Ухвала суду № 43420524, 02.04.2015, Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
02.04.2015
Номер справи
183/115/15
Номер документу
43420524
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 183/115/15

№ 1-кп/183/152/15

02.04.2015 року Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області, у складі:

головуючої судді Мороховець О.В.,

секретаря Білокурової А.Р.

за участю прокурора Дахно М.М.,

адвокатів Воронцової С.Є.,

Юрченко Р.В.

обвинувачених ОСОБА_3,

ОСОБА_4

ОСОБА_5

розглянувши в судовому засіданні в залі Новомосковського міськрайонного суду матеріали кримінального провадження за обвинуваченням:

ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця с. Піщанка Новомосковського району Дніпропетровської області, українця, громадянина України, освіта вища, одруженого, працюючого Піщанським сільським головою Новомосковського району Дніпропетровської області, що зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_1, раніше не судимого,

у скоєнні злочину, передбаченого ч.2 ст. 367 КК України,

ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, уродженця с. Кубраки Вейделівського району Білгородської області, Росія, українця, громадянина України, освіта вища, одруженого, працюючого землевпорядником ТОВ "Юстінвест-2012", що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2, проживаючого за адресою: АДРЕСА_3, раніше судимого:

- 16.06.2013 року Новомосковським міськрайонним судом Дніпропетровської області за ч. 2 ст. 364, ст. 75 КК України -2 роки випробування з позбавленням права займати посади строком на 2 роки;

у скоєнні злочину, передбаченого ч.2 ст. 367 КК України,

ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_8, уродженця м. Новомосковськ, Дніпропетровської області, українця, громадянина України, освіта вища, одруженого, працюючого інспектором по землі Мар'яновської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області, що зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_4, раніше не судимого,

у скоєнні злочину, передбаченого ч.2 ст. 367 КК України, -

в с т а н о в и в :

Органами досудового слідства ОСОБА_3 обвинувачується у вчинені злочину з необережності у сфері службової діяльності за наступних обставин.

Відповідно до протоколу Піщанської сільської виборчої комісії від 27.03.2006 року, ОСОБА_3 обрано головою Піщанської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області.

Рішенням Піщанської сільської ради № 1 від 07.04.2006 року визначено повноваження голови Піщанської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області ОСОБА_3

Розпорядженням голови Новомосковського районної ради № 20 від 12.01.2007 року ОСОБА_3 присвоєно 8 ранг IV категорії посадової особи місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» № 280/97-ВР від 21.05.1997 року (з наступними змінами та доповненнями), ОСОБА_3 наділений такими повноваженнями:

забезпечення у межах наданих йому законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; організація в межах, встановлених цим законом, роботи відповідної ради та її виконавчого комітету; підписання рішень ради та її виконавчого комітету; здійснення керівництва апаратом ради та її виконавчого комітету; скликає сесії ради, вносить пропозиції, формує порядок денний і головує на пленарних засіданнях; забезпечення підготовки на розгляд ради рішень, що відносяться до його компетенції; укладення від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договорів відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції ради, подання їх на затвердження відповідної ради; представлення територіальної громади у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування; видання розпоряджень у межах своїх повноважень.

ОСОБА_3 несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.

Таким чином, ОСОБА_3, виконуючи організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські обов'язки, будучи посадовою особою територіальної громади села Піщанка Новомосковського району, являється службовою особою.

Відповідно до ст. ст. 13, 14 Конституції України від 28.06.1996 року (з наступними змінами), земля, її надра є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до п.1 ст.1 Земельного кодексу України № 2768-ІІІ від 25.10.2001 (з наступними змінами та доповненнями), земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Ст. 78 цього ж Кодексу передбачено, що право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Ст. 80 Земельного кодексу України визначено, що суб'єктами права власності на землю є громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності. Згідно з вимогами ст. 81 Земельного кодексу України - громадяни України можуть набути права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності. Ст. 116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни набувають права власності на земельні ділянки із земель державної власності за рішенням органів виконавчої влади в межах їх повноважень. Набуття права на землю громадянами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність.

Ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України визначено, що право власності на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності та його державної реєстрації. Право власності на земельну ділянку посвідчується державними актами.

