ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09.02.2015 м. Київ К/9991/35853/11
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого судді Пилипчук Н.Г.
суддів Кошіля В.В.
Цвіркуна Ю.І.
розглянувши у попередньому судовому засіданні
касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова
на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 06.09.2010
та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 20.05.2011
у справі № 2а-5995/10/1370
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «МІС»
до Державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова
про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 06.09.2010, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 20.05.2011, позов задоволено повністю. Визнано нечинним податкове повідомлення-рішення ДПІ у Залізничному районі м. Львова від 21.04.2010 № 0000832302/1/10072 про визначення податкового зобов'язання з податку на додану вартість в загальній сумі 21131,17 грн., в т.ч. 14087,45 грн. основного платежу та 7043,72 грн. штрафних (фінансових) санкцій.
ДПІ у Залізничному районі м. Львова подала касаційну скаргу, в якій просить скасувати вказані судові рішення та ухвалити нове судове рішення про відмову в задоволенні позову. Посилається на порушення судами норм матеріального права: п.п. 7.4.1, п.п. 7.4.4 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 № 168/97-ВР, ч. 1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV, п.п. 2.3-2.5 Інструкції про порядок виготовлення, зберігання, застосування єдиної первинної транспортної документації для перевезення вантажів автомобільним транспортом та обліку транспортної роботи, затвердженої наказом Мінстату України та Мінтрансу України від 07.08.1996 № 228/253 та зареєстрованої Міністерством юстиції України від 28.08.1996 № 483/1508.
Заслухавши доповідь судді-доповідача про обставини, необхідні для ухвалення судового рішення судом касаційної інстанції, дослідивши доводи касаційної скарги, матеріали справи, судові рішення, суд касаційної інстанції дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що підставою для визначення позивачу за податковим повідомленням-рішенням від 21.04.2010 № 0000832302/1/10072 податкового зобов'язання з податку на додану вартість у загальній сумі 21131,17 грн., в т.ч. 14087,45 грн. основного платежу та 7043,72 грн. штрафних (фінансових) санкцій, слугували висновки планової виїзної перевірки,викладені в акті від 23.12.2009 № 3173/23-2/22348761, про порушення вимог п.п. 7.4.1. п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 № 168/97-ВР, що полягало в неправомірному включенні до складу податкового кредиту податку на додану вартість за господарськими операціями з придбання транспортних послуг з перевезення лакофарбової продукції у контрагентів - ФОП ОСОБА_2, ФОП ОСОБА_3, ТОВ «Тіккуріла», ФОП ОСОБА_4
В обґрунтування висновків про неправомірність формування податкового кредиту за операціями з вказаними контрагентами відповідач посилається на відсутність первинних документів, а саме: товарно-транспортних накладних.
При перевірці правильності застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права, правової оцінки встановлених судами обставин суд касаційної інстанції виходить з такого.
Для надання правової оцінки щодо формування платником податку на додану вартість податкового кредиту слід застосовувати положення п.п. 7.2.6 п. 7.2, п. 7.4.1, п.п. 7.4.5 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 № 168/97-ВР в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин.
За умови реального здійснення платником податку (покупцем) господарської операції з придбання товару (робіт, послуг), що призвела до фактичного руху активів або зміни у власному капіталі чи зобов'язаннях платника податків у зв'язку з його господарською діяльністю, за відсутністю з боку такого платника порушення вимог наведених норм законів, підстави для позбавлення останнього права на валові витрати та податковий кредит відсутні.
Відповідно до вимог п.п. 7.2.6. п. 7.2 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 № 168/97-ВР (далі - Закон № 168/97-ВР) підставою для нарахування податкового кредиту є податкова накладна, яка видається платником податку, який поставляє товари (послуги).
Пункт 7.4.5. п. 7.4 ст. 7 Закону № 168/97-ВР забороняє включати до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати обов'язкові реквізити, перелік яких визначено у цій нормі.
Таким чином, у податковому обліку господарські операції мають бути підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими первинними документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку, а податковий кредит за такими операціями - податковою накладною.
Відповідно до п. 2.7 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 за № 168/704, первинні документи складаються на бланках типових і спеціалізованих форм, затверджених відповідним органом державної влади. Документування господарських операцій може здійснюватись із використанням виготовлених самостійно бланків, які повинні містити обов'язкові реквізити чи реквізити типових або спеціалізованих форм.
Таким чином, всі документи в їх сукупності, як ті, що складені на бланках типових і спеціалізованих форм, так і ті, що складені на самостійно виготовлених бланках під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення, належать до первинних документів бухгалтерського обліку, головне, щоб за змістом та формою документи відповідали наведеним вище вимогам закону та відображали реальні господарські операції.
Зокрема, складання та підписання замовником послуг та перевізником таких документів як акт виконаних робіт не заборонено законодавством.
В результаті дослідження питання щодо фактичного придбання позивачем послуг перевезення судами попередніх інстанцій встановлено, що господарські операції підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку (договорами про надання транспортних послуг, актами виконаних робіт (здачі приймання робіт), договорами поставки лакофарбової продукції, видатковими та податковими накладними, довіреностями, за якими одержана лакофарбова продукція, поставка якої позивачеві здійснювалась постачальниками зі складів, що знаходились в м. Києві), які оцінені судами як такі, що відповідають дійсності та підтверджують реальне вчинення господарських операцій у межах господарської діяльності.
Суди повно встановили обставини у справі та правильно застосували норми матеріального права, що врегульовують спірні правовідносини при формуванні платником податку податкового кредиту. Підстав для задоволення касаційної скарги не вбачається.
Керуючись ст. ст. 220, 2201, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 06.09.2010 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 20.05.2011 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, передбачених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України, за заявою про перегляд даної ухвали, поданою через Вищий адміністративний суд України у порядку, встановленому статтями 236-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Н.Г. Пилипчук
Судді В.В. Кошіль
Ю.І. Цвіркун