Постанова № 43380657, 30.03.2015, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.03.2015
Номер справи
813/3733/14
Номер документу
43380657
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 березня 2015 року № 813/3733/14

Львівський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Дем'яновського Г.С.,

судді Кедик М.В.,

судді Сасевича О.М.,

з участю секретаря судового засідання Гавірко О.О.

представника відповідача Романа Н.О.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Фермерського господарства «Бурка В.В.»

до Державної виконавчої служби України

про визнання протиправною бездіяльності, скасування постанови, зобов»язання до вчинення дій.

ВСТАНОВИВ:

Фермерське господарство «Бурка В.В.» звернулось з позовом до Державної виконавчої служби України у якому просить: визнати протиправним невиконання Державною виконавчою службою України вимог ст. 124 Конституції України, ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України при виконанні виконавчого листа № 813/3822/13-а виданого 03.02.2014 р. Львівським окружним адміністративним судом; визнати протиправною бездіяльність Державної виконавчої служби України при виконанні виконавчого листа № 813/3822/13-а виданого 03.02.2014 р. Львівським окружним адміністративним судом; визнати протиправним внесення в постанову про закінчення виконавчого провадження ВП № 42266341 від 14.04.2014р. завідомо неправдивої інформації; скасувати постанову про закінчення виконавчого провадження ВП № 42266341 винесену 14.04.2014 р. старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України Власюком Д.В. як незаконну; зобов'язати Державну виконавчу службу України здійснити всіх заходів для виконання виконавчого листа № 813/3822/13-а виданого 03.02.2014 р. Львівським окружним адміністративним судом; встановити чи до повноважень Державної виконавчої служби входить виконання вимог ст. 124 Конституції України, ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства, виконання виконавчого листа № 813/3822/13-а виданого 03.03.2014 р., здійснення всіх заходів для виконання виконавчого листа № 813/3822/13-а виданого 03.02.2014 р. Львівським окружним адміністративним судом.

Позивач у позові посилається на те, що старший державний виконавець відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України Власюк Д.В. не виконав вимог ст. 40, ст. 124 Конституції України, ст. 14 КАС України, порушив його права, гарантовані ст.ст. 40, 55, 129 Конституції України та не виконав виконавчий лист № 813/3822/13-а виданий 03.02.2014 р. Львівський окружним адміністративним судом. По даний час Фермерське господарство «Бурка В.В.» не отримало від Державної екологічної інспекції в Львівській області повну та вичерпну відповідь на звернення Фермерського господарства «Бурка В.В.» від 21.01.2011 року за вих. № 35 відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян» та Закону України «Про інформацію», однак виконавче провадження по виконанню рішення суду з цього приводу закінчене..

Позивач у клопотанні № 231 від 30.05.2014 р. просить розглядати справу за його відсутності. Клопотання судом задоволено.

Відповідач у запереченні на позовну заяву від 11.07.2014 р. стверджує, що постанова про закінчення виконавчого провадження від 14.04.2014 р. ВП № 42266341 винесена державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України правомірно, Законом України «Про виконавче провадження» не встановлено обов'язку державного виконавця отримувати інформацію у кредитора щодо виконання рішення суду, зокрема беручи до уваги той факт, що боржник - суб'єкт владних повноважень - повідомив відділ примусового виконання рішень Державної виконавчої служби про виконання рішення суду; просить у задоволенні позовних вимог відмовити.

Представник відповідача проти позову заперечив з мотивів, викладених у письмовому запереченні.

Ухвалою від 22.07.2014 р. зупинено провадження у даній справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 813/2848/14.

Згідно розпорядження 25-Р від 28.01.2015 р. проведено повторний автоматичний розподіл справи.

Ухвалою від 30 березня 2015 року поновлено провадження у справі, оскільки судове рішенням у справі № 813/2848/14 набрало законної сили.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представникавідповідача, оцінивши докази, суд виходив з наступного.

На виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 08.07.2013р. № 813/3822/13-а видано 03.02.2014 р. виконавчий лист про зобов'язання Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області здійснити всі заходи для виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 29.08.2012 р. у справі № 2а-6888/12/1370.

Постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України Власюка Д.В. від 27.02.2014 р. відкрито виконавче провадження ВП № 42266341 на виконання виконавчого листа № 813/3822/13-а управлінням державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області.

Згідно постанови старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України Власюка Д.В. від 14.04.2014 р. ВП № 42266341 виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа № 813/3822/13-а виданого 03.02.2014 р. закінчено.

При винесенні постанови державний виконавець керувався п.8 ч.1 ст. 49 та ст. 50 Закону України «Про виконавче провадження», вказував, що постанова суду фактично повністю виконана, оскільки постановою Львівського окружного адміністративного суду від 29.08.2012 р. № 2а-6888/12/1370 було зобов'язано ВПВР УДВС Головного управління юстиції у Львівській області здійснити всіх заходів для виконання виконавчого листа № 2а-2357/11/1370 виданого 08.12.2011 року, а виконавче провадження з виконання виконавчого листа Львівського окружного адміністративного суду від 08.12.2011 року № 2а-2357/11/1370 закінчено.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 124 Конституції України встановлено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Згідно ст. 255 КАС України, постанова або ухвала яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Умисне невиконання службовою особою вироку, рішення, ухвали, постанови суду, що набрали законної сили, або перешкоджання їх виконанню, є ознакою складу злочину передбаченого ст. 382 Кримінального кодексу України як невиконання судового рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 181 КАС України, учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб. Частиною 3 цієї ж статті визначено, що відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку регулюються Законом України «Про виконавче провадження» від 21.04.1999 р. № 606-XIV (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон № 606-XIV).

Виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб), згідно зі ст. 1 Закону № 606-XIV - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).

Частиною 1 ст. 6 Закону № 606-XIV передбачено, що державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб.

Згідно з ч. 2 ст. 25 Закону № 606-XIV державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом. За заявою стягувача державний виконавець одночасно з винесенням постанови про відкриття виконавчого провадження може накласти арешт на майно та кошти боржника, про що виноситься відповідна постанова.

За правилами ч. 1 ст. 27 Закону № 606-XIV у разі ненадання боржником у строки, встановлені частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення, документального підтвердження повного виконання рішення державний виконавець на наступний день після закінчення відповідних строків розпочинає примусове виконання рішення.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 49 Закону № 606-XIV одною з підстав закінчення виконавчого провадження є фактичне виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

Згідно з ч. 3 цієї ж статті про закінчення виконавчого провадження державний виконавець виносить постанову з обов'язковим мотивуванням підстав її винесення, яка затверджується начальником відділу, якому він безпосередньо підпорядкований. Копія постанови у триденний строк надсилається сторонам і може бути оскаржена в десятиденний строк у порядку, встановленому цим Законом.

Закріплений у ч. 1 ст. 11 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до ч.1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

24.06.2011 року Львівський окружний адміністративний суд виніс постанову у справі 2а-2357/11/1370, якою зобов'язав Державну екологічну інспекцію в Львівській області надати повну та вичерпну відповідь на звернення Фермерського господарства «Бурка В.В.» від 21.01.2011 року за вх. № 35 відповідно вимог Закону України «Про звернення громадян» та Закону України «Про інформацію».

20.06.2012 року державним виконавцем ВПВР УДВС ГУЮ у Львівській області відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа № 2а-2357/11/1370 виданого 08.12.2011 року Львівським окружним адміністративним судом про зобов'язання Державну екологічну інспекцію у Львівській області надати повну та вичерпну відповідь на звернення ФГ "Бурка В.В." від 21.01.2011 року за вих. № 35 відповідно до вимог Закону України "Про звернення громадян" та Закону України "Про інформацію".

Державною екологічною інспекцією у Львівській області листом за вих. № 09-1204 від 27.03.2014 року повідомлено начальника ВПВР УДВС ГУЮ у Львівській області про те, що відповідь ФГ "Бурка В.В." була надана листом вих. № 03-6260 від 16.12.2011 року.

З цих підстав державним виконавцем винесено постанову ВП № 33138603 від 27.03.2014 року про закінчення виконавчого провадження.

При розгляді справи № 813/2848/14, рішення у якій набрало законної сили (постанова суду від 11.06.2014 р. залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 01.10.2014 р. № 876/7027/14) встановлено, що постанова державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області ВП № 33138603 від 27.03.2014 р. прийнята необґрунтовано з огляду на те, що суду не було надано доказів, що стягувач отримав від Державної екологічної інспекції у Львівській області відповідь на своє звернення. Зазначена постанова визнана судом протиправною та скасована.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 29.08.2012 р. № 2а-6888/12/1370 було зобов'язано ВПВР УДВС Головного управління юстиції у Львівській області здійснити всіх заходів для виконання виконавчого листа № 2а-2357/11/1370 виданого 08.12.2011 року.

Виконавчим листом № 813/3822/13-а виданим 03.02.2014 р. Львівським окружним адміністративним судом зобов'язано Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області здійснити всі заходи для виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 29.08.2012 р. у справі № 2а-6888/12/1370.

Суду не надано жодних доказів вжиття органами виконання заходів для виконання вищезазначених судових рішень та виданих на їх виконання виконавчих листів.

Не надано доказів, що Фермерське господарство «Бурка В.В.» отримало від Державної екологічної інспекції в Львівській області повну та вичерпну відповідь на звернення від 21.01.2011 року за вих. № 35.

Постанова про закінчення виконавчого провадження від 14.04.2014 р. ВП № 42266341 з примусового виконання виконавчого листа № 813/3822/13-а прийнята з врахуванням постанови Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області від 27.03.2014 р. ВП 33138603 про закінчення виконавчого провадження з виконання виконавчого листа Львівського окружного адміністративного суду від 08.12.2011 року № 2а-2357/11/1370.

Як вказано вище, постанова державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області ВП № 33138603 від 27.03.2014 р про закінчення виконавчого провадження скасована судом. Рішення у справі набрало законної сили.

З огляду на викладене, вимога позивача про скасування постанови про закінчення виконавчого провадження від 14.04.2014 р. ВП № 42266341 є підставною та підлягає задоволенню.

Також задоволенню підлягає вимога ФГ «Бурка В.В.» про визнання протиправною бездіяльності відповідача при виконанні виконавчого листа № 813/3822/13-а виданого 03.02.2014 року Львівським окружним адміністративним судом. Вимога позивача про визнання протиправним не виконання Державною виконавчою службою України вимог ст. 124 Конституції України, ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України при виконанні виконавчого листа № 813/3822/13-а виданого 03.02.2014 р. Львівським окружним адміністративним судом охоплюється задоволеною судом вимогою про визнання протиправною бездіяльності відповідача при виконанні виконавчого листа № 813/3822/13-а виданого 03.02.2014 року Львівським окружним адміністративним судом.

Щодо вимог позову у яких позивач просить зобов'язати Державну виконавчу службу України здійснити всіх заходів для виконання виконавчого листа № 813/3822/13-а та встановити чи до повноважень Державної виконавчої служби входить виконання вимог ст. 124 Конституції України, ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України та виконання виконавчого листа № 813/3822/13-а, то суд зазначає, що повноваження органів державної виконавчої служби визначені Законом України «Про виконавче провадження». Державний виконавець зобов'язаний діяти відповідно до вимог закону і здійснити заходи для виконання виконавчого листа № 813/3822/13-а. Зазначені вимоги не потребують судового захисту і в цій частині позовні вимоги слід залишити без задоволення.

Отже, позов слід задовольнити частково. Визнати протиправною бездіяльність Державної виконавчої служби України при виконанні виконавчого листа № 813/3822/13-а виданого 03.02.2014 р. Львівським окружним адміністративним судом. Скасувати постанову про закінчення виконавчого провадження ВП № 42266341 винесену 14.04.2014 р. старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України Власюком Д.В.

Решту позовних вимог слід залишити без задоволення.

Судові витрати позивачем не сплачувались, тому такі компенсації не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 69-71, 86, 94, 158-163, 167, 181 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Державної виконавчої служби України при виконанні виконавчого листа № 813/3822/13-а виданого 03.02.2014 р. Львівським окружним адміністративним судом.

Скасувати постанову про закінчення виконавчого провадження ВП № 42266341 винесену 14.04.2014 р. старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України Власюком Д.В.

Решту позовних вимог залишити без задоволення.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 КАС України.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя Дем'яновський Г.С.

Суддя Кедик М.В.

Суддя Сасевич В.М.