Ухвала суду № 43407983, 19.03.2015, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
19.03.2015
Номер справи
826/15382/13-а
Номер документу
43407983
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 березня 2015 року м.Київ К/800/25236/14

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючий суддя Голяшкін О.В. (доповідач),

судді Заяць В.С.,

Стрелець Т.Г.,

розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 жовтня 2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 16 квітня 2014 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Київ-Дилер» до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправним та скасування наказу від 20 серпня 2013 року,-

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2013 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Київ-Дилер» звернулося до суду з позовом до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, в якому просило визнати протиправним та скасувати наказ від 20 серпня 2013 року №453 про анулювання ліцензій на провадження професійної діяльності на фондовому ринку.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що оскаржуваний наказ прийнято відповідачем на підставі необґрунтованих висновків про небажання ліцензіата реалізувати права, що надані йому виданими ліцензіями. Вказує, що товариство здійснювало професійну діяльність на фондовому ринку протягом 2012-2013 року, а нездійснення певного виду професійної діяльності не є порушенням та підставою анулювання ліцензій.

Постановою Окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 16 квітня 2014 року, позов задоволено повністю; визнано протиправним та скасовано наказ Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 20 серпня 2013 року №453 «Про анулювання ліцензій на провадження професійної діяльності на фондовому ринку».

Рішення судів першої та апеляційної інстанцій мотивовані протиправністю наказу відповідача, відсутністю підстав для анулювання виданих позивачу ліцензій на провадження професійної діяльності на фондовому ринку, спірним наказом відповідач фактично позбавив суб'єкта господарювання права на здійснення професійної діяльності на фондовому ринку - діяльності з торгівлі цінними паперами, передбаченої Господарським кодексом України, Законами України «Про цінні папери та фондовий ринок», «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», «Про ліцензування певних видів господарської діяльності».

Не погоджуючись із вказаними рішеннями, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального права, просить скасувати судові рішення, ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити повністю.

У касаційній скарзі відповідач зазначає, що Комісія діяла відповідно до законодавства, наказ Комісії від 20 серпня 2013 року №453 «Про анулювання ліцензій на провадження професійної діяльності на фондовому ринку» винесений в межах та у спосіб, визначений чинним законодавством України.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Київ-Дилер» у поданих запереченнях просить відмовити у задоволенні касаційної скарги, судові рішення залишити в силі.

Заслухавши доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідно до статуту Товариства з обмеженою відповідальністю «Київ-Дилер» предметом його діяльності є діяльність з торгівлі цінними паперами, а саме: брокерська діяльність, дилерська діяльність, андеррайтинг, діяльність з управління цінними паперами. Основною метою діяльності є одержання прибутку шляхом здійснення діяльності з торгівлі цінними паперами, зберігання та обслуговування обігу цінних паперів, надання консультацій з питань операцій з цінними паперами, здійснення інших видів діяльності, пов'язаних з обігом цінних паперів за визначеними в п.2.1 Статуту видами діяльності.

10 листопада 2004 року Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку України Товариству з обмеженою відповідальністю «Київ-Дилер» видано, крім інших, ліцензію на право здійснення діяльності з управління цінними паперами серії АГ № 399240 від 20 вересня 2010 року, ліцензію на право здійснення андеррайтингу серії АГ №399239 від 20 вересня 2010 року.

Наказом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 20 серпня 2013 року №453 «Про анулювання ліцензій на провадження професійної діяльності на фондовому ринку» Товариству з обмеженою відповідальністю «Київ-Дилер» анульовано ліцензії на провадження діяльності з торгівлі цінним паперами, а саме андеррайтингу від 20 вересня 2010 року серії АГ №399239 та діяльності з управління цінними паперами від 20 вересня 2010 року серії АГ №399240, на підставі п.п.12 п.1 Розділу IV Порядку зупинення дії та анулювання ліцензій на окремі види професійної діяльності на фондовому ринку, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 14 травня 2013 року №816, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 01 червня 2013 року №862/23394, у зв'язку з нездійснення ліцензіатом вищевказаних видів професійної діяльності на фондовому ринку протягом року, згідно з наявними у відповідача адміністративними даними за 2012 рік та І-ІІ квартали 2013 року.

Спірні правовідносини щодо порядку та умов видачі ліцензії на провадження професійної діяльності на фондовому ринку - діяльності з торгівлі цінними паперами, а саме: андеррайтингу, діяльності з управління цінними паперами, підстав і порядку анулювання ліцензії регулюються Законами України «Про цінні папери та фондовий ринок», «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», «Про ліцензування певних видів господарської діяльності».

Відповідно до ст.5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Відповідально до п.9 ч.2 ст.7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку відповідно до покладених на неї завдань встановлює порядок та видає ліцензії на провадження діяльності на ринку цінних паперів, а також анулює зазначені ліцензії в разі порушення вимог законодавства про цінні папери.

