 2012 рік, розмір яких розрахований правильно та відповідає приписам ч. 1 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» та відомостям зазначеним в поданому відповідачем звіті про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2012 рік (а.с. 6).
Апеляційна скарга Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2013 року не містить заперечень щодо розміру стягнутих адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Також предметом позову є стягнення пені за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. При цьому суд першої інстанції задовольнив вимоги про стягнення пені за три дні - період з 16 по 18 квітня 2013 року, починаючи з дня, коли у позивача виникло право на звернення до суду, та по день безпосереднього звернення до суду з позовом, що відповідає приписам ч. 2 ст. 20 закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»
Апелянт заперечує проти відмови у задоволені вимог про стягнення пені в розмірі 3 165,40 грн. за період з 16.04.2013 року по 05.09.2013 року, тобто з дня, коли у позивача виникло право на звернення до суду, та по день ухвалення оскарженої постанови.
Апеляційний суд погоджується з висновками суду першої інстанції та не приймає доводи апелянта, оскільки п. 3.7 Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Міністерства правці та соціальної політики України від 15 травня 2007 року № 223, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30 травня 2007 року за № 552/13819, встановлено, що у поданій позовній заяві за невиконання нормативу щодо працевлаштування інвалідів до відповідної судової інстанції відділення Фонду розраховує суму пені на дату її подання.
Це положення узгоджується зі змістом частини 2 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», та не позбавляє позивача права на нарахування пені на суму недоїмки на весь строк її дії, на дату фактичного погашення суми боргу, що встановлено п. 3.6 Порядку нарахування пені та її сплати.
Інші доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Апеляційний суд дійшов висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим, відповідно до ст. 200 КАС України, апеляційна скарга має бути залишена без задоволення, а оскаржена постанова - без змін.
Керуючись ст. ст. 2, 11, 69-71, 195, п. 1 ч. 1 ст. 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. ст. 200, 206, 211, 212, ч. 5 ст. 254 КАС України, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів залишити без задоволення.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2013 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: суддя С.Д.Домусчі
суддя О.О.Кравець
суддя Л.П.Шеметенко