Постанова № 43410549, 18.02.2015, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.02.2015
Номер справи
810/307/15
Номер документу
43410549
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 лютого 2015 року справа №810/307/15

Суддя Київського окружного адміністративного суду Брагіна О.Є., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Димерське автотранспортне підприємство" до Вишгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України в Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

в с т а н о в и в:

позивач звернувся до Київського окружного адміністративного суду із позовом до Вишгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України в Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0003622100 від 12.12.2014 р., яким ТОВ «Димерське АТП» визначено грошове зобов'язання у розмірі 75 179,78 грн. зі сплати штрафних (фінансових) санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки.

В обґрунтування своєї правової позиції зазначив, що висновки відповідача про перевищення ТОВ «Димерське АТП» встановленого ліміту залишку готівки у касі є безпідставними та зроблені всупереч вимогам чинного законодавства.

19.11.2014 р., співробітниками ГУ ДФС України Київської області була проведена фактична перевірка ТОВ «Димерське АТП» з метою здійснення контролю за дотриманням порядку ведення касових операцій, за результатами якої 27.11.2014 р. був складений акт, зареєстрований в ГУ ДФС Київської області 28.11.2014 р. за №0245/1000/22/05538738.

В ході перевірки було встановлено, що видатковий ордер №72 від 18.11.2014 р. про видачу готівки з каси не підтверджений підписом одержувача. Для виявлення залишку готівки в касі не приймаються видаткові касові ордери, в яких видача готівки не підтверджена підписом одержувача. У зв'язку з встановленням такого видаткового касового ордеру виявлено перевищення визначеного залишку ліміту каси підприємства на загальну суму 37589,89 грн.

На підставі зазначеного акту 12.12.2014 р. було видано податкове повідомлення-рішення №0003622100, що оскаржується позивачем.

На думку позивача, твердження податкового органу в акті перевірки про відсутність підпису одержувача у видатковому касовому ордері (далі - ВКО) від 18.11.2014 р. на суму 41986,31 грн. - не відповідають дійсності, оскільки згідно касового звіту за 18.11.2014 р. до нього включено прибуткові касові ордери в кількості 29 за №1611-1639 від 18.11.2014 р. на загальну суму 43350,60 грн. та видаткові касові ордери №71 від 18.11.2014 р. на суму 1326,09 грн. (видача розрахункових коштів згідно відомості на виплату грошей №59) та №72 від 18.11.2014 р. на суму 41986,31 грн. (здача в банк виторгу згідно квитанції №16UF95559 від 18.11.2014 р. через ОСОБА_1). Оскільки у вказаних видаткових ордерах за твердженнями позивача зазначені всі реквізити, підстав для віднесення цих сум до залишку готівки в касі немає.

Отже, на думку позивача, віднесення перевіряючими особами податкового органу зазначеної суми до залишку готівки в касі і відповідне нарахування штрафних санкцій за перевищення встановленого ліміту залишку готівки в касі - є безпідставним та протиправним.

У судове засідання з'явились представники позивача, представник відповідача, повідомлений належним чином про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не прибув, заяв чи клопотань про розгляд справи за його відсутності не надав.

16.02.2015 р., до суду надійшло письмове заперечення, в якому відповідач вказував, що винесення оспорюваного рішення від 12.12.2014 р. здійснювалось податковим органом у порядку, визначеному законодавством. Зазначив, що згідно приписів п.п. 2.8. п. 2 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого постановою НБУ, від 15.12.2004, № 637 (далі Положення №637) підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб. За відсутності банків готівкова виручка (готівка) для переказу на банківські рахунки підприємства може здаватися до операторів поштового зв'язку та небанківських фінансових установ, які мають ліцензію Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України на здійснення переказу коштів. Здавання готівкової виручки (готівки) здійснюється самостійно (у тому числі із застосуванням програмно-технічних комплексів самообслуговування) або через відповідні служби, яким згідно із законодавством України надане право на перевезення валютних цінностей та інкасацію коштів. Здавання готівкової виручки (готівки) може здійснюватися для зарахування на будь-який банківський рахунок підприємства (підприємця) на його вибір.

Однак, у разі виявлення під час перевірок видаткових касових ордерів або видаткових відомостей, у яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача (абзац другий пункту 3.5 цього Положення), сума готівки за такими видатковими документами додається до залишку готівки в касі виключно в день, у якому оформлено зазначені видаткові документи, і надалі зазначена сума не береться для розрахунку понадлімітних залишків готівки (7.24 Положення № 637).

При перевірці було виявлено перевищення встановленого залишку ліміту каси, а саме у видатковому касовому ордері №72 від 18.11.2014 р. був відсутній підпис одержувача готівкових коштів на суму 41986,31 грн., а тому вказана сума податковим органом була врахована як залишок готівки в касі на день видачі вказаного видаткового ордеру, що і стало підставою для винесення оскаржуваного рішення.

