ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 березня 2015 р. Справа № 876/11148/14
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Глушка І.В.
суддів: Большакової О.О., Макарика В.Я.,
за участю секретаря судового засідання: Омеляновської Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Свалявської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 05.11.2014 р. по справі за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" до Свалявської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області про скасування податкових повідомлень-рішень,-
встановив:
09.09.2014 р. позивач - Державне територіально-галузеве об'єднання "Львівська залізниця" (далі - ДТГО "Львівська залізниця") звернулася до суду із позовом до відповідача - Свалявської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області в якому просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення № 0011291700/1700/00267505/2006 від 08.08.2014 року та № 0011301700/1700/002675007/2007 від 08.08.2014.
Позивач свої вимоги мотивує тим, що висновки контролюючого органу викладені в акті перевірки від 28.07.2014 року, та, як наслідок, прийняті на підставі цього акту податкові повідомлення-рішення, є безпідставними, необґрунтованими та такими, що не відповідають фактичним обставинам справи.
Позивач наголошує, що Свалявською об'єднаною ДПІ помилково прирівняні окремі дільниці, які входять до складу Відокремленого підрозділу ""Ужгородська дистанція водопостачання" Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця", до самого Відокремленого підрозділу, оскільки такі не є ні філіями, ні представництвами, не включені до ЄДРПОУ та не мають затвердженого положення. Пояснив, що відокремлений підрозділ "Ужгородська дистанція водопостачання" ДТГО "Львівська залізниця" належить до категорії відокремлених підрозділів, які уповноважені нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходів фізичних осіб, та відповідно сплачує податок до бюджету м. Ужгород, тобто за своїм місцезнаходженням, відповідно до вимог п.п. 168.4.3 п. 168.3 ст. 168 ПК України.
На підставі вищенаведеного, позивач просить адміністративний позов задовольнити.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 05.11.2014 р. адміністративний позов задоволено повністю.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Свалявської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області № 0011291700/1700/00267507/2006 від 08.08.2014 року.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Свалявської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області № 0011301700/1700/00267507/2007 від 08.08.2014 року.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду відповідач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з помилковим застосуванням норм матеріального права, порушенням норм процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі.
Зокрема, апелянт посилається на те, що прийняті контролюючим органом податкові повідомлення-рішення є обґрунтованими та відповідають нормам чинного податкового законодавства. Відокремлений підрозділ "Ужгородська дистанція водопостачання" ДТГО "Львівська залізниця" в порушення п. п. 168.4.4 п. 168.4 ст. 168 Податкового кодексу України за період з 01.07.2012 року по 31.12.2012 року перерахував податок на доходи фізичних осіб за місцезнаходженням адміністративно-господарського управління (м. Ужгород), а не за місцезнаходженням структурних підрозділів, що входять до складу Відокремленого підрозділу. Вищевказане, на переконання Свалявської об'єднаної ДПІ, привело до несплати (неперерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету за місцезнаходженням дільниць, які входять до складу Відокремленого підрозділу "Ужгородська дистанція водопостачання" ДТГО "Львівська залізниця" в сумі 279446,35 грн., у т.ч. по: Ужгородському району - 85130,01 грн.; Мукачівському району - 23960,49 грн.; Воловецькому району - 3374,09 грн.; Свалявському району - 1935,21 грн.; Турківському району - 24238,12 грн.; Берегівському району - 68964,75 грн.; Сколівському району - 31874,47 грн.; Виноградівському району - 28395,49 грн.; Великоберезнянському району - 11573,72 грн. Враховуючи вищевикладене, на переконання відповідача, податкові-повідомлення рішення є правомірними, а тому в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
В судове засідання сторони не з'явились, хоча були повідомлені належним чином про час та місце розгляду справи у суді, а тому суд вважає за можливе розглянути справу без їх участі та відповідно до вимог ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювати.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову - без змін, з наступних підстав.
Так, судом першої інстанції достовірно встановлено, що Державною податковою інспекцією в м. Ужгороді Головного управління Міндоходів у Закарпатській області проведено документальну планову виїзну перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2010 року по 31.12.2012 року, за результатами якої складено акт № 2042/07-01-22-01/00267507 від 28.07.2014 року.
