Ухвала суду № 43333165, 05.03.2015, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
05.03.2015
Номер справи
727/1492/13-а
Номер документу
43333165
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"05" березня 2015 р. м. Київ К/800/41745/13

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Головчук С.В. (суддя-доповідач), Амєліна С.Є., Ліпського Д.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області

на постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 08 травня 2013 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 24 липня 2013 року

у справі за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі - ГУ ПФУ в Чернівецькій області) про перерахунок пенсії,

в с т а н о в и л а:

У лютому 2013 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом про зобов'язання перерахувати пенсію. В обґрунтування своїх вимог зазначив, що є військовим пенсіонером і отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ). Вказує, що згідно з рішенням суду, з 2010 року відповідача зобов'язано перерахувати пенсію з урахуванням щомісячної доплати за вислугу року 20 і більше років на посадах слідчих, передбаченої пунктом 8 постанови Кабінету Міністрів України від 31 грудня 1996 року №1592 «Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби» (далі - постанова КМУ №1592). Водночас, у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 23 квітня 2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»» (далі - постанова КМУ №355) має право на перерахунок пенсії з жовтня 2012 року. Проте, ГУ ПФУ в Чернівецькій області відмовилось провести такий перерахунок з урахуванням щомісячної доплати за вислугу року 20 і більше років на посадах слідчих. Вважаючи дії відповідача неправомірними, просив суд визнати протиправними дії, зобов'язати ГУ ПФУ в Чернівецькій області включити до розміру грошового забезпечення доплату, передбачену пунктом 8 постанови КМУ №1592 та провести перерахунок пенсії з 20 жовтня 2012 року.

Постановою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 08 травня 2013 року, яку залишено без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 24 липня 2013 року, позов задоволено. Визнано неправомірною відмову ГУ ПФУ в Чернівецькій області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_4 відповідно по постанови КМУ №355 без включення до розміру грошового забезпечення щомісячної доплати за вислугу 20 і більше років на посадах слідчих, передбаченої пунктом 8 постанови КМУ №1592. Зобов'язано ГУ ПФУ в Чернівецькій області включити до розміру грошового забезпечення щомісячну доплату за вислугу 20 і більше років на посадах слідчих, передбаченої пунктом 8 постанови КМУ №1592, перерахувати та виплатити з урахуванням виплачених сум пенсію ОСОБА_4 з 20 жовтня 2012 року по день припинення права на її отримання.

У касаційній скарзі ГУ ПФУ в Чернівецькій області порушує питання про скасування рішень судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалення нового рішення про відмову в позові, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, зокрема, постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - постанова КМУ №45) та постанови КМУ №355. Вказує, що при перерахунку пенсії позивача, відповідно до постанови КМУ №355 відсутні підстави для врахування доплати за вислугу року 20 і більше років на посадах слідчих, оскільки станом на 01 квітня 2012 року у грошовому забезпеченні військовослужбовців начальницького складу за відповідною посадою, яку позивач займав на день звільнення, відсутній такий вид доплати.

ОСОБА_4 у запереченнях на касаційну скаргу посилається на те, що судові рішення ухвалені з додержанням норм матеріального та процесуального права, судами правильно встановлені факти, досліджені докази та наведені обґрунтовані висновки. Вказує, що доплата, встановлена пунктом 8 постанови КМУ №1592, є чинною і її виплата має обов'язковий характер, а тому має враховуватись при перерахунку пенсії відповідно до постанови КМУ №355. Просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення без змін.

Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку про те, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_4 проходив службу в органах податкової міліції, з яких звільнився з 22 грудня 2010 року у відставку з посади заступника начальника управління податкової міліції-начальника слідчого відділу податкової міліції ДПА в Чернівецькій області за підпунктом «а» пункту 65 (за віком) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991 року № 114, згідно з наказом Державної податкової адміністрації України від 17 грудня 2010 року № 2406-о.

Враховуючи те, що при призначенні пенсії у 2010 році, відповідач не врахував щомісячну доплату за вислугу 20 і більше років на посадах слідчих у розмірі 100 відсотків суми пенсії, передбачену пунктом 8 постанови КМУ №1592, позивач звернувся до суду за захистом порушеного права і, згідно із судовим рішенням, ГУ ПФУ в Чернівецькій області зобов'язано перерахувати розмір його пенсії з урахуванням вказаної доплати.

В зв'язку з прийняттям у квітні 2012 року Кабінетом Міністрів України постанови № 355, Державна податкова служба в Чернівецькій області направила до ГУ ПФУ в Чернівецькій області нову довідку від 23 січня 2013 року № 53/10/05-014 про розмір грошового забезпечення за посадою, яку позивач займав до звільнення станом на 01 квітня 2012 року, з урахуванням щомісячної доплати за вислугу 20 і більше років на посадах слідчих. Однак, відповідач повернув її без опрацювання зазначивши, що таку доплату включено безпідставно.