На підставі ч. 6 ст. 128 КАСУ, суд здійснив розгляд даної справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку про необхідність відмови у задоволенні позовних вимог, виходячи із наступного:

ТОВ «Димерське АТП» зареєстроване 22.06.1992 РС Вишгородського РУЮ Київської області, код ЄДРПОУ (05538738), перебуває на обліку у Вишгородській ОДПІ ГУ Міндоходів у Київській області з 12.12.1995 р.

19.11.2014 р., відповідачем на підставі наказу ГУ ДФС України в Київській області від 10.11.2014 р. №36 та направлень №0439 та №0440 від 18.11.2014 р., відповідно до ст. 80 ПКУ від 02.12.2010 р., Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 р. №265/95-ВР, Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" від 01.06.2000 р. №1775-III, Закону України "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 р. №481/95-ВР, Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.1995 р. №436/95, Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного Банку України від 15.12.2004 р. №637 була проведена фактична перевірка суб'єкта господарської діяльності ТОВ «Димерське АТП».

Перед початком перевірки, 19.11.2014 р., заступник головного бухгалтера ТОВ «Димерське АТП» ОСОБА_2 була ознайомлена з направленнями та наказом на проведення перевірки, проте відмовилась підписувати розписки про ознайомлення з направленням на перевірку, у зв'язку з чим працівниками Вишгородської ОДПІ ГУ ДФС України в Київській області було складено акт від 27.112014 р. Крім того, після проведення перевірки заступник головного бухгалтера ТОВ «Димерське АТП» ОСОБА_2 також відмовилась від підписання акту перевірки про що зазначено в складеному податковим органом акті №11 від 27.11.2014 р.

За наслідками проведеної перевірки працівниками Вишгородської ОДПІ ГУ ДФС України в Київській області було оформлено акт №000169 від 27.11.2014 р.

В акті зафіксовано порушення ТОВ «Димерське АТП» п. 2.8 р.2, п.3.5 р.3, п.7.24 р.7 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. №637, що виявилося у перевищенні встановленого залишку ліміту каси на загальну суму 37589,89, а саме: у видатковому касовому ордері №72 від 18.11.2014 р. був відсутній підпис одержувача (ОСОБА_1) готівкових коштів на суму 41986, 31 грн., які згідно поданої до перевірки банківської квитанції від 18.11.2014 р. були внесені вказаним працівником підприємства на розрахунковий рахунок ТОВ «Димерське АТП» в банк.

В подальшому податковим органом винесено податкове повідомлення-рішення форми «С» від 12.12.2014 р. №0003622100, яким до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 75179,78 грн. за порушення р.2 п.2.8; р.3 п. 3.5; р.7 п.7.24 Постанови про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637.

Відповідно до п.п. 5.2. п. 5 Положення №637, установлення ліміту каси проводиться підприємствами самостійно на підставі розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі (додаток 2), що підписується головним (старшим) бухгалтером та керівником підприємства (або уповноваженою ним особою). До розрахунку приймається строк здавання підприємством готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках, визначений відповідним договором банківського рахунку. Для кожного підприємства та його відокремленого підрозділу складається окремий розрахунок встановлення ліміту залишку готівки в касі. Установлений ліміт каси затверджується внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства. Для відокремлених підрозділів ліміт каси встановлюється і доводиться до їх відома відповідними внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства - юридичної особи.

Підприємства, що розпочинають свою діяльність, а також підприємства, діяльність яких була пов'язана виключно з безготівковими розрахунками та які відповідно до встановленого законодавством України порядку отримують право на здійснення додаткового виду діяльності, що передбачає здійснення готівкових розрахунків, на перші три місяці їх роботи ліміт каси встановлюють згідно з прогнозними розрахунками. Установлений з урахуванням прогнозних розрахунків ліміт каси у двотижневий строк після закінчення перших трьох місяців їх роботи переглядається за фактичними показниками діяльності відповідно до вимог цього Положення.

Як з'ясовано судом, згідно наказу директора ТОВ «Димерське АТП» від 01.07.2014 р. №45, ліміт залишку готівкових коштів у касі автоколони Димер, за адресою смт.Димер, вул.Шевченка,89 встановлений у розмірі 49000 грн. (а.с.36).