В акті перевірки від 17.09.2013 року податковим органом зафіксовано, зокрема, наступне порушення позивача: п.п. 168.4.4. п. 168.4 ст. 168 Податкового кодексу України, в частині несплати (неперерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету за місцезнаходженням дільниць, які входять до складу ВП "Ужгородська дистанція водопостачання" ДТГО "Львівська залізниця" в сумі 279446,35 грн., в т.ч.: по Ужгородському району в сумі 85130,01 грн.; по Мукачівському району в сумі 23960,49 грн.; по Воловецькому району в сумі 3374,09 грн.; по Свалявському району в сумі 1935,21 грн.; по Турківському району в сумі 24238,12 грн.; по Берегівському району в сумі 68964,75 грн.; по Сколівському районі в сумі 31874,47 грн.; по Виноградівському району в сумі 28395,49 грн. по Великоберезнянському району в сумі 11573,72 грн.
На підставі вищезгаданого акту, податковим органом були прийняті податкові повідомлення-рішення:
- форми "Р" № 0011291700/1700/00267507/2006 від 08.08.2014 року, відповідно до якого позивачу нараховано грошове зобов'язання за платежем з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді з/п на суму 3192,03 грн. (в т.ч. за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 1256,82 грн.);
- форми "Р" № 0011301700/1700/00267507/2007 від 08.08.2014 року, відповідно до якого позивачу нараховано грошове зобов'язання за платежем з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді з/п на суму 5641,81 грн. (в т.ч. за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 2267,72 грн.).
За наслідками процедури адміністративного оскарження контролюючим органом вищезазначені податкові повідомлення-рішення залишені без змін.
Позивач не погоджуючись із вищевказаними рішеннями контролюючого органу та сумами грошових зобов'язань, визначених у податкових повідомленнях-рішеннях, звернувся з адміністративним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами у справі, колегія суддів виходить з наступного.
Згідно ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" № 755-IV від 15.05.2003 року, відокремлений підрозділ юридичної особи - це філія, інший підрозділ юридичної особи, що знаходиться поза її місцезнаходженням та виробляє продукцію, виконує роботи або операції, надає послуги від імені юридичної особи, або представництво, що здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи.
Відповідно до ст. 64 Господарського кодексу України, підприємство може складатися з виробничих структурних підрозділів (виробництв, цехів, відділень, дільниць, бригад, бюро, лабораторій тощо), а також функціональних структурних підрозділів апарату управління (управлінь, відділів, бюро, служб тощо). Функції, права та обов'язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами.
Відповідно до п. 63.2 ст. 63 Податкового кодексу України (далі - ПК України), взяттю на облік або реєстрації у контролюючих органах підлягають всі платники податків. Взяття на облік у контролюючих органах юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів, а також самозайнятих осіб здійснюється незалежно від наявності обов'язку щодо сплати того або іншого податку та збору.
Платниками податків, згідно з п. 15.1 ст. 15 ПК України, визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
В контексті наведених правових норм, судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що Відокремлений підрозділ "Ужгородська дистанція водопостачання" Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" (далі - ВП "Ужгородська дистанція водопостачання" ДТГО "Львівська залізниця") зареєстрований Реєстраційною службою Львівського міського управління юстиції, організаційно-правова форма - Філія (інший відокремлений підрозділ). Згідно з довідкою Головного управління статистики у Львівській області дата створення ВП "Ужгородська дистанція водопостачання" ДТГО Львівська залізниця" 11.11.1946 року, місцезнаходження: м. Ужгород, вул. Артилерійська, буд., 1А. Вказаний відокремлений підрозділ перебуває на обліку в ДПІ у м. Ужгород.
Відповідно до Положення про ВП "Ужгородська дистанція водопостачання" ДТГО "Львівська залізниця" (нова редакція) від 20.09.2011 року, такий входить до складу Львівської залізниці, створений відповідно до наказу начальника залізниці №72/Н від 17.02.1997 року і діє відповідно до ст. 64 Господарського кодексу України. ВП "Ужгородська дистанція водопостачання" ДТГО "Львівська залізниця" є відокремленим підрозділом ДТГО "Львівська залізниця" без права юридичної особи та перебуває в оперативному підпорядкуванні відокремленого підрозділу "Служба будівельно-монтажних робіт і цивільних споруд" ДТГО "Львівська залізниця".
Слід зазначити, що ВП "Ужгородська дистанція водопостачання" ДТГО "Львівська залізниця" є структурним підрозділом ДТГО на підставі затвердженого 20.09.2011 року Положення про Відокремлений підрозділ "Ужгородська дистанція водопостачання" Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" який взятий на облік як платник податку на доходи фізичних осіб за місцезнаходженням суб'єкта господарювання: Закарпатська область м. Ужгород, вул. Артилерійська, 1а, та на якого покладено обов'язок зі сплати податку з доходів фізичних осіб.
Податковим агентом, як передбачено п. 18.1 ст. 18 ПК України, визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків.
Відповідно до п.п. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.
Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету визначений ст. 168 ПК України.
Підпунктом 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 ПК України передбачено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Згідно п.п.168.4.1 п.168.4 ст.168 ПК України, податок, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету згідно з Бюджетним кодексом України.
Відповідно до п.п. 168.4.3 п. 168.4 ст. 168 ПК України, суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов'язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.
Згідно з вимогами п.п.168.4.4 п.168.4 ст.168 ПК України, юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах Державного казначейства України за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.
Як наслідок, судом було встановлено та матеріалами справи підтверджено, що вказаний підрозділ за своїм місцезнаходженням сплачує (перераховує) суми утриманого податку на доходи фізичних осіб на відповідний розподільчий рахунок, відкритий в територіальному управлінні Державного казначейства України. Вказана обставина визнається сторонами, а тому не потребує доказування.
Статтею 64 Бюджетного кодексу України передбачено, що податок на доходи фізичних осіб, який сплачується (перераховується) податковим агентом - юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) чи представництвом нерезидента - юридичної особи, зараховується до відповідного бюджету за їх місцезнаходженням (розташуванням) в обсягах податку, нарахованого на доходи, що виплачуються фізичній особі.
Органи Державного казначейства України в установленому Бюджетним кодексом України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами, визначеними Бюджетним кодексом України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних місцевих бюджетів.
Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва в листі № 5292 від 19.07.2007 року "Про відокремлені та структурні підрозділи юридичної особи" аналізуючи норми Цивільного та Господарського кодексів України та норми податкового законодавства дійшов висновку, що в переліку платників податків відсутні структурні підрозділи юридичної особи, та вважає, що існує очевидна різниця між визначенням "структурний підрозділ" та "відокремлений підрозділ". Структурним підрозділом підприємства (організації, установи) є така його ланка, яка має чітко визначені функції у виробничому процесі, відмінні від функцій інших ланок, та в силу цього входить у ціле як організаційно відокремлена від інших підрозділів частина підприємства (організації, установи). Відокремлений підрозділ юридичної особи розташований поза межами місцезнаходження юридичної особи та виконує всі або частину її функцій.
Аналізуючи вимоги ст. 64 Господарського кодексу України суд першої інстанції прийшов до вірного переконання про помилкове прирівнювання відповідачем структурних підрозділів ВП "Ужгородська дистанція водопостачання" ДТГО "Львівська залізниця" до відокремлених підрозділів, оскільки такі є виробничими структурними підрозділами та не мають затверджених ДТГО положень, які б надавали їм статус відокремлених підрозділів та відповідно до ч. 4 цієї статті не погоджувало питання про розміщення таких підрозділів ДТГО "Львівська залізниця" з відповідним органом місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку, оскільки діяльність такої дільниці процедури погодження не потребує.
В силу п.б) п. 176.2 ст. 176 ПК України, особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.
У разі якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, податковий розрахунок у вигляді окремого витягу за такий підрозділ подає юридична особа до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та надсилає копію такого розрахунку до органу державної податкової служби за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу в установленому порядку.
При цьому, колегія суддів виходить з того, що в розумінні положень ПК України, ВП "Ужгородська дистанція водопостачання" ДТГО "Львівська залізниця" юридично наділений статусом податкового агента.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що вказаним підрозділом подано ДПІ в м. Ужгороді податкові розрахунки за ІІ, ІІI-IV квартал 2012 року, та такі прийняті податковим органом, зауважень щодо подання податкових розрахунків за неналежністю ДПІ в м. Ужгороді не зазначено.
Як наслідок, колегія суддів поділяє висновок суду першої інстанції про те, що ВП "Ужгородська дистанція водопостачання" ДТГО "Львівська залізниця" виконано обов'язок в частині нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету, сплативши (перерахувавши) суми податку за своїм місцезнаходженням: до бюджету м. Ужгород, що підтверджується наявними в матеріалах справи платіжними дорученнями, згідно з призначенням платежу яких - прибутковий податок з авансу та з зарплати за відповідний період 2012 року.
Відповідно до частини першої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.
Суд першої інстанції виконав вказані вимоги процесуального закону, оскільки до спірних правовідносин вірно застосував норми матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення законного рішення, яке не підлягає до скасування.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд, -
ухвалив:
Апеляційну скаргу Свалявської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 05.11.2014 р. по справі № 813/6190/14 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя І.В. Глушко
Судді О.О. Большакова
В.Я. Макарик