Постанова № 43336091, 23.03.2015, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.03.2015
Номер справи
808/645/15
Номер документу
43336091
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 березня 2015 року 11 год. 25 хв. Справа № 808/645/15 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Каракуші С.М.

за участю секретаря Рибакової М.В.

представника позивача Горобця О.В.

представника відповідача Дорошенко О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Петрівське»

до: Запорізького регіонального управління водних ресурсів

про: визнання протиправною бездіяльність

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Петрівське» (далі - позивач або ТОВ «Петрівське») звернулось з адміністративним позовом до Запорізького регіонального управління водних ресурсів (далі - відповідач) про визнання бездіяльності щодо відмови у прийнятті від ТОВ «Петрівське» щоквартальної звітності по формі 2-ТП (водгосп) поштою згідно з листом № 1020 від 19.12.2014 протиправною та незаконною.

Позивач вважає, що дії відповідача щодо відмови в прийнятті щоквартальної звітності по формі 2-ТП (водгосп) поштою є протиправними, оскільки відповідна Інструкція щодо заповнення форми № 2-ТП (водгосп) взагалі не містить норм щодо способу подання квартальної звітності, у зв'язку з чим вважає, що підприємство має право подавати відповідну звітність поштою та у відповідача відсутні підстави для неприйняття такої звітності.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав у повному обсязі, просив його задовольнити та надав пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві.

Представник відповідача проти позову заперечила у повному обсязі, в обґрунтування заперечень пояснила, що щоквартальна звітність по формі 2-ТП (водгосп) від ТОВ «Петрівське» поштою не приймається, оскільки постановою Запорізького окружного адміністративного суду у справі № 808/7039/14 щодо аналогічного питання відмовлено. Вважає дії Запорізького регіонального управління водних ресурсів правомірними, а адміністративний позов таким, що не підлягає задоволенню.

Вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що у листопаді 2014 року позивач звернувся до Запорізького регіонального управління водних ресурсів з заявою про надання ТОВ «Петрівське» письмового дозволу на подання статистичної звітності 2-ТП (водгосп) в управління за IV квартал 2014 року шляхом направлення її поштою (а.с. 16).

Листом від 19.12.2014 № 1020 відповідач повідомив, що Запорізьким окружним адміністративним судом у справі № 808/7039/14 винесено постанову, якою у задоволенні позову ТОВ «Петрівське» щодо подання державної статистичної звітності за формою 2-ТП (водгосп) поштою відмовлено. У зв'язку з наведеним, на виконання постанови суду від 21.11.2014, Запорізьке регіональне управління водних ресурсів не має можливості прийняти звіт 2-ТП (водгосп) ТОВ «Петрівське» поштою (а.с. 6).

Під час судового розгляду справи встановлено, що 21.11.2014 Запорізьким окружним адміністративним судом винесено постанову у справі № 808/7039/14 якою у задоволенні позову ТОВ «Петрівське» про зобов'язання Запорізького регіонального управління водних ресурсів приймати від ТОВ «Петрівське» щоквартальну звітність по формі 2-ТП (водгосп), яка направляється поштою, відмовлено (а.с. 43-45).

Виходячи з того, що у вказаній справі позивач просив суд зобов'язати відповідача на майбутнє приймати звітність, яка надіслана засобами поштового зв'язку, відмовляючи у позові суд виходив з того, що саме Запорізьке регіональне управління водних ресурсів має дискреційні повноваження щодо прийняття чи відмови у прийнятті звітності та така форма захисту прав позивача як зобов'язання відповідача на майбутнє приймати звітність від ТОВ «Петрівське» буде формою втручання суду у діяльність відповідача.

Як встановлено судовим рішенням, ТОВ «Петрівське» зареєстроване 03.04.2000 як суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа, та внесено до Державного реєстру підприємств та організацій України, які надають форму статистичної звітності 2-ТП (водгосп).

Видами діяльності ТОВ «Петрівське», згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, є: 01.11.0 Вирощування зернових та технічних культур; 15.41.0 Виробництво нерафінованих олії та жирів; 15.61.0 Виробництво продуктів борошномельно-круп'яної промисловості; 51.21.0 Оптова торгівля зерном, насінням та кормами для тварин; 01.41.0 Надання послуг у рослинництві; Облаштування ландшафту; 15.81.0 Виробництво хліба та хлібобулочних виробів.

Статтею 25 Водного кодексу України встановлено, що державний облік водокористування ведеться з метою систематизації даних про забір та використання вод, скидання зворотних вод та забруднювальних речовин, наявність систем оборотного водопостачання та їх потужність, а також про діючі системи очищення стічних вод та їх ефективність.

Державний облік та аналіз стану водокористування здійснюються шляхом подання водокористувачами звітів про водокористування.

Організація ведення державного обліку водокористування здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства.

Порядок ведення державного обліку водокористування затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Порядок подання форми державної статистичної звітності 2-ТП (водгосп) встановлено Інструкцією щодо заповнення форми № 2-ТП (водгосп), затвердженою Наказом Держкомстату України № 230 від 30.09.1997 (далі - Інструкція).

Відповідно до пункту 1.3 Інструкції, всі водокористувачі, що включені в перелік звітуючих підприємств згідно пункту 1.1, зобов'язані в термін, вказаний органами Держводгоспу України, але не пізніше 5 числа, наступного за звітним кварталом, подати звіти по формі 2-ТП(водгосп) про використання води регіональним органам Держводгоспу України. Одночасно копії звітів подаються водокористувачами своїй вищестоящій організації, місцевим органам охорони навколишнього природного середовища та місцевим податковим адміністраціям. Згідно зі статтею 186-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, неподання статистичних даних для проведення державних статистичних спостережень або подання їх недостовірними чи з запізненням, незабезпечення належного стану первинного обліку, порушення порядку ведення Державного реєстру звітних (статистичних) одиниць України тягнуть за собою накладення на посадових осіб та осіб, які займаються підприємницькою діяльністю, штрафу в розмірі від 3 до 5 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а за ті ж дії, вчинені повторно протягом року - у розмірі від 5 до 10.

За правилами пунктів 1.4 та 1.5 Інструкції, звіт складається на основі первинної документації (журнали обліку по формах ПОД-11, ПОД-13), а також за даними відомчої форми звітності.

Форма N 2-ТП (водгосп) повинна бути заповнена чітко, розбірливо (заповнення олівцем неприпустимо). При відсутності окремих показників звіту ставляться прочерки.

Пунктом 1.8 Інструкції визначено, що звіти за перший, другий та третій квартали подаються тільки органам Держводгоспу та місцевим податковим адміністраціям. Звіти за четвертий квартал, в якому відображена річна інформація повністю, передаються в усі передбачені адреси.

Як вбачається зі змісту вказаної Інструкції, вона не містить вимог щодо способу подання щоквартальної звітності, що також не заперечується і представником відповідача.

В той же час, основною підставою для відмови в прийнятті від ТОВ «Петрівське» державної статистичної звітності за формою 2-ТП (водгосп) поштою, як про це зазначено в листі відповідача від 19.12.2014 № 1020, була постанова Запорізького окружного адміністративного суду від 21.11.2014 у справі № 808/7039/14, якою у задоволенні позову ТОВ «Петрівське» відмовлено.

При цьому, як вбачається зі змісту вказаного судового рішення, відмовляючи у задоволенні адміністративного позову суд виходив з того, що задоволенню в адміністративному судочинстві підлягають лише ті вимоги, які відновлюють порушені права, свободи чи інтереси особи в сфері публічно-правових відносин. Під час судового розгляду позивачем не було доведено порушення його прав та охоронюваних законом інтересів у зв'язку з тим, що позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача приймати від ТОВ «Петрівське» щоквартальну звітність по формі 2-ТП (водгосп), яка направляється поштою, не відповідає змісту законодавства.

Судове рішення має бути наслідком чинного правового регулювання та не може обмежувати волю законодавчого органу в майбутньому змінювати правове регулювання суспільних відносин та захищати ще не порушене право.

Завданням адміністративного судочинства є перевірка рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень на предмет дотримання ним при їх прийнятті (вчиненні) встановлених законом обов'язкових вимог.

З огляду на викладене, а також на те, що при отриманні щоквартальної звітності від суб'єктів господарювання посадові особи Запорізького регіонального управління водних ресурсів мають право як прийняти звітність, так і відмовити у її прийнятті у випадках, визначених законодавством, суд вказав, що така форма захисту прав позивача, як зобов'язання відповідача приймати звітність від ТОВ «Пертівське» буде формою втручання суду у вільний розсуд (дискрецію) відповідача.

Рішенням суду у справі № 808/7039/14 не встановлювалось заборони приймати звітність ТОВ «Петрівське» за формою 2-ТП (водгосп) поштою, та суд зазначив, що не може захистити право позивача на майбутнє. Крім того, у вказаній постанові суд також дійшов висновку, що Інструкція № 230 не містить імперативних норм щодо способу подання щоквартальної звітності.

З урахуванням викладеного, та виходячи з того, що ані Інструкцією щодо заповнення форми № 2-ТП (водгосп), ані Водним кодексом України не передбачено спосіб подання державної статистичної звітності за формою 2-ТП (водгосп), суд приходить до висновку, що у відповідача були відсутні підстави для прийняття оскаржуваного рішення про відмову у прийнятті статистичної звітності форми № 2-ТП (водгосп) за четвертий квартал 2014 року поштою.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи, що нормами діючого законодавства не встановлено обмежень щодо способу подання статистичної звітності форми № 2-ТП (водгосп), суд приходить до висновку, що оскаржуване рішення про відмову у прийнятті статистичної звітності форми № 2-ТП (водгосп) за четвертий квартал 2014 року поштою, яке викладено у листі від 19.12.2014 № 1020, прийнято протиправно, у зв'язку з чим позовні вимоги про його скасування є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України присудженню на користь позивача підлягають понесені ним та документально підтверджені судові витрати (а.с. 22).

Керуючись статтями 2, 11, 71, 94, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним рішення Запорізького регіонального управління водних ресурсів, яке викладено у листі від 19.12.2014 № 1020, про відмову у прийнятті статистичної звітності форми № 2-ТП (водгосп) за четвертий квартал 2014 року поштою.

Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Петрівське» з Державного бюджету України судові витрати у розмірі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя С.М Каракуша