Ухвала суду № 43359927, 19.03.2015, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.03.2015
Номер справи
804/454/14
Номер документу
43359927
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" березня 2015 р. справа 804/454/14

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя Суховаров А.В. (доповідач)

судді Олефіренко Н.А. Ясенова Т.І.

при секретарі Троянові А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпропетровську апеляційну скаргу Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м.Дніпропетровська на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.01.2014 в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "ВІП-ГАРАНТ" до Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м.Дніпропетровська про скасування наказу про проведення перевірки

ВСТАНОВИВ:

ТОВ "Фірма "ВІП-ГАРАНТ" 18.12.2013 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Лівобережної ОДПІ м.Дніпропетровська, в якому просить визнати протиправним і скасувати наказ Лівобережної ОДПІ м.Дніпропетровська №605 від 26.11.2013 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Фірма "ВІП-ГАРАНТ".

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.01.2014 позов задоволений.

В апеляційній скарзі відповідач просить постанову суду скасувати та відмовити в задоволенні позовних вимог. Вказує, що наказ №605 від 26.11.2013 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Фірма "ВІП-ГАРАНТ" винесений в зв'язку з відмовою позивача від надання запитуваних документів.

Перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Лівобережною ОДПІ м.Дніпропетровська 08.11.2013 до ТОВ "Фірма "ВІП-ГАРАНТ" було направлено запит №12956/10/15-2 про надання інформації та її документального підтвердження щодо господарських відносин з ТОВ "ТИГУАН ТРЕЙД НОВА" за липень 2013 року. Листом від 21.11.2013 №372-03 позивачем відмовлено у виконанні вимог податкового органу, оскільки в запиті не зазначено передбачених ПК України підстав для його надіслання.

Начальником Лівобережної ОДПІ м.Дніпропетровська 26.11.2013 винесено наказ №605 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Фірма "ВІП-ГАРАНТ" з питань дотримання вимог податкового законодавства України по взаємовідносинам із ТОВ "ТИГУАН ТРЕЙД НОВА" за липень 2013 року.

27.11.2013 під час виїзду на адресу ТОВ "Фірма "ВІП-ГАРАНТ" для проведення перевірки посадовій особі Лівобережної ОДПІ м.Дніпропетровська було відмовлено у допуску до проведення перевірки, про що складено акт від 27.11.2013, в якому зазначено, що працівник Лівобережної ОДПІ м.Дніпропетровська замість службового посвідчення пред'явив довідку про призначення його на посаду державного ревізора-інспектора Лівобережної ОДПІ м.Дніпропетровська та всупереч вимогам п.78.4 ст.78 ПК України не вручив під розписку копію наказу про проведення перевірки та не надав направлення на перевірку.

Актом Лівобережної ОДПІ м.Дніпропетровська від 27.11.2013 також засвідчено факт відмови у допуску посадової особи Лівобережної ОДПІ м.Дніпропетровська до проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Фірма "ВІП-ГАРАНТ".

Відповідно до пп.78.1.1 п.78.1 ст.78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються можливі порушення цим платником податків податкового, валютного та іншого законодавства протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Відповідно до п.78.4 ст.78 ПК України про проведення документальної позапланової перевірки керівник контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

Відповідно до п.73.3 ст.73 ПК України контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (заступником керівника) контролюючого органу і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.

Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.

Порядок отримання інформації органами державної податкової служби за їх письмовим запитом визначається Кабінетом Міністрів України.

Так, відповідно до пункту 10 Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010, № 1245, запит щодо отримання податкової інформації від платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин оформляється на бланку органу державної податкової служби та підписується керівником (заступником керівника) зазначеного органу. У запиті зазначаються: посилання на норми закону, відповідно до яких орган державної податкової служби має право на отримання такої інформації; підстави для надіслання запиту; опис інформації, що запитується, та в разі потреби перелік документів, що її підтверджують.

Згідно пункту 16 вказаного Порядку у разі коли запит складено з порушенням вимог, визначених у пунктах 9 і 10 цього Порядку, суб'єкт інформаційних відносин звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.

Зі змісту запиту, вбачається, що у ньому зазначена норма ПК України, відповідно до якої податковий орган має право на отримання такої інформації, та опис запитуваної інформації. Проте, підстава для надіслання такого запиту не зазначена.

Колегія суддів погоджується з висновком окружного суду, що запит від 08.11.2013 №12956/10/15-2 про надання інформації та її документального підтвердження щодо господарських відносин з ТОВ "ТИГУАН ТРЕЙД НОВА" за липень 2013 року не відповідав вимогам, встановленим чинним законодавством. Позивач був звільнений від обов'язку надавати на нього відповідь, про що було повідомлено Лівобережну ОДПІ м.Дніпропетровська листом від 21.11.2013 № 372-03.

У відповідача були відсутні підстави призначення документальної позапланової виїзної перевірки позивача у зв'язку з ненаданням ним пояснень та їх документальних підтверджень на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу.

Таким чином, наказ Лівобережної ОДПІ м.Дніпропетровська №605 від 26.11.2013 прийнято фактично за відсутності підстав для проведення такої перевірки.

Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись пунктом 1 статті 198, статтями 41, 200, 205, 206 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м.Дніпропетровська залишити без задоволення, а постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.01.2014 - без змін.

Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів.

Головуючий: А.В. Суховаров

Суддя: Н.А. Олефіренко

Суддя: Т.І. Ясенова