Справа № 456/953/15-а
Провадження № 2-а/456/56/2015
ПОСТАНОВА
іменем України
31 березня 2015 року Стрийський міськрайонний суд Львівської області у складі:
головуючого-судді Яніва Н. М.
при секретарі - Сунак Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Стрий адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради Львівської області про зобов"язання до вчинення дій,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 (далі Позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Стрийської міської ради Львівської області (далі Відповідач) з вимогами зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату йому, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, разової щорічної допомоги на оздоровлення за період 2007-2014 років, відповідно до ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі Закон України № 796-XII) в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат за кожен рік, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати на час виплати допомоги, з врахуванням виплачених сум та проводити таку виплату допомоги щорічно до настання передбачених законодавством підстав для припинення виплати допомоги особисто позивачу, або до зміни законодавства, що регулює виплату допомоги на оздоровлення.
Позивач зазначає, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, а тому згідно ч. 4 ст.48 Закону України № 796-XII має право на щорічну грошову допомогу на оздоровлення в розмірі 5 мінімальних заробітних плат. Проте Відповідач порушує вимоги Закону та за період 2007 - 2014 років виплачували таку допомогу у значно нижчому розмірі, а саме в сумі 100 гривень. Такими діями відповідача грубо порушено його право, а тому звернувся з вказаним позовом до суду та просить такий задоволити.
Позивач та його представники в судовому засіданні позов підтримали з підстав викладених в позовній заяві, просили позов задоволити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов заперечив, з підстав викладених у письмовому запереченні, долученому до матеріалів справи. Просив в задоволенні позову відмовити.
З'ясувавши обставини справи, дослідивши надані сторонами докази, вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити, виходячи з наступних міркувань.
Ухвалою судді від 2.03.2015 року, позовну заяву ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради Львівської області про зобов"язання до вчинення дій за період до 24.08.2014 року - залишено без розгляду. В іншій частині відкрито провадження в адміністративній справі.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії (посвідчення серії НОМЕР_1), а тому згідно ст.48 Закону України № 796-XII має право на щорічну грошову допомогу на оздоровлення, яка нараховується та виплачується за його зверненням.
Також, як встановлено судом і не заперечується сторонами, Позивач звертався до Відповідача з заявою про нарахування та виплату йому такої допомоги за 2014 рік, яка була в подальшому йому
нарахована та виплачена в сумі 100 гривень згідно постанови КМУ № 562 "Про щорічну допомогу громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 12.07.2005 року.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ч.2 ст.95 Конституції України, будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, їх розмір і цільове спрямування визначаються виключно законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
Статтею 87 Бюджетного кодексу України визначено, що до видатків, які здійснюються з Державного бюджету України, належать, зокрема, видатки на державні програми з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Верховною Радою України 31.07.2014 року до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" були внесені зміни Законом України № 1622-VII, зокрема: доповнено Прикінцеві положення п.67, відповідно до якого встановлено, що у 2014 році норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закон України № 796-XII із наступними змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
Зазначені зміни набрали законної сили з 16.08.2014 року.
У відповідності до ч.3 ст.116 Конституції України, Кабінет Міністрів України забезпечує проведення фінансової, цінової, інвестиційної та податкової політики; політики у сферах праці й зайнятості населення, соціального захисту, освіти, науки і культури, охорони природи, екологічної безпеки і природокористування.
Статтею 117 Конституції України визначено, що Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року №562 "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено гарантований мінімальний розмір розрахункової величини для видів виплат, передбачених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Зміни до вищевказаної постанови в частині збільшення сум компенсації не вносились, внаслідок чого розмір щорічної допомоги залишився незмінним.
Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, якими регулюються бюджетні відносини, зокрема питання соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України, є складовою бюджетного законодавства відповідно до п.5 ч.1 ст.4 Бюджетного кодексу України. Отже, суди загальної юрисдикції України під час вирішення справ щодо соціального захисту прав громадян повинні застосовувати нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, прийняті на підставі і на виконання Бюджетного кодексу України, інших законів України, в тому числі закону про Державний бюджет України на відповідний рік (рішення Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року №3-рп/2012, справа №1-11/20).
Отже, Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції України та законів України, виходячи з фінансових можливостей держави.
Таким чином, з 16.08.2014 року розмір одноразової допомоги на оздоровлення, передбаченої ст. 48 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" обмежується вимогами Закону України "Про державний бюджет України на 2014 рік" в редакції Закону України від 31.07.2014 р. №1622-18.
Виходячи з положень ч. 2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк.
За захистом свого порушеного права позивач звернувся до суду 25.02.2015 року, тобто пропустивши строк (24.08.2014р) до внесення змін до Закону України "Про державний бюджет України на 2014 рік", які набули чинності 16.08.2014 року.
Враховуючи наведене, в ході судового розгляду не встановлено підстав для зобов"язання Відповідача, в проведенні перерахунку та виплати сум щорічної допомоги на оздоровлення в
іншому розмірі, ніж визначено Конституцією України, Постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року №562 "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік". Натомість, з урахуванням письмових заперечень Відповідача та проведеного системного аналізу законодавства України, суд дійшов до висновку про відсутність правових підстав для задоволення даного позову.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 99, 158-163 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради Львівської області про зобов"язання до вчинення дій - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги, а у випадку якщо постанова була проголошена у відсутності особи, яка її оскаржує, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий-суддя Н. М. Янів