ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 квітня 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/458/15-а Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гомельчука С.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Нововоронцовському районі Херсонської області до селянського (фермерського) господарства "Дніпро" про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій,
встановив:
Управління Пенсійного фонду України в Нововоронцовському районі Херсонської області (далі - позивач, УПФУ) звернулося до суду з позовом до селянського (фермерського) господарства "Дніпро" (далі - відповідач, СФГ "Дніпро") про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Адміністративний позов обґрунтований тим, що у СФГ "Дніпро" працювала та вийшла на пенсію особа, яка була зайнята повний робочий день на роботі зі шкідливими і важкими умовами праці на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.п. "б"-"3" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Відповідач зобов'язаний відшкодовувати Пенсійному фонду витрати на виплату та доставку цьому працівникові пільгових пенсій до 25- го числа кожного місяця, однак не виконує свого обов'язку добровільно, а тому УПФУ в Нововоронцовському районі просить суд стягнути заборгованість по даних витратах за січень 2015 року в розмірі 698 грн. 06 коп.
Від позивача надійшло клопотання про розгляд справи без його участі.
Відповідач надав до суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження та долучив до матеріалів справи акти обстеження земельної ділянки на території Дудчанської сільської ради за 2012, 2014 роки на підтвердження відсутності врожайності у СФГ "Дніпро"у вказані періоди.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Cелянське (фермерське) господарство "Дніпро" зареєстровано як юридична особа 06 жовтня 1994 року. Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців вид діяльності підприємства: вирощування овочів і баштанних культур, коренеплодів і бульбоплодів; роздрібна торгівля з лотків і на ринках іншими товарами.
Згідно з вимогами п. 1 ст. 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26 червня 1997 р. № 400/97-ВР (далі - Закон № 400/97-ВР) платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV) визначено, що страхувальниками визнаються роботодавці - підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Відповідач у своїй діяльності використовує працю найманих працівників, у тому числі за професіями, стаж роботи за якими зараховується до спеціального стажу, що надає право на призначення пенсії на пільгових умовах. Підставами для призначення відповідної пенсії є документи, що підтверджують спеціальний стаж: трудова книжка, а за відсутності запису у ній - уточнююча довідка, що видається підприємством, на якому працівник набув спеціальний стаж роботи (Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637).
Зокрема, відповідачем, на підставі довідки № 2 від 10 квітня 2014 року, підтверджено такий трудовий стаж стосовно його працівника - тракториста -машиніста ОСОБА_1, який був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції протягом повного польового періоду в рослинництві або протягом календарного року в тваринництві та якому призначена пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до п.п."б" - "з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (список № 2).
Як вбачається з п. 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону № 1058-ІV, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Коло осіб, які мають право на пенсію на пільгових умовах, визначено п.п. "б" - "з" ч. 1 ст. 13 Закону № 1788-XII.
Проте, до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди підпунктом 1 п. 2 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону № 1058-ІV передбачено, що вказаним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом № 1788-ХІІ. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату та доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Зі змісту п.п. 6.4 п. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. №21-1 (далі - Інструкція) слідує, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Відповідно до абз. 4 ч.1 ст. 2 Закону № 400/97-ВР для платників збору, визначених п.п. 1 та 2 ст. 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Отже, витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, які відповідно до Закону № 1058-ІV підлягають відшкодуванню Пенсійному фонду, у розумінні цього Закону вважаються внесками на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Як убачається з ч. 12 ст. 20 Закону № 1058-ІV, страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу та деяких законодавчих актів щодо податкової реформи" від 28 грудня 2014 року № 71-VIII (далі - Закон № 71-VIII), який набрав чинності 01 січня 2015 року, главу 2 "Фіксований сільськогосподарський податок" виключено та внесено зміни до пункту 281.3 статті 281 Податкового кодексу України: визначено слова "фіксованого сільськогосподарського податку" замінити словами "єдиного податку четвертої групи".
Отже, фіксований сільськогосподарський податок виключено з переліку загальнодержавних податків і зборів.
Таким чином, у платників фіксованого сільськогосподарського податку, які з набранням чинності Законом № 71-VIII набули статусу платників єдиного податку четвертої групи, зокрема у ФГ "Дніпро", з 01 січня 2015 року виникає обов'язок щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.Для платників єдиного податку виключень щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, чинним законодавством не передбачено.
Відтак, 17 січня 2015 року позивачем було надіслано відповідачу із супровідним листом № 168/01 розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 2015 року, відповідно до якого місячний розмір витрат з відшкодування пільгових пенсій, що підлягає сплаті селянським (фермерським) господарством "Дніпро"складає 698 грн. 06 коп.
За приписами пп. 6.7 п. 6 Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Усупереч вимогам чинного законодавства відповідачем не відшкодовано витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за січень 2015 року, що підтверджується розрахунком суми боргу, складеним УПФУ в Нововоронцовському районі Херсонської області та карткою особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 2 за період розрахунку з 01 січня 2015 року по 31 січня 2015 року.
Відповідно до підпункту 9 п.4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 р. за № 41/26486 управління здійснює стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум страхових внесків та інших платежів.
Оскільки селянське (фермерське) господарство "Дніпро", як платник збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та юридична особа, працівник якого вийшов на пенсію за віком на пільгових умовах, не виконало у добровільному порядку та у визначені законом строки свого обов'язку щодо внесення плати, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку йому пенсій у встановлених законом розмірах відшкодування, а тому заборгованість за січень 2015 року у сумі 698 грн. 06 коп. належить до стягнення з відповідача.
За таких обставин, суд вважає позовні вимоги управління Пенсійного фонду України в Нововоронцовському районі Херсонської області обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Судові витрати відповідно до ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 94, 128, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з селянського (фермерського) господарства "Дніпро", код ЄДРПОУ 14134230, на користь управління Пенсійного фонду України в Нововоронцовському районі Херсонської області, заборгованість з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за січень 2015 року у сумі 698 (шістсот дев'яносто вісім) грн. 06 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Гомельчук С.В.
кат. 10.2.4