ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 березня 2015 р. Справа № 804/3254/15
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кальника В.В.
при секретарі судового засідання Шкуті А.А.
за участю представників:
позивача Галати О.В.
відповідача Путрі А.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Новомосковський посуд» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у місті Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління Міндоходів з позовними вимогами про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Новомосковський посуд» 25 лютого 2015 року звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у місті Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління Міндоходів з позовними вимогами про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 11.09.2014 року №0000584602, №0000594602.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що:
- при здійсненні господарських операцій з металобрухтом у січні-лютому 2014 року ТОВ «Новомосковський посуд» застосовував нульову ставку з податку на додану вартість до операцій з постачання відходів та брухту чорних і кольорових металів, у тому числі з імпорту, оскільки керувався пільгою, передбаченою пунктом 23 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України (в редакції Закону України від 19.12.2013 року №713-VІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставок окремих податків»), згідно з яким до 01.01.2015 року від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів та деревини товарних позицій 4401, 4403, 4404 згідно з УКТ ЗЕД (крім брикетів та гранул товарної підкатегорії УКТ ЗЕД 4401 30 90 00), а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД;
- твердження відповідача про те, що постанова Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 року №15 не діяла у період з 01.01.2014 року по 17.02.2014 року є, на думку позивача, безпідставними, адже ця постанова як нормативно-правовий документ існувала, її дія офіційно не зупинялась. Отже, постанова Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 року №15 фактично не втрачала чинності, оскільки її дію неможливо було б подовжити постановою Кабінету Міністрів України від 05.02.2014 року №43;
- при визначенні періоду, з якого виникає право на застосування податкової пільги, слід керуватися положеннями Закону України від 19.12.2013 року №713-VІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставок окремих податків», яким внесено зміни до пункту 23 підрозділу 2 розділу XX ПКУ та подовжено до 01.01.2015 року дію режиму звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання, у тому числі операцій з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів;
- ТОВ «Новомосковський посуд» вважає, що операції з постачання відходів та брухту чорних і кольорових металів, у тому числі операцій з імпорту, у період з 01.01.2014 року по 17.02.2014 року підпадають під дію пункту 23 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України (в редакції Закону України від 19.12.2013 року №713-VІІ, яка діє з 01.01.2014 року) та не повинні оподатковуватись податком на додану вартість, що свідчить про правомірність ведення бухгалтерського і податкового обліку;
- з огляду на наявність різних за суттю роз'яснень податкового органу з одних і тих самих питань, тобто, формування позиції стосовно дії податкової пільги, передбаченої пункту 23 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України, а також відсутності переліку відходів та брухту чорних і кольорових металів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України, у період з 01.01.2014 року по 17.02.2014 року за умови наявності норми Податкового кодексу України, що регулює питання звільнення від оподаткування операцій з постачання зазначених товарів в той самий період, не дає підстав вважати вказані операції такими, що підлягають оподаткуванню, а згодом зміна такої позиції на протилежну, - є свідченням неоднозначного (множинного) трактування прав та обов'язків платників податків;
- таким чином, оскаржувані податкові повідомлення-рішення не відповідають нормам діючого законодавства України, що є підставою для їх скасування.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити у повному обсязі, посилаючись на доводи, викладені в адміністративному позові.
