Справа № 361/702/15-а
Провадження № 2-а/361/83/15
26.02.2015
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 лютого 2015 року Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого - судді Шинкаря А.О.
при секретарі - Брейкіній Л.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бровари адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Броварського МВ (з обслуговування міста Бровари та Броварського району) ГУ МВС України в Київській області, управління Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
У січні 2015 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом, у якому зазначає, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році першої категорії, інвалідом ІІ групи із захворюванням, пов'язаним з наслідками Чорнобильської катастрофи та має право на пільги і компенсації встановлені законодавством України.
На час, коли відбулась аварія на Чорнобильській АЕС він проходив службу у складі Броварського РВ ГУ МВС України в Київській області в званні лейтенанта міліції та був відряджений до зони відчуження, де брав участь у ліквідації наслідків зазначеної катастрофи з 26 по 29 квітня 1986 року у м. Прип'ять, і де, від впливу іонізуючого випромінювання втратив здоров'я, внаслідок чого став інвалідом.
01 грудня 2014 року він звернувся до Броварського МВ ГУ МВС України в Київській області (далі - відповідач-1) з проханням видати йому довідку про розмір заробітної плати під час перебування в зоні відчуження, включивши в неї одноразову грошову винагороду в сумі 615 крб.
У своєму листі № Б-1235 від 11 грудня 2014 року відповідач-1 повідомив, що одноразова винагорода не враховується в заробіток, із якого обчислюється пенсія і не включається в довідку про грошове забезпечення, оскільки вона виплачувалась за рахунок коштів союзного бюджету, і надана йому довідка відповідає даним розрахункового листа.
Із зазначеним у довідці розміром заробітної плати, а відповідно перерахованою на її підставі сумою пенсії, він не погоджується, тому просить:
- визнати протиправними дії відповідача-1 щодо надання йому довідки про грошове забезпечення на роботах у третій зоні небезпечності (зоні відчуження) м. Прип'ять, за період з 26 по 29 квітня 1986 року без урахування виплати коштів за отриману граничну допустиму дозу радіоактивного опромінення;
- зобов'язати відповідача-1 на підставі Розпорядження Ради Міністрів СРСР № 964 рс від 17 травня 1986 року, Постанови Ради Міністрів УРСР і Української Ради професійних союзів № 207-7 від 10 червня 1986 року, включити в довідку його грошового забезпечення одноразову грошову винагороду в розмірі 615 крб. за роботу в третій зоні небезпечності (зоні відчуження) м. Прип'ять по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 26 по 29 квітня 1986року, і надати довідку з урахуванням зазначених виплат;
- зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Броварах та Броварському районі Київської області (далі - відповідач-2 або управління ПФУ) здійснити перерахунок його пенсії з урахуванням відомостей про заробітну плату під час перебування в третій зоні небезпечності (зоні відчуження) м. Прип'ять по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 26 по 29 квітня 1986року про одноразову грошову винагороду в розмірі 615 крб.
У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги з підстав викладених у позовній заяві.
Представник Броварського МВ ГУ МВС України в Київській області у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову. Важає, що грошове утримання позивача за час несення служби в зоні небезпечності (м. Прип'ять) за період з 26 по 29 квітня 1986 року виплачене згідно законодавства, яке діяло на той період. Крім того, вважає, що позивачем був пропушений строк в межах якого можливе звернення з адміністративним позовом до суду.
Представник управління Пенсійного фонду України у м. Броварах та Броварському районі Київської області у судове засідання не з'явився, в поданих до суду письмових запереченнях просив розглядати справу без його участі та просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках у розмірі відшкодованих фактичних збитків. Оскільки одноразова виногорода не була відображена в первинних документах та не була виплачена у зазначений період, тому відсутні будь-які правові підстави для врахування довідки при перерахунку пенсії позивачу.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з слідуючих підстав.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером і перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області та отримує пенсію як особа, яка є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році першої категорії, також є інвалідом ІІ групи із захворюванням, пов'язаним з наслідками Чорнобильської катастрофи.
Із довідки Броварського МВ ГУ МВС України в Київській області від 12.01.2012 року вбачається, що позивачу за роботу в населеному пункті Прип'ять з 26 по 29 квітня 1986 року по місцю роботи з урахуванням коефіцієнта 5 виплачена заробітна плата в сумі 139,36 крб.
У маршрутному листі № 20/Б-101 від 02 серпня 2010 року,виданому Головним управлінням МВС України в Київській області зазначено, що ОСОБА_1 при участі в заходах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 26 по 29 квітня 1986 рокуотримав радіаційну дозу опромінення в 34,36 бер.
01 грудня 2014 року позивач звернувся до відповідача-1 з проханням видати йому довідку про розмір заробітної плати під час перебування в зоні відчуження у м. Прип'ять, включивши в неї одноразову грошову винагороду в сумі 615 крб.
У своєму листі № Б-1235 від 11 грудня 2014 року відповідач-1 повідомив, що одноразова винагорода не враховується в заробіток, із якого обчислюється пенсія і не включається в довідку про грошове забезпечення, оскільки вона виплачувалась за рахунок коштів союзного бюджету, і надана йому довідка відповідає даним розрахункового листа.
