ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 лютого 2015 року Справа № 808/7739/14 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Нечипуренка О.М., за участю секретаря Петрусь Д.К., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи
за позовом Головного управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області
до Державної фінансової інспекції у Запорізькій області
про визнання нечинною та скасування вимоги від 22.10.2014 від 08-08-14-14/7783,-
за участі представників сторін:
від позивача - Кріль Ю.А. (довіреність № 15-08-2/3-25 від 05.01.2015)
від відповідача - Гречана О.О. (довіреність № 08-00-17-17/198 від 15.01.2015),
Куксенко О.В. (довіреність № 08-00-17-17/29 від 05.01.2015)
ВСТАНОВИВ:
07.11.2014 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області (далі - ГУ ДКСУ в Запорізькій області, позивач) до Державної фінансової інспекції у Запорізькій області (далі - ДФІ в Запорізькій області, відповідач) про визнання нечинною та скасування вимоги від 22.10.2014 від 08-08-14-14/7783.
Ухвалою суду від 10.11.2014 відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначений судовий розгляд справи на 26.11.2014. Провадження у справі зупинено до 19.01.2015. Провадження у справі, на підставі п.4 ч.2 ст.156 КАС України, зупинялось. Судове засідання призначено на 03.02.2015.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі,з підстав зазначених в позовній заяві, просить позов задовольнити у повному обсязі. В обґрунтування заявлених вимог зазначив, що по-перше, саме Державною фінансовою інспекцією в Запорізькій області, а не Головним управлінням, в порушення вимог статей 45, 78 Бюджетного кодексу України та положень Постанови № 106 не забезпечено контроль за правильним та своєчасним надходженням коштів у сумі 201 043,02 грн. до обласного бюджету за результатами проведених нею ревізій та перевірок.
По-друге, на рахунки Головного управління не надходили кошти на відновлення касових видатків по заробітній платі, виплаченій у минулих бюджетних періодах, тому зазначена у вимозі та акті ревізії сума не могла бути перерахована до державного бюджету.
По-третє, заборгованість станом на 01.03.2014 за капітальними видатками у сумі 251 716,40 грн. було підтверджено Державною фінансовою інспекцією в Запорізькій області у повному обсязі, Головне управління здійснювало операції з погашення зазначеної кредиторської заборгованості, починаючи з 21.03.2014. Станом на 21.03.2014 Державною фінансовою інспекцією в Запорізькій області заборгованість Запорізького національного університету за капітальними видатками було підтверджено у повному обсязі. Таким чином твердження відповідача про порушення Головним управлінням погашення кредиторської заборгованості за капітальними видатками без наявних результатів контрольних заходів є необґрунтованим та безпідставним.
Крім того, кредиторська заборгованість за капітальними видатками Управління капітального будівництва Запорізької обласної державної адміністрації у сумі 134 155,07 грн. та Комунальної установи "Запорізька обласна дитяча клінічна лікарня" Запорізької обласної ради у сумі 4 100,00 грн. виникла не за рахунок коштів державного бюджету чи субвенції, Головним управлінням здійснювались операції з погашення кредиторської заборгованості за капітальними видатками станом на 01.03.2014 без результатів контрольних заходів Державної фінансової інспекції.
З огляду на вказані обставини, представник позивача просив позов задовольнити у повному обсязі та скасувати п.п. 2-4 обов'язкових вимог.