Представник відповідача проти позову заперечував, до суду надав письмові заперечення, в яких свою позицію обґрунтовував тим, що:
- підставами для надання пільг є особливості, що характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності, об'єкт оподаткування або суспільне значення здійснюваних ними витрат. Платник податків вправі використовувати податкову пільгу з моменту виникнення відповідних підстав для її застосування і протягом усього строку її дії;
- абзацом 1 пункту 23 підрозділу 2 Розділу XX ПК України (в редакції від 28.04.2012 року) було встановлене тимчасове до 1 січня 2014 року звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання, у тому числі операцій з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів та деревини товарних позицій 4401, 4403, 4404 згідно з УКТ ЗЕД (крім брикетів та гранул товарної підкатегорії УКТ ЗЕД 4401 30 90 00). Строк дії пільги, встановленої абзацом 1 пункту 23 підрозділу 2 Розділу XX ПК України в редакції від 28.04.2012 року, закінчився 30.06.2012 року;
- переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 1 січня 2014 року, звільняються від обкладення податком на додану вартість були затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 №15, яка втратила чинність 31.12.2013 року. Таким чином, строк дії пільги, встановленої абзацом 1 пункту 23 підрозділу 2 Розділу XX ПК України в редакції від 01.07.2012 року, теж закінчився 31.12.2013 року;
- постановою Кабінету Міністрів України №43 дію постанови Кабінету Міністрів України №15 було поновлено з 18.02.2014 шляхом викладення у новій редакції, а не продовжено, як стверджує скаржник у своїй скарзі;
- отже, у період з 01.01.2014 року по 17.02.2014 року жодного нормативно-правового акту Кабінету Міністрів України, який визначав би перелік відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких звільняються від оподаткування ПДВ, або продовжував би дію Постанови №15, прийнято не було;
- враховуючи, викладене, операції з постачання, у тому числі операції з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів, що здійснювалися суб'єктами господарювання з 01.01.2014 по 17.02.2014 (включно) підлягали оподаткуванню податком на додану вартість у загальновстановленому порядку з нарахуванням податку за основною ставкою (20 відсотків);
- отже, висновки, викладені перевіряючими в Акті від 26.08.2014 №465/28-01-46-02-33905850 відносно порушення ТОВ «Новомосковський посуд», є такими, що відповідають нормам податкового законодавства та перегляду не підлягають.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи із наступного.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що у період 3 11 по 26 серпня 2014 року на підставі наказу від 08.08.2014 року №433 СДПІ у м. Дніпропетровську МГУМ згідно з підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 та підпунктів 78.1.1, 78.1.4 пункту 78.1 статті 78, пункту 79.1 статті 79 Податкового кодексу України проведено документальну позапланову невиїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Новомосковський посуд» (код ЄДРПОУ 33905850) з питання правильності відображення в бухгалтерському та податковому обліку результатів операцій по реалізації брухту в періоді з 01.01.2014 по 17.02.2014 року, за результатами якої складений акт від 26.08.2014 року №465/28-01-46-02-33905850.
З Розділу 3 акту перевірки вбачається, що у ході проведення аналізу податкової звітності ТОВ «Новомосковський посуд» (код ЄДРПОУ 33905850) встановлено здійснення операцій з реалізації металобрухту, що утворився на підприємстві в процесі виробництва. Обсяг таких операцій включено платником до рядку 5 декларацій з ПДВ за січень, лютий 2014 року «Операції, які звільнені від оподаткування (стаття 197 розділу V Кодексу, підрозділ 2 розділу ХХ Кодексу, міжнародні договори (угоди)» і складає 881734 грн., у тому числі по періодах: січень 2014 року - 443862 грн., лютий 2014 року - 437872 грн., у тому числі з 01.02.2014 року по 17.02.2014 року (включно) - 354992 грн.
Згідно із Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставок окремих податків» від 19.12.2013 року №713, який набрав чинності з 01.01.2014 року, внесені зміни до пункту 23 підрозділу 2 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України, зокрема до 01.01.2015 року продовжена дія режиму звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів. Переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Постанова Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 року №15, якою був затверджений перелік відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких звільняються від оподаткування ПДВ, діяла до 1 січня 2014 року. Постановою Кабінету Міністрів України від 05.02.2014 року №43 дію Постанови Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 №15 продовжено до 1 січня 2015 року.
Пунктом 5 Указу Президента України від 10.06.1997 року №503/97 «Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності» встановлено, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо більш пізніший строк набрання ними чинності не передбачено цими актами. Акти Кабінету Міністрів України, які визначають права і обов'язки громадян, набирають чинності не раніше дня їх опублікування в офіційних друкованих виданнях. Постанову Кабінету Міністрів України від 05.02.2014 №43 опубліковано 18.02.2014 року («Урядовий кур'єр», №31), тобто вона набула чинності з 18.02.2014 року.
СДПІ у м. Дніпропетровськ МГУМ надано запит до Центрального офісу Міжрегіонального головного управління Міндоходів стосовно надання роз'яснень з питання оподаткування операцій з постачання відходів та брухту чорних і кольорових металів, у тому числі з їх імпорту, за період з 01.01.2014 року по 17.02.2014 року.
СДПІ у м. Дніпропетровськ МГУМ 02.07.2014 року отримано відповідь наступного змісту (лист Міністерства доходів і зборів №15600/7/99-99-19-03-02-17 від 02.07.2014 року):
Законом №713 продовжена дія режиму звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання, у тому числі операції з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів. Переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Водночас дія Постанови №15, якою затверджені переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких звільняються від оподаткування ПДВ, обмежувалися лише 2013 роком. Станом на 01.01.2014 року відповідного нормативно-правового акта Уряду, який визначав би переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких звільняються від оподаткування ПДВ, або продовжував би дію Постанови №15, прийнято не було.
Таким чином, з 01.01.2014 року були відсутні діючі переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів, до операції з постачання яких міг застосовуватись режим звільнення від оподаткування ПДВ, визначений пунктом 23 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України.
Постанова Кабінету Міністрів України від 05.02.2014 року №43, яка подовжує дію постанови Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 року №15, набула чинності з моменту її офіційного опублікування (газета «Урядовий кур'єр), а саме з 18.02.2014 року.
Отже, в періоді з 01.01.2014 року по 17.02.2014 року операції з постачання, у тому числі операції з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів, підлягають оподаткуванню податком на додану вартість у загальновстановленому порядку з нарахуванням податку за основною ставкою (20 відсотків).
З 18.02.2014 до 01.01.2015 року до операцій з постачання, у тому числі операцій з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів, включених до відповідних періодів, застосовується режим звільнення від оподаткування податком на додану вартість, визначений пунктом 23 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України.
Обсяг реалізації металобрухту за період з 01.01.2014 по 17.02.2014 року складає 798854 грн., в тому числі по періодах: січень 2014 року - 443862 грн., лютий 2104 року - 354992 грн.
Виходячи з вищевикладеного, ТОВ «Новомосковський посуд» порушено:
- пункт 23 підрозділу 2 Розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України в частині завищення обсягів поставки по операціях з реалізації металобрухту за період з 01.01.2014 року по 17.02.2014 року (включно), що відображено у рядку 5 Декларацій з ПДВ на суму 798854 грн. в тому числі: січень 2014 року - 443862 грн., лютий 2014 року - 354992 грн.;
- пункт 185.1 статті 185, пункту 193.1 статті 193, статтю 194 з урахуванням пункту 10 підрозділу 2 Розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України в частині заниження обсягів поставки по операціях на митній території України, що оподатковуються за ставкою 20% за період з 01.01.2014 року по 17.02.2014 року (включно), що відображені у рядку 1 Декларацій з ПДВ на суму 798854 грн. крім того ПДВ 159771 грн., в тому числі: січень 2014 року - 443862 грн., крім того ПДВ - 88772 грн., лютий 2014 року - 354992 грн., крім того ПДВ - 70998 грн.
Дане порушення призвело до порушення: пункту 200.1 ст.200 Податкового кодексу України в частині завищення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту за січень 2014 року в розмірі на суму - 88772 грн. та лютий 2014 року - 70998 грн., та відповідно до порушення абзацу «а» пункту 200.4 статті 200 Податковою кодексу України в частині завищення заявленої суми бюджетного відшкодування з ПДВ за лютий 2014 року на 88772 грн., пункту 200.3 статті 200 Податкового кодексу України в частині завищення від'ємного значення що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного податкового періоду, а саме - лютий 2014 року в розмірі 70998 грн.
На підставі акту перевірки від 26.08.2014 року №465/28-01-46-02-33905850 контролюючим органом 11.09.2014 року винесені оскаржувані податкові повідомлення-рішення:
- №0000584602, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів) з податку на додану вартість у розмірі: за декларацією №9014510496 від 19.03.2014 року за лютий 2014 року на суму завищення бюджетного відшкодування всього 88772 грн., та визначено до сплату суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у розмірі 44386 грн.;
- №0000594602, яким позивачу зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі: за декларацією №9014510496 від 19.03.2014 року за лютий 2014 року на суму завищення від'ємного значення податку на додану вартість у розмірі 70998 грн.
Вирішуючи заявлений спір по суті, суд виходить із наступного.
Відповідно до пункту 23 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України тимчасово до 1 січня 2014 року від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів та деревини товарних позицій 4401, 4403, 4404 згідно з УКТ ЗЕД (крім брикетів та гранул товарної підкатегорії УКТ ЗЕД 4401 30 90 00), а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД. Переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Операції з вивезення у митному режимі експорту товарів, зазначених у цьому пункті, звільняються від оподаткування податком на додану вартість.
Таким чином, операції з постачання відходів та брухту чорних і кольорових металів звільняються від оподаткування ПДВ за наявності їх Переліку, який повинен затверджуватись Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначеної норми закону Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову від 12.01.2011 року №15 «Про затвердження переліку відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 1 січня 2014 року, звільняються від обкладення податком на додану вартість».
