Ухвала суду № 43332953, 18.03.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.03.2015
Номер справи
815/1201/13-а
Номер документу
43332953
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 березня 2015 р. Справа № 815/1201/13-а

Категорія: 5.6.1 Головуючий в 1 інстанції: Потоцька Н. В.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Осіпова Ю.В.,

суддів - Яковлева Ю.В., Скрипченка В.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі апеляційну скаргу Одеського обласного військового комісаріату на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 19 березня 2013 року по справі за адміністративним позовом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Одеського обласного військового комісаріату про стягнення штрафу, -

В С Т А Н О В И В:

14.02.2013р. ДП «НЕК «Укренерго» звернулось до Одеського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Одеського обласного військового комісаріату про стягнення штрафу в сумі 5100 грн.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовував тим, що відповідачем не були виконані вимоги припису №05/12-01-0032 від 22.08.2012р., в зв'язку з чим, за ухилення від його виконання відносно останнього 13.12.2012 року було винесено постанову №05/12-01-0006 про накладення штрафу у розмірі 5100 грн. за порушення законодавства про електроенергетику, який в добровільному порядку до цього часу так і не було сплачено до Державного бюджету.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 19 березня 2013 року адміністративний позов ДП «НЕК «Укренерго» задоволено. Стягнуто з Одеського обласного військового комісаріату Південного оперативного командування сухопутних військ Збройних сил України (65014, м.Одеса, вул.Пироговська,6) штрафні санкції в сумі 5100 грн. до Державного бюджету м. Ізмаїл на р/р 31116106700014 у банк ГДКСУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 37977316, банк одержувач - ГУДКСУ в Одеській області, МФО 828011, код бюджетної класифікації - м. Ізмаїл 21081100.

Не погоджуючись з вищезазначеною постановою суду 1-ї інстанції, представник Одеського обласного військового комісаріату 29.03.2013р. подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що судом, при винесенні оскаржуваної постанови порушено норми матеріального і процесуального права та просив скасувати постанову Одеського окружного адміністративного суду від 19.03.2013 року і прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.

В судове засідання суду апеляційної інстанції представник позивача не прибув та надіслав заяву про розгляд справи за його відсутністю.

Представник відповідача в судове засідання суду апеляційної інстанції не прибув з невідомих підстав, про день, час та місце слухання справи був своєчасно та належним чином повідомлений.

Згідно приписів п.п.1,2 ч.1 ст.197 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі: відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю та/або неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, сповіщених належним чином про дату, час і місце судового розгляду.

Заслухавши суддю - доповідача, та перевіривши матеріали справи і доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність належних підстав для її задоволення.

Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.

В серпні 2012 року ст.державним інспектором з енергетичного нагляду було проведено захід з державного енергетичного нагляду Ізмаїльського об'єднаного міського військового комісаріату Одеської області (структурного підрозділу Одеського обласного військового комісаріату), за результатами якого складено акт №05/12-01-0032 від 22.08.2012 року.

На підставі вказаного вище акту перевірки на адресу Одеського обласного військового комісаріату було направлено припис №05/12-01-0032 від 22.08.2012р. про виконання ряду заходів по усуненню встановлених порушень, виявлених при обстеженні Ізмаїльського ОМВК, яким, в свою чергу, зобов'язано відповідача у строк до 05.11.2012р. повідомити про виконання цього припису. Даний припис було отримано відповідачем 25.09.2012р., що підтверджується особистим підписом керівника військомату.

27.11.2012р. державним інспектором з енергетичного нагляду було проведено повторне обстеження приміщення Ізмаїльського ОМВК на предмет виконання вимог раніше виданого припису від 22.08.2012р., за результатами якого був складений акт перевірки (протокол) №05/12-01-0006.

Далі, на підставі вказаного акту перевірки від 27.11.2012р., уповноваженою особою позивача 13.12.2012р. була винесена постанова №05/12-01-0006 про накладення на Одеський ОВК штрафу в сумі 5100 грн. за порушення законодавства про електроенергетику. Дана постанова була надіслана відповідачу рекомендованим листом, яку останній отримав 18.12.2012р., про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення №03341232.

В зв'язку із тривалою добровільною не сплатою відповідачем суми накладеного на нього штрафу, позивач звернувся до суду із даним позовом про стягнення її в судовому порядку.