До повноважень обласних рад у галузі земельних відносин згідно з положеннями ст. 8 Земельного кодексу України на території області належить внесення до Верховної Ради України пропозицій щодо встановлення та зміни меж районів, міст; встановлення та зміна меж сіл, селищ; вирішення земельних спорів.

В свою чергу, до повноважень сільських рад у галузі земельних відносин на території сіл відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до Кодексу; організація землеустрою; внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл.

Відповідно до ст. 173 Земельного кодексу України, межі району, села, селища, міста, району в місті встановлюються і змінюються за проектами землеустрою, які розробляються до техніко-економічного обґрунтування їх розвитку, генеральних планів населених пунктів.

Ст. 174 Земельного кодексу України визначено, що рішення про встановлення і зміну меж сіл, селищ приймаються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською чи Севастопольською міською радами за поданням районних та відповідних сільських, селищних рад. Відповідно до п. 12 розділу X Земельного кодексу України, до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів; підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою; здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою.

Ст. 27 Лісового кодексу України № 3852-ХП від 21.01.1994 року (з наступними змінами та доповненнями) визначено, що до повноважень Кабінету Міністрів України у сфері лісових відносин відноситься передача у власність, надання в постійне користування для нелісогосподарських потреб земельних лісових ділянок площею більш як 1 гектар, що перебувають у державній власності. До повноважень сільських рад у сфері лісових відносин відповідно до ст. 33 Лісового кодексу України віднесено передачу у власність, надання у постійне користування земельних лісових ділянок, що перебувають у комунальній власності, в межах сіл і припинення права користування ними. Ст. 57 Лісового кодексу України передбачає, що зміна цільового призначення земельних лісових ділянок з метою їх використання для житлової, громадської і промислової забудови провадиться переважно за рахунок площ, зайнятих чагарниками та іншими малоцінними насадженнями.

Постановою Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 17.12.2007 року задоволено позовні вимоги ОСОБА_7 та визнано необхідність розгляду Піщанською сільською радою заяви позивача про надання земельної ділянки для індивідуального будівництва, яка розташована в АДРЕСА_5, на території 75 кварталу, який згідно з картами ДП «Новомосковський лісгосп» знаходиться в межах села Піщанка Новомосковського району Дніпропетровської області, у зв'язку з чим питання щодо розпорядження нею відноситься до компетенції Піщанської сільської ради.

З урахуванням вказаного судового рішення у денний період часу 27.03.2008 року ОСОБА_3, знаходячись у приміщенні Піщанської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області за адресою: Дніпропетровська область Новомосковський район, с. Піщанка, вул. Леніна, 4, займаючи посаду голови Піщанської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області, будучи зобов'язаним та маючи реальну можливість виконати покладені на нього службові обов'язки і достатній для цього досвід роботи та кваліфікацію, будучи зобов'язаним знати про те, що згідно з вимогами чинного законодавства рішення про зміну меж сіл входить до компетенції обласної ради, а питання про передачу у власність для нелісогосподарських потреб земельних лісових ділянок площею понад 1 га входить до компетенції Кабінету Міністрів України, що згідно зі ст. 57 Лісового кодексу України, зміна цільового призначення земельних лісових ділянок з метою їх використання для житлової, громадської і промислової забудови провадиться переважно за рахунок площ, зайнятих чагарниками та іншими малоцінними насадженнями, що проект землеустрою щодо встановлення і зміни меж села Піщанка Новомосковського) району не розроблявся, техніко-економічне обґрунтування і генеральний план розширення села Піщанка Піщанської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області відсутні, в порушення ст.ст. 13, 14 Конституції України, ст.ст. 4, 19, 26, 33, 40 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 27, 32, 33 Лісового кодексу України, ст.ст. 8, 12, 17, 38, 110, 116, 149, 173, 174 і п. 12 розділу X Земельного кодексу України, ст.ст. 4, 5, 15 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 20, 22, 25 Закону України «Про землеустрій», неналежно виконуючи службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, передбачаючи можливість настання суспільно небезпечних наслідків своєї дії, але легковажно розраховуючи на їх відвернення, виніс на порядок денний сесії Піщанської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області питання про вилучення із земель лісового фонду, зміну цільового призначення та переведення в землі житлової та громадської забудови села Піщанка лісових земельних ділянок, розташованих у 75-му кварталі Державного підприємства «Новомосковське лісове господарство» загальною площею 7,2 га.

