УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.03.2015 р.Справа № 524/145/15-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Спаскіна О.А.
Суддів: Сіренко О.І. , Любчич Л.В.
за участю секретаря судового засідання Медяник А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Уповноваженої у справах Територіальної громади ОСОБА_1 на ухвалу Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 20.01.2015р. по справі № 524/145/15-а
за позовом Уповноваженої у справах Територіальної громади ОСОБА_1
до Кременчуцької міської ради Полтавської області , Виконавчого комітета Кременчуцької міської ради Полтавської області
про захист прав споживачів житлово-комунальних послуг,
ВСТАНОВИЛА:
Ухвалою Автозаводського районного суду м.Кременчука Полтавської області від 20 січня 2015 року позовну заяву уповноваженої у справах Територіальної громади ОСОБА_1 до Кременчуцької міської Ради Полтавської області, виконавчого комітету Кременчуцької міської Ради Полтавської області про захист прав споживачів житлово-комунальних послуг, а саме: скасування рішення XVIII Кременчуцької міської ради управління юстиції IV скликання 09.12.2003 р. Міський голова М.В. Глухова; рішення від 04.02.2005 року № 73 рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради " Про затвердження графіку подачі холодної і гарячої води для населення міста Кременчук "; рішення виконкому Кременчуцької міської ради №73 від 04.02.2012 року " Про затвердження графіку подачі холодної і гарячої води для населення міста Кременчук"; рішення від 24.12.2007 року № 1298 виконавчого комітету Кременчуцької міської ради " Про погодження виконавців послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та початок регуляторної діяльності з затвердження тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій " для житлово-експлуатаційних Підприємств комунальної власності територіальної громади м. Кременчук підпорядкованих управлінню житлового господарства міської ради; рішення від 27.03.2008 року Кременчуцької міської ради 26 сесії міської ради 5 скликання " Про затвердження переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та визначення виконавця послуг з вивезення твердих побутових відходів, рідких нечистот і очищення дворових туалетів та приямків" для житлово-експлуатаційних підприємств комунальної власності територіальної громади м. Кременчук підпорядкованих управлінню житлового господарства міської ради; рішення від 18.04.2008 р. № 383 виконавчий комітет Кременчуцької міської ради було прийняте рішення "Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій " для житлово-експлуатаційних підприємств комунальної власності територіальної громади м. Кременчук підпорядкованих управлінню житлового господарства міської ради; рішення від 04.07.2008 року №685 рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Про внесення змін до рішення виконкому Кременчуцької міської ради від 24.12.2007 року № 1298 " Про погодження виконавців послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та початок регуляторної діяльності з затвердження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та початок регуляторної діяльності з затвердження тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій"; рішення від 08.08.2008року №818 виконавчий комітет Кременчуцької міської ради було прийняте рішення " Про визначення виконавців послуг з управління житловим фондом ,який знаходиться в комунальній власності міста "; рішення від 16.05.2008 року № 467 виконавчий комітет Кременчуцької міської ради було прийняте рішення "Про внесення змін до рішення виконавчого комітету міської ради від 18.04.2008 року № 383"Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій "; рішення від 16.05.2008 року №470 "Рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради " Про розмежування плати за утримання будинків і споруд та прибудинкових територій"; рішення від 23.09. 2008року Кременчуцька міська рада Полтавської області 32сесія міської ради 5 скликання винесла рішення " Про реорганізацію житлово-експлуатаційних підприємств комунальної власності і територіальної громади міста Кременчук"; рішення від 20.03.2009 року №196 рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Про внесення змін до рішення виконкому Кременчуцької міської ради від 24.12.2007 року № 1298 " Про погодження виконавців послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та початок регуляторної діяльності з затвердження тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій"; рішення від 03.04.2009 року №245 рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради " Про внесення змін до рішення виконкому міської ради від 18.04.2008 року №383 " Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій"; рішення від 14.08.2009 року №588 рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради " Про затвердження норм утворення побутових відходів для населення міста Кременчука"; рішення від 06.11.2009 року №793 виконавчого комітету Кременчуцької міської ради "Про визначення виконавців послуг з вивезення та захоронення твердих побутових і негабаритних відходів, очищення дворових туалетів і приямків та виключити зі складу послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій послуг з вивезення та утилізації твердих побутових і негабаритних відходів, очищення дворових туалетів і приямків"; рішення від 04.11.2011 року №911 рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради "Про встановлення тарифів на послуги з перевезення твердих побутових відходів, їх захоронення , перевезення рідких побутових відходів для населення , бюджетних установ,інших споживачів Кременчуцькому комунальному автотранспортному підприємству 1628"; рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради " Про внесення змін до рішення виконкому міської ради від 18.04.2008 року №383 " Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій"; рішення від 07.12.2012 року № 1200 рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради " Про раціональне ведення водного господарства міста " в п.2 Продовжити дію " Норми витрат питної води на господарсько-побутові потреби по місту Кременчуку" від 20.12.2004 р. №1148 " Про раціональне ведення водного господарства міста "; рішення Додаток №1 до рішення міської ради від 31 травня 2011 року "Порядок створення будинкових комітетів як органу самоорганізації населення " - залишено без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.
Позивач, не погодившись з ухвалою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить оскаржувану ухвалу скасувати та задовольнити позов в повному обсязі. Скаржник зазначає, що приймаючи зазначену ухвалу суд першої інстанції дійшов до помилкових висновків, які призвели до неправильного вирішення справи, неповно з'ясував всі обставини справи, що мають значення при вирішенні спору, не вірно застосував до спірних правовідносин вимоги ст. 99, ч. 2 ст. 100, ст. 155 Кодексу адміністративного судочинства України та норми ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України щодо повноти та об'єктивності розгляду справи.
Суд апеляційної інстанції розглядає справу в межах доводів апеляційної скарги відповідно до вимог ст.195 КАС України та керуючись ч.1 ст.41 КАС України.
Колегія суддів, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Приймаючи оскаржувану ухвалу суд першої інстанції виходив з того, що адміністративний позов подано з пропуском встановленого законом строку звернення до суду, позивачем не зазначено причин пропуску строку звернення до суду та не надано відповідного клопотання.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Судовим розглядом встановлено, що позивач звернувся до суду із зазначеним вище позовом 09.01.2015 (відповідно до відбитку штампу відділення поштового зв'язку на конверті (а.с. - 50).
З позовної заяви вбачається, що предметом оскарження є рішення відповідачів, які були прийняті останнім в 2003, 2005, 2007, 2008, 2009,2011, 2012 роках та останнє 22.03.2013р.
Позивачем не зазначено причин пропуску строку звернення до суду та не надано відповідного клопотання.
Відповідно до ч. 1 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Тобто, чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.
Практика Європейського суду з прав людини також свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав (справа "Стаббігс на інші проти Великобританії", справа "Девеер проти Бельгії").
Як вбачається з приписів частин 2, 3 ст. 99 КАС України строк звернення до суду, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Предметом оскарження до адміністративного суду може бути будь-яке рішення суб'єкта владних повноважень, яке порушує права, свободи чи інтереси позивача. За правовою природою цих рішень виділяють два їх види: нормативно-правові акти і індивідуальні акти.
Юридична наука визначає, що нормативно-правові акти - це правові акти управління, які встановлюють, змінюють, припиняють (скасовують) правові норми. Нормативно-правові акти містять адміністративно-правові норми, які встановлюють загальні правила регулювання однотипних відносин у сфері виконавчої влади, розраховані на тривале застосування. Вони встановлюють загальні правила поведінки, норми права, регламентують однотипні суспільні відносини у певних галузях і, як правило, розраховані на довгострокове та багаторазове їх застосування.
Другу групу актів за критерієм юридичної природи складають індивідуальні акти. Останні стосуються конкретних осіб та їхніх відносин. Загальною рисою, яка відрізняє індивідуальні акти управління, є їх виражений правозастосовний характер. Головною рисою таких актів є їхня конкретність, а саме: чітке формулювання конкретних юридичних волевиявлень суб'єктами адміністративного права, які видають такі акти; розв'язання за їх допомогою конкретних, а саме індивідуальних, справ або питань, що виникають у сфері державного управління; чітка визначеність адресата - конкретної особи або осіб; виникнення конкретних адміністративно-правових відносин, обумовлених цими актами.
З'ясування цієї обставини має істотне значення для правильного вирішення справи, оскільки нормативно-правові акти можуть бути оскаржені широким колом осіб (фізичних та юридичних), яких вони стосуються. Індивідуальні ж акти можуть бути оскаржені лише особами, безпосередні права, свободи чи охоронювані законом інтереси яких такими актами порушені.
Як вбачається з позовної заяви, позивачем оскаржуються рішення відповідачів, які є нормативно-правовими актами органу місцевого самоврядування.
Згідно ч. 5 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
Відповідно до ч. 11 вказаної вище статті Закону № 280/97-ВР акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.
А ч. 12 статті 59 Закону № 280/97-ВР передбачено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Колегія суддів прийшла до висновку, що, враховуючи, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру підлягають обов'язковому опублікуванню і матеріали справи не містять даної інформації, а згідно частин 2, 3 ст. 99 КАС України строк звернення до суду, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, то висновки суду першої інстанції щодо пропуску позивачем строку на звернення до суду без з'ясування вказаних вище обставин є передчасними.
Зважаючи на викладене вище, колегія суддів прийшла до висновку, що ухвала суду першої інстанції - підлягає скасуванню з направленням справи до суду першої інстанції для продовження розгляду з вирішення питання про відкриття провадження у справі.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 199, ст.ст. 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Уповноваженої у справах Територіальної громади ОСОБА_1 задовольнити частково.
Ухвалу Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 20.01.2015р. по справі № 524/145/15-а скасувати.
Справу за позовом Уповноваженої у справах Територіальної громади ОСОБА_1 до Кременчуцької міської ради Полтавської області , Виконавчого комітета Кременчуцької міської ради Полтавської області про захист прав споживачів житлово-комунальних послуг направити до суду 1 інстанції для продовження розгляду справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Спаскін О.А.Судді(підпис) (підпис) Сіренко О.І. Любчич Л.В. Повний текст ухвали виготовлений 30.03.2015 р.