КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
06 лютого 2015 року Справа № 810/4038/14
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого – судді Харченко С.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Євросервіс енд Трейд"
до Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області
про скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Євросервіс енд Трейд" звернулось до суду з позовом до Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області про скасування рішення відповідача від 28.10.2013 № 28 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 20.01.2015 (а.с. 75).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 28.10.2013 відповідачем анульовано реєстрацію підприємства платником податку на додану вартість з підстав наявності в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу. Вчинений державним реєстратором Реєстраційної служби Ірпінського міського управління юстиції Київської області запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відносно позивача було скасовано з моменту його внесення на підставі постанови Київського окружного адміністративного суду від 27.01.2014 у справі № 810/7080/13-а.
Враховуючи, що судове рішення, яким встановлено безпідставність наведених вище дій державного реєстратора набрало законної сили, рішення органу доходів і зборів про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, на думку позивача, підлягає скасуванню.
У судове засідання, призначене на 06.02.2015, представники сторін не з'явились, були своєчасно та належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду справи. Матеріали справи містять заяви представників сторін про розгляд справи за їх відсутності, що відповідно до приписів статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для здійснення розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Письмових заперечень або пояснень на обґрунтування своєї позиції відповідачем суду надано не було.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючи принципи рівності сторін, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю "Євросервіс енд Трейд" (ідентифікаційний код 36482698, місцезнаходження: 08290, Київська область, м. Ірпінь, смт. Гостомель, вул. Леніна, буд. 3) зареєстроване в якості юридичної особи 26.05.2009, про що зроблено запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за № 1 068 102 0000 024411 (копія витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 27-29).
Судом встановлено, що з 15.07.2009 позивач був зареєстрований платником податку на додану вартість.
У жовтні 2013 року посадовою особою Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби на підставі висновку комісії з проведення анулювання реєстрації платників податку на додану вартість, створеної відповідно до розпорядження Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби від 15.10.2013 № 11-Р, прийнято рішення від 28.10.2013 № 28 про анулювання реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю "Євросервіс енд Трейд" як платника податку на додану вартість з підстав, передбачених підпунктом "ж" пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України, а саме: у зв'язку з наявністю в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису від 24.10.2013 № 13571440021002889 про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.
Позивач звертає увагу на те, що дії державного реєстратора Реєстраційної служби Ірпінського міського управління юстиції Київської області з приводу внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців наведеного вище запису були предметом судового розгляду в рамках адміністративної справи № 810/7080/13-а.
Так, постановою Київського окружного адміністративного суду від 27.01.2014 у справі № 810/7080/13-а визнано протиправними дії державного реєстратора Реєстраційної служби Ірпінського міського управління юстиції Київської області щодо внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису від 24.10.2013 № 13571440021002889 стосовно відсутності підтвердження відомостей про юридичну особу - Товариство з обмеженою відповідальністю "Євросервіс енд Трейд" та скасовано наведений вище запис з моменту його внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Вказане судове рішення набрало законної сили 11.02.2014.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 69 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів з 01.01.2011 регулюються Податковим кодексом України.
Так, Податковий кодекс України визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до підпункту 1 пункту 180.1 статті 180 розділу V Податкового кодексу України, для цілей оподаткування податком на додану вартість платником податку є будь-яка особа, що провадить господарську діяльність і реєструється за своїм добровільним рішенням як платник податку у порядку, визначеному статтею 183 цього розділу.
Платником податку на додану вартість також є будь-яка особа, що зареєстрована або підлягає реєстрації як платник податку (підпункт 2 пункту 180.1 статті 180 Податкового кодексу України).
Пунктом 183.18 статті 183 Податкового кодексу України передбачено, що особі, що реєструється як платник податку, присвоюється індивідуальний податковий номер, який використовується для сплати податку.
Відповідно до пункту 183.12 статті 183 Податкового кодексу України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих як платники податку.
В силу положень пункту 184.1 статті 184 цього Кодексу, реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається за наявності визначених підпунктами "а" - "и" підстав, зокрема, у разі, якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу (підпункт "ж" пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України).
Анулювання реєстрації на підставі, визначеній у підпункті "ж" пункту 184.1 цієї статті, може здійснюватися за заявою платника податку або за самостійним рішенням відповідного контролюючого органу (пункт 184.2 статті 184 Податкового кодексу України).
Цією ж статтею передбачено, що з моменту анулювання реєстрації особи як платника податку така особа позбавляється права на віднесення сум податку до податкового кредиту, виписку податкових накладних.
На виконання вимог розділу V Податкового кодексу України та інших нормативно-правових актів наказом Міністерства фінансів України від 07.11.2011 № 1394 (чинним на момент виникнення спірних правовідносин) затверджено Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість (далі – Положення № 1394), яким визначався, зокрема, порядок анулювання реєстрації платників податку на додану вартість.
Відповідно до приписів підпункту 5.5.1 пункту 5.5 розділу V Положення № 1394, податкові органи здійснюють постійний моніторинг платників податку на додану вартість, включених до реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації платників податку на додану вартість у разі існування відповідних підстав, визначених у підпунктах "б" - "з" пункту 5.1 цього розділу.
Рішення про анулювання реєстрації за ініціативою податкового органу приймаються за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей), якими відповідно до підпункту 5.5.2.11 підпункту 5.5.2 пункту 5.2 розділу V Положення № 1394 є повідомлення державного реєстратора; відомості з Єдиного державного реєстру щодо наявності запису про відсутність юридичної особи або фізичної особи-підприємця за місцезнаходженням (місцем проживання) або запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.
