Ухвала суду № 43330114, 13.03.2015, Миколаївський районний суд Миколаївської області

Дата ухвалення
13.03.2015
Номер справи
480/410/15-ц
Номер документу
43330114
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 480/410/15-ц

У Х В А Л А

І м е н е м У к р а ї н и

про відмову у відкритті провадження у справі

13 березня 2015 року суддя Миколаївського районного суду Миколаївської області Карікова Л.В., розглянувши заяву Державного підприємства МВС України «Інформ-Ресурси» (32248749), в особі Миколаївської філії Державного підприємства Міністерства внутрішніх справ України «Інформ-Ресурси», заінтересовані особи: ОСОБА_1, Управління державної автомобільної інспекції УМВС України в Миколаївській області, Управління державної автомобільної інспекції УМВС України в Херсонській області про встановлення юридичного факту та визнання права на утилізацію,

ВСТАНОВИВ:

10 березня 2015 року заявник Державне підприємство МВС України «Інформ-Ресурси» (32248749), в особі Миколаївської філії Державного підприємства Міністерства внутрішніх справ України «Інформ-Ресурси», заінтересовані особи: ОСОБА_1, Управління державної автомобільної інспекції УМВС України в Миколаївській області, Управління державної автомобільної інспекції УМВС України в Херсонській області звернувся з заявою в Миколаївський районний суд Миколаївської області про встановлення юридичного факту та визнання права на утилізацію.

Заявник посилався на те, що 21.11.2008 року співробітниками Державної автомобільної інспекції відповідно до її завдань передбачених пунктами 37 та 38 статті 4 положення про Державну автомобільну інспекцію Міністерства Внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 квітня 1997 року № 341 та її прав передбачених пунктом 5, статті 5 зазначеного Положення, при перевірці транспортного засобу Фольцсваген (синього кольору, державний номер НОМЕР_1 номер кузову знищено) під керуванням ОСОБА_1, встановлені порушення «Правил дорожнього руху України», що полягало у наступному: всупереч пункту 2.1 Правил Дорожнього Руху водій зазначеного транспортного засобу мав підроблені документи на зазначений транспортний засіб; всупереч вимогам пункту 30.1 Правил дорожнього руху зазначений транспортний засіб не був зареєстрований у Державтоінспекції. Оскільки працівники ДАЇ діяли в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України, з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження надані, їхні дії є правомірними. У подальшому, у зв'язку з тим, що причину затримання не можна було усунути на місці її виявлення, та у відповідності до Порядку тимчасового затримання та зберігання транспортних засобів передбаченому Постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1102, а саме пунктів: 2 та 4 працівниками ДАІ було складено відповідний протокол. Фольцсваген (синього кольору, державний номер НОМЕР_1 номер кузову знищено) був доставлений у відповідності до Порядку затримання та зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках і стоянках на спеціальний майданчик за адресою: м. Первомайськ, вул. Київська 79Б.

Співробітниками Державної автомобільної інспекції відповідно до її завдань передбачених пунктами 37 та 38 статті 4 положення про Державну автомобільну інспекцію Міністерства Внутрішніх справ затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 квітня 1997 року № 341 та її прав передбачених пунктом 5, статті 5 зазначеного Положення, при перевірці транспортних засобів зазначених у додатку №1 до позовної заяви (141 одиниця) встановлені порушення «Правил дорожнього руху України», що полягало у наступному: всупереч пункту 2.1 Правил Дорожнього Руху водії зазначених транспортних засобів не мали документів на транспортні засоби та талонів; всупереч вимогам пункту 30.1 Правил дорожнього руху зазначені транспортні засоби не були зареєстровані у Державтоінспекції, у більшості транспортних засобів знищені ідентифікуючі номери. Оскільки працівники ДАЇ діяли в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України, з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження надані, їхні дії є правомірними. У подальшому, у зв'язку з тим, що причину затримання не можна було усунути на місці її виявлення, та у відповідності до Порядку тимчасового затримання та зберігання транспортних засобів передбаченому Постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1102, а саме пунктів: 2 та 4 працівниками ДАІ було складено відповідні протоколи. Транспортні засоби, зазначені у додатку №1 були доставлені у відповідності до Порядку затримання та зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках і стоянках на спеціальні майданчики МФ ДП МВС України "Інформ-Ресурси".

