Ухвала суду № 43360775, 31.03.2015, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.03.2015
Номер справи
818/3437/14
Номер документу
43360775
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2015 р.Справа № 818/3437/14Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Філатова Ю.М.

Суддів: Водолажської Н.С. , Бенедик А.П.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України ОСОБА_1 на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 16.01.2015р. по справі № 818/3437/14 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Спеціалізована компанія "Електросистема" до Державної реєстраційної служби України , Державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України ОСОБА_1 , Реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, товариство з обмеженою відповідальністю "Спеціалізована компанія "Електросистема", звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідачів, Державної реєстраційної служби України (відповідач-1), державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України ОСОБА_1 (відповідач-2), Реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції (відповідач-3), та просив суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора ОСОБА_1 № 17305217 від 18.11.2014 р. про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень;

- зобов'язати Реєстраційну службу Сумського міського управління юстиції та Державну реєстраційну службу України повторно розглянути заяву позивача від 22.10.2014 р. про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно.

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 16.01.2015р. по справі №818/3437/14 вимоги позивача були задоволені частково. Визнано протиправним та скасовано Рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України ОСОБА_1 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 17305217 від 18.11.2014 р. В іншій частині в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з постановою Сумського окружного адміністративного суду від 16.01.2015р. по справі №818/3437/14 відповідач, державний реєстратор прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України ОСОБА_1, подав апеляційну скаргу, просить її скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Позивач вважає, що постанова Сумського окружного адміністративного суду від 16.01.2015р. по справі №818/3437/14 прийнята у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому підстави для її скасування відсутні.

Відповідно дол. ч.1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Справа розглядається в порядку письмового провадження у відповідності до ч.4 ст.196, п.2 ч.1 ст. 197 КАС України.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши суддю - доповідача колегія суддів встановила, що 16 жовтня 2014 року засновником ТОВ "СК "Електросистема" ОСОБА_2 було прийняте рішення № 11 про внесення до статутного капіталу товариства нерухомого майна, що знаходиться за адресою: м. Суми, АДРЕСА_1, а саме: нежитлового приміщення (4 поверхової будівлі холодильнику з прибудовами) загальною площею 5968,0 кв.м. (літ. И-4 у технічному паспорті) та платформи площею 1098,7 кв.м. (літ. 1-2 у технічному паспорті).

В зв'язку із збільшенням статутного капіталу, була затверджена нова редакція статуту ТОВ "СК "Електросистема", яка зареєстрована 17.10.2014 р. державним реєстратором Реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції.

Згідно акту приймання-передачі та грошової оцінки майна від 21.10.2014 р. згадані нежитлове приміщення загальною площею 5968,0 кв.м. та платформа площею 1098,7 кв.м. були передані позивачу.

З метою реєстрації права власності на передане майно, 22 жовтня 2014 р. ТОВ "СК "Електросистема" подало відповідну заяву Реєстраційній служби Сумського міського управління юстиції до якої були додані: рішення засновника № 11 від 16.10.2014 р., акт приймання-передачі майна від 21.10.2014 р., технічний паспорт на нерухоме майно, довідку-характеристику, нову редакцію статуту, договори купівлі-продажу від 26.12.2006 р. (реєстр. номер 3377) та від 22.03.2007 р. (реєстр. номер 844), реєстраційні посвідчення, витяги про реєстрацію права власності та договір міни від 18.07.2007 р. (реєстр. номер 2994).

За результатами розгляду вказаних документів, 18 листопада 2014 р. державним реєстратором прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України ОСОБА_1 прийнято рішення № 17305217 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень. Підставою для відмови у реєстрації права власності визначені положення ст. 24 Закону України "Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та пунктів 20, 28 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 р. № 868, а саме те, що подані документи не відповідають вимогам або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.

Зокрема, на виконання п. 52 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень для проведення державної реєстрації права власності у зв'язку з передачею нерухомого майна у власність юридичної особи як внеску до статутного капіталу, заявник, крім документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, подає акт приймання-передачі або інший документ, що підтверджує факт передачі такого майна. У разі коли така передача здійснюється щодо об'єкта нерухомого майна, яке перебуває у спільній власності, заявник також подає письмову згоду всіх співвласників, засвідчену відповідно до Закону України "Про нотаріат". До заяви про реєстрацію права власності був доданий договір міни згідно якого ОСОБА_2 придбав у власність 1/5 частку залізничного шляху № 3, що належить ТОВ "Укрхімсервіс". В той же час, в Реєстрі прав власності на нерухоме майно залізничний шлях № 3 зареєстрований на праві власності за ТОВ СОП "Холодильник". Тобто, ТОВ "Укрхімсервіс" та ОСОБА_2 не зареєстрували своє право відповідно до вимог законодавства.

Колегія суддів вважає, що підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні виходячи з наступного.

Відносини, пов'язані з державною реєстрацією прав на нерухоме майно та їх обтяжень, регулюються Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Процедура проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, визначаються Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 868 від 17.10.2013 р.

Згідно ст.ст. 15, 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; внесення записів до Державного реєстру прав; видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

Державна реєстрація прав проводиться на підставі: договорів, укладених у порядку, встановленому законом; свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; рішень судів, що набрали законної сили; інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.

На виконання ч. 2 ст. 9 Закону, державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав; а також приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав.