Частиною першою статті 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" від 15.05.2003 № 755-IV (далі – Закон України № 755-IV) встановлено, що відомості про юридичну особу, у тому числі стосовно її місцезнаходження, включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
В Єдиному державному реєстрі містяться також відомості про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу, а також відомості про зарезервовані найменування юридичних осіб (частини п'ята статті 17 Закону України № 755-IV).
Як встановлено судом у ході судового розгляду справи, підставою для прийняття податковим органом оскаржуваного рішення є висновки контролюючого органу про наявність обставин, визначених підпунктом "ж" пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України, а саме: внесення державним реєстратором 24.10.2013 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу – Товариство з обмеженою відповідальністю "Євросервіс енд Трейд".
Позивач звертає увагу на те, що питання правомірності внесення державним реєстратором Реєстраційної служби Ірпінського міського управління юстиції Київської області вказаного вище запису досліджувалось в рамках адміністративної справи № 810/7080/13-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Євросервіс енд Трейд" до державного реєстратора Реєстраційної служби Ірпінського міського управління юстиції Київської області про визнання протиправним та скасування рішення.
Як вже зазначалось судом вище, постановою Київського окружного адміністративного суду від 27.01.2014 у справі № 810/7080/13-а, яка набрала законної сили 11.02.2014, визнано протиправними дії державного реєстратора Реєстраційної служби Ірпінського міського управління юстиції Київської області щодо внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису від 24.10.2013 № 13571440021002889 стосовно відсутності підтвердження відомостей про юридичну особу - Товариство з обмеженою відповідальністю "Євросервіс енд Трейд" та скасовано наведений вище запис з моменту його внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
У подальшому, на виконання судового рішення в адміністративній справі № 810/7080/13-а, державним реєстратором Реєстраційної служби Ірпінського міського управління юстиції Київської області внесено запис про скасування реєстраційної дії № 13571440021002889 за судовим рішенням.
Відповідно до абзацу 2 пункту 5.10 розділу V Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 № 1130 (який набрав чинності з 19.11.2014), рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за ініціативою контролюючого органу може бути скасоване контролюючим органом вищого рівня під час проведення процедури його адміністративного оскарження та в інших випадках у разі встановлення невідповідності такого рішення актам законодавства, а також у разі скасування судових рішень чи записів у Єдиному державному реєстрі, на підставі яких було прийняте рішення про анулювання реєстрації.
Підставою для внесення до реєстру платників податку на додану вартість змін щодо скасування анулювання реєстрації, що відбулось за ініціативою контролюючого органу, є рішення суду, яке набрало законної сили, або рішення контролюючого органу про скасування рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість. Рішення із копіями відповідних документів направляється до Державної фіскальної служби України для внесення відповідних змін до реєстру платників податку на додану вартість (абзац 3 пункту 5.10 розділу V Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 № 1130).
Цим же пунктом передбачено, що у разі скасування рішення про анулювання реєстрації, якщо інше не визначено судовим рішенням, контролюючий орган вносить до реєстру платників податку на додану вартість запис про реєстрацію платника податку на додану вартість із урахуванням таких особливостей: 1) якщо на дату скасування рішення про анулювання реєстрації в особи відсутня наступна (повторна) реєстрація, дата реєстрації платником податку на додану вартість не змінюється; 2) якщо на дату скасування рішення про анулювання реєстрації особа зареєстрована платником податку на додану вартість повторно, дата реєстрації платником податку на додану вартість відповідає даті попередньої реєстрації платником податку на додану вартість; 3) якщо на дату скасування рішення про анулювання реєстрації особа зареєстрована як платник єдиного податку, умова сплати якого не передбачає сплати податку на додану вартість, дата реєстрації платником податку на додану вартість не змінюється, дата анулювання реєстрації відповідає даті, що передує дню переходу особи до застосування відповідної ставки єдиного податку, а причина анулювання - підпункту "в" пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу. Анулювання реєстрації проводиться за заявою про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість або за рішенням контролюючого органу; 4) якщо на дату скасування рішення про анулювання реєстрації в особи є анульованою наступна (повторна) реєстрація, дата реєстрації платником податку на додану вартість відповідає даті попередньої реєстрації платником податку на додану вартість, а дата та причина анулювання реєстрації - даті та причині анулювання повторної реєстрації.
Відтак, враховуючи приписи статті 124 Конституції України та статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України, зважаючи на те, що постанова Київського окружного адміністративного суду від 27.01.2014 у справі № 810/7080/13-а, якою скасовано запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу - Товариство з обмеженою відповідальністю "Євросервіс енд Трейд" з моменту його внесення, набрала законної сили, суд дійшов висновку, що рішення Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби від 28.10.2013 № 28 про анулювання реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю "Євросервіс енд Трейд" як платника податку на додану вартість підлягає скасуванню.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Статтею 97 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд за клопотанням однієї зі сторін визначає грошовий розмір судових витрат, які повинні бути їй компенсовані.
Оскільки позивачем вимоги про відшкодування з Державного бюджету України понесених ним судових витрат не заявлялись, судові витрати стягненню з бюджету не підлягають.
Керуючись статтями 69, 70, 71, 122, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Скасувати рішення Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби від 28.10.2013 № 28 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Харченко С.В.