Вирішуючи справу по суті та задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з правомірності дій та спірної постанови позивача про застосування штрафних санкцій, яка підлягає виконанню та, відповідно, з необґрунтованості та недоведеності позиції відповідача.

Колегія суддів апеляційного суду, уважно дослідивши матеріали справи та наявні в них докази, погоджується з такими висновками суду 1-ї інстанції і вважає їх обгрунтованими, з огляду на наступне.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб визначений Конституцією та законами України.

Так, Порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання визначає «Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання» (затв. Постановою КМУ від 21.07.1999р. №1312).

У відповідності до вимог п.п.7,8,9 цього «Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання», рішення про накладення штрафу приймається на підставі акту перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Національної комісії регулювання електроенергетики, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії. Постанова або розпорядження про накладення штрафу складається у двох примірниках. Перший примірник постанови або розпорядження залишається в органі, який її оформив. Другий примірник у 3-денний термін після оформлення постанови або розпорядження надсилається (видається повноважному представнику) для сплати штрафу суб'єкту господарювання.

Відповідно до приписів ст.27 Закону України «Про електроенергетику», суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за неподання інформації або подання завідомо недостовірної інформації, передбаченої в ліцензіях на виробництво, передачу або постачання електричної енергії та в нормативно-правових актах, що регулюють питання функціонування об'єднаної енергетичної системи України і споживання енергії, - штраф у розмірі до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади з державного енергетичного нагляду та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до 5000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центральний орган виконавчої влади з державного енергетичного нагляду на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови або розпорядження про накладення штрафів за встановленою формою. Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку. Санкції, передбачені ч.8. ст.24, ч.ч.3,4,5 ст.26, застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Крім того, як вбачається зі змісту приписів Положення №1312, суб'єкт господарювання згідно з п.10 цього «Положення», сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін, він стягується в судовому порядку.

Так, колегією суддів з матеріалів справи встановлено, що, відповідач станом на день розгляду справи судом 1-ї інстанції штраф до Державного бюджету не сплатив, у жодний спосіб не спростував факт невиконання ним припису №05/13-02-0095П від 27.05.2011 року в повному обсязі у встановлений строк або факт неможливості його виконання з поважних і об'єктивних причин, та на вимогу суду не надав будь-яких належних доказів, що підтверджували б цю обставину, а також документальних доказів, які підтверджують факт безпідставності вимог позивача саме до Одеського ОВК.

При цьому, судова колегія, як і суд 1-ї інстанції, не приймає до уваги посилання відповідача на те, що на даний час у них відсутня можливість виконати всі вимоги припису, оскільки відсутнє належне фінансування, оскільки будь-яких виключень з «Правил щодо експлуатації електроустановок» не передбачено.

Також, колегія суддів, вважає за необхідне зазначити, що відповідач, в даному випадку, був зобов'язаний завчасно подбати про організацію належного функціонування своїх електроустановок, але у встановлений у приписі строк не зробив цього у повному обсязі.

Окрім того, судова колегія також звертає увагу ще й на те, що жодних відомостей (доказів) щодо оскарження відповідачем спірного припису та постанови про застосування штрафу в судовому порядку і їх скасування в матеріалах справи не має, а тому, відповідно, останні є чинними та підлягають виконанню.

Таким чином, за вказаних обставин, висновки суду першої інстанції про необхідність задоволення позовних вимог є обґрунтованими.

До того ж, ще слід вказати, що згідно із приписами ст.ст.11,71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, у відповідності до ст.86 цього ж Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладене, судова колегія приходить до висновку, що суд першої інстанції порушень норм матеріального і процесуального права при вирішенні даної справи не допустив, вірно встановив фактичні обставини справи та надав їм належної правової оцінки. Наведені ж у апеляційній скарзі доводи, правильність висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на припущеннях та невірному трактуванні норм матеріального права.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.198 КАС України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.

Отже, за таких обставин, колегія суддів апеляційного суду, діючи виключно в межах доводів апеляційної скарги, відповідно до ст.200 КАС України, залишає цю апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржувану постанову окружного суду - без змін.

Керуючись ст.ст.195,197,198,200,205,206,254 КАС України, апеляційний суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Одеського обласного військового комісаріату - залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 19 березня 2013 року - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.

Головуючий: Ю.В. Осіпов

Судді: Ю.В. Яковлев

В.О. Скрипченко