ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31.03.2015 р. Справа№ 914/629/15
Господарський суд Львівської області у складі судді Іванчук С.В., при секретарі судового засіданні Білані О.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом: Львівського міського комунального підприємства "Львівводоканал", м.Львів
до відповідача: Державного підприємства Міністерства оборони України "Монтажник-Львів", м.Львів
про стягнення 30442грн. 72коп.
За участю представників:
від позивача: Сорока Д.М. - юрисконсульт (довіреність №01-5868 від 15.10.2014р.);
від відповідача: Мартинович С.В. - представник (довіреність від 03.02.2015р.).
Права та обов'язки сторін передбачені ст.ст.20, 22 ГПК України роз'яснено, заяви про відвід судді не поступали, за клопотанням присутніх представників сторін в судовому засіданні не проводилася технічна фіксація судового процесу.
Суть спору: На розгляд господарського суду Львівської області поступив позов Львівського міського комунального підприємства "Львівводоканал" до Державного підприємства Міністерства оборони України "Монтажник-Львів" про стягнення заборгованості в сумі 30442грн. 72коп. за скид стічних вод в міську каналізацію м.Львова без дозволу.
Ухвалою суду від 26.02.2015р. порушено провадження у справі та призначено її до судового розгляду на 17.03.2015р. З метою повного і всестороннього з'ясування всіх обставин спору, для забезпечення принципу змагальності, враховуючи заявлене представником відповідача клопотання про відкладення розгляду справи, а також надання сторонам можливості для добровільного врегулювання спору, в судовому засіданні 17.03.2015р. оголошувалась перерва до 31.03.2015р.
В судове засідання 31.03.2015р. представник позивача явку забезпечив, позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві і просить суд позов задоволити повністю. Крім цього, представник позивача, через канцелярію суду (вх.№13432/15 від 31.03.2015р.) подав клопотання про долучення до матеріалів справи документів, згідно додатків.
В судове засідання 31.03.2015р. представник відповідача явку забезпечив, проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві (вх.№13306/15 від 31.03.2015р.) на позовну заяву і просить суд у задоволенні позову відмовити. У відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що 01.09.2012р. відповідач отримав дозвіл на скид стічних вод. Дозвіл видано на підставі «ПЛ» (проект ліміту). Відповідач, вважає, що нарахування штрафних санкцій за можливий скид у період з січня по липень 2013 року є безпідставним. Відповідач стверджує, що основна сума заборгованості яку обчислив позивач нарахована за скид - дощових (талих) вод. Також відповідач зазначає, що позивач жодним чином не обгрунтовує належними та допустимими доказами цей об'єм стічних вод (стоків), а саме дощових (талих) вод та чи попав такий об'єм у міську каналізацію взагалі.
Дослідивши подані суду документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, сукупно оцінивши докази, які мають значення для справи, господарський суд Львівської області, в с т а н о в и в:
06.06.2012р. між Львівським міським комунальним підприємством «Львівводоканал» (Львівводоканал) та Державним підприємством Міністерства оборони України «Монтажник-Львів» (абонент) укладено договір №304265 на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізаційної мережі (надалі - договір). Згідно із умовами п.1.1 договору позивач зобов'язався забезпечувати відповідача питною водою та прийманні стічних вод, а відповідач користуватися послугами: здійснювати забір води з водопроводу, скидати стічні води у каналізацію і сплачувати вартість наданих послуг на умовах, які визначені договором та чинним законодавством України, зокрема: Законом України "Про питну воду і питне водопостачання", "Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах та селищах України" (надалі - Правила користування), "Правилами технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення" (надалі - Правила експлуатації), "Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації міст і селищ України", "Правилами приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова" (надалі - Правила приймання).
Відповідно до п.2.1.1 договору Львівводоканал зобов'язався згідно з технічними умовами на приєднання абонента до міської мережі водопроводу та каналізації, виданими Львівводоканалом, забезпечити в розмірі лімітів, зокрема, приймання стічних вод, у яких не перевищено допустимі концентрації забруднювальних речовин в об'ємі: 111 (сто одинадцять) куб.м./міс., дощових (талих) стічних вод - 625 (шістсот двадцять п'ять) куб.м./міс.
Згідно з п.2.2.1 договору абонент зобов'язався отримати в Львівводоканалі технічні умови (в разі їх відсутності) на приєднання до мереж водопроводу та каналізації, погодити Проект водомірного вузла (в разі його відсутності) і у встановленому порядку отримати Дозвіл на скид стічних вод, погодивши проект Ліміту на скид забруднювальних речовин.
Як вбачається з матеріалів справи, 25.06.2011р. відповідач віднесений до переліку підприємств для яких встановлюється ліміт на скид забруднювальних речовин у міську каналізацію станом на 01.01.2012р.
Позивачем видано відповідачу дозвіл на скид стічних вод №3670, строк дії якого тривав з 01.09.2012р. до 31.12.2012р., а також видано дозвіл на скид стічних вод №4473 зі строком дії: з 01.08.2013р. до 31.12.2013р., оскільки відповідач внесений у Перелік підприємств, для яких встановлюється ліміт на скид забруднюючих речовин у міську каналізацію м. Львова на підставі "ПЛ" (п.4.6.2.1 Правил).
Однак, відповідач не виконав обов'язок отримання дозволу на скид стічних вод, погодивши проект ліміту на скид забруднюючих речовин у міську каналізацію та в період з січня по липень 2013р. і за серпень 2012р. відбувався скид у міську каналізацію стічних вод без дозволу.
Відповідно до п.4.1. договору за невиконання або неналежне виконання обов'язків, передбачених договором, сторони несуть відповідальність відповідно до чинного законодавства України.
Відповідно до пп. 4.6.6, 8.4.9. Правил при відсутності у абонента дозволу на скид чи закінченні строку його дії весь об'єм стічних вод (за розрахунковий період) розглядається як такий, що перевищує ліміт об'єму стічних вод, і плата за їх скидання встановлюється в п'ятикратному розмірі основного тарифу. Відповідно до п.4.4. договору при відсутності дозволу на скид чи закінченні його дії весь об'єм стоків вважається понадлімітним і оплачується в п'ятикратному розмірі.
Як вбачається з матеріалів справи, внаслідок допущеного відповідачем порушення вимог Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації м.Львова та умов договору відповідачу за серпень 2012р. та за період з січня по липень 2013р. не сплатив плату за скид без дозволу своїх стічних вод в систему міської каналізації м.Львова.
За скид без дозволу за серпень 2012р. та за період з січня по липень 2013р. відповідачу нарахована плата в сумі 30442грн.72коп. та виставлені рахунки.
Відповідно до п.4.2 "Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів", затвердженої наказом Держбуду України від 19.02.2002р. №37 (надалі Інструкція) та відповідно до п. 8.4.9 Місцевих Правил плата відповідача за скид до міської каналізації стічних вод без дозволу здійснюється відповідно до рахунків, які виставляє водоканал і розподіляється таким чином: 20% - 6088грн. 54коп. перераховуються на рахунок міського фонду охорони навколишнього природного середовища; 80% - 24354грн. 18коп. перераховуються на рахунок водоканалу.
Позивач на адресу відповідача надсилав претензію від 28.03.2014р. за №10-1827, що підтверджується фіскальним чеком №6379 від 02.04.2014р., в якій позивач просив відповідача в місячний термін сплатити борг в сумі 30442грн. 73коп. Дана претензія залишена відповідачем без відповіді та задоволення.
Згідно з нормою п.4.6.5.2 Правил, Дозвіл на скид стічних вод втрачає чинність 31 грудня року, на який його видано (о 24:00год).
Згідно з нормами п.4.6.6, 9.4.2.1. Правил та умовами п.4.4 договору, відсутність дозволу на скид стічних вод у міську каналізацію м.Львова у серпні 2012 року та за період з січня по липень 2013р. зумовлює виникнення у відповідача обов'язку зі сплати додаткової суми коштів у 5-кратному розмірі основного тарифу, оскільки, у такому випадку, весь обсяг стічних вод за липень 2012 року та за період з січня по липень 2013р. (спірний період) вважається таким, що перевищує ліміт обсягу стічних вод.
За правилами ст.526 ЦК України, ст.193 ГК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Станом на день прийняття рішення заборгованість відповідача перед позивачем не погашена і складає суму 30442грн. 72коп.
Згідно п.3 ч.1 ст.44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.
Пунктами 3.1.4, 3.1.5 Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова визначено, що Водоканал зобов'язаний здійснювати контроль за якістю стічних вод, що скидають Підприємства, а також за режимом і обсягом скиду, виставляти Підприємствам до оплати рахунки за послуги водовідведення. У випадку виявлення з боку Підприємств порушень Правил (перевищення встановлених показників об'єму та якості стічних вод, скид без Дозволу, невиконання вимог Акту тощо), Водоканалом нараховується додаткова плата із застосуванням коефіцієнта кратності (розділи 8,9 Правил).
За умовами п.6.1. Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова граничні нормативні показники якості стічних вод, що скидаються Підприємством у міську каналізацію (загальні вимоги, додаток 10.1.) встановлюється згідно з державними правилами приймання з урахуванням таких факторів: допустима концентрація забруднювальних речовин в міській каналізації (на випуску підприємства); допустима концентрація забруднювальних речовин на вході в міські КОС; величини лімітів на скид забруднювальних речовин, які встановленні Водоканалу ДУЕП в дозволі на спеціальне водокористування; допустимий вміст солей важких металів в осадах стічних вод; вміст солей у воді місцевого водопроводу.
Відповідно до п.4.6.1. Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова підприємства зобов'язані отримати дозвіл водоканалу на скид стічних вод.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень (ст.33 ГПК України). Відповідно до ст.34 ГПК України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Однак, відповідач не подав належних доказів в підтвердження своїх заперечень, не представив доказів які б спростовували наведені обставини, доказів сплати заборгованості не надав.
Враховуючи вищевикладене, подані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, не спростованими, підтвердженими належними доказами та підлягають задоволенню.
За умовами п.4.2 "Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів" затвердженої Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002р. №37, 20 відсотків плати за скид понаднормативних забруднень перераховуються до міського фонду охорони навколишнього природного середовища, що утворений у складі міського бюджету та 80 відсотків залишаються у розпорядженні водоканалу і використовуються на відшкодування збитків водоканалу, викликаних цими скидами, на ремонт і поліпшення експлуатації каналізаційної мережі та очисних споруд, а також на розвиток каналізаційного господарства населеного пункту.
Судовий збір покладається на відповідача, згідно ст.49 ГПК України.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 3, 4-3, 12, 22, 33, 34, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задоволити.
Стягнути з Державного підприємства Міністерства оборони України «Монтажник-Львів» (79039, м.Львів, вул.Шевченка, 11, код ЄДРПОУ 31073938) на користь Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» (79017, м.Львів, вул.Зелена, 64, код ЄДРПОУ 03348471) 24354грн. 18коп. - боргу за скид стічних вод в міську каналізацію м.Львова без дозволу та 1827грн. 00коп. - судового збору.
Стягнути з Державного підприємства Міністерства оборони України «Монтажник-Львів» (79039, м.Львів, вул.Шевченка, 11, код ЄДРПОУ 31073938) в дохід фонду охорони навколишнього природного середовища м.Львова (м.Львів, пл.Ринок, 1, рахунок 33110331700002 за кодом бюджетної класифікації: 24062100, одержувач: міський бюджет м.Львова, банк ГУ ДКСУ у Львівській області, код ЄДРПОУ 38008294, код МФО 825014) 6088грн. 54коп. - за скид стічних вод в міську каналізацію м.Львова без дозволу.
Накази видати відповідно до ст.116 ГПК України.
Суддя Іванчук С.В.
Повне рішення складено 02.04.2015р.