Законом України від 19.12.2013 року №713-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставок окремих податків», між іншим, в абзаці першому пункту 23 цифри та слова «1 січня 2014 року» було змінено цифрами та словами «1 січня 2015 року», а після слів та цифр «(крім брикетів та гранул товарної під категорії УКТ ЗЕД 4401 30 90 00)» доповнено словами та цифрами «а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД».
При цьому даний пункт, як і раніше, передбачав, що перелік таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, дію пункту 23 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, в частині звільнення операцій з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів та деревини товарних позицій 4401, 4403, 4404 згідно з УКТ ЗЕД (крім брикетів та гранул товарної підкатегорії УКТ ЗЕД 4401 30 90 00), а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД, було продовжено до 01.01.2015 року, законом №713, що набрав чинності 01.01.2014 року.
Проте постанова Кабінету Міністрів України від 12 січня 2011 року №15, якою був затверджений перелік відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких звільняються від оподаткування ПДВ, діяла до 1 січня 2014 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 05.02.2014 року №43 було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 року №15, а саме: у назві та пункті 1 постанови цифри і слово «1 січня 2014» замінити цифрами і словом «1 січня 2015».
Зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 року №15 було внесено постановою Кабінету Міністрів України від 05.02.2014 року №43, яка набрала чинності 18.02.2014 року.
Відповідно до статті 8 Конституції України в країні визначається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України та повинні відповідати їй.
Принцип верховенства права означає, що закон має вищу юридичну силу стосовно всіх інших нормативно-правових актів, які повинні відповідати закону. У зв'язку з цим інші нормативні акти називають підзаконними актами, якими є, зокрема, постанови Кабінету Міністрів України.
Враховуючи викладене, норми Податкового кодексу України мають вищу юридичну силу, ніж норми постанов Кабінету Міністрів України, які розвивають чи деталізують окремі положення Податкового кодексу України.
Отже, відсутність переліку відходів та брухту чорних і кольорових металів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України, у період з 01.01.2014 року по 17.02.2014 року за умови наявності норми Податкового кодексу України, що регулює питання звільнення від оподаткування операцій з постачання зазначених товарів в той самий період, не дає підстав вважати вказані операції такими, що підлягають оподаткуванню.
Аналогічну позицію займає і Державна фіскальна служба України у листі від 04.08.2014 року №1134/7/99-99-10-04-02-17 «Щодо практичного застосування положень абзацу першого пункту 23 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України».
У відповідності до пункту 53.1 статті 53 Податкового кодексу України не може бути притягнуто до відповідальності платника податків, який діяв відповідно до податкової консультації, наданої йому у письмовій або електронній формі, а також узагальнюючої податкової консультації, зокрема, на підставі того, що у майбутньому така податкова консультація або узагальнююча податкова консультація була змінена або скасована.
Згідно підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України податкове законодавство України ґрунтується, зокрема, на принципі презумпції правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.
Суд зазначає, що оскільки Державна фіскальна служба України до видання листа від 04.08.2014 року №1134/7/99-99-10-04-02-17 та після нього висловлювала іншу правову позицію (листи від 30.07.2014 року № 626/6/99-99-19-03-02-15 та від 31.10.2014 року № 5954/6/99-99-19-03-02-15), то це дає підстави для неоднозначного (множинного) трактування прав та обов'язків платників податків, а тому суд вважає за необхідне застосувати вказаний вище принцип податкового законодавства.
Аналогічну позицію стосовно можливості застосування зазначеного вище принципу презумпції правомірності рішень платника податку в аналогічних випадках (наявність різних за суттю роз'яснень податкового органу з одних і тих самих питань) займає і Верховний Суд України у постанові від 28.10.2014 року по справі №21-320а14.
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку про протиправність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень та їх скасування, у зв'язку із чим позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно положень статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, суд присуджує на користь позивача документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору.
Керуючись статтями 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Новомосковський посуд» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у місті Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління Міндоходів з позовними вимогами про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 11.09.2014 року №0000584602, №0000594602, винесені Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у місті Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління Міндоходів.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Новомосковський посуд» витрати по сплаті судового збору в сумі 408,31 грн.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може біти оскаржена у порядку та у строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений 30 березня 2015 року.
Суддя В.В. Кальник