01.03.2012 року між Миколаївською філією Державного підприємства МВС України "Інформ-Ресурси" (далі - МФ ДП МВС України «Інформ-Ресурси») та Управлінням ДАІ УМВС України в Миколаївській області був укладений договір про співпрацю №16-03/12, згідно з яким МФ ДП МВС України "Інформ-Ресурси" надає платні послуги тимчасового відповідального зберігання транспортних засобів, затриманих та доставлених на спецмайданчик.

27.12.2013 року між Миколаївською філією Державного підприємства МВС України "Інформ-Ресурси" (далі - МФ ДП МВС України «Інформ-Ресурси») та Управлінням ДАІ УМВС України в Миколаївській області був укладений договір про співпрацю №01-05/13.

Плата за зберігання тимчасово затриманих транспортних засобів до 22.11.2013 року розраховувалася на підставі Тарифів, затверджених Директором МФ ДП МВС України «Інформ-Ресурси» та узгоджених директором Державного підприємства МВС України «Інформ-Ресурси», якими визначений розмір оплати за добове зберігання транспортного засобу в залежності від його категорії та тривалості зберігання. Після 22.11.2013 року плата за зберігання тимчасово затриманих транспортних засобів встановлена спільним наказом МВС, МЕРіТУ, МФУ № 967/1218/869 від 10.10.2013 року.

Станом на 27.01.2015 року заборгованість за зберігання транспортного засобу Фольцсваген (синього кольору, державний номер НОМЕР_1 номер кузову знищено) на спеціальному майданчику МФ ДП МВС України «Інформ-Ресурси», згідно доданого розрахунку, становить 23 348,00 грн.

Пунктами 1.8, 2.1, 2.2., 2.3.1 Статуту ДП МВС України «Інформ-Ресурси», затвердженого Міністром внутрішніх справ України 21 липня 2008 року, встановлено, що підприємство здійснює свою діяльність на госпрозрахунковій основі у порядку та на умовах встановлених чинним законодавством України та передбачених цим Статутом; воно є самостійним суб'єктом господарювання, який створено з метою задоволення потреб фізичних осіб у додаткових платних послугах, отримання прибутку та залучення коштів на підтримку належного рівня матеріально - технічного забезпечення органів внутрішніх справ; одним з основних напрямків його діяльності є організація та здійснення послуг невиробничого характеру.

ДП МВС України «Інформ-Ресурси» вправі створювати, за погодженням з органом управління майном (Міністерством внутрішніх справ України) філіали з правом відкриття поточних і розрахункових рахунків, затверджувати Положення про них (пункт 4.1.4 Статуту).

Пунктами 2.1, 2.2.8 Положення про Миколаївську філію ДП МВС України «Інформ-Ресурси», погодженого з начальником ДРЗ МВС України 17 грудня 2008 року, встановлено, що метою створення та діяльності Філії є забезпечення функцій підприємства, визначених його Статутом, ефективного використання державного майна та покрашення військового, матеріально-технічного, іншого ресурсного забезпечення органів і підрозділів Міністерства внутрішніх справ України, зокрема й шляхом надання різноманітних видів сервісних послуг на території України.

Обов'язок ДП МВС України «Інформ-Ресурси» у особі Миколаївської філії, як суб'єкта господарської діяльності по наданню фізичним особам платних послуг з доставляння тимчасово затриманого ДАІ транспортного засобу - на спеціальний майданчик та наданню фізичним особам платних послуг з тимчасового відповідального зберігання такого транспортного засобу встановлено пунктами 1.1 та 1.2 Договору про співпрацю від 27.12.2013 року №01-05/13, укладеного між ДП МВС України «Інформ-Ресурси» у особі Миколаївської філії і Управлінням державної автомобільної інспекції УМВС України в Миколаївській області.

