Постанова № 43436152, 26.03.2015, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.03.2015
Номер справи
818/715/15
Номер документу
43436152
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 березня 2015 р. справа № 818/715/15

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бондаря С.О.

за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.

позивачки - ОСОБА_1

представника позивачів - ОСОБА_2

представника відповідача - Левицької А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/715/15

за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_4

до управління Державної міграційної служби України в Сумській області в особі Охтирського міського сектора Управління державної міграційної служби України в Сумській області, треті особи: ОСОБА_5, ОСОБА_6

про визнання дій протиправними, зобов"язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1, ОСОБА_4 звернулися до суду з адміністративним позовом до управління Державної міграційної служби України в Сумській області в особі Охтирського міського сектора Управління державної міграційної служби України в Сумській області про визнання протиправними дій управління Державної міграційної служби у Сумській області в особі Охтирського міського сектору управління державної міграційної служби України в Сумській області по проведенню паспортної реєстрації ОСОБА_5 та ОСОБА_6 у квартирі АДРЕСА_1, визнавши паспортну реєстрацію зазначених осіб у даній квартирі незаконною та такою, що підлягає скасуванню, а також зобов'язання управління Державної міграційної служби у Сумській області вчинити дії щодо скасування вказаної паспортної реєстрації та виключення відомостей про паспортну реєстрацію. Свої вимоги мотивують тим, паспортна реєстрація ОСОБА_5 та ОСОБА_6 у квартирі АДРЕСА_1, проведена 20.11.2014р. та 21.11.2013р. без згоди інших співвласників та без належної письмової згоди особи, яка постійно проживала у квартирі, оскільки підпис вказаної особи підроблений, що підтверджується висновком почеркознавчої експертизи. Тому, такі дії відповідачів є протиправними, а вказана паспортна реєстрація підлягає скасуванню.

Відповідач - управління державної міграційної служби України в Сумській області, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що процедура реєстрації місця проживання ОСОБА_5 та ОСОБА_6 у квартирі АДРЕСА_1 була проведена на підставі заяв осіб та правовстановлюючого документа на житло, відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затвердженого наказом МВС від 22.11.2012 року №1077 (а.с.43-46).

Позивачка ОСОБА_1, представник позивачів ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі.

Представник відповідача Левицька А.М. позов не визнала з підстав, викладених у письмовому запереченні.

Суд, заслухавши пояснення позивачки, представника, позивача, представника відповідачів, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що квартира, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, належить на праві приватної спільної сумісної власності ОСОБА_7 та членам його сім»ї: ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_6, що підтверджується копією свідоцтва про право власності на житло, виданого Охтирською районною державною адміністрацією від 12.01.1994 року (а.с.34).

ОСОБА_5 та ОСОБА_6 звернулися із заявами до Охтирського МС УДМС України в Сумській області про реєстрацію місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.25-28).

20.11.2013р. та 21.11.2013р. Охтирським МС УДМС України в Сумській області була проведена реєстрація місця проживання ОСОБА_5 та ОСОБА_6 як співвласників квартири, за адресою: АДРЕСА_1.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Питання реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання врегульовано Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в

Україні» (далі по тексту - Закон), Порядком реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затверджений наказом МВС від 22.11.2012р. № 1077 (далі - Наказ №1077).

Так, відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом.

Згідно статті 11 Закону реєстрація місця проживання та місця перебування осіб здійснюється органом реєстрації.

Пунктом 1.3 Наказу №1077 визначено, що реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється управліннями, відділами (секторами) Державної міграційної служби України (далі - ДМС України) в районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення (далі територіальний підрозділ ДМС України).

Відповідно до статті 6 Закону особа для реєстрації подає такі документи: письмову заяву, документ, до якого вносяться відомості про місце проживання, квитанцію про сплату державного мита або документ про звільнення від його сплати, талон зняття з реєстрації та документи, що підтверджують право на проживання в житлі. Забороняється вимагати для реєстрації місця проживання подання особою інших документів.

