27.03.2015
Справа № 744/287/15-а
провадження по справі № 2-а/744/8/2015
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 березня 2015 року м. Семенівка
Суддя Семенівського районного суду Чернігівської області Попович В.В. розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Семенівському районі Чернігівської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, мотивуючи слідуючими підставами. Маючи правовий статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, позивач зазначив, що має право на щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоровю, у розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком. Окрім того, він є непрацюючим пенсіонером і проживає на території, яка відноситься до зони посиленого радіологічного контролю.
Позивач у позові констатує вимоги ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», вимоги абзацу 8 п. 4 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 25.01.2012 року № 3-рн/2012 нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, якими регулюються бюджетні відносини, зокрема питання соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України, є складовою бюджетного законодавства відповідно до пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" від 16.01.2014 № 719-VII в редакції, яка діяла в період з 01 червня 2014 року по 02 серпня 2014 року не було встановлено, що норми і положення ст.ст.39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" від 31.07.2014 року № 1622-VII, який набув чинності з 03.08.2014 року, було внесено зміни до Прикінцевих положень Закону України "Про державний бюджет України на 2014 рік", де вказано, що норми і положення статей 39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
За таких обставин, дії відповідача щодо призначення та виплати додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю та підвищення пенсії за проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю, відповідно до ст.ст.39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у період з 01.06.2014 року по 02.08.2014 року є протиправними.
17 лютого 2015 року він звернувся з письмовою заявою до Пенсійного фонду України в Семенівському районі (далі ПФУ) з вимогою перерахувати йому пенсію, відповідно до ст. ст. 39, 51 України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». 25 лютого 2015 року він отримав письмову відповідь від Пенсійного фонду України в Семенівському районі, про те, що пенсія йому виплачується згідно чинного законодавства.
Фактично він дізнався про наявність відповідного порушення з дня отримання письмової відповіді з Пенсійного фонду України в Семенівському районі Чернігівської області, тобто з 25 лютого 2015 року.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви зясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Згідно з вимогами ч. ч. 1, 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду.
В звязку з цим, строки звернення до адміністративного суду необхідно обраховувати з дати, коли позивач повинен був дізнатись про порушення своїх прав та законних інтересів.
Крім того, практика Європейського суду з прав людини, яка відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» є джерелом права, також свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду за захистом порушених прав (наприклад, справа «Стаббіса та інші проти Великобританії» рішення від 22.10.1996р., «Девеер проти Бельгії» рішення від 27.02.1980 р.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 18, 99, 100 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-
У Х В А Л И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Семенівського районі Чернігівської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, залишити без розгляду.
Управлінню Державної казначейської служби України у Семенівському районі Чернігівської області повернути ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), паспорт серії НК № 381615, виданий Семенівським РВ УМВС України в Чернігівській області 07.07.1997 р. сплачений ним через відділення АТ «Ощадбанк» - на р/р 31213206700454, МФО 853592, банк отримувача ГУ ДКСУ в Чернігівській області, код отримувача 37972758, згідно квитанції № 73 від 24.03.2015 р. судовий збір в сумі 73 (сімдесят три) гривні 08 копійок.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Семенівський районний суд Чернігівської області.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом пяти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя: В.В.Попович