Відповідно до ч. ч.З, 4 ст. 256-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, транспортний засіб може бути тимчасово затриманий на строк до вирішення справи про адміністративне правопорушення, але не більше трьох днів з моменту такого затримання.

Після закінчення триденного строку тимчасового затримання транспортного засобу особа має право звернутися за отриманням тимчасово затриманого транспортного засобу. Таке звернення особи є обов'язковим для його виконання незалежно від стадії вирішення справи про адміністративне правопорушення.

Ані власники транспортних засобів, ані водії - за поверненням транспортних засобів, які зберігаються на спеціальних майданчиках, не зверталися.

У відповідності до п. 12 Порядку тимчасового затримання та зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках і стоянках, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 року №1102 повернення тимчасово затриманого транспортного засобу, який зберігається на спеціальному майданчику чи стоянці, здійснюється за письмовим зверненням його власника за умови оплати ним витрат, пов'язаних з транспортуванням та зберіганням такого транспортного засобу.

12 липня 2014 року на території ДП МВС України «Інформ-Ресурси», яка знаходиться за адресою: Миколаївська область, Жовтневий район, с. Шевченкове, вул. Дорожна, 1-А, на підставі наказу від 04.06.2014р. відбулось засідання комісії щодо визначення стану та можливості подальшого зберігання транспортних засобів, які довготривалий час зберігалися на спеціальних майданчиках МФ ДП МВС України «Інформ-Ресурси» у Миколаївській та Херсонській областях.

Актом засідання комісії від 12 липня 2014 року прийнято рішення щодо неможливості подальшого належного зберігання та про звернення до суду з заявою про надання права МФ ДП МВС України «Інформ-Ресурси» на реалізацію залишків 627 транспортних засобів (додатки№1-10), у тому числі і транспортного засобу зацікавленої особи ОСОБА_1 на металобрухт. Отримані від реалізації грошові кошти вирішено направити на погашення кредиторської заборгованості за зберігання вказаних у додатках №1-10 транспортних засобів.

Серед транспортних засобів, які розглядались на засіданні комісії 12 липня 2014 року виявлено 141 одиниця техніки, які не мають ідентифікаційних номерів кузову, частина ідентифікаційних номерів знищена або транспортні засоби не зареєстровані в Державтоінспекції та їх власники невідомі.

Таким чином зазначене рухоме майно фактично існує та відсутнє будь-яка документація щодо нього та інформація про його власника. Тобто власник майна невідомий.

За умови того що власник зазначених транспортних невідомий, відсутні будь-які документальні відомості про технічний стан, відповідність вимогам стандартів щодо безпеки дорожнього руху, охорони зовнішнього середовища, вимог правил технічної експлуатації цих транспортних засобів то відповідно до пункту 31.3 Правил дорожнього руху експлуатація таких транспортних засобів за наявності зазначених обставин забороняється.

Заборгованість за зберігання транспортних засобів значно вище їх утилізаційної вартості.

Таким чином, з урахуванням того, що власники транспортних засобів, зазначених у додатку №1 до заяви невідомі, будь-який спір про право відсутній, обов'язок сплатити кошти за зберігання майна лягає на власника, а власник майна невідомий і в інший спосіб погасити заборгованість неможливо, існує заборгованість за транспортування та зберігання цього майна, утилізаційна вартість цього майна нижче за заборгованість за його транспортування та зберігання, якість майна не відповідає вимогам стандартів щодо безпеки дорожнього руху, охорони зовнішнього середовища, вимог правил технічної експлуатації, воно не пройшло відповідного випробування, та тому підлягає винятково утилізації, з урахуванням ступеню зносу та фактичного стану.