У відповідності до ст. 24 згаданого Закону, у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо:

1) заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону;

2) об'єкт нерухомого майна розміщений на території іншого органу державної реєстрації прав;

3) із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа;

4) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують;

5) заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону;

5-1) заяву про державну реєстрацію обтяжень речових прав на нерухоме майно щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем;

5-2) заяву про державну реєстрацію речових прав, похідних від права власності, подано за відсутності державної реєстрації права власності, крім випадків, установлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону;

5-3) під час подання заяви про державну реєстрацію права власності на підприємство як єдиний майновий комплекс, житловий будинок, будівлю, споруду (їх окремі частини), що виникло на підставі документа, за яким правонабувач набуває також право власності на земельну ділянку, не подано заяву про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку;

5-4) після завершення п'ятиденного строку з дня отримання заявником письмового повідомлення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав не усунено обставин, що були підставою для прийняття такого рішення;

5-5) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію;

5-6) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка не є державним кадастровим реєстратором або державним виконавцем;

6) заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене право та обтяження такого права вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.

За наявності підстав для відмови в державній реєстрації державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень. Відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена.

Аналогічні норми містяться і в Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 868 від 17.10.13 р.

Так, пунктами 8, 13, 15, 20 Порядку встановлено, що для проведення державної реєстрації прав заявник подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові заяву, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Мін'юст. Заява подається окремо щодо кожного об'єкта нерухомого майна.

Заявник подає разом із заявою органові державної реєстрації прав, нотаріусові необхідні для державної реєстрації прав документи, визначені цим Порядком, їх копії, документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документ про сплату державного мита.

Під час розгляду заяви і документів, що додаються до неї, державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно, їх обтяженнями, зокрема щодо:

- обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у встановлених законом випадках);

- повноважень заявника;

- відомостей про нерухоме майно, речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах;

- наявності обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до закону;

- наявності факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав.

За результатами розгляду заяви та документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав, державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав або рішення про відмову в такій реєстрації.

Також, п. 28 Порядку встановлено, що державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав виключно за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Згідно п. 52 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень для проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва у зв'язку з передачею нерухомого майна у власність юридичної особи як внесок до статутного капіталу (статутного фонду), заявник, крім документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, подає акт приймання-передачі об'єкта нерухомого майна або інший документ, що підтверджує факт передачі такого майна. При цьому, документи, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності на об'єкт нерухомого майна попереднього власника такого об'єкта, заявникові не повертаються.

Отже реєстрація права власності на нерухоме майно, яке внесене до статутного капіталу юридичної особи, здійснюється за заявою цієї особи на підставі відповідного рішення засновника та акту приймання-передачі або іншого документу, що підтверджує факт передачі майна. Одночасно, до заяви про реєстрацію права власності, надаються документи, що підтверджують виникнення права власності у засновника юридичної особи.

В даному випадку, матеріалами справи підтверджено, що ТОВ "СК "Електросистема" звернулась до Реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції з заявою про реєстрацію права власності на нерухоме майно, внесене до статутного капіталу товариства засновником ОСОБА_2 на підставі рішення № 11 від 16.10.2014 р. (а.с. 29), а саме: нежитлового приміщення (4 поверхової будівлі холодильнику з прибудовами) загальною площею 5968,0 кв.м. (літ. И-4 у технічному паспорті) та платформи площею 1098,7 кв.м. (літ. 1-2 у технічному паспорті), які знаходяться за адресою: м. Суми, АДРЕСА_1. До заяви про реєстрацію права власності також буди додані акт приймання-передачі та грошової оцінки майна від 21.10.2014 р. (а.с. 35) та документи, які підтверджують виникнення права власності на це майно у ОСОБА_2, як засновника: договір купівлі-продажу від 26.12.2006 р. (а.с. 11-14), за яким була придбана 4 поверхова будівля холодильнику з прибудовами загальною площею 5968,0 кв.м. (літ. И-4), договір купівлі-продажу від 22.03.2007 р. (а.с. 15-18), за яким була придбана платформа площею 1098,7 кв.м. (літ. 1-2).

Таким чином позивачем для реєстрації права власності внесеного до статутного капіталу нерухомого майна були надані всі необхідні документи, зміст яких підтверджує відповідність заявленим правам. Слід зазначити, що 1/5 частка залізничного шляху № 3 до статутного капіталу позивача не вносилась, про реєстрацію права власності на неї, ТОВ "СК "Електросистема" з заявою не зверталась. Договір міни від 18.07.2007 р. (реєстр. номер 2994) був наданий в зв'язку з тим, що придбана за договором купівлі-продажу від 22.03.2007 р. (а.с. 15-18) платформа була розділена на дві частки: № І площею 1099,1 кв.м. та № 2 площею 1098,7 кв.м., з яких: перша передана у власність ТОВ "Укрхімсервіс", замість 1/5 частки залізничного шляху № 3, а друга залишилась у власності ОСОБА_2 та була передана до статутного капіталу позивача.

Отже рішення відповідача-2 не відповідає ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, в зв'язку з чим скасування цього рішення судом першої інстанції є обґрунтованими.

На підставі викладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, п. 1 ч. 1 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 16.01.2015р. по справі № 818/3437/14 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя (підпис)Філатов Ю.М.Судді(підпис) (підпис) Водолажська Н.С. Бенедик А.П.