Постанова № 43374055, 18.03.2015, Шептицький міський суд Львівської області (до 25.04.2025 - Червоноградський міський суд Львівської області)

Дата ухвалення
18.03.2015
Номер справи
459/5602/14-а
Номер документу
43374055
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 459/5602/14-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"18" березня 2015 р. Червоноградський міський суд Львівської області

в складі: головуючого - судді Мелешко С. І.

при секретарі Савіцької Б.Б.

за участю: позивачки ОСОБА_1

представника відповідача Сущак В.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді про перерахунок призначеної пенсії по інвалідності другої групи державного службовця, -

В С Т А Н О В И В:

Позивачка в грудні 2014 року звернулася в суд із зазначеним позовом посилаючись на те, що 08.05.2013 року її було переведено на пенсію по інвалідності ІІ групи державного службовця відповідно до ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 року. Однак при обрахунку розміру пенсії, відповідачем не включено у суму середньомісячної заробітної плати, відштовхуючись від якої було розраховано суму її щомісячної пенсії, виплачені їй суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за безперервну працю, суміщення посад тимчасово відсутнього працівника, індексації заробітної, з яких також було нараховано та сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Тому 10.12.2014 року вона звернулася до УПФУ в м. Червонограді з проханням проведення перерахунку пенсії із врахуванням вищевказаних виплат, однак рішенням Управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді від 17.12.2014 року їй було у цьому відмовлено, посилаючись на те, що такі носять разовий характер. Вважає таку відмову безпідставною та просить зобов'язати відповідача провести перерахунок розміру її пенсії, включивши у суму середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, грошову винагороду за безперервну працю, суміщення посад тимчасово відсутнього працівника та суми індексації заробітної плати; перерахунок провести з дня призначення пенсії по інвалідності ІІ групи державної служби, тобто з 08.05.2013 року та відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на час призначення пенсії. Вказати відповідачеві - Управлінню Пенсійного фонду України в м. Червонограді надалі обчислення пенсії здійснювати з урахуванням інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за безперервну працю, суміщення посад тимчасово відсутнього працівника) та індексації заробітної плати.

В судовому засіданні позивачка позов підтримала з підстав вказаних у позовній заяві. Уточнивши позовні вимоги просять зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії починаючи з 10.12.2014 року. Позовні вимоги просить задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача позов не визнала, пояснила, що дійсно ОСОБА_1 звернулася із заявою встановленого зразка від 10.12.2014 року до Управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді, до якої була додана довідка від 10.12.2014 року, видана Червоноградським міським центром зайнятості. За результатами розгляду даної заяви було прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії, так як матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань є одноразовою виплатою і не входить у структуру заробітної плати яка враховується при призначенні пенсії державним службовцям. Що стосується індексації, то це гарантія держави щодо компенсації зростання цін. Вважає, що пенсія позивачу призначена відповідно до пенсійного законодавства. Тому у задоволенні позовних вимог просить відмовити.

Вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, вивчивши матеріали справи та дослідивши їх у судовому засіданні, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Із матеріалів справи встановлено, що 10.12.2014 року ОСОБА_1 звернулася до Управління ПФУ в м. Червонограді Львівської області з проханням провести перерахунок розміру її пенсії, з врахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за безперервну працю, суміщення посад тимчасово відсутнього працівника, індексації заробітної, згідно норм чинного законодавства на підставі наданої довідки Червоноградського міського центру зайнятості від 10.12.2014р. № 3014/06.

Разом із тим як вбачається із даної довідки, у складові заробітної плати ОСОБА_1 за період 01.05.2011 р. - 30.04.2013 р. включені надбавки, премії та інші виплати у сумі 55 965,20 грн., що також включають в себе матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових проблем та індексацію заробітної плати.

Окрім цього, у вказаній довідці зазначено що на усі виплати, включені у ній, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Однак, управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді своїм рішенням від 17.12.2014 року, відмовило ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з посиланням на абз.2 ст.33 Закону України "Про державну службу".

Відповідно до ч.1 ст.37 Закону України "Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Відповідно до ч.5 ст.37 цього Закону за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» також передбачено, що, у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначеної пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до п.п.4,5 Постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень КМУ заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності ЗУ «Про державну службу», в такому порядку:

- пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

- іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсії проводиться з місця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державного службовцям, затверджується правлінням ПФУ за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Відповідно до ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (400/97-ВР) нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу);

Окрім цього, згідно ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування " до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховують суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із цим Законом були фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановлено законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески.

Зі змісту ст.2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" вбачається, що об'єктом оподаткування є: фактичні витрати на оплату праці працівників, які включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці".

Відповідно до ст.2 цього ж Закону, у структуру заробітної плати включається основна та додаткова заробітна плата та інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Заробітна плата державного службовця відповідно до абз.2 ст.33 Закону України "Про державну службу" складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Зокрема, в абз.6 вказаної статті визначено, що державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також: надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Статтею 35 Закону України "Про державну службу" передбачено, що державним службовцям допомога на оздоровлення виплачується при наданні щорічної відпустки у розмірі посадового окладу.

Згідно з абз.7 ст.33 Закону України "Про державну службу" умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Умови оплати праці державних службовців визначені постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006р. №268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів". Зазначеною постановою надано право керівникам органів, зазначених у пункті 1 цієї постанови ( в т.ч. виконавчої влади ), у межах затвердженого фонду оплати праці: надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника, у межах затвердженого фонду оплати праці.

Враховуючи зазначене, допомога на оздоровлення, передбачена статтею 35 Закону України "Про державну службу" є обов'язковою виплатою.

Відповідно до ч.1 ст.66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються усі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до ЗУ «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу(прибутку) сукупного оподатковуваного доходу граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Також до уваги слід взяти положення ст. 41 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка вказує, що до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Із аналізу вищенаведених норм, вбачається, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуючи заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того чи входять вони до структури заробітної плати.

Суд не погоджується із висновками Управління ПФУ у м. Червонограді про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, оскільки відповідач при розгляді питання про перерахунок пенсії державного службовця взяв до уваги лише положення Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними. В той же час, на думку суду, до застосування підлягають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - а саме ст. 41Закону України«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

З врахуванням наведеного суд прийшов до висновку, що позов ОСОБА_1 щодо проведення перерахунку розміру пенсії державного службовця, з врахуванням виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за безперервну працю, суміщення посад тимчасово відсутнього працівника та сум проведеної індексації заробітної плати, які позивачка отримувала до виходу на пенсію і з яких сплачено внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування є підставним та підлягає до задоволення.

Керуючись ст.ст. 7, 9, 70, 138, 158-163, 167 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково .

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Червонограді Львівської області провести перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 , включивши у суму середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення , матеріальну допомогу на вирішення соціально- побутових питань , грошову винагороду за безперервну працю , суміщення посад тимчасово відсутнього працівника та суми індексації заробітної плати , які ОСОБА_1 отримувала до виходу на пенсії і з яких сплачено внески на загальнообов*язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року-єдиний внесок на загальнообов*язкове державне соціальне страхування .

Перерахунок провести з 10 грудня 2014 року відповідно до ч.1 ст.37 закону України «про державну службу» у редакції чинній на час призначення пенсії,тобто у розмірі 80% ( за наявності повних 20 років роботи на державні йслужбі) середньомісячної заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією .

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги , встановленого Кодексом адміністративного судочинства України . якщо таку скаргу не було подано .

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Червоноградський міський суд Львівської області .

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення .У разі застосування судом ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України , а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови

Суддя: С. І. Мелешко