Представники відповідача проти позову заперечили, надали письмові заперечення та додаткові обґрунтування до заперечень, просили у задоволені адміністративного позову відмовити у повному обсязі. В обґрунтування своїх доводів вказували на те, що по-перше, перевіркою своєчасності та правильності перерахування трансфертів між рівнями місцевих бюджетів, а саме, здійснення розподілу коштів між державним бюджетом, бюджетами АР Крим, областей, міста Києва та Севастополя, а також місцевими бюджетами відповідно до нормативів відрахувань, визначених бюджетним законодавством, і перерахування розподілених коштів за належністю встановлено, що дев'ятьма установами та організаціями відшкодовані зайві витрати минулих періодів в загальній сумі 185279,28 грн. (в тому числі: Комунальним вищим навчальним закладом "Запорізький медичний коледж" Запорізької обласної ради - 46091,97 грн., Державним навчальним закладом "Запорізький професійний металургійний ліцей" - 24426,80 грн., Державним навчальним закладом "Запорізьке машинобудівне вище професійне училище" - 18976,41 грн., Комунальною установою "Запорізький дитячий будинок-інтернат" Запорізької обласної ради - 35518,56 грн., Комунальним закладом "Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека імені О.М. Горького" Запорізької обласної ради - 40382,27 грн., Комунальним закладом "Запорізький академічний обласний український музично-драматичний театр імені В.Г. Магара" Запорізької обласної ради - 2451,54 грн., Комунальним закладом "Обласний дитячий багатопрофільний санаторій" Запорізької обласної ради - 134,01 грн., Комунальним закладом "Запорізька обласна філармонія" Запорізької обласної ради - 14452,55 грн., Комунальним закладом "Обласний дитячий психоневрологічний санаторій" Запорізької обласної ради - 2845,17 грн.) перераховано до бюджету м. Запоріжжя замість перерахування вказаних коштів до обласного бюджету.
Крім того, Комунальною установою "Запорізьке обласне бюро судово - медичної експертизи" Запорізької обласної ради кошти у сумі 15763,74 грн. також перераховано до бюджету м. Запоріжжя замість перерахування їх до бюджету м. Бердянськ.
По-друге, перевіркою операцій щодо нарахування та виплати заробітної плати встановлено, що кошти, які були утримані із заробітної плати працівників Управління за минулі бюджетні періоди у сумі 5883,47 грн., замість перерахування до державного бюджету, спрямовані на виплату заробітної плати в поточному році, чим порушено вимоги ч.1, 5 ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 № 996- XIV та п.3.2 Інструкції з обліку коштів, розрахунків та інших активів бюджетних установ, затвердженої наказом Державного казначейства України від 26.12.2003 №242 та що призвело до недоотримання державним бюджетом коштів на суму 5883,47 грн.
Аналізом розрахунково-платіжних відомостей по нарахуванню заробітної плати встановлено, що по бухгалтерському обліку Управління було проведено корегування розміру заробітної плати працівникам, зокрема нараховану заробітну плату за січень 2012 року зменшено на суму зайво виплаченої заробітної плати у грудні 2011 року, аналогічно за січень 2013 року - на суму зайво виплаченої заробітної плати у грудні 2012 року та за січень 2014 року - на суму зайво виплаченої заробітної плати у грудні 2013 року.
Загальна сума утриманої заробітної плати з працівників, з урахуванням єдиного соціального внеску складає 5883,47 грн.
По-третє, дослідженням питання дотримання Управлінням пп.2 п.11 постанови Кабінету Міністрів України від 01.03.2014 №65 "Про економію державних коштів та недопущення втрат бюджету" в частині здійснення операцій з погашення зареєстрованої станом на 01.03.2014 кредиторської заборгованості установленим за результатами контрольних заходів органами державного фінансового контролю.
Зокрема, погашення кредиторської заборгованості, яка рахувалася на 01.03.2014 за капітальними видатками Державного вищого навчального закладу "Запорізький національний університет" Міністерства освіти і науки України здійснено 13.03.2014, 21.03.2014, 24.03.2014, 25.03.2014, 28.03.2014 на загальну суму 157568 грн., в той час, як лист Державної фінансової інспекції в Запорізькій області щодо підтвердження достовірності зазначеної кредиторської заборгованості датовано і отримано лише 09.04.2014.
Крім того, Управлінням здійснено погашення зареєстрованої станом на 01.03.2014 кредиторської заборгованості за капітальними видатками головним розпорядникам коштів обласного бюджету: Комунальній установі "Запорізька обласна дитяча клінічна лікарня" Запорізької обласної ради на суму 4100 грн., Управлінню капітального будівництва Запорізької обласної державної адміністрації на суму 170519,67 грн. взагалі без проведення контрольних заходів Держфінінспекцією в Запорізькій області.
Вищезазначене є порушенням пп.2) п.11 постанови Кабінету Міністрів України від 01.03.2014 № 65 "Про економію державних коштів та недопущення втрат бюджету" якою визначено Державній казначейській службі здійснювати операції з погашення кредиторської заборгованості за капітальними видатками, яка обліковується станом на 1 березня 2014 виключно в обсягах, що відповідають обсягам, встановленим за результатами контрольних заходів, проведених Державною фінансовою інспекцією.
Таким чином, з огляду на встановлені порушення, відповідач вважає правомірним направлення на адресу Головного управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області вимоги від 22.10.2014 №08-08-14-14/7783, якою позивача зобов'язано усунути порушення зазначені вище, з одночасним інформуванням - до 22.11.2014
В обґрунтування своєї позиції відповідач наголошував на обґрунтованості висновків ревізії та відповідно правомірності вимог щодо усунення порушень, направлених позивачу. Тому просив відмовити позивачеві у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до ст. 41 КАС України, в ході судового розгляду здійснювалось повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: комплексу "Камертон".
У засіданні 03.02.2015, судом, відповідно до ст. 160 КАС України, сторонам проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Разом з тим судом оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.
Проаналізувавши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд вважає, заявлені позовні вимоги обґрунтованими, а, відтак позов таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного:
Відповідно до ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд вирішує справи на підстав Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно - правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Підставами для визнання незаконними (нечинними) актів в судовому порядку є невідповідність їх вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємств чи організації - позивача у справі.
Згідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно до ч.1 с т.2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно, за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.
Так, Держфінінспекція в Запорізькій області відповідно до п. 1.1.6.1 Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в Запорізькій області на III квартал 2014 року проведено планову виїзну ревізію фінансово-господарської діяльності та казначейського обслуговування коштів державного та місцевого бюджетів Головного управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області за період з 01.01.2012 по 01.07.2014, якою встановлено ряд порушень та недоліків, які відображені в акті ревізії від 26.09.2014 №08-21/118.
Результати ревізії оформлено актом від 19.09.2014 № 08-21/118.
Згідно з ч. 7 ст. 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" та п.46 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 р. №550 (далі - Порядок № 550), органам державного фінансового контролю надано право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, та згідно з ч. 2 ст.15 цього Закону, законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
Судом встановлено, що за результатами ревізії, зважаючи на встановлені порушення, Державною фінансовою інспекцією у Запорізькій області на адресу Головного управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області направлено вимогу від 22.10.2014 №08-08-14-14/7783, якою позивача зобов'язано усунути порушення зазначені вище, з одночасним інформуванням - до 22.11.2014, а саме:
1.Опрацювати матеріали ревізії та вжити заходи щодо усунення виявлених порушень, розглянути питання щодо притягнення до відповідальності винних осіб.
2.Проведеним контрольним заходом встановлено, що дев'ятьма установами та організаціями відшкодовані зайві витрати минулих періодів в загальній сумі 185279,28 грн. (в тому числі: Комунальним вищим навчальним закладом "Запорізький медичний коледж" Запорізької обласної ради - 46091,97 грн., Державним навчальним закладом "Запорізький професійний металургійний ліцей" - 24426,80 грн., Державним навчальним закладом "Запорізьке машинобудівне вище професійне училище" - 18976,41 грн., Комунальною установою "Запорізький дитячий будинок-інтернат" Запорізької обласної ради - 35518,56 грн., Комунальним закладом "Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека імені О.М. Горького" Запорізької обласної ради - 40382,27 грн., Комунальним закладом "Запорізький академічний обласний український музично-драматичний театр імені В.Г. Магара" Запорізької обласної ради - 2451,54 грн., Комунальним закладом "Обласний дитячий багатопрофільний санаторій" Запорізької обласної ради - 134,01 грн., Комунальним закладом "Запорізька обласна філармонія" Запорізької обласної ради - 14452,55 грн., Комунальним закладом "Обласний дитячий психоневрологічний санаторій" Запорізької обласної ради - 2845,17 грн.) перераховано до бюджету м. Запоріжжя замість перерахування вказаних коштів до обласного бюджету.
Крім того, Комунальною установою "Запорізьке обласне бюро судово - медичної експертизи" Запорізької обласної ради кошти у сумі 15763,74 грн. також перераховано до бюджету м. Запоріжжя замість перерахування їх до бюджету м. Бердянськ. Вказані випадки є порушенням вимог п.3.2 Інструкції з обліку коштів, розрахунків та інших активів бюджетних установ, затвердженої наказом Державного казначейства України від 26.12.2003 №242, у зв'язку з чим:
- відповідно до п.5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787, на підставі відповідного подання органу, що контролює справляння надходжень до бюджету за КЕКД 21080500 та заяв вищевказаних платників про перерахування помилково зарахованих коштів, перерахувати в дохід обласного бюджету кошти у сумі 185279,28 грн. та в дохід бюджету м. Бердянськ - 15763,74 гривень.
3. Ревізією встановлено, що кошти, які були утримані із заробітної плати працівників Управління за минулі бюджетні періоди у сумі 5883,47 грн., замість перерахування до державного бюджету, спрямовані на виплату заробітної плати в поточному році, чим порушено вимоги ч.І, 5 ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 № 996-ХІУ та п.3.2 Інструкції з обліку коштів, розрахунків та інших активів бюджетних установ, затвердженої наказом Державного казначейства України від 26.12.2003 №242 та що призвело до недоотримання державним бюджетом коштів на вказану вище суму, внаслідок чого:
в повному обсязі перерахувати в дохід загального фонду державного бюджету кошти у сумі 5883,47 гривень.
4. Дослідженням питання дотримання Управлінням пп.2) п.11 постанови Кабінету Міністрів України від 01.03.2014 №65 "Про економію державних коштів та недопущення втрат бюджету" в частині здійснення операцій з погашення зареєстрованої станом на 01.03.2014 кредиторської заборгованості за капітальними видатками, виключно в обсягах, які відповідають обсягам, установленим за результатами контрольних заходів Державної фінансової інспекції, встановлені випадки погашення вказаної заборгованості без наявних результатів контрольних заходів.
Зокрема, погашення кредиторської заборгованості, яка рахувалася на 01.03.2014 за капітальними видатками Державного вищого навчального закладу "Запорізький національний університет" Міністерства освіти і науки України здійснено 13.03.2014, 21.03.2014, 24.03.2014, 25.03.2014, 28.03.2014 на загальну суму 157568 грн., в той час, як лист Державної фінансової інспекції в Запорізькій області щодо підтвердження достовірності зазначеної кредиторської заборгованості датовано і отримано лише 09.04.2014.
Крім того, Управлінням здійснено погашення зареєстрованої станом на 01.03.2014 кредиторської заборгованості за капітальними видатками головним розпорядникам коштів обласного бюджету: Комунальній установі "Запорізька обласна дитяча клінічна лікарня" Запорізької обласної ради на суму 4100 грн., Управлінню капітального будівництва Запорізької обласної державної адміністрації на суму 170519,67 грн. взагалі без проведення контрольних заходів Держфінінспекцією в Запорізькій області, у зв'язку з чим:
притягнути до відповідальності осіб, винних у погашенні кредиторської заборгованості по капітальних видатках, яка рахувалася станом на 01.03.2014, без наявних результатів контрольних заходів.
5. Забезпечити в подальшому безумовне дотримання вимог нормативно - правових актів з питань казначейського обслуговування коштів державного та місцевого бюджетів, фінансово-бюджетної дисципліни, ведення бухгалтерського обліку, порушення вимог яких було зафіксовано в ході проведеної ревізії.
Як свідчать матеріали справи та не заперечується сторонами, позивач не оскаржує пункти 1, 5 вимоги від 22.10,2014 №08-08-14-14/7783.
Натомість, позивач не погоджується із пунктами 2-4 обов'язкових вимог та просить їх скасувати.
Приймаючи рішення по суті, суд виходив з наступного:
Стосовно п.2 Вимоги, суд вважає за необхідне зауважити наступне.
Відповідно до статей 43, 112 Бюджетного кодексу України, підпункту 16 пункту 4 Положення про Головне управління, затвердженого наказом Державної казначейської служби України від 21.11.2011 № 124, Головним управлінням здійснюється контроль за бюджетними повноваженнями при зарахуванні надходжень бюджету. Органи Державної казначейської служби України здійснюють обслуговування доходів державного і місцевих бюджетів, у тому числі контроль за бюджетними повноваженнями при зарахуванні надходжень, відповідно до процедур, визначених Порядком казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29.01.2013 № 43, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.02.2013 за № 291/22823, та Порядком казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 23.08.2012 № 938, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12.09.2012 за № 1569/21881 (далі по тексту ? Порядок № 938). Пунктом 10.3 Порядку № 938 передбачено, що перерахування коштів розпорядниками бюджетних коштів на рахунки за надходженнями до місцевих бюджетів здійснюється на підставі платіжних доручень, наданих до органів Державної казначейської служби України. За правильність оформлення та достовірність інформації, наведеної у платіжному дорученні, відповідає розпорядник бюджетних коштів (одержувач бюджетних коштів). Клієнти органів Державної казначейської служби України при складанні та заповненні платіжних доручень керуються положеннями Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 № 22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.03.2004 за № 377/8976, в частині щодо вимог до заповнення розрахункових документів на паперових носіях. Пунктом 2.3 зазначеної Інструкції передбачено, що відповідальність за правильність заповнення реквізитів документа несе особа, яка оформила цей документ і подала до обслуговуючого банку. Таким чином Головне управління не несе відповідальності за оформлення платіжних документів своїх клієнтів.
Згідно з пунктом 2.1 Порядку відкриття та закриття рахунків у національній валюті в органах Державної казначейської служби України, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 22.06.2012 № 758, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 18.07.2012 за № 1206/21518, щорічно на початку нового бюджетного періоду відповідно до Бюджетного кодексу України, Закону України про Державний бюджет України на відповідний рік, рішень про місцеві бюджети та бюджетної класифікації, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2011 № 11, в органах Державної казначейської служби України відкриваються рахунки за надходженнями до державного та місцевих бюджетів (крім рахунків для зарахування власних надходжень бюджетних установ). У разі внесення змін до законодавства, згідно з якими змінюється перелік надходжень, що зараховується до відповідних бюджетів, та/або порядок їх зарахування, Державна казначейська служба України централізовано відкриває/закриває рахунки за надходженнями згідно із внесеними змінами. Інформація про відкриті/закриті рахунки доводиться до органів Державної казначейської служби України для подальшого інформування органів, що контролюють справляння надходжень бюджету згідно із встановленими порядками взаємодії, та місцевих фінансових органів. Іншим органам державної влади зазначена інформація надається за їх зверненням.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2011 року № 106 "Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету" (далі по тексту - Постанова № 106) встановлено перелік кодів бюджетної класифікації в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, для забезпечення своєчасного та в повному обсязі надходження до бюджету податків і зборів та інших доходів, а також ведення обліку таких платежів у розрізі платників. Здійснення контролю за правильністю та своєчасністю надходження до бюджету коштів за кодом класифікації доходів бюджету 21080500 "Інші надходження" за результатами ревізій та перевірок згідно з Постановою № 106 покладено на органи Державної фінансової інспекції України.
Державна фінансова інспекція в Запорізькій області з метою забезпечення виконання вимог підпункту 1 пункту 2 Постанови № 106 щороку звертається до Головного управління та отримує реквізити рахунків для зарахування надходжень до державного та місцевих бюджетів за відповідними кодами класифікації доходів бюджету, у тому числі й за кодом 21080500 "Інші надходження".
Тобто, з огляду на зазначене вище, саме Державною фінансовою інспекцією в Запорізькій області, а не Головним управлінням, в порушення вимог статей 45, 78 Бюджетного кодексу України та положень Постанови № 106 не забезпечено контроль за правильним та своєчасним надходженням коштів у сумі 201043,02 грн. до обласного бюджету за результатами проведених нею ревізій та перевірок, а, отже, висновок відповідача щодо неправомірності дій Головного управління є помилковим.
Крім того, як встановлено судом та підтверджено свідчать матеріалами справи, у жовтні 2014 року ДФІ в Запорізькій області звернулась до ГУ ДКСУ в Запорізькій області з листом від 31.10.2014 № 08-08-14-14/7957 щодо перерахування коштів по установах, зазначених на сторінці 2 вимоги, щодо перерахування коштів до відповідних бюджетів.
Головним управлінням повернуто без виконання документи відповідача у зв'язку з наданням подання контролюючого органу не за призначенням, роз'яснивши Державній фінансовій інспекції України в Запорізькій області порядок перерахування помилково зарахованих коштів. На даний час відповідач, як контролюючий орган, звернувся з пакетом документів до відповідних територіальних органів Державної казначейської служби України по наступним установам: Комунальний заклад "Обласний дитячий психоневрологічний санаторій" (сума ? 2 845,17 грн.), Державний навчальний заклад "Запорізьке машинобудівне вище професійне училище" (сума ? 18 976,41 грн.), Комунальний вищий навчальний заклад "Запорізький медичний коледж" Запорізької обласної ради (сума ? 46 091,97 грн.), Комунальна установа "Запорізький дитячий будинок-інтернат" Запорізької обласної ради (сума ? 35 518,56 грн.), Комунальний заклад "Обласний дитячий багатопрофільний санаторій" Запорізької обласної ради (сума ? 134,01 грн.). По всіх зазначених установах відповідними територіальними органами Державної казначейської служби України здійснено перерахування коштів до відповідних бюджетів.
Щодо п.3 Вимоги, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Так, у пункті 3 вимоги зазначено про спрямування ГУ ДКСУ в Запорізькій області коштів на загальну суму 5 883,47 грн., які були утримані із заробітної плати працівників ГУ ДКСУ в Запорізькій області за минулі бюджетні періоди, на виплату заробітної плати в поточному році, замість їх перерахування до державного бюджету.
Однак, даний висновок відповідача суд вважає необґрунтованим, оскільки, як свідчать матеріали справи, на рахунки ГУ ДКСУ в Запорізькій області не надходили кошти на відновлення касових видатків по заробітній платі, виплаченій у минулих бюджетних періодах, тому зазначена у вимозі та акті ревізії сума не могла бути перерахована до державного бюджету.
Відповідно до листа від 15.12.2011 № 16-10/1750-6447 Державної казначейської служби України по закінченню бюджетного року виплату заробітної плати та інших платежів соціального характеру за другу половину грудня 2011 року було дозволено, починаючи з 22.12.2011.
Згідно з листом Державної казначейської служби України від 06.12.2012 № 16-10/4280-18236 зазначені платежі за другу половину 2012 року можна було здійснювати, починаючи з 20.12.2012.
В свою чергу, у 2013 році такі платежі можна було здійснювати, починаючи з 23.12.2014 (лист Державної казначейської служби України від 12.12.2013 № 16-10/583-32473).
Як свідчать матеріали справи, заробітну плату працівникам Головного управління за грудень 2011, 2012, 2013 років було нараховано відповідно до табелів обліку робочого часу, які надходили до планово-фінансового відділу наприкінці грудня зазначених років. У зв'язку з хворобою або відпустками окремих працівників, а також ? без збереження заробітної плати, після проведення остаточного розрахунку заробітної плати по таких працівниках перерахунок заробітної плати проводився у січні наступного року на підставі коригуючих табелів обліку робочого часу за грудень, які в свою чергу було складено на підставі листків з тимчасової непрацездатності або наказів Головного управління, отриманих планово-фінансовим відділом після 22 грудня відповідного року.
У січні наступних років Головним управлінням проведено коригуючі перерахунки заробітної плати за грудень попередніх років на загальну суму зменшення 5 883,47 грн. і відповідного її збільшення на суму 6 013,24 грн. Утримання із заробітної плати працівників у січні 2012, 2013 та 2014 років на підставі заяв працівників, які у зв'язку зі скрутним матеріальним становищем у січні зазначених років не мали змоги внести кошти до каси, не проводилося, кошти до каси установи не вносилися і на реєстраційний рахунок не надходили, а тому відновлення касових видатків також не здійснювалося.
Крім того, відповідно до пункту 1.6.2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 за № 114/8713, якщо нарахування фонду оплати праці здійснюється за попередній період, зокрема, у зв'язку з уточненням кількості відпрацьованого часу, виявленням помилок, вони відображаються у фонді оплати праці того місяця, у якому були здійснені нарахування, тобто коригування заробітної плати за грудень, які проведено у січні наступного року відображено у фонді оплати праці за січень у відповідності до чинного законодавства.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивачем не було допущення порушення норм чинного законодавства України.
Пунктом 4 Вимоги ДФІ у Запорізькій області визначено, що дослідженням питання дотримання Головним управлінням підпункту 2 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 1 березня 2014 року № 65 "Про економію державних коштів та недопущення втрат бюджету" (далі по тексту ? ПКМУ № 65), в частині здійснення операцій з погашення зареєстрованої станом на 01.03.2014 кредиторської заборгованості за капітальними видатками, виключно в обсягах, які відповідають обсягам, установленим за результатами контрольних заходів Державної фінансової інспекції України в Запорізькій області, встановлені випадки погашення вказаної заборгованості без наявних результатів контрольних заходів.
Однак, за результатом розгляду спору . суд вважає такий висновок безпідставним, з огляду на наступне.
Як пояснив представник позивача в ході судового розгляду, інформацію щодо статусу нормативно-правових документів фахівці Головного управління отримують з електронної інформаційно-правової системи "ЛІГА:ЗАКОН".
Тож, оскільки оновлення даних в системі проводиться товариством з обмеженою відповідальністю інформаційно-аналітичний центр "ЛІГА" з запізненням, то інформацію щодо набрання 12.03.2014 чинності ПКМУ № 65 отримано Головним управлінням після того, як вже було проведено 13.03.2014 оплату платіжних доручень №№ 152, 153, 172, 166 Державного вищого навчального закладу "Запорізький національний університет" на загальну суму 89 380,00 грн.
Також, Головним управлінням 21.03.2014 отримано від зазначеної установи лист № 17-52/53 про надання копії довідки про достовірність обсягів кредиторської заборгованості з оплати товарів, робіт і послуг та/або капітальних видатків, на закупівлю яких не поширюється дія Закону України від 10 квітня 2014 року № 1197-VII "Про здійснення державних закупівель" за рахунок державних коштів станом на 01.03.2014.
У зв'язку з тим, що заборгованість станом на 01.03.2014 за капітальними видатками у сумі 251 716,40 грн. було підтверджено Державною фінансовою інспекцією в Запорізькій області у повному обсязі, Головним управлінням здійснювались операції з погашення зазначеної кредиторської заборгованості, починаючи з 21.03.2014.
Як свідчать матеріали справи, станом на 21.03.2014 Державною фінансовою інспекцією в Запорізькій області заборгованість Державного вищого навчального закладу "Запорізький національний університет" за капітальними видатками було підтверджено у повному обсязі.
Таким чином твердження відповідача про порушення Головним управлінням погашення кредиторської заборгованості за капітальними видатками без наявних результатів контрольних заходів є необґрунтованим та безпідставним.
Крім того, у зазначеному пункті 4 вимоги ДФІ у Запорізькій області зазначено про здійснення Головним управлінням погашення зареєстрованої станом на 01.03.2014 кредиторської заборгованості за капітальними видатками головним розпорядникам коштів обласного бюджету: Комунальній установі "Запорізька обласна дитяча клінічна лікарня" Запорізької обласної ради на суму 4 100,00 грн. та Управлінню капітального будівництва Запорізької обласної державної адміністрації на суму 170 519,67 грн. без проведення контрольних заходів Державною фінансовою інспекцією в Запорізькій області.
Даний висновок відповідача суд також вважає безпідставним, з огляду на таке.
Заходи щодо економного та раціонального використання державних коштів затверджено ПКМУ № 65 для установ, які використовують кошти державного бюджету.
Як встановлено в ході судового розгляду та підтверджено матеріалами справи, кредиторська заборгованість за капітальними видатками Управління капітального будівництва Запорізької обласної державної адміністрації на загальну суму 134 155,07 грн. виникла за рахунок коштів обласного бюджету (розпорядження від 04.04.2014 № 1016, платіжні доручення від 09.04.2014 № 1, від 07.04.2014 № 7, від 11.04.2014 № 5, від 11.04.2014 № 9, від 11.04.2014 № 15, від 07.04.2014 № 1, розпорядження від 28.02.2014 № 1005, платіжні доручення від 03.03.2014 № 17, від 03.03.2014 № 2, від 03.03.2014 № 6, від 03.03.2014 № 8, від 03.03.2014 № 10, від 03.03.2014 № 9, від 18.03.2014 № 18, від 18.03.2014 № 5, від 06.04.2014 № 1, від 06.04.2014 № 3), а кредиторська заборгованість за капітальними видатками Комунальної установи "Запорізька обласна дитяча клінічна лікарня" Запорізької обласної ради на суму 4 100,00грн. виникла за рахунок власних надходжень установи (платіжне доручення від 09.04.2014 № 50).
Відповідно до підпункту 1 пункту 12 ПКМУ № 65 органи державної фінансової інспекції України повинні провести протягом березня-травня 2014 року контрольні заходи з перевірки достовірності обсягів кредиторської заборгованості розпорядників та одержувачів коштів державного бюджету з оплати товарів, робіт і послуг, на закупівлю яких поширюється дія Закону України від 10 квітня 2014 року № 1197-VII "Про здійснення державних закупівель", станом на 1 березня 2014 року.
Відповідно до листа Міністерства фінансів України від 17.04.2014 № 31-05/60-17-8/8850 про надання роз'яснень щодо застосування положень ПКМУ № 65 (зазначений лист отримано Головним управлінням 05.05.2014, про що свідчить вхідний штамп на документі) перевірці підлягає вся заборгованість за капітальними видатками, що виникла під час їх проведення за рахунок субвенцій та коштів державного бюджету.
Стосовно погашення кредиторської заборгованості за капітальними видатками, що здійснюються з місцевих бюджетів, то підтвердження обсягів такої заборгованості повинно забезпечуватися в рамках проведення органами Державної фінансової інспекції України роботи відповідно до повноважень з контролю за дотриманням бюджетного законодавства, визначених статтею 113 Бюджетного кодексу України.
Тобто, у зв'язку з тим, що кредиторська заборгованість за капітальними видатками Управління капітального будівництва Запорізької обласної державної адміністрації у сумі 134 155,07 грн. та Комунальної установи "Запорізька обласна дитяча клінічна лікарня" Запорізької обласної ради у сумі 4 100,00 грн. виникла не за рахунок коштів державного бюджету чи субвенцій, Головним управлінням правомірно здійснювались операції з погашення кредиторської заборгованості за капітальними видатками станом на 01.03.2014 без результатів контрольних заходів Державної фінансової інспекції в Запорізькій області.
В свою чергу, як свідчать матеріали справи, кредиторська заборгованість за капітальними видатками Управління капітального будівництва Запорізької обласної державної адміністрації на загальну суму 36 364,60 грн. виникла за рахунок коштів субвенцій з державного бюджету, але платежі на зазначену суму Головним управлінням було проведено до фактичного отримання управлінням обслуговування розпорядників коштів та інших клієнтів вищевказаного роз'яснення Міністерства фінансів України (розпорядження від 10.04.2014 № 1019, платіжні доручення від 23.04.2014 № 97, від 23.04.2014 № 96).
Враховуючи вищевикладені вище обставини у їх сукупності, суд приходить до висновку, що п.п. 2-4 вимоги Державної фінансової інспекції в Запорізькій області від 22.10.2014 № 08-08-14-14/7783 є неправомірними, оскільки Головне управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області діяло у відповідності та на виконання приписів чинного законодавства, в межах своїх повноважень.
Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлені критерії, якими керується адміністративний суд при перевірці рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень. Відповідність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень передбаченим частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям перевіряється судом з урахуванням закріпленого статтею 9 Кодексу адміністративного судочинства України принципу законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В розумінні Кодексу адміністративного судочинства України виявлення невідповідності діяльності суб'єкта владних повноважень хоча б одному із зазначених критеріїв для оцінювання його рішень, дій та бездіяльності слугує підставою для задоволення адміністративного позову за умови, що встановлено порушення прав, свобод та інтересів позивача.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві докази позивача є обґрунтованими, та, відповідно, позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 94, 158, 160, 162, 163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправною та скасувати вимогу Державної фінансової інспекції у Запорізькій області від 22.10.2014 від 08-08-14-14/7783.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції
Постанова в повному обсязі у відповідності до вимог ст. 160 КАС України оформлена і підписана 01.04.2015.
Суддя О.М. Нечипуренко