За результатами розгляду зазначеного питання на 19-й сесії 5-го скликання депутатами Піщанської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області, непоінформованими ОСОБА_3 про відсутність у Піщанської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області відповідних повноважень на зміну меж сіл, передачу у власність для нелісогосподарських потреб земельних лісових ділянок площею понад 1 га, 27.03.2008 року прийнято рішення №№ 10-19/У, 11-19/У, 12-19/У, 13-19/У, 6-19/У, 9-19/У, 8-19/У, 7-19/У, про вилучення із земель лісового фонду, включення в межі села Піщанка, зміну цільового призначення та переведення в землі житлового та громадського будівництва земельних ділянок 75-го кварталу державного підприємства «Новомосковське лісове господарство» загальною площею 7,2 га, а також рішення № 15-19/У про надання 29 громадянам дозволу на вибір земельних ділянок та виготовлення проекту відведення в приватну власність під будівництво та для обслуговування житлових будинків на АДРЕСА_5.

Далі ОСОБА_3, перебуваючи у цей же день у своєму робочому кабінеті в приміщенні Піщанської сільської ради за адресою: Дніпропетровська область, Новомосковський район, с. Піщанка, вул. Леніна 4, неналежно виконуючи службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, будучи зобов'язаним знати про те, що повноваження щодо розпорядження земельними ділянками 75-го кварталу державного підприємства «Новомосковське лісове господарство» загальною площею 7,2 га не відносяться до компетенції Піщанської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області, у порушення вищезазначених нормативно-правових актів, власноручно підписав вказані незаконні рішення сесії Піщанської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області.

07.04.2008 року, у денний час, ОСОБА_3, перебуваючи в своєму робочому кабінеті за адресою: Дніпропетровська область, Новомосковський район, с. Піщанка, вул. Леніна 4, прийняв до розгляду від невстановленої слідством особи проект акта вибору та обстеження земельної ділянки від 07.04.2008 року, згідно з яким комісією у складі, в тому числі ОСОБА_3, проведено обстеження 29 земельних ділянок, які відводяться у власність громадянам для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд загальною площею 7,2 га за рахунок колишніх земель ДП «Новомосковськ лісове господарство», а також проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам (29 ділянок) для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд загальною площею 7,2 га в АДРЕСА_5 на території Піщанської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області.

Потім ОСОБА_3, перебуваючи у зазначений час, у тому ж місці, неналежно виконуючи службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, в порушення ст.ст. 13, 14 Конституції України, ст.ст. 4, 19, 26, 33, 40 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 27, 32, 33 Лісового кодексу України, ст.ст. 8, 12, 17, 38, 110, 116, 149, 173, 174 і п. 12 розділу X Земельного кодексу України, ст.ст. 4, 5, 15 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 20, 22, 25 Закону України «Про землеустрій», будучи зобов'язаним знати про те, що згідно з чинним законодавством рішення про зміну меж сіл входить до компетенції обласної ради, а питання про передачу у власність для нелісогосподарських потреб земельних лісових ділянок площею понад 1 га входить до компетенції Кабінету Міністрів України, підписав вказаний проект акта вибору та обстеження земельної ділянки як член комісії, засвідчив свій підпис печаткою Піщанської сільської ради, після чого передав особі, яка його надала, для підписання іншими членами комісії, чим створив підстави для подальшої незаконної передачі у приватну власність громадянам земельних ділянок державної форми власності, землекористувачем яких визначено ДП «Новомосковське лісове господарство».

