КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/2054/15 Головуючий у 1-й інстанції: Скочок Т.О. Суддя-доповідач: Федотов І.В.
У Х В А Л А
Іменем України
31 березня 2015 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Федотова І.В.,
суддів - Ісаєнко Ю.А. та Оксененка О.М.,
при секретарі Трегубенко Є.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду, апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України на ухвалуу Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 лютого 2015 року у справі за позовною заявою Державної фіскальної служби України до Державної виконавчої служби України про визнання протиправною та скасування постанови від 15 вересня 2014 року, -
ВСТАНОВИЛА:
Державна фіскальна служба України (далі по тексту - позивач) звернулася до суду з позовом до Державної виконавчої служби України (далі по тексту - відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови відповідача про накладення штрафу від 15.09.2014 року ВП №44342023.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 лютого 2015 року позовну заяву повернуто позивачу для подачі до належного суду.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану ухвалу та направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Обґрунтовуючи апеляційну скаргу, позивач зазначив, що по виконавчому листу від 04.06.2014 року № 822/69/14 у тому самому виконавчому провадженні №44342023 відповідачем вже було винесено постанову про накладення штрафу від 15.09.2014 року, яка оскаржена позивачем до Окружного адміністративного суду міста Києва (справа № 826/15165/14) і позов про оскарження цієї постанови був прийнятий судом до розгляду, в той час як у справі 826/2054/15 позов повернуто позивачу для подачі до Хмельницького окружного адміністративного суду, хоча оскаржувана постанова винесена на виконання того самого виконавчого провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, які з'явились в судове засідання, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а ухвала суду - без змін з наступних підстав.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 199, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Суд першої інстанції, повертаючи позов позивачу, виходив з того, що дана справа, відповідно до ч. 3 п. 6 ст. 108 КАС України, не підсудна цьому адміністративному суду.
З таким висновком суду першої інстанції колегія суддів погоджується виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.107 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви зокрема з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Частиною першою ст. 181 Кодексу адміністративного судочинства України, яка визначає особливості провадження у справах з приводу рішень, бездіяльності державної виконавчої служби, передбачено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушені їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
У той же час, частиною четвертою статті 82 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами до суду, який видав виконавчий документ, а іншими учасниками виконавчого провадження та особами, які залучаються до проведення виконавчих дій, - до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
При цьому, як зазначено у пункті 9 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 13 грудня 2010 року №3 «Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби», - ураховуючи положення частини четвертої статті 82 Закону України «Про виконавче провадження», у разі оскарження рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби щодо виконання рішення окружного адміністративного суду такі справи територіально підсудні окружному адміністративному суду, який видав виконавчий документ, незалежно від статусу позивача у виконавчому провадженні.
Як вбачається з позовної заяви та доданих до неї матеріалів, позивачем заявлені вимоги про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу, яка прийнята в рамках виконавчого провадження №44342023, відкритого на підставі виконавчого листа Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.06.2014 року №822/69/14.
Таким чином, враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що даний адміністративний позов поданий до Окружного адміністративного суду міста Києва з порушенням правил підсудності, оскільки скарга на рішення та дії органу державної виконавчої служби, вчинені під час виконання судового рішення, повинна розглядатись тим судом, що видав виконавчий лист. В даному випадку - Хмельницьким окружним адміністративним судом.
Щодо посилання позивача стосовно відкриття Окружним адміністративним судом міста Києва провадження у справі № 826/15165/14 за позовом про скасування постанови про накладення штрафу у тому самому виконавчому провадженні, як на підставу скасування оскаржуваної ухвали, колегія суддів вважає необхідним звернути увагу та наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Разом з цим, відкриття провадження у справі, не може вважатися такою обставиною і не створює обов'язку для інших судів щодо вирішення питання про відкриття провадження у справах, у яких беруть участь ті самі особи.
Оскільки, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги, колегія суддів зауважує на відсутності підстав для надання оцінки рішенню суду першої інстанції, ухваленому у іншій справі.
Крім того, ч. 2 ст. 200 КАС України, встановлено, що не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Таким чином, доводи апеляційної скарги не спростовують встановлені судом першої інстанції обставини.
За таких обставин, оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та постановив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, судова колегія залишає його без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 199, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів,-
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України залишити без задоволення, а ухвалу Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 лютого 2015 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня її складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя:
Судді:
Повний текст ухвали виготовлено 01.04.2015 року.
Головуючий суддя Федотов І.В.
Судді: Ісаєнко Ю.А.
Оксененко О.М.