Ухвала суду № 43379417, 24.03.2015, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.03.2015
Номер справи
550/1200/14-а
Номер документу
43379417
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2015 р.Справа № 550/1200/14-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Ральченка І.М.

Суддів: Бершова Г.Є. , Катунова В.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Чутівської районної державної адміністрації на постанову Чутівського районного суду Полтавської області від 14.01.2015р. по справі № 550/1200/14-а

за позовом ОСОБА_1

до Управління праці та соціального захисту населення Чутівської районної державної адміністрації , Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області

про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату щорічної допомоги на оздоровлення,

ВСТАНОВИЛА:

24.12.2014 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Чутівської районної державної адміністрації, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, в якому просив:

1.Зобов'язати Управління праці та соціального захисту Чутівської районної державної адміністрації призначити мені, ОСОБА_1, щорічну одноразову допомогу на оздоровлення за 2014 рік в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат з урахуванням раніше виплачених сум.

2.Зобов'язати Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області виплатити мені, ОСОБА_1, щорічну одноразову допомогу на оздоровлення за 2014 рік в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат з урахуванням раніше виплачених сум.

Постановою Чутівського районного суду Полтавської області від 14.01.2015 року позов задоволено .

Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Чутівської районної державної адміністрації здійснити перерахунок ОСОБА_1 щорічної одноразової допомоги на оздоровлення за 2014 рік, передбаченої ч. 4 ст. 48 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, виходячи із встановленого Законом України "Про державний бюджет на 2014 рік" розміру мінімальної заробітної плати на день такої виплати, з урахуванням раніше виплачених сум.

Зобов'язано Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області здійснити виплату ОСОБА_1 щорічної одноразової допомоги на оздоровлення за 2014 рік, передбаченої ч. 4 ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, виходячи із встановленого Законом України "Про державний бюджет на 2014 рік" розміру мінімальної заробітної плати на день такої виплати, з урахуванням раніше виплачених сум.

Управління праці та соціального захисту населення Чутівської районної державної адміністрації подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті постанови норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи з обгрунтувань, викладених в апеляційній скарзі.

У відповідності до положень ст.197 КАС України зазначена адміністративна справа розглянута в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судовим розглядом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 від 13.07.2007 р., та є інвалідом другої групи, що пов'язана з роботами на ЧАЕС.

У жовтні та листопаді 2014 року ОСОБА_1 звернувся до відповідачів із заявами про перерахунок та виплату йому щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі, передбаченому ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Листами від 12.11.2014 р. та 25.11.2014 р. позивача повідомлено, що йому нараховано та виплачено щорічну одноразову допомогу на оздоровлення в розмірі 120 грн., яку він отримав в березні 2014 року.

Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що при вирішенні даного спору застосуванню піддягає саме ст. 48 Закону України "Про соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Згідно з ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року № 796-ХІІ передбачено, що щорічна допомога на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І категорії, інвалідам 2 групи встановлюється в розмірі 5-ти мінімальних заробітних плат.

Відповідно до п. 17 ч. 1 с. 87 Бюджетного кодексу України до видатків, що здійснюються з Державного бюджету України (з урахуванням особливостей, визначених пунктом 5 частини другої статті 67-1 цього Кодексу), належать видатки на державні програми з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки, запобігання виникненню та ліквідації надзвичайних ситуацій та наслідків стихійного лиха.

Згідно абз. 8 п. 4 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 25.01.2012 року № 3-рп/2012 нормативно-правові акти Кабінету міністрів України, якими регулюються бюджетні відносини, зокрема питання соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України, є складовою бюджетного законодавства відповідно до пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України. Отже, суди загальної юрисдикції України під час вирішення справ щодо соціального захисту прав громадян повинні застосовувати нормативно-правові акти Кабінету міністрів України, прийняті на підставі і на виконання Бюджетного кодексу України, інших законів України, в тому числі закону про Державний бюджет України на відповідний рік.

Статтею 63 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, коштів, які враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів, та інших джерел, не заборонених законодавством.

Проте, починаючи з 01.01.2014 р., Закон України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" від 16.01.2014 р. не містить норми, яка б обмежувала у 2014 р. пряме застосування Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема ст. 48 вказаного Закону, яким визначено розмір щорічної допомоги на оздоровлення.

Отже, ОСОБА_1, маючи статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, має право на отримання в 2014 році щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат із розрахунку розміру мінімальної заробітної плати на момент виплати, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", з урахуванням раніше виплачених сум.

Таким чином, суд першої інстанції правомірно дійшов висновку щодо зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення здійснити нарахування та вчинити дії щодо нарахування та виплати позивачу недоплаченої суми щорічної допомоги на оздоровлення за 2014 рік.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 197, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Чутівської районної державної адміністрації залишити без задоволення.

Постанову Чутівського районного суду Полтавської області від 14.01.2015р. по справі № 550/1200/14-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя Ральченко І.М.Судді Бершов Г.Є. Катунов В.В.