10 грудня 2014 року позивач звернувся до управління ПФУ із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням виплат, передбачених Розпорядження Ради Міністрів СРСР № 964 рс від 17 травня 1986 року, і розпорядженням Кабінету міністрів України № 1006-р від 25 листопада 1993 року.
Листом від 12 грудня 2014 року № 654/Б-01 управління ПФУ відмовило у перерахунку пенсії, посилаючись на відсутність довідки про заробітну плату в зоні відчуження.
Наведені обставини підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ст. ст. 21, 22 Конституції України, передбачено, що права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними, їх зміст і обсяг при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не може бути звужений.
Статтею 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що видача довідок про період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами.
Відповідно до Розпорядження Ради Міністрів СРСР «Про виділення Міненерго СРСР додаткового фонду заробітної плати» № 964 рс від 17 травня 1986 року - в тих випадках, коли працівник отримав гранично допустиму дозу радіації і у зв'язку чим не допускається для подальшої роботи у зазначених зонах небезпечності, йому виплачується одноразова винагорода в розмірі п'ятикратної місячної тарифної ставки (посадового окладу), а особам офіцерського складу військових частин, офіцерського і начальницького складу органів КДБ СРСР і внутрішніх справ - трьох місячних окладів грошового утримання за посадою і військовому чи спеціальному званню, прапорщикам, мічманам і військовослужбовцям надстрокової служби, особам молодшого начальницького і рядового складу органів КДБ СРСР і внутрішніх справ - 500 крб., військовослужбовцям строкової служби і військовим будівникам - 300 крб.
Крім того, цим же Розпорядженням було введено зони небезпечності в залежності від рівня радіоактивного забруднення території з відповідною оплатою, а саме: в 3-й зоні небезпечності в п'ятикратному розмірі в порівнянні з встановленими діючим законодавством нормами, в 2-й зоні - в чотирикратному розмірі і в 1-й зоні - трьохкратному розмірі.
Ці норми оплати роботи в зонах небезпечності були поширені на осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ СРСР, які були задіяні на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у відповідності до Розпорядження Ради Міністрів СРСР від 23 травня 1986 року № 1031-рс.
У ст. 5 Закону України «Про захист людини від пливу іонізуючого випромінювання» основна дозова межа індивідуального опромінення населення не повинна перевищувати 1 мілізіверта ефективної дози опромінення за рік, при цьому середньорічні ефективні дози опромінення людини, віднесеної до критичної групи, не повинні перевищувати встановленого цією статтею основних дозових меж опромінення незалежно від умов та шляхів формування цих доз. Якщо протягом перших двох тижнів після аварії ефективна доза опромінення може досягати 50 мілізівертів здійснюється евакуація людей. 1 мілізіверт дорівнює 0,1 бера.
Згідно із розпорядженням Кабінету Міністрів України від 25 листопада 1993 року № 1006-р «Про оплату праці військовослужбовців - учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС» з метою соціального захисту колишніх співробітників апарату МВС учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, віднесених до першої категорії, а також тих, які отримали в 1986-1987 роках дозу опромінення в 25 бер і більше органам внутрішніх справ дозволено перераховувати їх грошове утримання за періоди роботи в зоні відчуження із розрахунку посадових окладів і окладів за спеціальними званнями, що діяли в період роботи в зоні ЧАЕС у кратних розмірах відповідно до зон небезпечності де вони несли службу. Крім того, доручено МВС та Мінсоцзахисту призначити і перерахувати пенсії відповідно до норм чинного законодавства із перерахованого згідно з названим розпорядженням грошового утримання.
Розпорядженням Ради Міністрів СРСР «Про оплату праці військовослужбовців-учасників ліквідації аварії на ЧАЕС» від 23 травня 1986 року № 1031 рс передбачено поширити, в тому числі і на військовослужбовців керівного і рядового складу органів внутрішніх справ, зайнятих на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, порядок і розміри підвищення оплати праці, передбачені розпорядженням Ради Міністрів СРСР від 17 травня 1986 року № 964-рс. При цьому грошове утримання у збільшених розмірах виплачувати виходячи із посадових окладів, а особам офіцерського і начальницького складу, прапорщикам і мічманам також із окладів по військовому і спеціальному званню.
Постановою ЦК КПРС Президіума Верховної Ради СРСР Ради Міністрів СРСР і Всесоюзного ЦК Професійних Союзів № 524-156 від 07 травня 1986 року «Про умови оплати праці і матеріального забезпечення працівників підприємств і організацій зони Чорнобильської атомної електростанції» надано право керівникам підприємств і організацій проводити оплату праці працівників, безпосередньо зайнятих на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, по підвищеним до 100% розмірів підвищення ставок і посадовим окладам.
Виплачувати військовослужбовцям військових частин і органів Комітету Державної Безпеки СРСР, а також особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, виконуючим службові обов'язки в зоні Чорнобильської АЕС, посадові оклади і оклади по військовому чи спеціальному званню у двійному розмірі.
Особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам і військовослужбовцям поза строкової служби, начальницькому і рядовому складу органів внутрішніх справ виплачувати крім того добові і забезпечувати їх безкоштовним харчуванням.
Відповідно до п. 2 Постанови Ради Міністрів УРСР і Української Республіканської Ради професійних союзів № 207-7 від 10 червня 1986 року «Про умови оплати праці і матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій і установ, занятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і відверненням забруднення навколишнього середовища» дозволено міністерствам та відомствам виплачувати працівникам, в тому числі військовослужбовцям військових частин і органів Комітету Державної Безпеки СРСР, військовозобов'язаним, призваних на збори, а також особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, направлених на роботи пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і відвернення забруднення навколишнього середовища передбачені в пункті 1 постанови Ради Міністрів СРСР і ВЦСПС, добові в розмірі 3 крб. 50 коп., а також забезпечити їх безкоштовним трьохразовим гарячим харчуванням (із розрахунку 2 крб. 85 коп. на добу) і безкоштовним житлом.
Статтею 1 Закону України «Про оплату праці» визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.
У ст. 2 цього ж Закону передбачено, що основна заробітна плата це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.
Додаткова заробітна плата. Це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно із ст. 5 Закону України «Про захист людини від впливу іонізуючого випромінювання» основна дозова межа індивідуального опромінення населення не повинна перевищувати 1 мілізіверта* ефективної дози опромінення за рік, при цьому середньорічні ефективні дози опромінення людини, віднесеної до критичної групи, не повинні перевищувати встановлених цією статтею основних дозових меж опромінення незалежно від умов та шляхів формування цих доз.
Дозові межі індивідуального опромінення населення та критерії щільності забруднення ґрунтів на території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються законами України та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до примітки ч. 1 ст. 5 цього ж Закону 1 мілізіверт дорівнює 0,1 бера.
У ч. 3 ст. 8 цього ж Закону передбачено, що тимчасова евакуація людей здійснюється у разі, якщо протягом перших двох тижнів після аварії ефективна доза опромінення може досягти рівня 50 мілізівертів.
З огляду на наведене, та оцінивши дослідженні у судовому засіданні докази в їх сукупності суд дійшов висновку, що відповідач-1 безпідставно не включив у довідку про заробітну плату позивача на роботах у третій зоні небезпечності (зоні відчуження) м. Прип'ять заробітну плату з урахуванням одноразової грошової винагороди в розмірі 615 крб., а відповідачем-2 - відмовлено у перерахунку пенсії, тому задовольняє позовні вимоги.
Крім цього, з метою захисту прав та інтересів позивача від порушень з боку Управління ПФУ щодо здійснення перерахунку пенсії з урахуванням вказаної вище суми одноразової винагороди, суд вважає необхідним зобов'язати Управління ПФУ здійснити перерахунок пенсії позивача з дня його звернення за перерахунком із 10 грудня 2014 року та виплатити йому недоотриману суму пенсії.
Згідно із ч. ч. 1, 2 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Приймаючи до уваги те, що позивач про порушення своїх прав, свобод та інтересів достовірно дізнався лише після отримання відповіді із Броварського МВ (з обслуговування міста Бровари та Броварського району) ГУ МВС України в Київській області від 11 грудня 2014 року про відмову йому у наданні спірної довідки про заробітну плату за роботу у третій зоні небезпечності (зоні відчуження) м. Прип'ять по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за період з 26 по 29 квітня 1986 року, суд вважає, що строк звернення до суду з даним позовом позивачем не пропущений і необхідності в його поновленні немає.
На підставі вище викладеного, керуючись ст. ст. 94, 159 - 163, 254 КАС України,-
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії БроварськогоМВ (з обслуговування міста Бровари та Броварського району) ГУ МВС України в Київській області щодо надання ОСОБА_1 довідки про заробітну плату за роботу у третій зоні небезпечності (зоні відчуження) м. Прип'ять по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 26 по 29 квітня 1986 року від 12.01.2012 р.за № 10 без включення одноразової грошової допомоги в розмірі 615крб.
Зобов'язати БроварськогоМВ (з обслуговування міста Бровари та Броварського району) ГУ МВС України в Київській області включити у довідку про заробітну плату ОСОБА_1 на підставі розпорядження Ради Міністрів СРСР № 964-рс від 17 травня 1986 року, Постанови УРСР і Української Ради професійних союзів № 207-7 від 10 червня 1986 року за роботу у третій зоні небезпечності (зоні відчуження) м. Прип'ять по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 26 по 29 квітня 1986 рокуодноразову грошову винагороду в розмірі 615крб. та надати довідку з урахуванням зазначених виплат.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Броварах та Броварському районі Київської області здійснити з 10 грудня 2014 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням відомостей про заробітну плату під час виконання ним службових обов'язків у третій зоні небезпечності (зоні відчуження) м. Прип'ять по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 26 по 29 квітня 1986 рокупро одноразову грошову винагороду в розмірі 615крб. та виплатити йому недоотриману суму пенсії.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Броварський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя А. О. Шинкар