На спростування доводів податкового органу та, з метою підтвердження реальності проведення касових операцій, ТОВ «Димерське АТП» були надані наступні документи: копії видаткових касових ордерів від 18.11.2014 р. №71 та №72; копія касової книги за 18.11.2014 р.; відомості на виплату грошей №59 за вересень 2014 р.; квитанція №16UF95559 від 18.11.2014 р.; прибуткові касові ордери №1611-1639; виписка по банківському рахунку ТОВ «Димерське АТП» №115 з 01.11.2014 р. по 30.11.2014 р.; наказ №45 від 01.07.2014 р. про встановлення ліміту залишку готівкових коштів в касі на підприємстві ТОВ «Димерське АТП»; розрахунки встановлення ліміту залишку готівки в касі на 2014 р. по ТОВ «Димерське АТП» від 01.07.2014 р.

Не погоджуючись з рішенням податкового органу, позивач оскаржив його до суду.

Надаючи правової оцінки спірним відносинам, що склалися між сторонами суд зазначає наступне:

Відповідно до п.75.1.3. ст.75.1 ПК України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Статтею 81 ПКУ встановлено, що фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Умови та порядок допуску посадових осіб контролюючих органів до проведення документальних виїзних та фактичних перевірок визначено статтею 81 ПКУ.

Так, п.81.1 ст. 81 ПКУ встановлено, що посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення перевірки, копії наказу про проведення перевірки, службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, який засвідчує факт відмови. У такому випадку акт про відмову від підпису у направленні на перевірку є підставою для початку проведення такої перевірки.

Пунктом 82.3 ст.82 встановлено, що тривалість фактичної перевірки не повинна перевищувати 10 діб.

Проаналізувавши норми чинного законодавства у співставленні з фактичними обставинами справи, суд приходить до висновку, що проведення податковим органом фактичної перевірки ТОВ «Димерське АТП» було правомірним.

Як встановлено судом, посадові особи контролюючого органу були допущені позивачем на підприємство для проведення перевірки результатом якої було складення акту від 27.11.2014 р. №000169, а відтак позивач погодився з правомірністю дій податкового органу.

Відмова заступника головного бухгалтера ТОВ «Димерське АТП» ОСОБА_2 підписувати розписку про ознайомлення з направленням на проведення перевірки зафіксована у відповідному акті від 27.11.2014 р. З урахуванням положень ст.82 ПКУ, акт відмови від підписання розписки про ознайомлення з направленням на проведення перевірки був законною підставою для початку проведення фактичної перевірки ТОВ «Димерське АТП».

Щодо позовних вимог про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0003622100 від 12.12.2014 р. суд зауважує наступне:

Відповідно до п. 6 ст. 33 ЗУ «Про Національний банк України» від 20.05.1999 № 679-XIV для забезпечення організації готівкового грошового обігу Національний банк здійснює визначення порядку ведення касових операцій для банків, інших фінансових установ, підприємств і організацій.

Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями) визначений Постановою НБУ №637 від 15.12.2004 р. «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні».

Відповідно до п.1.2 Положення №637 ліміт залишку готівки в касі (далі - ліміт каси) означає граничний розмір суми готівки, що може залишатися в касі в позаробочий час.

Цим же пунктом встановлено, що касовий ордер - первинний документ (прибутковий або видатковий касовий ордер), що застосовується для оформлення надходжень (видачі) готівки з каси. Форми касових ордерів, що використовуються спеціалізованими підприємствами та установами Національного банку України, які не мають оборотної каси, установлюються відповідним нормативно-правовим актом Національного банку України.

Пунктом 2.8 Положення НБУ №637 встановлено, що підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) у межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб. За відсутності банків готівкова виручка (готівка) для переказу на банківські рахунки підприємства (підприємця) може здаватися до операторів поштового зв'язку та небанківських фінансових установ, які в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів без відкриття рахунку.

У п.3.1 Положення НБУ №637 визначено, що касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням електронних платіжних засобів, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів.

Згідно з п.3.4 Положення НБУ №637 видача готівки з кас проводиться за видатковими касовими ордерами (додаток 3) або видатковими відомостями. Документи на видачу готівки мають підписувати керівник і головний бухгалтер або працівник підприємства, який на це уповноважений керівником. До видаткових ордерів можуть додаватися заява на видачу готівки, розрахунки тощо. Якщо на доданих до видаткових касових ордерів документах, заявах, рахунках тощо є дозвільний напис керівника підприємства, то його підпис на видаткових касових ордерах не обов'язковий.

Відповідно до п.3.5 Положення НБУ №637 у разі видачі окремим фізичним особам готівки (у тому числі працівникам підприємства) за видатковим касовим ордером або видатковою відомістю касир вимагає пред'явити паспорт чи документ, що його замінює, записує його найменування і номер, ким і коли він виданий. Фізична особа розписується у видатковому касовому ордері або видатковій відомості про одержання готівки із зазначенням одержаної суми (гривень - словами, копійок - цифрами), використовуючи чорнильну або кулькову ручку з чорнилом темного кольору. Якщо видаткова відомість складена на видачу готівки кільком особам, то одержувачі також пред'являють паспорти чи документи, що їх замінюють, і розписуються у відповідній графі документа.

