ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"27" березня 2015 р. Справа № 809/962/15
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі
судді Могили А.Б.
за участі секретаря судового засідання Житняк Л.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Долинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області до Долинського будівельно-монтажного об"єднання "Райагробуд" про стягнення заборгованості в сумі 25607,44 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Долинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС в Івано-Франківській області звернулася в суд із позовом до Долинського будівельно-монтажного об"єднання "Райагробуд" про стягнення заборгованості в сумі 25607,44 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач в порушення підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України не виконав податкові зобов'язання із сплати самостійно задекларованих сум з плати за землю та податку на додану вартість в загальній сумі 25607,44 грн.
Представник позивача в судове засідання не з'явилася, суду подала клопотання про розгляд справи за її відсутності. Позовні вимоги підтримала.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча, про дату, час та місце судового розгляду справи з врахуванням частини 11 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідач належно повідомлений.
Дослідивши в сукупності письмові докази, якими позивач обґрунтовує позовні вимоги, суд встановив наступне.
Долинське будівельно-монтажне об"єднання "Райагробуд" 13.04.1988 року зареєстроване юридичною особою, що підтверджується витягом з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 16.02.2015 року (а.с.5-6).
Порядок адміністрування податків і зборів визначають положення Податкового кодексу України.
Статтею 16 Податкового кодексу України визначені обов'язки платника податків, згідно положень якої платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3.), сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4); подавати контролюючим органам інформацію в порядку, у строки та в обсягах, встановлених податковим законодавством (підпункт 16.1.7).
В статті 36 Податкового кодексу України визначено обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (пункт 36.1). Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором (пункт 36.2).
Відповідно до підпункту 9.1.10 пункту 9.1 статті 9 Податкового кодексу України плата за землю належить до загальнодержавних податків і зборів.
За приписами підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
В статті 287.1 Податкового кодексу України зазначено, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Відповідно до пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Судом встановлено, що відповідачем подано до контролюючого органу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік від 27.01.2014 року, в якій він самостійно визначив податкові зобов'язання по земельному податку за базовий податковий (звітний) період (а.с.17-18).
З поданої декларації за 2014 рік вбачається, що сума яка підлягає перехуванню в бюджет становить 23601,78 грн. з щомісячною сплатою 1966,81 грн.
У відповідності до пункту 287.3 статті 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Контролюючим органом встановлено, що платником порушено терміни сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання по земельному податку з юридичних осіб, протягом строків, визначених п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України.
Як наслідок, контролюючим органом на підставі ст.126 Податкового кодексу України за затримку сплати суми грошового зобов'язання, податковим повідомленням-рішенням №0002611500 від 01.12.2014 року, зобов'язано сплатити штраф в розмірі 10%, що становить 245,74 грн. (а.с.20).
За аналогічні порушення податковим повідомленням-рішенням №0002601500 від 01.12.2014 року за затримку сплати суми грошового зобов'язання зобов'язано сплатити штраф в розмірі 20%, що становить 5483,92 грн. (а.с.19).
Вказані податкові повідомлення-рішення надсилалися відповідачу поштою, та отримані останнім, що підтверджується матеріалами справи (а.с.19-20).
Доказів оскарження відповідачем прийнятих податкових повідомлень-рішень позивачем суду не представлено.
Згідно з пунктами 203.1, 203.2 статті 203 Податкового кодексу України податкова декларація з податку на додану вартість подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем до контролюючого органу подано декларації з податку на додану вартість за вересень-грудень 2014 року, в яких відповідачем визначено суми грошових зобов'язань, що підлягали до сплати (а.с.9-16).
Позивачем не сплачено самостійно задекларовані суми з податку на додану вартість в розмірі 10103 грн.
В зв'язку з порушенням термінів сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з податку на додану вартість, контролюючим органом нараховано пеню в розмірі 1907,48 грн. (а.с.7).
За змістом пункту 56.11 статті 56 Податкового кодексу України не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Таким чином, суд приходить до висновку, що самостійно визначене податкове зобов'язання відповідача, зазначене ним в податкових деклараціях з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) та податку на прибуток, є узгодженим з дня подання таких декларацій.
Згідно вимог підпункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Як вбачається з матеріалів справи, контролюючим органом сформовано податкову вимогу форми "Ю" за №1016-25 від 08.08.2014 року, згідно якою загальна сума податкового боргу платника податків за погодженими грошовими зобов'язаннями станом на 07.08.2014 року становила 18809,79 грн. Вказана вимога отримана головою Долинського будівельно-монтажного об"єднання "Райагробуд", про що свідчать матеріали справи (а.с.8).
Згідно підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Таким чином, заборгованість відповідача по земельному податку з юридичних осіб становить 13596,96 грн. (в тому числі податкові зобов'язання - 7867,30 грн., штрафні санкції - 5729,66 грн.), по податку на додану вартість 12010,48 грн. (в тому числі податкові зобов'язання 10103,00 грн., пеня -1907,48 грн.), про що свідчить довідка контролюючого органу №1198 (а.с.7).
Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органом, у розмірі суми податкового боргу або його частини (пункт 95.3 статті 95 Кодексу).
В пункті 95.4 статті 95 Податкового кодексу України зазначено, що контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами в частині адміністрування податків і зборів є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізовує державну податкову політику, його територіальні органи.
Згідно з пунктом 41.2 статті 41 Податкового кодексу України органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.
З врахуванням наведеного, суд вважає що адміністративний позов є підставним і таким, що підлягає до задоволення.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих Долинське будівельно-монтажне об"єднання "Райагробуд" (код ЄДРПОУ 03578001, Івано-Франківська область, Долинський район, м. Долина, вул. Обліски, 66-Б) та за рахунок готівки в дохід бюджету податковий борг в сумі 25607 (двадцять п"ять тисяч шістсот сім) грн. 44 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя /підпис/ Могила А.Б.
Постанова складена в повному обсязі 01.04.2015 року.