Постанова № 43392849, 19.02.2015, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.02.2015
Номер справи
817/337/15
Номер документу
43392849
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 817/337/15

19 лютого 2015 року 10год. 40хв. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О. за участю секретаря судового засідання Лютко М.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: ОСОБА_2,

відповідача: представники Клімчук Н.В., Бессольніков П.В.,

третьої особи відповідача: представник не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_2 до Рівненського обласного центру зайнятості Державного центру зайнятості Міністерства соціальної політики України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинення певних дій, -ВСТАНОВИВ :

ОСОБА_2 звернулась до Рівненського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Рівненського обласного центру зайнятості Державного центру зайнятості Міністерства соціальної політики України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне про визнання протиправними дій Рівненського обласного центру зайнятості, які полягають у відмові видати позивачу довідку про заробітну плату встановленого зразка, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1; зобов'язання Рівненського обласного центру зайнятості видати позивачу довідку про заробітну плату встановленого зразка, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1, додатково включивши до складових заробітної плати суми виплат матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально- побутових питань, які виплачувались начальнику відділу кадрів протягом 2008 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що вона перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду в м. Рівне та отримує пенсію державного службовця. Постановою Пенсійного Фонду України від 04.09.2013 №15-1 була затверджена нова форма довідки про заробітну плату для обчислення пенсії державним службовцям. У довідку про заробітну плату додатково включено поле "інші виплати: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та винагорода за вислугою років". У зв'язку з цим позивач звернулась до відповідача із заявою про видачу довідки встановленого зразка. За результатами розгляду заяви ОСОБА_2 відмовлено у видачі довідки з підстав відсутності роз'яснень із заповнення пункту довідки "інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань)". Такі дії відповідача позивач вважає протиправними та просить зобов'язати відповідача видати їй довідку встановленого зразка.

Позивач в судовому засіданні адміністративний позов підтримала з наведених у ньому підстав, просила задовольнити повністю.

Відповідач Рівненський обласний центр зайнятості Державного центру зайнятості Міністерства соціальної політики України позов не визнав, подав письмове заперечення (а.с.21-22). Представники відповідача в судовому засіданні пояснили, що видача довідок про заробітну плату підприємствами, установами, організаціями визначена чинним законодавством. Позивач звернулась із заявою від 05.12.2014 щодо видачі довідки про заробітну плату за формою, затвердженою постановою Пенсійного Фонду України від 04.09.2013 №15-1. У відповіді від 18.12.2014 №10-4754 позивача повідомлено про неможливість надання довідки за встановленою формою, оскільки немає роз'яснень із заповнення пункту довідки "інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань)". В подальшому Міністерством соціальної політики України в листі №70/030/97-15 від 30.01.2015 роз'яснено, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань не входить до заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця.

На підставі викладеного, представники відповідача просили відмовити в задоволенні позову повністю за безпідставністю вимог.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - управління Пенсійного фонду України в м. Рівне в судове засідання не з'явився, подав клопотання про розгляд справи без його участі.

Заслухавши пояснення позивача та представників відповідача, встановивши фактичні обставини справи, перевіривши їх доказами, дослідженими в судовому засіданні, оцінивши їх у сукупності, відповідно до вимог закону, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.

Суд встановив, що позивач ОСОБА_2 обіймала посаду начальника відділу кадрів Рівненського обласного центру зайнятості; є інвалідом 2 групи загального захворювання; з 13.06.2006 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м.Рівне і отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" - довічно, в сумі 2976,67 грн. Зазначені обставини підтверджені довідкою Рівненського обласного центру зайнятості № 10-1231 від 26.03.2008; довідкою управління Пенсійного фонду України в м. Рівне № 60/102 від 18.02.2015; довідкою МСЕК № 0197563 (а.с.8,9,31) та сторонами не заперечуються.

В судовому засіданні позивач пояснила, що в довідці для перерахунку пенсії, поданій нею до органу пенсійного фонду в 2008 році (а.с.9) були відсутні відомості про виплату працівнику за посадою, яку вона обіймала, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_2 05.12.2014 звернулась із заявою до Рівненського обласного центру зайнятості з проханням видати їй довідку про заробітну плату встановленого зразка для перерахунку пенсії із зазначенням середнього розміру матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, що виплачувались начальнику відділу кадрів обласного центру зайнятості протягом 2008 року (а.с.24-25).

У відповідь на заяву позивача від 05.12.2014 Рівненський обласний центр зайнятості листом від 18.12.2014 № 10-4754 (а.с.10) повідомив про неможливість надати довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсій непрацюючим державним службовцям за формою, затвердженою постановою Правлення Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15-1, оскільки немає роз'яснень із заповнення пункту довідки "інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань)". Також ОСОБА_2 повідомлено, що Рівненський обласний центр зайнятості звернувся до Міністерства соціальної політики України щодо надання роз'яснень з оформлення вищевказаної довідки (а.с.23).

Листом від 13.02.2015 №10-510 Рівненський обласний центр зайнятості додатково повідомив позивача, що згідно з отриманими роз'ясненням Міністерства соціальної політики України, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань не входить до заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця (а.с.26,27).

Слід зазначити, що видача довідок про роботу та заробітну плату регулюється статтею 49 Кодексу законів про працю України, відповідно до якої власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.

Із викладеного слідує, що підприємства, установи, організації не наділені правом приймати альтернативні рішення з питань видачі довідок про заробітну плату працівникам, які перебували чи перебувають у трудових правовідносинах із ними, позаяк обов'язок роботодавця видати відповідну довідку на вимогу працівника установлений законом.

У частині першій статті 1 Закону України № 108/95ВР "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16.12.1993 зі змінами та доповненнями, передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Статтею 66 Закону України № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року № 400/97 ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Згідно зі статтею 41 Закону України № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Представники відповідача в судовому засіданні підтвердили, що працівнику по посаді, яку обіймала позивач, в 2008 році виплачувалась одноразова матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, при цьому з зазначених виплат були фактично нараховані та сплачені страхові внески на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч.1 ст.244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

Верховний Суд України у своїй постанові від 04.03.2014 зазначив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховується в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсії.

Відповідно до п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (далі - Постанова №865), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Відповідно до п.5 Постанови №865, перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Постановою правління Пенсійного Фонду України №15-1 від 04.09.2013, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 26.09.2013 за № 1661/24193, затверджено форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.

При цьому, відповідно до затвердженої форми, в обумовленій довідці підлягають відображенню відомості щодо інших виплат: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та винагорода за вислугою років.

З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що відповідно до приписів чинного законодавства, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховується при обчисленні розміру пенсії державного службовця та підлягає відображенню в Довідці про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013. При цьому, враховуючи, що позивач на момент перерахунку пенсії не продовжує працювати на посаді, з якої їй було призначено пенсію, відтак заробітна плата для перерахунку пенсії позивачу підлягає визначенню в порядку, передбаченому абз.2 п.4 Постанови № 865, а саме виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Згідно з ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Оцінюючи зібрані у справі та досліджені в судовому засіданні докази, суд дійшов висновку, що в спірних правовідносинах суб'єкт владних повноважень діяв не обґрунтовано, без дотриманням приписів закону. Дії відповідача щодо відмови у видачі позивачу довідки про заробітку плату установленого зразка з відображенням суми виплат матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які були виплачені за посадою начальника відділу кадрів Рівненського обласного центру зайнятості в 2008 році, не грунтуються на матеріальному законі, порушують права та законні інтереси позивача, які підлягають до судового захисту шляхом визнання таких дій протиправними та зобов'язання видати довідку встановленого зразка. З урахуванням наведеного, адміністративний позов підлягає до задоволення повністю.

Підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.94 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Рівненського обласного центру зайнятості Державного центру зайнятості Міністерства соціальної політики України (ЄДРПОУ 05430879) щодо відмови у видачі ОСОБА_2 довідки про заробітну плату встановленого зразка, затвердженого постановою Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013.

Зобов'язати Рівненський обласний центр зайнятості Державного центру зайнятості Міністерства соціальної політики України (ЄДРПОУ 05430879) видати ОСОБА_2 довідку про заробітну плату встановленого зразка, затвердженого постановою Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013, з відображенням суми виплат матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які були виплачені за посадою начальника відділу кадрів Рівненського обласного центру зайнятості в 2008 році.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Дорошенко Н.О.