Постанова № 43434306, 03.04.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
03.04.2015
Номер справи
826/5767/15
Номер документу
43434306
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

03 квітня 2015 року 16:30 № 826/5767/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Скочок Т.О., при секретарі судового засідання Новик В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за поданнямДержавної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві доПублічного акціонерного товариства «Київметробуд» про зупинення видаткових операцій на рахунках, - за участю представників сторін:

від заявника - Рибак А.Ю.

від платника податку, стосовно якого внесено подання - Кошкіної І.В.

ВСТАНОВИВ:

31.03.2015 року до Окружного адміністративного суду міста Києва надійшло подання Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві (надалі - заявник або ДПІ у Солом'янському районі ГУ ДФС у м. Києві) про зупинення видаткових операцій Публічного акціонерного товариства «Київметробуд» (код ЄДРПОУ 01387432) (надалі - платник податку, стосовно якого внесено подання, або ПАТ «Київметробуд») на всіх розрахункових рахунках у банку, яке передано судді Скочок Т.О. 31.03.2015 року о 17 год. 30 хв.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.04.2014 року відкрито провадження у справі та призначено подання до судового розгляду в судовому засіданні.

В обґрунтування заявленого подання заявником вказано, що станом на момент звернення до суду з вищезазначеним поданням згідно відомостей облікових даних карток особових рахунків за ПАТ «Київметробуд» обліковується податкова заборгованість, з метою забезпечення сплати якої податковим керуючим було направлено на адресу ПАТ «Київметробуд» лист від 10.03.2015 року №5929/10/26-58-25-01-13 про надання інформації та документів щодо переліку майна, яке перебуває у власності підприємства, з метою складання опису майна, на яке поширюється право податкової застави. Проте, відповіді на вказаний лист контролюючим органом у встановлений строк отримано не було.

У судове засідання 03.04.2015 року з'явилися представники осіб, які беруть участь у справі.

Представник заявника у судовому засіданні подання підтримав у повному обсязі та просив суд зупинити видаткові операції на рахунках ПАТ «Київметробуд».

Представник ПАТ «Київметробуд» проти задоволення подання заперечував, вказуючи про відсутність станом на момент розгляду судом подання податкової заборгованості у вказаного платника податку.

Відповідно до ч. 8 ст. 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), у разі постановлення судом ухвали про відкриття провадження у справі суд приймає у триденний строк, але не пізніше ніж протягом 96 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення заявника до суду, постанову по суті заявлених вимог, яка підлягає негайному виконанню. Розгляд подання відбувається за участю органу доходів і зборів, що його вніс, та платника податків, стосовно якого його внесено. Неявка сторін у судове засідання не перешкоджає розгляду подання.

Заслухавши пояснення осіб, які з'явилися у судове засідання, дослідивши докази, які містяться у матеріалах справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується внесене подання, суд зазначає про наступне.

Як вбачається з наявної у матеріалах справи копії зворотнього боку облікової картки платника податків (орендна плата з юридичних осіб) станом на 02.04.2015 року за ПАТ «Київметробуд» обліковується податкова заборгованість у розмірі 86 265,01 грн.

Відповідно до п. 88.1 ст. 88 Податкового кодексу України (надалі - ПК України), з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.

При цьому, податкова застава - спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов'язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом (п.п. 14.1.155 п. 14.1 ст. 14 ПК України).

Згідно п. 89.1 ст. 89 ПК України, право податкової застави виникає у разі: несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку (пп. 89.1.1 п. 89.1 ст. 89 ПК України); несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу (пп. 89.1.2 п. 89.1 ст. 89 ПК України).

Як вбачається зі змісту подання, що підтверджується матеріалами справи, вищезазначений податковий борг ПАТ «Київметробуд» складає пеня, яка виникла у зв'язку з несплатою останнім суми грошових коштів, задекларованих у податкових деклараціях з плати за землю, а також визначеного у податковому повідомленні-рішенні №0008501505 від 05.12.2014 року.

Так, згідно п.п. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 ПК України, податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом (п. 57.1 ст. 57 ПК України).

В силу положень п. 54.1 ст. 54 ПК України податкове зобов'язання визначене самостійно платником в податковій декларації не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку і вважається узгодженим.

Водночас, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України).

При цьому, доказів оскарження вищезазначеного податкового повідомлення-рішення та розміру нарахованої контролюючим органом пені ПАТ «Київметробуд» не надано, а з матеріалів справи не вбачається.

На підставі наявної у ПАТ «Київметробуд» податкової заборгованості Державною податковою інспекцією у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві винесено податкову вимогу форми «Ю» від 11.12.2014 року №1-23 на суму 631 128,23 грн., яка згідно повідомлення про вручення, копія якого наявна у матеріалах справи, направлена на адресу вказаного товариства 28.12.2014 року та отримана останнім 31.12.2014 року.

Відповідно до п. 91.1 ст. 91 ПК України, керівник контролюючого органу за місцем реєстрації платника податків, що має податковий борг, призначає такому платнику податків податкового керуючого. Податковий керуючий повинен бути посадовою (службовою) особою контролюючого органу. Податковий керуючий має права та обов'язки, визначені цим Кодексом.

Порядок призначення та звільнення, а також функції та повноваження податкового керуючого визначає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику (п. 91.2 ст. 91 ПК України).

На виконання вищезазначеного положення наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 року №578 затверджено Порядок призначення та звільнення, а також функції та повноваження податкового керуючого (надалі - Порядок №578), який регламентує правила призначення та звільнення, функції та повноваження податкового керуючого, а також порядок складання ним акта опису майна, яке передається у податкову заставу, та акта перешкоджання платником податків виконанню повноважень податковим керуючим.

Згідно п.п. 2.1, 2.2 Порядку №578, податковий керуючий призначається наказом керівника (виконуючого обов'язки керівника) органу доходів і зборів за місцем обліку платника податків. Посадова (службова) особа органу доходів і зборів наділяється повноваженнями податкового керуючого з дати видання наказу керівника (виконуючого обов'язки керівника) органу доходів і зборів про призначення цієї особи податковим керуючим.

Як вбачається з наявної у матеріалах справи виписки з наказу №289 від 09.09.2014 року про призначення податкового керуючого, Висоцьку О.О. призначено податковим керуючим на ПАТ «Київметробуд».

Приписами п. 91.3 ст. 91 ПК України передбачено, що податковий керуючий описує майно платника податків, що має податковий борг, в податкову заставу, здійснює перевірку стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі, проводить опис майна, на яке поширюється право податкової застави, для його продажу у випадках, передбачених цим Кодексом, одержує від боржника інформацію про операції із заставленим майном, а в разі його відчуження без згоди контролюючого органу (за умови, коли наявність такої згоди має бути обов'язковою згідно з вимогами цього Кодексу) вимагає пояснення від платника податків або його службових (посадових) осіб. У разі продажу в рахунок погашення податкового боргу майна платника податків, на яке поширюється право податкової застави, податковий керуючий має право отримувати від такого платника податків документи, що засвідчують право власності на зазначене майно.

Відповідно до п. 89.3 ст. 89 ПК України, майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.

У разі якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу та/або не подає документів, необхідних для такого опису, податковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу. Контролюючий орган звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, заборону відчуження таким платником податків майна та зобов'язання такого платника податків допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу. Зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та заборона відчуження таким платником податків майна діють до дня складення акта опису майна платника податків у податкову заставу податковим керуючим або акта про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу, або погашення податкового боргу в повному обсязі. Податковий керуючий не пізніше робочого дня, що настає за днем складення цих актів, зобов'язаний надіслати банкам, іншим фінансовим установам, а також платнику податків рішення про складення актів, яке є підставою для поновлення видаткових операцій та скасування заборони на відчуження майна (п. 89.4 ст. 89 ПК України).

На виконання положень ст.ст. 88-90, 92 і 93 розділу II ПК України наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 року №572 затверджено Порядок застосування податкової застави органами доходів і зборів (надалі - Порядок №572), який визначає механізм застосування податкової застави органами доходів і зборів.

Відповідно до п. 2.1 Порядку №572, опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення про опис майна у податкову заставу (додаток 1). Таке рішення приймається керівником органу доходів і зборів і надається платнику податків, що має податковий борг.

Так, додатком 1 до Порядку №572 затверджений зразок рішення про опис майна у податкову заставу.

Згідно рішення про опис майна у податкову заставу від 11.12.2014 року №3101, копія якого наявна у матеріалах справи, заступником начальника ДПІ у Солом'янському районі ГУ ДФС у м. Києві відповідно до ст. 89 розділу ІІ ПК України вирішив здійснити опис майна, що перебуває у власності (господарському віданні або оперативному управлінні) платника податків - ПАТ «Київметробуд» (код ЄДРПОУ 01387432), - а у разі, якщо на момент складання акту опису майно відсутнє або його балансова вартість менше суми податкового боргу, - також того майна, права власності на яке він набуде у майбутньому.

Приписами п. 2.4 Порядку №572 визначено, що у разі якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу та/або не подає документів, необхідних для такого опису, податковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу (додаток 4).

У такому випадку орган доходів і зборів звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, заборони відчуження таким платником податків майна та зобов'язання такого платника податків допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу. У разі прийняття судом рішення щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, заборони відчуження таким платником податків майна та зобов'язання такого платника податків допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу його копія надсилається (надається) органом доходів і зборів банкам та іншим фінансовим установам, а також платнику податків.

Зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та заборона відчуження таким платником податків майна діють до дня: складення акта опису майна податковим керуючим; складення акта про відсутність майна платника податків, що може бути описано у податкову заставу; погашення податкового боргу в повному обсязі.

Так, з матеріалів справи вбачається, що на адресу ПАТ «Київметробуд» направлено лист від 10.03.2015 року №5929/10/26-58-25-01-13 про надання інформації та документів щодо переліку майна, яке перебуває у власності підприємства, з метою складання опису майна, на яке поширюється право податкової застави, протягом 10 календарних днів, починаючи з наступного дня за днем отримання даного запиту, з супровідним листом до канцелярії ДПІ та додатково копії відповіді і документів наручно податковому керуючому. Крім того, у вказаному листі повідомлено, що у разі, якщо платник податків не подає документів, необхідних для такого опису, ДПІ буде вимушена звернутися до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та заборони відчуження таким платником податків майна.

Вказаний лист від 10.03.2015 року №5929/10/26-58-25-01-13, у відповідності до наявної у матеріалах справи копії повідомлення про вручення поштового відправлення, отримано уповноваженою особою ПАТ «Київметробуд» 18.03.2015 року.

За твердженнями представника ПАТ «Київметробуд» вказаний лист було отримано вказаним платником податків, проте, відповіді на нього контролюючому органу у встановлений для цього строк надано не було.

В подальшому, на підставі викладеного вище, податковим керуючим Висоцькою О.О., згідно акту відмови платника податків від опису майна у податкову заставу від 30.03.2015 року №4 підтверджено, що платник податків - ПАТ «Київметробуд» (код ЄДРПОУ 01387432) - за наявності законодавчих підстав відмовив у здійсненні опису майна у податкову заставу та/або не надав документи, необхідні для такого опису.

Згідно п.п. 20.1.32 п. 20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи, зокрема, мають право звертатися до суду, якщо платник податків перешкоджає виконанню податковим керуючим повноважень, визначених цим Кодексом, щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків шляхом накладення арешту на цінні папери та/або кошти та інші цінності такого платника податків, що знаходяться в банку (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків, погашення податкового боргу), та зобов'язання такого платника податків виконати законні вимоги податкового керуючого, передбачені цим Кодексом.

Водночас, представником відповідача під час судового розгляду подання надано до суду платіжне доручення №21 від 03.04.2015 року (з відмітками банку про одержання та проведення банком), згідно якого на р/р №33217812700010 було перераховано грошові кошти у розмірі 86 265,01 грн., тобто грошові кошти, що відповідають розміру податкової заборгованості, зазначеної у зворотньому боці облікової картки платника податків (орендна плата з юридичних осіб), яка і стала підставою для направлення на адресу ПАТ «Київметробуд» листа від 10.03.2015 року №5929/10/26-58-25-01-13 про надання інформації та документів щодо переліку майна, яке перебуває у власності підприємства, з метою складання опису майна, на яке поширюється право податкової застави, та, в подальшому, складання акту відмови платника податків від опису майна у податкову заставу від 30.03.2015 року №4, що слугувало підставою для звернення до суду з розглядуваним поданням.

З огляду на викладене вище, враховуючи те, що саме наявність у ПАТ «Київметробуд», як платника податку, податкової заборгованості стала підставою для вчинення податковим керуючим дій з опису майна у податкову заставу, у тому числі направлення листа від 10.03.2015 року №5929/10/26-58-25-01-13, яка, у відповідності до платіжного доручення №21 від 03.04.2015 року, сплачена ПАТ «Київметробуд» у повному обсязі, суд дійшов висновку, що станом на момент розгляду подання відсутні законодавчо мотивовані підстави для зупинення видаткових операцій ПАТ «Київметробуд» на рахунках.

При цьому, суд звертає увагу, що приписами п. 129.6 ст. 129 ПК України визначено, що за порушення строку зарахування податків до бюджетів або державних цільових фондів, установлених Законом України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", з вини банку або органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, такий банк/орган сплачує пеню за кожний день прострочення, включаючи день сплати, та штрафні санкції у розмірах, встановлених цим Кодексом, а також несе іншу відповідальність, встановлену цим Кодексом, за порушення порядку своєчасного та повного внесення податків, зборів, платежів до бюджету або державного цільового фонду. При цьому платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасне або перерахування не в повному обсязі таких податків, зборів та інших платежів до бюджетів та державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції.

Беручи до уваги викладене вище та враховуючи погашення ПАТ «Київметробуд» на момент розгляду справи податкового боргу, наявність якого слугувала першопричиною для звернення з даним поданням, останнє щодо зупинення видаткових операцій на рахунках ПАТ «Київметробуд» задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 69, 71, 158-163, 183-3, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні подання відмовити.

Постанова набирає законної сили в строк і порядку, передбачені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Т.О. Скочок