Посилаючись на вимоги ст. ст. 16, 22, 256, 259, 316, 319, 936, 945,954,946 Цивільного кодексу України, ст.ст. 10, 11, 57 - 61, 84, 88, 209, 212, 214 - 215, 256, 259 Цивільного процесуального кодексу України, Порядку тимчасового затримання та зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках і стоянках, затвердженого постановою КМУ від 17.12.2008 року №1102 заявник просив:

1.Встановити юридичний факт, що транспортний засіб Фольцсваген (синього кольору, державний номер НОМЕР_1 номер кузову знищено), затриманий та доставлений на спеціальний майданчик 21.11.2008року згідно протоколу №1016 є безхазяйним та надати право Миколаївській філії Державного підприємства МВС України «Інформ-Ресурси» утилізувати залишки транспортного засобу - Фольцсваген (синього кольору, державний номер НОМЕР_1 номер кузову знищено) шляхом реалізації на металобрухт. Отримані від реалізації грошові кошти перерахувати на розрахунковий рахунок підприємства для погашення кредиторської заборгованості за зберігання зазначеного транспортного засобу.

2. Встановити юридичний факт, що транспортні засоби, зазначені у додатку №1 до позовної заяви у кількості 141 одиниця є безхазяйними та надати право Миколаївській філії Державного підприємства МВС України «Інформ-Ресурси» утилізувати залишки транспортних засобів шляхом реалізації на металобрухт. Отримані від реалізації грошові кошти перерахувати на розрахунковий рахунок підприємства для погашення кредиторської заборгованості за зберігання зазначених транспортних засобів.

Вирішуючи питання про відкриття провадження по справі суд приходить до такого.

Відповідно до ч. 1 п. 5 ч. 2ст. 234 ЦПК Україниокреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

У п. 1постанови Пленуму Верховного суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»роз'яснено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, зокрема якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.

Крім того, згідно положень статті 257 ЦПК України із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення може звернутися лише фізична особа, а тому Державне підприємство МВС України «Інформ-Ресурси» (32248749) в особі Миколаївської філії Державного підприємства міністерства внутрішніх справ України «Інформ-Ресурси» не має повноважень для звернення із такою заявою в обраному заявником порядку в суд.

За загальним правилом кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання( частини1 статті 15 ЦК України).

Здійснюючи правосуддя , суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Системний аналіз зазначених норм свідчить про те, що заявник звернувся в суд із зазначеною вище заявою у спосіб, який не передбачений законом.

З врахуванням вищезазначеного суд приходить до висновку про відмову у відкритті провадження, оскільки заява не підлягає розгляду в судах в порядку цивільного судочинства в такому порядку.

Керуючись ст.ст. ч.2 п.1 ст. 122, 256- 259 ЦПК України, суддя, -

У Х В А Л И Л А:

Державному підприємству МВС України «Інформ-Ресурси» (32248749), в особі Миколаївської філії Державного підприємства Міністерства внутрішніх справ України «Інформ-Ресурси», заінтересовані особи: ОСОБА_1, Управління державної автомобільної інспекції УМВС України в Миколаївській області, Управління державної автомобільної інспекції УМВС України в Херсонській області про встановлення юридичного факту та визнання права на утилізацію - відмовити у відкритті провадження за його заявою, оскільки заява не підлягає розгляду в судах в порядку цивільного судочинства в такому порядку.

Зобов`язати фінансовитй орган УДК Миколаївського району Миколаївської області повернути Державному підприємству МВС України «Інформ-Ресурси» (32248749), в особі Миколаївської філії Державного підприємства Міністерства внутрішніх справ України «Інформ-Ресурси» суму судового збору в розмірі 243 грн. 60 коп., сплачену заявником при подачі заяви на рахунок № 31212206700230, код ЄДРПОУ 37992266, МФО 826013, код класифікації доходів 22030001.

На ухвалу може бути подана апеляційна скарга протягом п`яти днів з дня отримання копії даної ухвали до апеляційного суду Миколаївської області через Миколаївський районний суд Миколаївської області.

Суддя Л.В.Карікова

13.03.2015