Пунктом 2.2. Наказу №1077 передбачено, що для реєстрації місця проживання особа або її законний представник подає до територіального підрозділу ДМС України, а після утворення центрів надання адміністративних послуг - до відповідного центру:

- письмову заяву про реєстрацію місця проживання:

- документ, до якого вносяться відомості про місце проживання;

- квитанцію про сплату державного мита або документ про звільнення від його сплати;

- талон зняття з реєстрації місця проживання в Україні (у разі зміни місця проживання в межах України). Талон зняття з реєстрації місця проживання в Україні не подається у разі оформлення реєстрації місця проживання з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання;

- документи, що підтверджують:

- право на проживання в житлі - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди) або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї на реєстрацію місця проживання. У разі реєстрації місця проживання у центрі договір оренди житлового приміщення може бути засвідчено адміністратором центру;

- право на перебування або взяття на облік у закладі/установі - довідка про прийняття на обслуговування в спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи, копія посвідчення про взяття на облік бездомної особи, форма якого затверджена наказом Міністерства соціальної політики України від 28 грудня 2011 року № 574 «Про деякі питання діяльності центру обліку бездомних громадян», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 січня 2012 року за № 84/20397;

- проходження служби у військовій частині, адреса якої зазначається під час реєстрації, - довідка про проходження служби у військовій частині, видана командиром військової частини, зразок якої наведено в додатку 7 до цього Порядку;

- військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку);

- свідоцтво про народження або свідоцтво про належність до громадянства України, якщо реєструється місце проживання дитини, яка не досягла 16-річного віку;

- заява про зняття особи з реєстрації місця проживання, форма якої наведена в додатку 8 до цього Порядку (у разі здійснення реєстрації місця проживання з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_12 та ОСОБА_6 подали до Охтирського МС УДМС України в Сумській області для реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1, наступні документи: заповнені заяви про реєстрацію місця проживання, які відповідають зразку, затвердженому в додатку №5 до Наказу № 1077; квитанції про сплату державного мита у розмірі 0,85 грн., паспорта громадян України та свідоцтво про право власності на житло від 12.01.1994 року, згідно якого вони являються співвласниками будинку, який знаходиться за вищевказаною адресою.

Тобто, підставою для реєстрації даних осіб в жиле приміщення є правовстановлюючий документ на житло, а саме: свідоцтво на право власності.

Посилання позивачів на те, що в заявах про реєстрацію місця проживання третіх осіб підставою для реєстрації зазначено технічний паспорт, а не свідоцтво про право власності на житло, як на підставу скасування реєстрації, є необґрунтованими, оскільки третіми особами ОСОБА_12 та ОСОБА_6 було подано свідоцтво про право власності на житло від 12 січня 1994 року, яке і стало підставою для їх реєстрації у спірній квартирі.

Що стосується підпису вчиненого в заявах про реєстрацію місця проживання третіх осіб від імені ОСОБА_8 (нині покійної), суд зазначає, що наявність чи відсутність згоди співвласника житла не впливає на реєстрацію власників цього житла.

Тобто, відповідач, незалежно від згоди ОСОБА_8, зобов'язаний був зареєструвати ОСОБА_12 та ОСОБА_6 за адресою: АДРЕСА_1.

Таким чином, у суду відсутні підстави для визнання протиправними дій управління Державної міграційної служби у Сумській області в особі Охтирського міського сектору управління державної міграційної служби України в Сумській області по проведенню паспортної реєстрації ОСОБА_5 та ОСОБА_6 у квартирі АДРЕСА_1, та визнання паспортної реєстрації зазначених осіб у даній квартирі незаконною.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1, ОСОБА_4 до управління Державної міграційної служби України в Сумській області в особі Охтирського міського сектора Управління державної міграційної служби України в Сумській області про визнання протиправними дій управління Державної міграційної служби у Сумській області в особі Охтирського міського сектору управління державної міграційної служби України в Сумській області по проведенню паспортної реєстрації ОСОБА_5 та ОСОБА_6 у квартирі АДРЕСА_1, визнавши паспортну реєстрацію зазначених осіб у даній квартирі незаконною та такою, що підлягає скасуванню; а також зобов'язання управління Державної міграційної служби у Сумській області вчинити дії щодо скасування вказаної паспортної реєстрації та виключення відомостей про паспортну реєстрацію - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) С.О. Бондар

Повний текст постанови складено 30 березня 2015 року.

З оригіналом згідно:

Суддя С.О. Бондар