Вирішуючи спір та задовольняючи позов, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що ОСОБА_4 має право на перерахунок пенсії, відповідно до постанови КМУ №355 з урахуванням вказаної доплати, що входила до складу грошового забезпечення, з якого обчислювався розмір його пенсії.

Проте, з таким висновком погодитись неможливо.

Частиною 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, за умовами наведеної норми, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

У квітні 2012 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 355, згідно з пунктом 1 якої, з 01 липня 2012 року збільшено розміри пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, шляхом встановлення підвищення до пенсій у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 01 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 01 січня 2013 року до 35 відсотків. Підвищення до пенсії у разі втрати годувальника встановлюється незалежно від дати її призначення, якщо такому годувальнику призначено пенсію відповідно до Закону до 1 липня 2012 року.

При цьому, розміри пенсій, обчислені згідно із Законом № 2262-ХІІ з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до цього Закону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону, виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою КМУ №1294, за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01 квітня 2012 року.

Отже, із змісту наведеної норми видно, що з 01 липня 2012 року прийнято рішення про збільшення розмірів пенсій колишнім військовослужбовцям, за рахунок встановлення окремого підвищення, розмір якого обчислюється у відсотковому співвідношенні від грошового забезпечення, встановленого за відповідними посадами.

15 жовтня 2012 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 952 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355», згідно з якою, перерахунок пенсій особам з числа колишніх працівників Державної податкової служби передбачено з 20 жовтня 2012 року.

Водночас, постановою КМУ №355 встановленні обмеження щодо максимальної межі до якої проводиться підвищення пенсії. Тобто, її розмір не повинен перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою КМУ №1294, за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01 квітня 2012 року.

Таким чином, довідки про розміри грошового забезпечення станом на 01 квітня 2012 року надаються органам Пенсійного фонду для визначення обмеження підвищення до пенсії, на яке збільшується її розмір, а не для перерахунку такої пенсії.

При цьому, у випадку, якщо розмір грошового забезпечення особи за відповідною посадою станом на 01 квітня 2012 року є меншим ніж розмір грошового забезпечення, з якого обчислювався розмір пенсії, призначеної до прийняття постанови КМУ №355, то виплата пенсії здійснюється у попередньому розмірі.

Як видно із матеріалів справи, ГУ ПФУ в Чернівецькій області посилалось на те, що у випадку перерахунку підвищення до пенсії ОСОБА_4 з урахуванням щомісячної доплати за вислугу 20 і більше років на посадах слідчих, розмір його пенсії не відповідає обмеженням, встановленим постановою КМУ №355. Водночас, при перерахунку пенсій відповідно до постанови КМУ № 355, виходячи з розміру грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01 квітня 2012 року, розмір його пенсії буде меншим, ніж він отримував раніше.

Проте, суди не звернули уваги на доводи відповідача та не перевірили ці обставини, які мають суттєве значення для вирішення спору.

Крім того, суди зобов'язали ГУ ПФУ в Чернівецькому районі включити до розміру грошового забезпечення доплату, передбачену пунктом 8 постанови КМУ №1592.

Разом з тим, механізм проведення призначення та перерахунку пенсії військовослужбовців визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок).

Відповідно до пункту 24 Порядку при виникненні підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії

В абзаці 3 пункту 24 Порядку зазначено, що після одержання списків осіб, уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Отже, органи Пенсійного фонду України зобов'язані провести перерахунок призначених пенсій після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення, проте не мають повноважень самостійно змінювати складові грошового забезпечення пенсіонерів, оскільки такі функції покладені на відповідні уповноважені структурні підрозділи, які надають довідки про розмір грошового забезпечення, з яких проводиться такий перерахунок.

За таких обставин, суди не врахували наведені вимоги законодавства і не дали правової оцінки змісту довідки Державної податкової служби у Чернівецькій області про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 квітня 2012 року, в яку не включена щомісячна доплата за вислугу 20 і більше років на посадах слідчих, передбаченої пунктом 8 постанови КМУ №1592 (а.с. 32).

Відповідно до частини 2 статті 227 КАС України підставою для скасування судових рішень судів першої та апеляційної інстанції і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, які унеможливили встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.

Враховуючи наведене, судові рішення підлягають скасуванню, з направленням справи на новий судовий розгляд.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 227, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

у х в а л и л а :

Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області задовольнити частково.

Постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 08 травня 2013 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 24 липня 2013 року скасувати, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.

Судді С.В. Головчук С.Є. Амєлін Д.В. Ліпський