Постанова № 43392400, 02.04.2015, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.04.2015
Номер справи
819/539/15-а
Номер документу
43392400
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/539/15-a

02 квітня 2015 р.м.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Баранюка А.З. при секретарі судового засідання Хоменко Л.В.

за участю:

прокурора - Безкоровайної О. А.

представника позивача - Сопрун М.В.;

представника відповідача - не з'явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Прокурора теребовлянського району в інтересах держави в особі Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (сектор нагляду за учасниками ринку цінних паперів) до Публічного акціонерного товариства «Теребовлянський комбінат хлібопродуктів» про стягнення фінансових санкцій в сумі 17 000,00 грн., -

В С Т А Н О В И В:

Прокурор Теребовлянського району Тернопільської області звернувся до суду з адміністративним позовом в інтересах держави в особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в особі Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (сектор нагляду за учасниками ринку цінних паперів) до Публічного акціонерного товариства «Теребовлянський комбінат хлібопродуктів» про стягнення 17 000,00 грн. фінансових санкцій за порушення на ринку цінних паперів.

В обґрунтування заявлених вимог посилається на те, що позивачем 05.08.2014 р. видано емітенту - Публічному акціонерному товариству «Теребовлянський комбінат хлібопродуктів» обов'язкове для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери. № 40-ПР-З-Е із зобов'язанням у термін до 01.10.2014 р. усунути порушення вимог чинного законодавства, а саме: подати сектору нагляду за учасниками ринку цінних паперів у Тернопільській області Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку регулярну річну інформацію за 2013 рік та письмово повідомити уповноважену особу Комісії про виконання даного розпорядження. Однак станом на 01.10.2014 р. дане розпорядження емітентом не виконано, що порушило вимоги Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 року №1591, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2007 року за № 97/13364 зі змінами та доповненнями (надалі - Положення), у зв'язку із чим складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів за №479-ПР-З-Е від 12.11.2014 р. та постанова про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №452-ПР-З-Р від 24.11.2014 р. Дана постанова не оскаржена та добровільно відповідачем не сплачена на момент подання адміністративного позову.

В судовому засіданні прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали повністю, з мотивів викладених у позовній заяві, просять позов задовольнити.

Відповідач у судове засідання не прибув, про час, дату та місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином.

Таким чином, підстави для відкладення розгляду справи, передбачені ч. 1 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства в суду відсутні і суд вважає що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про час і місце розгляду справи з його участю та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів, за можливе розглянути справу без участі відповідача, відповідно до положень ст. 128 КАС України.

Заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, дослідивши докази по справі, з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що Публічне акціонерне товариство «Теребовлянський комбінат хлібопродуктів» зареєстроване як юридична особа, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Як вбачається із матеріалів справи Прикарпатським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 05.08.2014 р. видано емітенту - Публічному акціонерному товариству «Теребовлянський комбінат хлібопродуктів» обов'язкове для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №40-ПР-3-Е із зобов'язанням у термін до 01.10.2014р. усунути порушення вимог чинного законодавства, а саме: подати до сектору нагляду за учасниками ринку цінних паперів у Тернопільській області Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку регулярну річну інформацію за 2013 рік та до 01.10.2014р. письмово повідомити (з наданням підтверджуючих документів) уповноважену особу Комісії про виконання даного розпорядження.

Однак, ПАТ «Теребовлянський комбінат хлібопродуктів», як юридичною особою та емітентом, не виконано розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 05.08.2014р. №40-ПР-3-Е, у зв'язку з чим складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів за № 479-ПР-З-Е від 12.11.2014р. (а.с.14).

Постановою начальника Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №452-ПР-3-Е від 24.11.2014р. застосовано до відповідача санкцію у вигляді штрафу у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, тобто 17 000,00 грн.

Відповідно до п. 14 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16 жовтня 2012 № 1470 (надалі - Правила) постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, акт про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про зупинення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про відновлення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів (постанова по справі про адміністративне правопорушення), постанова про закриття справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про закриття провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про виправлення описок, розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, розпорядження про скасування розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери вважаються надісланими (врученими) юридичній особі (посадовій особі чи громадянину), яка притягується до відповідальності, якщо їх вручено керівнику чи представнику юридичної особи (посадовій особі чи громадянину) під розписку або надіслано поштою рекомендованим листом.

Доказом надіслання вищезазначених документів є реєстр (список) поштових відправлень рекомендованих листів, на якому працівником об'єкта поштового зв'язку проставлено відбиток календарного штемпеля, та касовий чек.

Вищевказана постанова надіслана відповідачу, про що свідчить наявна в матеріалах справи копія поштового відправлення.

Вказана постанова у встановленому законом порядку не оскаржена, фінансова санкція відповідачем не сплачена.

Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначено в Законі України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» (далі - Закон № 448/96-ВР).

Відповідно до статей 5, 6 Закону № 448/96-ВР державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, яка виконує свої повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.

Основні завдання Національної комісії України з цінних паперів та фондового ринку, її територіальних органів полягають у формуванні та забезпеченні реалізації єдиної державної політики щодо розвитку та функціонування ринку цінних паперів та їх похідних в Україні, здійсненні державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів, додержання законодавства у цій сфері, захисті прав інвесторів, сприянні розвитку цінних паперів, застосуванні санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.

Статтею 8 Закону № 448/96-ВР визначенні повноваження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Зокрема, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензії на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регулярної (квартальної, річної), особливої інформації, інформації про іпотечні цінні папери, сертифікати фонду операцій з нерухомістю, інформації в повідомленні про проведення загальних зборів (далі - Інформація) емітентами цінних паперів та подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку регулюється Положенням про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженим рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.12.2013 року №2826, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.12.2013 року за № 2180/24712.

Відповідно до пункту 3 розділу І Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів емітенти цінних паперів у випадках, передбачених цим Положенням, зобов'язані розкривати на фондовому ринку у такій послідовності Інформацію шляхом: розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Комісії; подання до Комісії.

Пунктом 4 глави 4 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів визначено, що розкриття регулярної річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування в офіційному друкованому виданні, розміщення на сторінці в мережі Інтернет та подання до Комісії. Розкриття регулярної річної інформації здійснюється у такі терміни: розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у термін не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; опублікування у офіційному друкованому виданні - у термін не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; подання до Комісії - не пізніше 01 червня року, наступного за звітним.

Відповідно до п. 6, ч. 1. статті 11 Закону № 448/96-ВР передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно із п. 7 ч. 1 ст. 11 Закону за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку застосовується фінансові санкції у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ст. 12 Закону № 448/96-ВР санкції застосовуються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду документів, що підтверджують факт правопорушення.

Статтею 11 Закону № 448/96-ВР визначено, що у разі несплати штрафу примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Пунктом 3 розділу XVIII Правил визначено, що юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету.

Згідно із ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких

ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.

Враховуючи те, що відповідач добровільно санкції не сплатив суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.

Керуючись ст.ст. 158-167 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Теребовлянський комбінат хлібопродуктів" (48130, вул. Лесі Українки, 13, смт. Дружба, Теребовлянський р-н., Тернопільська обл. код ЄДРПОУ 00956164) 17 000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп. в користь Державного бюджету України на рахунок управління Державної казначейської служби України у Теребовлянському районі Головного управління Державної казначейської служби України у Тернопільській області №31116106700468, МФО 838012, код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106, код одержувача коштів 37625079.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд у порядок і строки, передбачені статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Головуючий суддя Баранюк А.З.

копія вірна

Суддя Баранюк А.З.