Після чого ОСОБА_3, перебуваючи у зазначений час у вказаному місці, будучи зобов'язаним та маючи реальну можливість виконати покладені на нього службові обов'язки і достатній для цього досвід роботи та кваліфікацію, достовірно знаючи про те, що згідно з чинним законодавством рішення про зміну меж сіл входить до компетенції обласної ради, а питання про передачу у власність для нелісогосподарських потреб земельних лісових ділянок площею понад 1 га входить до компетенції Кабінету Міністрів України, в порушення ст.ст. 13, 14 Конституції України, ст.ст. 4, 19, 26, 33, 40 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 27,32,33 Лісового кодексу України, ст.ст. 8, 12, 17, 38, 110, 116, 149, 173, 174 і п. 12 розділу X Земельного кодексу України, ст.ст. 4, 5, 15 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 20, 22, 25 Закону України «Про землеустрій», неналежно виконуючи службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, погодив шляхом підписання проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам (29 ділянок) для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд загальною площею 7,2 га в АДРЕСА_5 на території Піщанської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області та засвідчив свій підпис печаткою сільської ради, чим створив підставу для подальшої незаконної передачі у власність громадянам земельних лісових ділянок.

Приблизно наприкінці квітня 2008 року, в денний час, ОСОБА_3, перебуваючи у своєму робочому кабінеті в приміщенні Піщанської сільської ради за адресою: Дніпропетровська область, Новомосковський район, с. Піщанка, вул. Леніна, 4, неналежно виконуючи службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, не встановивши, чи здійснювався в дійсності вибір на місцевості зазначених в акті 29 земельних ділянок комісією у складі, зазначеному в проекті акта, в порушення ст. 55 Закону України «Про землеустрій», п.п.1.12, 1.14 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договором на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів № 43 від 04.05.1999 року, підписав надані невстановленою особою 29 актів встановлення меж земельних ділянок, які передаються у власність та передачі межових знаків під охорону землекористувачам, засвідчивши свій підпис печаткою Піщанської сільської ради, після чого передав особі, яка його надала, які разом з іншими документами стали підставою для подальшої незаконної передачі у власність громадянам земельних лісових ділянок.

25.04.2008 року ОСОБА_3, перебуваючи в денний час у будівлі Піщанської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області за адресою: Дніпропетровська область, Новомосковський район, с. Піщанка, вул. Леніна 4, будучи зобов'язаним та маючи реальну можливість виконати покладені на нього службові обов'язки і достатній для цього досвід роботи та кваліфікацію, у порушення п.п. 10, 11 Постанови Кабінету Міністрів України № 677 від 26.05.2004 року «Про затвердження порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок», якими передбачено обов'язкове проведення органом земельних ресурсів державної експертизи погодженого проекту відведення земельної ділянки, за відсутності позитивного висновку державної експертизи землевпорядної документації, виніс на розгляд 20-ї сесії Піщанської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області питання затвердження проекту землеустрою щодо складання документів, які засвідчують право на земельні ділянки, надані у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території АДРЕСА_5, а також передачі громадянам у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд земельних ділянок, неналежно виконуючи службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, передбачаючи можливість настання суспільно небезпечних наслідків своєї дії, але легковажно розраховуючи на їх відвернення, повідомив депутатів Піщанської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області про законність прийняття таких рішень.

За результатами розгляду зазначених питань депутатами Піщанської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області, не поінформованими ОСОБА_3 про відсутність позитивного висновку державної експертизи землевпорядної документації, 25.04.2008 року прийнято рішення № 3-20/У про затвердження проекту землеустрою та передачу земельних ділянок у власність 29 громадянам для будівництва житлових будинків, господарських будівель і споруд.

У цей же день ОСОБА_3 у денний час, знаходячись у своєму робочому кабінеті в приміщенні Піщанської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області за адресою: Дніпропетровська область, Новомосковський район, с. Піщанка, вул. Леніна, 4, неналежно виконуючи службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, порушуючи ст.ст. 13, 14 Конституції України, ст.ст. 4, 19, 26, 33, 40 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 27, 32, 33 Лісового кодексу України, ст.ст. 8, 12, 17, 38, 110, 116, 149, 173, 174 і п. 12 розділу X Земельного кодексу України, ст.ст. 4, 5, 15 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 20, 22, 25 Закону України «Про землеустрій», підписав зазначене незаконне рішення.

08.05.2008 року ОСОБА_3, неналежно виконуючи службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, у порушення ст.ст. 13, 14 Конституції України, ст.ст. 4, 19, 26, 33, 40 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 27, 32, 33 Лісового кодексу України, ст.ст. 8, 12, 17, 38, 110, 116, 149, 174 і п. 12 розділу X Земельного кодексу України, ст.ст. 4, 5, 15 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 20, 22, 25 Закону України «Про землеустрій», підписав 29 державних актів про право власності громадян на 29 лісових земельних ділянок загальною площею 7,2 га, а саме державні акти: НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_8, НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_9, НОМЕР_3 на ім'я ОСОБА_10, НОМЕР_4 на ім'я ОСОБА_11, НОМЕР_5 на ім'я ОСОБА_11, НОМЕР_6 на ім'я ОСОБА_12, НОМЕР_7 на ім'я ОСОБА_13, НОМЕР_8 на ім'я ОСОБА_14, НОМЕР_9 на ім'я ОСОБА_15, НОМЕР_10 на ім'я ОСОБА_16, НОМЕР_11 на ім'я ОСОБА_17, НОМЕР_12 на ім'я ОСОБА_18, НОМЕР_13 на ім'я ОСОБА_19, НОМЕР_14 на ім'я ОСОБА_20, НОМЕР_15 на ім'я ОСОБА_21, НОМЕР_16 на ім'я ОСОБА_22, НОМЕР_17 на ім'я ОСОБА_23, НОМЕР_18 на ім'я ОСОБА_24, НОМЕР_19 на ім'я ОСОБА_25, НОМЕР_20 на ім'я ОСОБА_26, НОМЕР_21 на ім'я ОСОБА_27, НОМЕР_22 на ім'я ОСОБА_28, НОМЕР_23 на ім'я ОСОБА_29, НОМЕР_24 на ім'я ОСОБА_30, НОМЕР_25 на ім'я ОСОБА_31, НОМЕР_26 на ім'я ОСОБА_32, НОМЕР_27 на ім'я ОСОБА_33, НОМЕР_28 на ім'я ОСОБА_34, НОМЕР_29 на ім'я ОСОБА_35

У результаті неналежного виконання ОСОБА_3 службових обов'язків через несумлінне ставлення до них із державної власності було незаконно виведено земельні ділянки з наступними кадастровими номерами НОМЕР_30 площею 0,250 га, НОМЕР_31 площею 0,250 га, НОМЕР_32 площею 0,250 га, НОМЕР_33 площею 0,250 га, НОМЕР_34 площею 0,250 га, НОМЕР_35 площею 0,250 га, НОМЕР_36 площею 0,250 га, НОМЕР_37 площею 0,250 га, НОМЕР_38 площею 0,250 га, НОМЕР_39 площею 0,250 га, НОМЕР_40 площею 0,250 га, НОМЕР_41 площею 0,250 га, НОМЕР_42 площею 0,250 га, НОМЕР_43 площею 0,2503 га, НОМЕР_44; площею 0,1987 га, НОМЕР_45 площею 0,250 га, НОМЕР_46 площею 0,2492 га, НОМЕР_47 площею 0,250 га, НОМЕР_48 площею 0,250 га, НОМЕР_49 площею 0,250 га, НОМЕР_50 площею 0,250 га, НОМЕР_51 площею 0,250 га, НОМЕР_52 площею 0,250 га, НОМЕР_53 площею 0,250 га, НОМЕР_54 площею 0,250 га, НОМЕР_55 площею 0,250 га, НОМЕР_56 площею 0,250 га, НОМЕР_57 площею 0,250 га, НОМЕР_58 площею 0,250 га, а всього 29 лісових земельних ділянок загальною площею 7,2 га, чим охоронюваним законом державним інтересам завдано істотну матеріальну шкоду у розмірі 8 565 858,00 грн., що в 250 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та є тяжкими наслідками.

Дії ОСОБА_3 органами досудового слідства кваліфіковані за ч. 2 ст. 367 КК України, як службова недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом державним інтересам, яка спричинила тяжкі наслідки.

Крім того, ОСОБА_4 органами досудового слідства обвинувачується у вчинені злочину у сфері службової діяльності за наступних обставин.

Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах № 18-к від 22.02.1995 року ОСОБА_4 призначено на посаду начальника Новомосковського районного відділу земельних ресурсів Дніпропетровської області.

Згідно з п. 4 Положення про відділи (управління) земельних ресурсів у районі, затвердженого наказом Держземагентства № 24 від 06.06.2007 року, ОСОБА_4, як начальник відділу Держкомзему в Новомосковському районі повинен був, зокрема:

створювати умови для раціонального та економічно обґрунтованого використання земель району; організовувати видачу і збереження бланків державних актів на право власності на земельну ділянку; організовувати виконання землевпорядних робіт, розроблення та реалізацію плану земельно-господарського устрою; забезпечувати регулювання земельних відносин; здійснювати відповідно до чинного законодавства України моніторинг земель; забезпечувати проведення топографо-геодезичних, картографічних, обстежувальних та вишукувальних робіт, необхідних для використання і охорони земель.

Згідно з п. 8 зазначеного Положення, ОСОБА_4 здійснював керівництво діяльністю Новомосковського районного відділу земельних ресурсів та був відповідальним за виконання покладених на відділ завдань і функцій.

Згідно з ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України ОСОБА_4, як представник Новомосковського районного відділу земельних ресурсів був уповноважений погоджувати проекти відводів земельних ділянок, що є підставою для прийняття уповноваженим органом місцевого самоврядування рішення про передачу у власність громадянам земельних ділянок.

Таким чином, ОСОБА_4 виконував організаційно-розпорядчі обов'язки, у зв'язку з чим був службовою особою і скоїв злочин у сфері службової діяльності за наступних обставин.

У невстановлений органом досудового розслідування час квітня 2008 року, у денний час, ОСОБА_4, займаючи посаду начальника Новомосковського районного відділу земельних ресурсів, перебуваючи у своєму робочому кабінеті за адресою: Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вул. Радянська 12, прийняв до розгляду від невстановленої органом досудового розслідування особи проект акта вибору та обстеження земельної ділянки від 07.04.2008 року, відповідно до якого комісією у складі, в тому числі ОСОБА_4, проведено обстеження 29 земельних ділянок, які відводяться у власність громадянам для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд загальною площею 7,2 га, нібито за рахунок колишніх земель ДП «Новомосковський лісгосп». Згідно проекту зазначеного акту, дозвіл на підготовку матеріалів погодження місця розташування земельних ділянок та розробку проекту їх відведення для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд було погоджено рішенням Піщанської сільської ради 19-ї сесії 5-го скликання № 15-19/У від 27.03.2008 року.

Далі ОСОБА_4, перебуваючи у невстановлений органом досудового розслідування день квітня 2008 року у вказаному місці, будучи зобов'язаним та маючи реальну можливість виконати покладені на нього службові обов'язки і достатній для цього досвід роботи та кваліфікацію, будучи зобов'язаним знати про те, що згідно чинного законодавства, рішення про зміну меж сіл входить до компетенції обласної ради, питання про передачу у власність для нелісогосподарських потреб земельних лісових ділянок площею понад 1 га входить до компетенції Кабінету міністрів України, а також, що згідно статті 57 Лісового кодексу України, зміна цільового призначення земельних лісових ділянок з метою їх використання для житлової, громадської і промислової забудови провадиться переважно за рахунок площ, зайнятих чагарниками та іншими малоцінними насадженнями, що проект землеустрою щодо встановлення і зміни меж села Піщанка Новомосковського району не розроблявся, техніко-економічне обґрунтування і генеральний план розширення села Піщанка Піщанської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області відсутні, неналежно виконуючи службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, підписав даний проект акта вибору та обстеження земельної ділянки як член комісії і засвідчив свій підпис відбитком печатки Новомосковського районного відділу земельних ресурсів, після чого передав його для підписання іншими членами комісії, чим порушив ст.ст. 15, 20, 83, 84, 149, 151, 173, 181-184, 187-188 Земельного кодексу України, ст.ст. 27, 32-33 Лісового кодексу України, ст.ст. 2, 6, 14, 20, 55 Закону України «Про землеустрій».

Продовжуючи неналежно виконувати службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, в частині повноважень з узгодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадян, ОСОБА_4, перебуваючи у невстановлений органом досудового розслідування день квітня 2008 року у вказаному місці, будучи зобов'язаним достовірно знати про місце розташування та правовий режим земель Новомосковського району Дніпропетровської області, а також про те, що рішення від 27.03.2008 року про вилучення із земель лісового фонду в межі села Піщанка, зміну цільового призначення та переведення в землі житлової та громадської забудови земельних ділянок 75 кварталу ДП «Новомосковський лісгосп» незаконно прийняті Піщанською сільською радою, відсутня письмова згода землевласника (землекористувача) - державного підприємства «Новомосковський лісгосп» на викуп земельної ділянки (її частини) із зазначенням розмірів передбаченої для викупу земельної ділянки та умов її викупу, проект зміни цільового призначення із земель лісового фонду в землі житлової та громадської забудови не розроблявся, порушуючи ст.ст. 15, 20, 83, 84, 149, 151, 173, 181-184, 187-188 Земельного кодексу України, ст.ст. 27, 32-33 Лісового кодексу України, ст.ст. 2, 6, 14, 20, 55 Закону України «Про землеустрій», погодив шляхом підписання та видачі відповідного висновку проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок, які надаються громадянам у власність (29 ділянок) для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд загальною площею 7,2 га в АДРЕСА_5 на території Піщанського сільської ради Новомосковського району, що у подальшому призвело до незаконної передачі у власність громадянам земельних лісових ділянок.

Далі ОСОБА_4, перебуваючи в зазначений час і у вказаному місці, в порушення ст.ст. 15, 20, 83, 84, 149, 151, 173, 181-184, 187-188 Земельного кодексу України, ст.ст. 27, 32-33 Лісового кодексу України, ст.ст. 2, 6, 14, 20, 55 Закону України «Про землеустрій», будучи зобов'язаним та маючи реальну можливість виконати покладені на нього службові обов'язки, будучи зобов'язаним знати про незаконність рішення Піщанської сільської ради Новомосоквського району Дніпропетровської області від 27.03.2008 року про вилучення із земель лісового фонду в межі села Піщанка, зміну цільового призначення та переведення в землі житлової та громадської забудови земельних ділянок 75 кварталу ДП «Новомосковський лісгосп», неналежно виконав їх і підписав та видав 29 актів встановлення меж земельних ділянок, які передаються у власність та передачі межових знаків під охорону землекористувачу, не знаючи достовірно про встановлення в натурі меж зазначених земельних ділянок, закріплення них довгостроковими межовими знаками встановленого зразка, а також про забезпечення присутності при встановленні меж суміжних користувачів.

У подальшому вказані документи послугували підставою для прийняття Піщанською сільською радою 25.04.2008 року рішення про передачу в порушення вимог ст.ст. 13, 14 Конституції України, ст.ст. 4, 19, 26, 33, 40 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 27, 32, 33 Лісового кодексу, ст.ст. 12, 110, 116, 149 і п. 12 розділу X Земельного кодексу України, ст.ст. 4, 5, 15 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» у власність громадянам 29 земельних ділянок загальною площею 7,2 га, що відносяться до земель лісового фонду і є власністю держави та видачі 29 державних актів на право власності на відповідні земельні ділянки.

В результаті неналежного виконання ОСОБА_4 службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, із державної власності було незаконно виведено 29 земельних ділянок загально площею 7,2 га, чим державі спричинено матеріальний збиток у розмірі 8 565 858,00 грн., що в 250 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Дії ОСОБА_4 органами досудового слідства кваліфіковані за ч. 2 ст. 367 КК України, як службова недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом державним інтересам, яка спричинила тяжкі наслідки.

Захисник обвинуваченого ОСОБА_3 - адвокат Воронцова С.Є. в судовому засіданні заявила клопотання в інтересах свого підзахисного, про закриття відносно нього даного провадження у зв'язку із закінченням строків давності, мотивуючи його тим, що з моменту події злочину, в якому обвинувачується ОСОБА_3 пройшло вже понад 5 років, її підзахисний не ухилявся від слідства та суду та не вчинив нового злочину.

Обвинувачений ОСОБА_3 в судовому засіданні, не визнаючи себе винним у вчинені кримінального правопорушення, в якому він обвинувачується у відповідності до обвинувального акту, підтримав заявлене його захисником клопотання, одночасно звернувшись зі своїм аналогічним клопотанням, у якому просив суд звільнити його від кримінальної відповідальності за ч. 2 ст. 367 КК України, в зв'язку із закінченням строків давності.

Захисник обвинуваченого ОСОБА_4 - адвокат Юрченко Р.В. в судовому засіданні заявив клопотання в інтересах свого підзахисного, про закриття відносно нього даного провадження також у зв'язку із спливом строку давності притягнення до кримінальної відповідальності, мотивуючи його тим, що з моменту події злочину, в якому обвинувачується ОСОБА_4 пройшло вже понад 5 років і на його думку підстав для зупинення чи переривання строку давності немає.

Обвинувачений ОСОБА_4 також, не визнаючи себе винним у вчинені кримінального правопорушення, в якому він обвинувачується у відповідності до обвинувального акту, підтримав думку свого адвоката та просив звільнити його від кримінальної відповідальності за ч. 2 ст. 367 КК України, оскільки пройшло вже понад 5 років.

Обвинувачений ОСОБА_5 підтримав заявлені клопотання і просив задовольнити їх.

Прокурор в судовому засіданні, підтримала заявлені адвокатами Воронцовою С.Є., Юрченко Р.В. та обвинуваченим ОСОБА_3 клопотання, вважаючи, що вони відповідають вимогам діючого законодавства.

Суд, вислухавши заявлені клопотання, думки учасників судового розгляду, дійшов до наступного:

У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 49 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею злочину і до дня набрання вироком законної сили минуло п'ять років - у разі вчинення злочину середньої тяжкості.

ОСОБА_3 та ОСОБА_4 обвинувачуються у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, який, відповідно до ст. 12 КК України, віднесено до злочину середньої тяжкості.

Аналізуючи вимоги ч. 2, 3 ст. 49 КК України, роз'яснення п. 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 1 від 23.12.2005 року «Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності» особа підлягає звільненню від кримінальної відповідальності за ст. 49 КК України, якщо з дня вчинення нею злочину до набрання вироком законної сили не тільки минули певні строки давності, а й вона не ухилялася від слідства або суду та не вчинила нового злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого.

В судовому засіданні встановлено відсутність даних про зупинення чи переривання перебігу давності, оскільки доказів ухилення ОСОБА_3 та ОСОБА_4 від слідства або суду не мається.

Таким чином, суд приходить до висновку про наявність підстав, передбачених ст. 49 КК України, щодо звільнення ОСОБА_3 та ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності в зв'язку з закінченням строків давності.

У відповідності до п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв'язку із звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Аналізуючи викладене, не вдаючись в оцінку доказів, результатів проведених, як експертної, так і нормативно-грошової оцінок земельних ділянок, які, не дивлячись на встановлені в судовому засіданні протиріччя, не впливають на кваліфікацію ч. 2 ст. 367 КК України, та позиції обвинувачених щодо невизнання себе винними у скоєнні кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, суд, приходить до висновку, що заявлені клопотання є обґрунтованими та підлягають задоволенню, у зв'язку з чим дане кримінальне провадження в частині обвинувачення ОСОБА_3 за ч. 2 ст. 367 КК України та ОСОБА_4 за ч. 2 ст. 367 КК України підлягає закриттю, а самі обвинувачені повинні бути звільнені від кримінальної відповідальності в зв'язку з закінченням строків давності.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 49 КК України, п.1 ч. 2 ст. 284, ст. 350 КПК України, суд, -

у х в а л и в:

Кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_3, у скоєнні злочину, передбаченого ч.2 ст. 367 КК України, ОСОБА_4, у скоєнні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, ОСОБА_5, у скоєнні злочину, передбаченого ч.2 ст. 367 КК України, в частині обвинувачення ОСОБА_3 та ОСОБА_4, у скоєнні злочину, передбаченого ч.2 ст. 367 КК України - закрити.

ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, звільнити від кримінальної відповідальності за ч. 2 ст. 367 КК України, в зв'язку з закінченням строків давності.

ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, звільнити від кримінальної відповідальності за ч. 2 ст. 367 КК України, в зв'язку з закінченням строків давності.

Ухвала може бути оскаржена до апеляційного суду Дніпропетровської області через Новомосковський міськрайонний суд протягом семи днів з моменту її проголошення.

Суддя О.В. Мороховець