Для виведення залишку готівки в касі не приймаються видаткові касові ордери або видаткові відомості, в яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача.

Для визначення понадлімітних залишків готівки в касі порівнюються записи про фактичні її залишки в касі за касовою книгою з установленим лімітом каси за кожний день незалежно від того, здійснювалися в цей день касові обороти (надходження і витрати готівки) чи ні. Якщо в періоді, що перевіряється, виявлено перевищення ліміту каси, то з'ясовується, протягом якого часу (у днях) і які понадлімітні суми не здавалися в установлені строки до банку і з якої причини, а також загальна сума понадлімітних залишків (7.23 Положення № 637).

У разі виявлення під час перевірок видаткових касових ордерів або видаткових відомостей, у яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача (абзац другий пункту 3.5 цього Положення), сума готівки за такими видатковими документами додається до залишку готівки в касі виключно в день, у якому оформлено зазначені видаткові документи, і надалі зазначена сума не береться для розрахунку понадлімітних залишків готівки (п. 7.24 глави 7 Положення № 637).

Судом встановлено, що 18.11.2014 р. з каси підприємства видано готівку ОСОБА_1 згідно видаткового касового ордеру № 72 від 18.11.2014 р. у розмірі 41986,31 грн. для внесення на розрахунковий рахунок у банк, який обслуговує ТОВ «Димерське АТП». Із наданого до суду позивачем примірника видаткового ордеру №72 від 18.11.2014 р. вбачається, що у графі «одержав» зазначена прописом сума готівки для отримання, дата та паспортні дані одержувача, а також його підпис. Проте, із долученої до матеріалів справи разом із запереченням на адміністративний позов відповідача копії видаткового касового ордеру №72 від 18.11.2014 р., яка була зроблена на момент проведення перевірки податковим органом, слідує, що у графі «одержав» відсутні дані про суму виданої готівки, дату видачі, документ, який засвідчував особу одержувача та підпис про отримання готівки останнім.

Дослідивши подані сторонами документи, суд вважає надану представником Вишгородської ОДПІ ГУ ДФС України в Київській області копію видаткового ордеру № 72 від 18.11.2014 р. такою, що відповідає дійсності та відображає фактичні обставини порушення ТОВ «Димерське АТП» порядку заповнення видаткового касового ордеру.

Відсутність підпису особи, яка отримала готівку, у видатковому касовому ордері №72 від 18.11.2015 р. призвело до того, що у позивача залишок готівки на кінець дня складав 86663 грн. при встановленому ліміті каси 49073, 11 грн. і, таким чином, понадлімітний залишок готівки в касі позивача становив 37589, 89 грн. Вказані дані були зафіксовані податковим органом та внесені до розрахунку понадлімітних залишків готівки в касі ТОВ «Димерське АТП», який був представлений до суду разом з актом перевірки №000169 від 27.11.2014 р.

Подану позивачем разом із позовною заявою копію видаткового касового ордеру №72 від 18.11.2014 р. суд не приймає до уваги, оскільки вважає, що позивач шляхом внесення додаткових відомостей до вказаного документу, після проведення перевірки, таким чином, має намір уникнути відповідальності за вчинене порушення.

Оскільки п.3.5 Положення №637 встановлено наявність обов'язкового реквізиту в видатковому касовому ордері - підпису одержувача готівки, а п.7.24 Положення №637 визначає відсутність такого підпису як підставу для зарахування суми готівки за таким видатковим документом до залишку готівки в касі в день, суд вважає, що касовий ордер №72 від 18.11.2014 р. на суму 41986, 31 грн. на момент проведення контролюючим органом фактичної перевірки не був заповнений належним чином, а висновки Вишгородської ОДПІ ГУ ДФС України в Київській області, зроблені при проведенні перевірки щодо неврахування виданої, 18.11.2014 р., готівки з каси ОСОБА_1 на суму 41986, 31 грн. та щодо необхідності додавання цієї суми готівки до залишку готівки в касі виключно в день, у якому оформлено зазначений вище видатковий касовий ордер правомірними. Відтак, здійснення податковим органом розрахунку залишку готівки в касі підприємства та встановлення понадлімітного залишку готівки в касі ТОВ "Димерське АТП" на кінець дня 18.11.2014 р. на суму 37589,89 грн. є законним та обґрунтованим.

Згідно p п. 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.1995 р. № 436/95, установлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема: за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день; за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи вищенаведене суд прийшов до висновку про необхідність відмови у задоволенні заявлених вимог.

Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в:

У задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Брагіна О.Є.