ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 березня 2015 року м. Київ К/800/64901/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів:Черпіцької Л.Т. Розваляєвої Т.С. Мороз Л.Л.
провівши попередній розгляд адміністративної справи за касаційною скаргою Державної інспекції сільського господарства в Полтавській області на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 28 серпня 2014 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2014 року у справі № 816/2950/14 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агротехсервіс» до Державної інспекції сільського господарства в Полтавській області про визнання рішень нечинними,
ВСТАНОВИЛА:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Агротехсервіс» (далі - ТОВ «Агротехсервіс») звернулось з позовом до Державної інспекції сільського господарства в Полтавській області, в якому просив:
- визнати протиправними дії Державної інспекції сільського господарства в Полтавській області при проведенні перевірки ТОВ «Агротехсервіс» 11 липня 2014 року за наслідками якої державним інспектором сільського господарства в Полтавській області Бабич М.М. складено акт перевірки підприємства від 11 липня 2014 року №20/31, повідомлення про виклик для надання пояснень від 11 липня 2014 року №23 та припис від 11 липня 2014 року №325;
- визнати нечинними акт перевірки ТОВ «Агротехсервіс» від 11 липня 2014 року №20/31, повідомлення про виклик для надання пояснень від 11 липня 2014 року №23 та припис від 11 липня 2014 року №325, складені державним інспектором сільського господарства в Полтавській області Бабич М.М.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 28 серпня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2014 року, позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Державної інспекції сільського господарства України у Полтавській області при проведенні перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Агротехсервіс» з питань дотримання суб'єктами господарювання вимог законодавства, за результатами якої складено акт №20/31. Визнано протиправним та скасовано припис Державної інспекції сільського господарства України у Полтавській області від 11 липня 2014 року №325. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено. Провадження в частині позовних вимог про визнання нечинним акту перевірки ТОВ «Агротехсервіс» від 11 липня 2014 року № 20/31 та повідомлення про виклик для надання пояснень від 11 липня 2014 року № 23 закрито.
Не погоджуючись з вказаними судовими рішеннями, Державна інспекція сільського господарства в Полтавській області звернулась з касаційною скаргою, у якій просить скасувати судові рішення першої та апеляційної інстанцій в частині задоволення позовних вимог, та ухвалити в цій частині нове рішення про відмову в задоволенні позову, посилаючись на те, що при прийнятті зазначених судових рішень було порушено норми матеріального та процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що державним інспектором сільського господарства в Полтавській області Бабичем М.М. згідно наказу Державної інспекції сільського господарства в Полтавській області від 02.07.2014р. №1670 була проведена перевірка дотримання вимог земельного законодавства ТОВ «Агротехсервіс», про що складено акт перевірки №20/31 від 11.07.2014.
Вказаним актом перевірки зафіксовано, що ТОВ «Агротехсервіс» в порушення вимог статей 125, 126 Земельного кодексу України використовує земельні ділянки орієнтовною площею 5,60 га та 1,00 га, що належать до земель сільськогосподарського призначення, за відсутності документів, що посвідчують право на земельні ділянки або рішення місцевого самоврядування про надання земельних ділянок у користування чи власність. Крім того, ТОВ «Агротехсервіс» використовує земельні ділянки сільськогосподарського призначення розташовані на території Потічанської сільської ради Решетилівського району площами 0,90 га, 0,60 га, 0,95 га, 1,00 га, 3,90 га, які розорені в порушення вимог статті 37 Закону України «Про охорону земель» та статті 20 Земельного кодексу України.
Також, 11.07.2014 Державною інспекцією сільського господарства в Полтавській області складено припис № 325 про усунення порушення вимог земельного законодавства в термін до 08.08.2014.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що під час проведення перевірки та складання акту перевірки відповідачем не було дотримано вимог Порядку. З огляду на це, дії Державної інспекції сільського господарства в Полтавській області при проведенні перевірки є протиправними, твердження про порушення позивачем вимог земельного законодавства є передчасними, а припис № 325 від 11.07.2014 є протиправним.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України, виходячи з меж касаційного перегляду, встановлених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України, погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, враховуючи наступне.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі. Державний контроль за дотриманням вимог законодавства України про охорону земель здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Моніторинг родючості ґрунтів земель сільськогосподарського призначення та агрохімічну паспортизацію земель сільськогосподарського призначення проводить центральний орган виконавчої влади з питань аграрної політики.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 № 459/2011, Державна інспекція сільського господарства України (Держсільгоспінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Згідно з пунктом 4 Положення, Держсільгоспінспекція України відповідно до покладених на неї завдань організовує та здійснює державний нагляд (контроль) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності.
Пунктом 5 Положення передбачено, що Держсільгоспінспекція України та її посадові особи в межах своїх повноважень мають право, зокрема, складати акти перевірок, протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, давати обов'язкові для виконання приписи (розпорядження), а також подавати в установленому законодавством порядку до відповідних органів матеріали перевірок для притягнення винних осіб до відповідальності.
Частиною 4 статті 9 цього Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» встановлено, що державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються зокрема шляхом проведення перевірок.
Процедура планування та здійснення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, які використовуються ними у процесі ведення господарської діяльності, встановлена Порядком планування та здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства, затвердженим наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.02.2013, № 132 (далі - Порядок).
Відповідно до п.3.1 Порядку, позаплановим заходом є захід державного нагляду (контролю), який не передбачений планом роботи інспекційного органу.
Згідно з п. 3.6. Порядку, перед здійсненням позапланового заходу інспекційний орган інформує у разі можливості суб'єкта господарювання про його проведення. Повідомлення про проведення позапланового заходу направляється з використанням засобів факсимільного зв'язку або про його проведення повідомляється телефоном. У разі неможливості своєчасного повідомлення суб'єкта господарювання про проведення позапланового заходу (через обмежені строки на його проведення, відсутність телефонного та факсимільного зв'язку, інформації про номери телефонів та місцезнаходження/місце проживання) захід проводиться без попереднього повідомлення суб'єкта господарювання.
Судами встановлено, що копія направлення на перевірку № 884 від 02.07.2014 та повідомлення про проведення позапланового заходу на адресу позивача не направлялися. Також, позивач не повідомлявся про проведення позапланового заходу засобами факсимільного зв'язку чи телефоном.
Відповідно до пунктів 5.5., 5.6., 5.9. Порядку, перед початком проведення відповідного заходу державний інспектор чи керівник робочої групи (у разі проведення спільних перевірок з іншими контролюючими органами) вносить запис до відповідного журналу, у якому суб'єктом господарювання, що перевіряється, фіксуються перевірки контролюючих органів (за його наявності). Планові та позапланові заходи здійснюються у робочий час суб'єкта господарювання, встановлений правилами внутрішнього трудового розпорядку.
Планові та позапланові заходи з питань перевірки стану дотримання суб'єктом господарювання вимог земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, які використовуються ним у процесі ведення господарської діяльності, проводяться за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання у присутності керівника суб'єкта господарювання або уповноваженої ним особи чи у присутності фізичної особи - підприємця або його представника.
Обстеження земельних ділянок, які використовуються суб'єктами господарювання, що перевіряються, здійснюються інспекційними органами під час проведення планових та позапланових заходів у разі, якщо це пов'язано із необхідністю: визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок без спеціального дозволу.
Як вірно встановлено судами та підтверджено матеріалами справи, посадові особи відповідача вихід за місцем провадження господарської діяльності ТОВ «Агротехсервіс» не здійснювали, а керівник суб'єкта господарювання або уповноважена ним особа участь у проведенні перевірки не брали, що підтверджується витягом з Журналу реєстрації перевірок. Також, в акті перевірки від 11.07.2014 відсутні підпис керівника ТОВ «Агротехсервіс» та інформація про те, що він був присутній під час проведення перевірки. Крім того, в акті перевірки відсутня інформація про місце проведення перевірки.
Тобто, при проведенні перевірки інспектором не вживались дії щодо встановлення правомірності використання земельних ділянок, не перевірялась наявність документів, що посвідчують право власності чи користування земельними ділянками, не перевірялось дотримання режиму використання земельних ділянок відповідно до цільового призначення, а також не було уточнено відповідність місця розташування та меж земельних ділянок.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з доводами судів попередніх інстанцій про те, що незрозуміло яким саме чином відповідач дійшов висновків про самовільне зайняття позивачем земельних ділянок площею 5,60 га та 1,00 га та порушення цільового використання земельних ділянок площею 0,90 га, 0,60 га, 0,95 га, 1,00 га та 3,90 га.
Враховуючи викладене, суди дійшли до обґрунтованого висновку про протиправність дій Державної інспекції сільського господарства України у Полтавській області при проведенні перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Агротехсервіс» з питань дотримання суб'єктами господарювання вимог законодавства.
Разом з тим, 11.07.2014 відповідачем винесено припис №325 про усунення ТОВ «Агротехсервіс» порушень вимог земельного законодавства.
Зважаючи на те, що твердження про порушення позивачем вимог земельного законодавства є передчасними, судова колегія вважає, що суди вірно дійшли висновку про наявність підстав для визнання протиправним та скасування припису Державної інспекції сільського господарства України у Полтавській області від 11.07.2014 №325.
За таких обставин, судова колегія вважає, що судом першої та апеляційної інстанцій повно і правильно встановлені фактичні обставини справи, характер правовідносин сторін і вірно застосовані до них норми матеріального права. Доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують.
Згідно із ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Державної інспекції сільського господарства в Полтавській області відхилити, а постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 28 серпня 2014 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2014 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: