Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 286/920/15-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 березня 2015 року
Овруцький районний суд Житомирської області в складі судді Смиковська Л. О. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці і соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії у відповідності до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач просить визнати неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації щодо не прийняття, не здійснення перевірки, реєстрації, обліку розрахунку видатків для виплати компенсацій та допомог, надання пільг особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, поданого Бігунською сільською радою на виконання постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 12.09.2014 року у справі № 286/5170/14-а та не подання органам Державного казначейства платіжних документів для здійснення видатків вказаних у розрахунку та відмови виплатити їй доплату громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення за період з 1 лютого 2014 року по 30 червня 2014 року, визначену ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, встановленим законом про Державний бюджет України на відповідний рік. Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації витребувати з Бігунської сільської ради Овруцького району прийняти, зареєструвати, облікувати розрахунок видатків для виплати компенсацій та допомог, надання пільг особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, поданий Бігунською сільською радою Овруцького району на виконання постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 12.09.2014 року у справі № 286/5170/14-а та подати органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення видатків, вказаних у розрахунковому листі. Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації виплатити нараховану відповідно до постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 12.09.2014 року у справі № 286/5170/14-а доплату громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення за період з 1 лютого 2014 року по 30 червня 2014 року визначену ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, встановленим законом про Державний бюджет України на відповідний рік та відповідно до розрахунку, поданого Бігунською сільською радою Овруцького району, зобов'язати відповідача подати звіт про виконання постанови, стягнути на її користь судовий збір, мотивуючи тим, що відповідач відмовив у прийнятті розрахункових документів, що призвело до порушення її прав.
Представник відповідача управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації надіслав заперечення, в яких просить справу розглянути без участі їхнього представника та постановити рішення, яким відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог до управління за безпідставністю з підстав викладених у запереченні.
Відповідно до п.2 ч.1, ч.4 ст.183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Оцінивши повідомлені сторонами обставини та давши їм належну юридичну оцінку, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, з таких підстав.
З копії постанови по справі №286/5170/14-а від 12.09.2014 року вбачається, що Овруцьким районним судом було прийнято рішення про зобов'язання Бігунську сільську раду провести донарахування ОСОБА_1 доплати до заробітної плати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, за період з 01.02.2014 року по 30.06.2014 року у відповідності до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розрахунку двох мінімальних заробітних плат, розмір якої визначено Законом України «Про Державний бюджет на 2014 рік», щомісячно та подання розрахункові документи до управління праці і соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації.
На виконання постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 12.09.2014 року у справі №286/5170/14-а Бігунською сільською радою надало Управлінню праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації розрахунковий листи, згідно якого за період з 01.02.2014 року по 30.06.2014 року позивачу донараховано доплату за роботу в зоні гарантованого добровільного відселення згідно ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в сумі 16547,99 грн., що підтверджується розрахунковим листом Бігунської сільської ради (а.с.6-8).
Той факт, що відповідачем було повернуто без виконання розрахунки видатків для виплати компенсацій та допомог, надання пільг особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, подані на виконання постанови Овруцького районного суду у зв'язку із прийняттям Закону України «Про внесення до Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік» та тим, що дана постанова не містить вимог до управління праці щодо прийняття даних розрахунків, підтверджується листом від 24.10.2014 року № 07-04/7976 (а.с.9).
Частиною 2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Статтею 62 Закону визначено, що роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.
Згідно п.п.5, 6 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.2005 року(надалі - Порядок), соціальні виплати за ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" проводяться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінпраці. Керівники підприємств несуть персональну відповідальність за несвоєчасність подання розрахункових документів до уповноваженого органу та правильність призначення і нарахування компенсаційних виплат та допомоги певних видів. Уповноважений орган перевіряє, реєструє, обліковує розрахунки та подає органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, що проводяться в установленому законодавством порядку.
Відповідно до п.2 Порядку, розпорядниками коштів є управління праці та соціального захисту населення.
Виходячи з викладеного, Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області, будучи уповноваженим органом та розпорядником коштів для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зобов'язане прийняти розрахунки, надані Бігунською сільською радою, та подати органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, а також, виплатити позивачу кошти, нараховані згідно постанови Овруцького районного суду від 12.09.2014 року по справі №286/5170/14-а.
Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
На підставі викладеного, суд дійшов переконання, що відмовляючись від прийняття розрахункових документів від Бігунської сільської ради про нарахування коштів, передбачених ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 01.02.2014 року по 30.06.2014 року, відповідач діяв всупереч вимогам Закону, а тому, суд визнає його дії протиправними.
Суд дійшов даного висновку з урахуванням також і рішень Європейського Суду з прав людини, згідно яких стверджуванні труднощі держави не можуть перешкоджати в отриманні компенсації („Долгов проти України" від 19.04.05), економічні труднощі не можуть бути виправданням Уряду („Черняєв проти України" від 26.07.05), органи державної влади не повинні посилатися на брак грошових коштів, як на виправдання невиконання рішення суду („Деркач та Палек проти України" від 21.12.04).
Згідно заявленої позивачем вимоги про негайне виконання постанови суду та подання звіту суд зазначає, що у відповідності до ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про: 1) присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Негайно також виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження у адміністративних справах, передбачених пунктами 1, 3, 4, 5, 6 частини першої статті 183 2 цього Кодексу.
У відповідності до ст.267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Позивач при поданні до суду позовної заяви сплатила судовий збір в сумі 73,08 грн., а тому, відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, сплачену позивачем суму слід стягнути із Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 122, 160, 161, 162, 183-2 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області щодо відмови у прийнятті розрахункових документів від Бігунської сільської ради про нарахування ОСОБА_1 доплати до заробітної плати, передбаченої ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", згідно постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 12.09.2014 року - протиправними.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області витребувати з Бігунської сільської ради прийняти, зареєструвати, облікувати розрахунковий лист, поданий Бігунською сільською радою та подати органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення видатків, вказаних у розрахунковому листі відповідно до постанови Овруцького районного суду Житомирської області №286/5170/14-а від 12.09.2014 року доплату до заробітної плати за ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації виплатити нараховану відповідно до постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 12.09.2014 року у справі № 286/5170/14-а доплату громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення за період з 1 лютого 2014 року по 30 червня 2014 року визначену ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, встановленим законом про Державний бюджет України на відповідний рік та відповідно до розрахунку, поданого Бігунською сільською радою.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації протягом одного місяця з дня набрання постановою законної сили подати суду звіт про виконання судового рішення.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 73,08 грн.
На постанову суду до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд може бути подана апеляційна скарга на протязі 10 днів з дня отримання копії постанови, з одночасним направленням копії скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду особою, яка її подає.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: Л. О. Смиковська