Відповідно до п.5 ч.1 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право у разі порушення законодавства про цінні папери, нормативних актів Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку виносити попередження, зупиняти на термін до одного року розміщення (продаж) та обіг цінних паперів того чи іншого емітента, дію ліцензій, виданих Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, анулювати дію таких ліцензій.

Згідно п.2 ч.1 ст.9 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» відповідно до спеціальних законів ліцензуванню підлягають такий вид господарської діяльності як професійна діяльність на ринку цінних паперів.

Відповідно до ч.1 ст.16 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» професійна діяльність на фондовому ринку - діяльність акціонерних товариств і товариств з обмеженою відповідальністю з надання фінансових та інших послуг у сфері розміщення та обігу цінних паперів, обліку прав на цінні папери та прав за цінними паперами, управління активами інституційних інвесторів, що відповідає вимогам, установленим до такої діяльності цим Законом та законодавством.

У ч.2 ст.16 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» встановлено, що на фондовому ринку здійснюються такі види професійної діяльності: діяльність з торгівлі цінними паперами; діяльність з управління активами інституційних інвесторів; депозитарна діяльність; діяльність з організації торгівлі на фондовому ринку; клірингова діяльність.

Відповідно до ч.3 ст.16 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» професійна діяльність на фондовому ринку здійснюється виключно на підставі ліцензії, що видається Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку (крім професійної діяльності Центрального депозитарію цінних паперів та депозитарної діяльності Національного банку України). Перелік документів, необхідних для отримання ліцензії, порядок її видачі та анулювання встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Статтею 21 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» передбачені підстави для анулювання ліцензії.

Порядок та умови зупинення дії або анулювання ліцензії на здійснення певних видів професійної діяльності на ринку цінних паперів (крім діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами) визначений Порядком зупинення дії та анулювання ліцензії на окремі види професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів), затверджений рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 14 травня 2013 року №816.

Відповідно до п.п.12 п.1 розділу IV Порядку №816 підставою для анулювання ліцензії (копії ліцензії) є нездійснення ліцензіатом певного виду професійної діяльності на фондовому ринку протягом року (у тому числі з дати отримання ліцензії).

Згідно п.12 розділу IV Порядку №816 рішення про анулювання ліцензії згідно з підпунктами 2, 3, 12 - 14, 16 та 17 пункту 1 цього розділу або відмову в її анулюванні оформлюється відповідним наказом, який підписує Голова Комісії або виконуючий його обов'язки (для емітентів - керівник відповідного територіального органу або виконуючий його обов'язки).

З матеріалів справи вбачається та судами попередніх інстанцій встановлено, що 12 серпня 2013 року, на підставі ліцензії серії АГ № 399240 від 20 вересня 2010 року ТОВ «Київ Ділер» уклало договір управління цінними паперами. Листами від 22 травня 2012 року та від 09 липня 2013 року Асоціації «Українські Фондові Торговці» надано інформацію про дії позивача щодо здійснення діяльності з управління цінними паперами та андеррайтингу. Листом від 11 липня 2013 року за вих.№08/1-306 Асоціація «Українські Фондові Торговці» надала узагальнену інформацію Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку у відповідь на лист щодо підготовки до розгляду рішення про анулювання відповідних ліцензій професійним учасникам, які не здійснювали професійну діяльність з торгівлі цінними паперами протягом 2012 року, та відповідні копії листів та договорів торгівців цінними паперами, що підтверджує обізнаність відповідача про наміри позивача у 2012 році щодо укладання договорів та наявність укладених договорів з управління цінними паперами, андеррайтингу у 2013 році

Частиною 3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлені критерії, яким керується адміністративний суд при перевірці рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень. Зокрема, відповідно до ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зазначені критерії, хоч і адресовані суду, одночасно є й вимогами для суб'єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчиняє дії чи допускає бездіяльність.

Оскаржуваний наказ Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку вищезазначеним вимогам не відповідає, прийнятий відповідачем без належних правових підстав. Як встановлено судами, ліцензіатом протягом 2012-2013 року здійснювалась професійна діяльність з торгівлі цінними паперами на фондовому ринку, відповідач був обізнаний про наміри позивача щодо укладення договорів з торгівлі цінними паперами, фактично позбавив суб'єкта господарювання права здійснювати провадження професійної діяльності на фондовому ринку.

Доводи касаційної скарги встановлених обставин справи та висновків судів попередніх інстанцій не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

Відповідно до ч.3 ст.220-1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Керуючись ст.ст.220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку відхилити.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 жовтня 2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 16 квітня 2014 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту ухвалення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, передбачених статтями 237 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді