Ухвала суду № 43333588, 24.03.2015, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
24.03.2015
Номер справи
826/2499/14
Номер документу
43333588
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 березня 2015 року м. Київ К/800/42554/14

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого Донця О.Є.,

суддів: Логвиненка А.О.,

Мороза В.Ф.,

розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Громадської організації «Спілка автомобілістів Святошинського району м. Києва» на постанову окружного адміністративного суду міста Києва від 16.04.2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 15.07.2014 року у справі за позовом Громадської організації «Спілка автомобілістів Святошинського району

м. Києва» до Київської міської ради, треті особи - Комунальне підприємство «Київтранспарксервіс», Товариство з обмеженою відповідальністю «Паркувальні системи», про визнання протиправним та скасування рішення від 13.11.2013 року № 427/9915 та від 23.06.2011 року № 242/5629,

в с т а н о в и л а:

У лютому 2014 року Громадська організація «Спілка автомобілістів Святошинського району м. Києва» звернулася до окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Київської міської ради, треті особи - Комунальне підприємство «Київтранспарксервіс», Товариство з обмеженою відповідальністю «Паркувальні системи», про визнання протиправним та скасування рішення від 13.11.2013 року № 427/9915 та від 23.06.2011 року № 242/5629.

Постановою окружного адміністративного суду міста Києва від 16.04.2014 року у задоволенні позову було відмовлено.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 15.07.2014 року апеляційну скаргу ГО «Спілка автомобілістів Святошинського району м. Києва» було залишено без задоволення, а постанову окружного адміністративного суду міста Києва від 16.04.2014 року - без змін.

У касаційній скарзі ГО «Спілка автомобілістів Святошинського району

м. Києва», не погоджуючись з даними рішеннями, посилаючись на допущені судами першої та апеляційної інстанцій порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову окружного адміністративного суду міста Києва від 16.04.2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 15.07.2014 року та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга ГО «Спілка автомобілістів Святошинського району м. Києва» задоволенню не підлягає, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не надають підстав, які передбачені статтями 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судових рішень.

Судами встановлено, що 13.11.2013 року Київською міською радою було прийнято рішення «Про внесення змін до таблиці № 1 до додатка 3 рішення Київської міської ради від 23.06.2011 року № 242/5629 «Про встановлення місцевих податків і зборів в м. Києві» за № 427/9915, яким відповідно до Податкового кодексу України Київська міська рада вирішила таблицю № 1 до додатка 3 до рішення Київської міської ради від 23.06.2011 року № 242/5629 «Про встановлення місцевих податків і зборів в м. Києві» викласти у новій редакції.

До вказаної таблиці до переліку земельних ділянок (паркувальних майданчиків) у Святошинському районі внесено земельну ділянку (паркувальний майданчик), що розташований за адресою: м. Київ, вул. Якуба Коласа, 16, як такий, що закріплюється за Комунальним підприємством «Київтранспарксервіс».

На підставі вказаного рішення, 04.12.2013 року між КП «Київтранспарксервіс» та ТОВ «Паркувальні системи» було укладено договір № ДНП-2013-17/4, відповідно до якого, ТОВ «Паркувальні системи» в м. Київ, по вул. Якуба Коласа, 16, мають право здійснювати господарську діяльність, зокрема, організовувати паркування автотранспорту та стягувати за це плату.

05.12.2013 року представники ТОВ «Паркувальні системи» звернулись до ГО «Спілка автомобілістів Святошинського району м. Києва» з вимогою про звільнення стоянки, яка розташована за адресою: м. Київ, вул. Я. Коласа, 16. Проте, останні відмовились виконати вимогу ТОВ «Паркувальні системи».

Окрім того, на спірній земельній ділянці розташовано майно (асфальтове покриття, стовпи освітлення, будівля сторожки, огорожа), що є майном автостоянки, яке згідно інвентарних карток обліку основних засобів перебуває на балансі у ГО «Спілка автомобілістів Святошинського району м. Києва», а також остання за користування земельною ділянкою сплачує земельний податок.

Відповідно до статті 9 Земельного кодексу України, до повноважень Київської і Севастопольської міських рад у галузі земельних відносин на їх території належить: а) розпорядження землями територіальної громади міста; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності в порядку, передбаченому цим Кодексом; ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб міста; д) припинення права користування земельними ділянками у випадках, передбачених цим Кодексом; е) прийняття рішення щодо звільнення самовільно зайнятих земельних ділянок; є) підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок із земель державної власності, що проводяться органами виконавчої влади; ж) встановлення та зміна меж сіл, селищ, районів у містах; з) організація землеустрою; и) координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; і) здійснення контролю за використанням і охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; ї) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) чи припинення використання земельної ділянки громадянами та юридичними особами в разі порушення ними вимог земельного законодавства; й) інформування населення щодо надання, вилучення (викупу) земельних ділянок; к) внесення у встановленому порядку пропозицій до Верховної Ради України щодо встановлення та зміни меж міст; л) вирішення земельних спорів; м) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Порядок оформлення прав на землю юридичними особами визначено статтями 82, 92, 116, 123, 124 Земельного кодексу України.

Відповідно до частини 1 статті 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Згідно із частиною 1 статті 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Статтею 125 Земельного кодексу України визначено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (в редакції, чинній в момент виникнення спірних правовідносин) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Згідно із частиною 3 статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Згідно із пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин відповідно до закону.

Відповідно до підпункту 4 пункту «а» частини 1 статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження стосовно прийняття рішень про організацію громадських вбиралень, стоянок та майданчиків для паркування автомобільного транспорту, здійснення контролю за їх діяльністю відповідно до закону.

Відповідно до підпункту 266.1.2 пункту 266.1 статті 266 Податкового кодексу України, перелік спеціальних земельних ділянок, відведених для організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів, в якому зазначаються їх місцезнаходження, загальна площа, технічне облаштування, кількість місць для паркування транспортних засобів, затверджується рішенням сільської, селищної або міської ради про встановлення збору.

Згідно із статтею 6 Закону України «Про столицю України - місто-герой Київ» місцеве самоврядування у місті Києві здійснюється територіальною громадою міста як безпосередньо, так і через Київську міську раду, районні в місті ради (у разі їх утворення) та їх виконавчі органи.

Пунктом 2 частини 1 статті 22 Закону України «Про столицю України - місто-герой Київ» визначено, що у зв'язку зі здійсненням містом Києвом функцій столиці України Київська міська рада та Київська міська державна адміністрація, кожна в межах своєї компетенції, встановленої законами України, мають право встановлювати порядок утримання та експлуатації об'єктів, розташованих у місті, та прилеглої до них території, правила благоустрою, торговельного, побутового, транспортного, житлово-комунального та іншого соціально-культурного обслуговування, визначати особливості землекористування та використання інших природних ресурсів.

З матеріалів справи вбачається, що рішенням Київської міської ради «Про вдосконалення паркування автотранспорту в м. Києві» від 26.06.2007 року № 930/1591 КП «Київтранспарксервіс» визначено єдиним оператором в місті Києві, який здійснює діяльність з паркування транспортних засобів, стягнення паркувального збору та виготовлення єдиних абонементних талонів з паркування автомобільного транспорту в м. Києві.

25.12.2008 року на II сесії VI скликання Київською міською радою було прийнято рішення «Про Правила благоустрою міста Києва» за № 1051/1051, яким у розділі XVII «Правила паркування транспортних засобів у м. Києві» визначено єдиний порядок організації та функціонування платних місць для паркування транспортних засобів на території міста Києва.

Підпунктом 17.3.1 пункту 17.3 Розділу XVII Правил благоустрою міста Києва платні місця для паркування транспортних засобів (майданчики для платного паркування) призначені для тимчасової стоянки транспортного засобу зі стягненням плати за паркування у відведених або спеціально обладнаних місцях без відповідальності за збереження транспортного засобу або з такою відповідальністю, якщо можливе оснащення місця для паркування транспортних засобів необхідним обладнанням. Організація та експлуатація місць платного паркування транспортних засобів здійснюється лише оператором або підприємствами, з якими оператор уклав відповідний договір.

Відповідно до підпункту 17.3.2 пункту 17.3 Розділу XVII Правил благоустрою міста Києва особливі умови користування земельними ділянками, на яких розташовані спеціально обладнані та відведені місця, полягають в розробці та погодженні в установленому цими Правилами порядку схем організації дорожнього руху, згідно з якими у оператора виникає право надання платних послуг паркування транспортних засобів та не потребує розроблення проектів відведення цих земельних ділянок.

Рішенням Київської міської ради «Про встановлення місцевих податків і зборів в м. Києві» від 23.06.2011 року № 242/5629, визначено Перелік паркувальних майданчиків, які закріплені за комунальним підприємством «Київтранспарксервіс».

З таблиці № 1 до додатку 3 до рішення Київської міської ради від

23.06.2011 року № 242/5629 вбачається, що паркувальний майданчик, який розташований за адресою: м. Київ, вул. Я. Коласа, 16, входить до зазначеного переліку.

Водночас, земельна ділянка площею 1,81 га на вул. Я. Колоса, 16 в Святошинському районі м. Києва в період з 2000 року по 01.03.2006 року обліковувалась за ГО «Київська міська організація Всеукраїнської спілки автомобілістів», правонаступником якої є ГО «Спілка автомобілістів Святошинського району м. Києва», на підставі технічного звіту по встановленню зовнішніх меж землекористування.

Київська міська рада рішенням від 24.11.2005 року № 481/2942 передала земельну ділянку площею 1,82 га на вул. Я. Колоса, 16 в Святошинському районі

м. Києва в короткострокову оренду на 5 років ДП «Житлоінбуд» для будівництва житлового комплексу з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та підземним багатоповерховим паркінгом.

При цьому, рішенням «Про відмову в поновленні і припинення договорів оренди земельних ділянок та визначення переліку земельних ділянок для опрацювання можливості їх продажу на земельних торгах», від 28.02.2013 року № 93/9150 Київська міська рада з метою впорядкування земельних відносин у м. Києві, враховуючи постанову Святошинського районного суду міста Києва від 18.08.2008 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09.02.2012 року, у справі № 2а-40/08, якою визнано незаконним та скасовано рішення Київської міської ради від 24.11.2005 року № 481/2942, та було відмовлено ДП «Житлоінбуд» у поновленні договору оренди земельної ділянки за адресою вул. Я. Колоса, 16 у Святошинському районі м. Києва.

Крім того, за даними міського земельного кадастру земельні ділянки за ГО «Спілка автомобілістів Святошинського району м. Києва» не обліковуються.

Спірний паркувальний майданчик входить до переліку паркувальних майданчиків, які закріплені за КП «Київтранспарксервіс», затвердженому рішенням КМР XI сесії VI скликання «Про внесення змін до таблиці № 1 до додатка 3 до рішення Київської міської ради від 23.06.2011 року № 242/5629 «Про встановлення місцевих податків і зборів в м. Києві» від 22.05.2013 року № 325/9382 (Таблиця № 1 до додатка 3 до рішення Київської міської ради від 22.05.2013 р. № 325/9382) та має експлуатуватися ТОВ «Паркувальні системи» на підставі укладеного з КП «Київтранспарксервіс» Договору від 04.12.2013 року № ДНП-2013-17/4.

При цьому, жодних рішень про надання спірного паркувального майданчику у користування чи власність ГО «Спілка автомобілістів Святошинського району

м. Києва» немає.

Таким чином, суди дійшли вірного висновку про те, що оскаржуване рішення в частині, що стосується включення спірної земельної ділянки в таблицю № 1 до додатка 3 рішення КМР від 23.06.2011 року № 242/5629 та закріплення її за КП «Київтранспарксервіс», є таким, що прийнято на підставі, в межах та у спосіб, встановлений законом.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій, є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки судів щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.

Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

у х в а л и л а:

Касаційну скаргу Громадської організації «Спілка автомобілістів Святошинського району м. Києва» - залишити без задоволення, а постанову окружного адміністративного суду міста Києва від 16.04.2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 15.07.2014 року у справі за позовом Громадської організації «Спілка автомобілістів Святошинського району м. Києва» до Київської міської ради, треті особи - Комунальне підприємство «Київтранспарксервіс», Товариство з обмеженою відповідальністю «Паркувальні системи», про визнання протиправним та скасування рішення від 13.11.2013 року № 427/9915 та від 23.06.2011 року № 242/5629 - без змін.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Судді: О.Є. Донець

А.О. Логвиненко

В.Ф. Мороз