ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 березня 2015 року № 826/19498/14
Окружний адміністративний суд міста Києва за адресою: м. Київ, вул. Велика Васильківська, 81-а у складі головуючого Бояринцевої М.А., розглянувши в порядку письмового провадження справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м.Києва до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Брокбізнесбанк" Куренного О.В. про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позовні вимоги заявлені про визнання відмови Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Брокбізнесбанк" Куреного О.В. включити грошові вимоги управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва на загальну суму 206 787, 74 грн. до реєстру акцептованих вимог кредиторів ПАТ "Брокбізнесбанк" протиправною, зобов'язання Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Брокбізнесбанк" Куреного О.В. включити грошові вимоги управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва на загальну суму 206 787, 74 грн. до реєстру акцептованих вимог кредиторів ПАТ "Брокбізнесбанк".
Позивач вважає вказану відмову незаконною з таких підстав.
Згідно ч. 9 ст. 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" днем сплати страхових внесків у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду є день списання установою банку суми платежу з банківського рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду України, а у разі внесення готівкою - день внесення страхувальником коштів у банківську установу для перерахування на банківські рахунки органу Пенсійного фонду України.
Тобто, кошти в розмірі 206 787, 74 грн. в якості збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій при набутті права власності на легкові автомобілі вважаються сплаченими до Пенсійного фонду України в момент внесення до банку готівки або списання банком суми платежу страхувальника.
За таких обставин кредитором є саме управління, а не фізичні особи - набувачі автомобілів.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив, посилаючись на відповідність законодавству відмови у включенні вимог позивача до реєстру кредиторів.
Зокрема, правова позиція банку підтримана судовим рішенням у справі Окружного адміністративного суду м. Києва від 18.04.13 р. №826/3936/13-а, залишеного без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 20.06.13 р.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких грунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Згідно акту №18 звірки щодо правильності нарахування та повноти сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій при набутті права власності на легкові автомобілі, зареєстровані Центром №1 надання послуг, пов'язаних з використанням автотранспортних засобів, підпорядкованого УДАІ ГУ МВС України в м. Києві, який знаходиться за адресою: 04128, м. Київ, вул. Туполєва, 19, код за ЄДРПОУ 24523569, складеного головним спеціалістом управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва 25.03.14 р., виявлено 10 операцій реєстрації транспортних засобів, сплата по яких на загальну суму 206 787, 74 грн. не підтверджена випискою Головного управління Державної казначейської служби України в м. Києві. Збір сплачено через АТ "Брокбізнесбанк".
Постановою Правління Національного банку України від 28.02.14 р. №107 "Про віднесення Публічного акціонерного товариства "Брокбізнесбанк" до категорії неплатоспроможних" у банку запроваджена тимчасова адміністрація.
Постановою Правління Національного банку України від 10.06.14 р. №339 відкликано банківську ліцензію та вирішено ліквідувати банк.
Рішенням №45 від 11.06.14 р. виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб вирішено розпочати процедуру ліквідації ПАТ "Брокбізнесбанк" та призначено уповноважену особу Фонду на ліквідацію банку.
У зв'язку з цим управлінням Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва направлено до ПАТ "Брокбізнесбанк" вимогу про визнання кредиторських вимог управління на загальну суму 206 787, 74 грн. від 25.06.14 р. №10706/11.
Листом ПАТ "Брокбізнесбанк", отриманим управлінням 28.11.14 р. №17539/07, відмовлено у включенні вказаної суми до кредиторських вимог, оскільки в даному випадку кредиторами є не управління, а платники коштів, так як їх кошти з технічних причин не були своєчасно перераховані банком. З 03 березня по 02 червня 2014 року кошти платників залишались в обліку на балансовому рахунку №2902 "Кредиторська заборгованість за прийняті платежі населення".
Згідно ст. 45 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" Фонд не пізніше робочого дня, наступного за днем отримання рішення Національного банку України про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку, розміщує інформацію про це на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет.
Фонд здійснює опублікування відомостей про ліквідацію банку та призначення уповноваженої особи Фонду у газетах "Урядовий кур'єр" або "Голос України" не пізніше ніж через сім днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Протягом 30 днів з дня опублікування відомостей про відкликання банківської ліцензії, ліквідацію банку та призначення уповноваженої особи Фонду кредитори мають право заявити уповноваженій особі Фонду про свої вимоги до банку. Вимоги фізичних осіб-вкладників у межах гарантованої Фондом суми відшкодування за вкладами не заявляються.
В даному випадку позивач звернувся до уповноваженої особи Фонду в строк, передбачений Законом, що відповідачем не заперечується.
Згідно ст. 49 Закону Уповноважена особа Фонду припиняє приймання вимог кредиторів після закінчення 30 днів з дня опублікування відомостей відповідно до частини другої статті 45 цього Закону. Будь-які вимоги, що надійшли після закінчення цього строку, вважаються погашеними, крім вимог вкладників у межах гарантованої Фондом суми відшкодування за вкладами.
Протягом 90 днів з дня опублікування відомостей відповідно до частини другої статті 45 цього Закону уповноважена особа Фонду здійснює такі заходи: 1) визначає суму заборгованості кожному кредитору та відносить вимоги до певної черги погашення; 2) відхиляє вимоги в разі їх не підтвердження фактичними даними, що містяться у розпорядженні уповноваженої особи Фонду, та, у разі потреби, заявляє в установленому законодавством порядку заперечення за заявленими до банку вимогами кредиторів; 3) складає реєстр акцептованих вимог кредиторів відповідно до вимог, встановлених нормативно-правовими актами Фонду.
Вимоги, не включені до реєстру акцептованих вимог кредиторів, задоволенню в ліквідаційній процедурі не підлягають і вважаються погашеними.
Згідно ст. 2 Закону України "Про банки і банківську діяльність" кредитор банку - юридична або фізична особа, яка має документально підтверджені вимоги до боржника щодо його майнових зобов'язань.
Згідно п. 12, 15 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.98 р. №1740, платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з відчуження легкових автомобілів є підприємства, установи та організації всіх форм власності, а також фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі, що підлягають першій державній реєстрації в Україні в підрозділах Державтоінспекції МВС, шляхом: купівлі легкових автомобілів, у тому числі у виробників або торгівельних організацій (крім випадків забезпечення автомобілями інвалідів згідно із законодавством); міни; дарування (безоплатної передачі); успадкування (крім випадків успадкування легкового автомобіля відповідно до закону); з інших підстав, передбачених законодавством.
Суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій, визначених пунктом 12 цього Порядку, сплачуються платниками на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до загального фонду державного бюджету, відкриті в головних управліннях Казначейства, за місцем проведення першої державної реєстрації в Україні легкового автомобіля в підрозділах Державтоінспекції МВС.
Згідно ст. 3 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору, визначені у частині другій цієї статті, сплачують до Пенсійного фонду України в порядку, визначеному законодавством України.
Платники збору, визначені пунктами 5-7, 9 і 10 статті 1 цього Закону, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до державного бюджету, відкриті в головних управліннях центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до загального фонду державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.
Оскільки вказаним Законом не передбачено окремого порядку сплати та зарахування коштів на рахунки Пенсійного фонду України, це питання регулюється загальною нормою Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно ч. 9 ст. 20 Закону днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду; у разі сплати сум страхових внесків готівкою - день внесення страхувальником коштів у банківську установу чи відділення зв'язку для перерахування на банківські рахунки органу Пенсійного фонду.
Таким чином, днем сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є день списання коштів з банківського рахунку платника (безготівковий розрахунок) та день внесення коштів у банківську установу (готівковий розрахунок), і сплачена сума збору з цього моменту вже не є власністю платника, а є власністю держави (як така, що зарахована на бюджетний рахунок).
За таких обставин саме держава в особі уповноваженого органу (Пенсійний фонд України в особі управління в Святошинському районі м. Києва) має документально підтверджені вимоги до боржника щодо його майнових зобов'язань, і є кредитором банку в розумінні законодавства.
З врахуванням викладеного рішення про відмову у включенні вимог позивача до реєстру кредиторів банку не може бути визнане таким, що відповідає вимогам законодавства, та підлягає скасуванню.
Щодо посилання відповідача на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 18.04.13 р. №826/3936/13-а, то вказане судове рішення, згідно його змісту, не має відношення до обставин справи, оскільки вирішує спір у інших правовідносинах, пов'язаних з визнанням фізичних осіб вкладниками у зв'язку зі сплатою ними коштів за цивільно-правовими договорами.
На підставі вищевикладеного, ст. 160-163, 186 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Визнати відмову Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Брокбізнесбанк" Куреного О.В. включити грошові вимоги управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва на загальну суму 206 787, 74 грн. до реєстру акцептованих вимог кредиторів Публічного акціонерного товариства "Брокбізнесбанк" протиправною.
3. Зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Брокбізнесбанк" Куреного О.В. включити грошові вимоги управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва на загальну суму 206 787, 74 грн. до реєстру акцептованих вимог кредиторів Публічного акціонерного товариства "Брокбізнесбанк".
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя М.А. Бояринцева