ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/2015/15-а
провадження № 2-а/753/89/15
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" лютого 2015 р.суддя Дарницького районного суду міста Києва Дубас В.А., розглянувши у залі суду у м.Києві в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м.Києва про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги для оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_2 20.01.2015 року вернулась до суду з адміністративним позовом про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги для оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та просила суд визнати протиправними дії УПФ України в Дарницькому районі м.Києва щодо не включення в розрахунок її пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання, зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням у складі заробітної плати сум матеріальних допомог на оздоровлення та соціально-побутові питання, з яких справлялися страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування в розмірі 83% суми заробітної плати.
В обґрунтування заявлених позовних вимог адміністративного позову позивач посилалась на те, що вона з ІНФОРМАЦІЯ_2 вийшла на пенсію державного службовця. Відповідач нарахував їй пенсію без урахування у складі заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання. При зверненні до відповідача з проханням здійснити перерахунок пенсії їй було відмовлено. Дії відповідача вважає неправомірними, та такими, що порушують конституційні права позивача на більший розмір пенсії.
Представник відповідача направив на адресу суду заперечення на позов, в яких просить у задоволенні позову відмовити вказуючи на те, що виплати, на які посилається позивач, не входять до структури заробітної плати державного службовця, а тому не враховуються при призначенні пенсії.
Ухвалою суду від 06.02.2015 року адміністративний позов ОСОБА_2 в частині позовних вимог за період з 22.07.2014 року по 27.07.2014 рік включно - залишено без розгляду.
З врахуванням того, що у справі наявні достатні докази, суд приходить до висновку про можливість ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення без проведення судового засідання, а відтак у відповідності до ч. 4 ст. 183-2 КАС України справа підлягає розгляду в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в УПФ України в Дарницькому районі м.Києва з ІНФОРМАЦІЯ_2, отримує пенсію за віком як державний службовець, яка розрахована відповідно до Закону України «Про державну службу».
Позивач 19.12.2014 року звернулася з заявою до відповідача про проведення перерахунку пенсії з моменту призначення, включивши в заробіток для призначення пенсії державного службовця матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення.
УПФ України в Дарницькому районі м.Києва листом №541/Я-515 від 25.12.2014 року повідомило, що відповідно до заяви та довідок про заробітну плату, позивачу призначено пенсію за віком, яка розрахована відповідно до Закону України «Про державну службу». Законодавством не передбачено урахування до заробітної плати «інших виплат», крім тих, які визначені як складові заробітної плати відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу», тому і підстав для врахування їх до заробітної плати при обчисленні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» немає.
Спір виник у зв'язку із тим, що відповідач не здійснив перерахунку пенсії з урахуванням у складі заробітної плати «інших виплат», а саме, матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання, оскільки на його думку виплати, на які посилається позивач, не входять до структури заробітної плати державного службовця, а тому не враховуються при призначенні пенсії.
Вирішуючи даний спір, суд виходить із наступного.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (ч.6, ч.7 ст.33 Закону України «Про державну службу»).
Частиною 1 ст.37 Закону Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 83 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 83 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року №865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
За змістом статті 37 Закону Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 83% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26.06.1997 року «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).
Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Така правова позиція зі спірного питання вже була висловлена Верховним Судом України у постановах від 20.02.2012 року у справі N 21-430а11, від 14 та 28 травня 2013 року (справи NN 21-125а13, 21-97а13 відповідно).
Таким чином суд дійшов висновку, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутові питання, повинні враховуватися при обчисленні розміру пенсії державного службовця.
Керуючись ст.37 Закону України «Про державну службу», ст. ст. 159-163, 244-2 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м.Києва про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги для оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань - задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м.Києва щодо не включення в розрахунок пенсії ОСОБА_2 суми матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м.Києва (м. Київ, вул. Вербицького, 9, код ЄДРПОУ 26087926) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованій за адресою: АДРЕСА_1) пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання, починаючи з 28.07.2014 року.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
СУДДЯ В.А. ДУБАС