П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18.03.2015 Справа №607/1735/15-а
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
в складі : головуючого Грицака Р.М. з участю секретаря Палашовської У.А. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі справу за адміністративним позовом Управління соціальної політики Тернопільської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів, -
ВСТАНОВИВ :
Позивач Управління соціальної політики Тернопільської міської ради звернулося до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів в сумі 1157,70 грн. В обґрунтування заявлених вимог вказує на те, що згідно заяви ОСОБА_2 від 24.03.2014 року, управлінням соціальної політики Тернопільської міської ради відповідачу була призначена і надана тимчасова державна допомога дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме за період з 01.03.2014 р. по 31.08.2014 р. - 385, 80 грн. щомісячно. 29.09.2014 року ОСОБА_2 звернулася для призначення допомоги на наступний період та долучила рішення Тернопільського міськрайонного суду від 08.05.2014 року №607/4881/14-ц про визнання її чоловіка ОСОБА_3 безвісно відсутнім. 03.10.2014 Управлінням соціальної політики Тернопільської міської ради встановлено, що ОСОБА_2 своєчасно не повідомила про факт визнання її чоловіка безвісно відсутнім внаслідок чого відповідачу було надміру нараховані кошти у вигляді державної соціальної допомоги в розмірі 1157,40 грн. Оскільки ОСОБА_2 добровільно кошти не повертає, просить стягнути з відповідача вищевказану суму коштів надмірно виплачених у вигляді державної соціальної допомоги.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав з підстав і мотивів викладених в позовній заяві та просить його задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 будучи належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи в судове засідання не з'явилась, не повідомивши суд про причини неявки. Приймаючи до уваги вимоги ст. 128 КАС України, суд вважає за можливе проводити розгляд справи у її відсутності.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази та обставини справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав:
24 березня 2014 року ОСОБА_2 (надалі - Відповідач) звернулася із заявою до Управління соціальної політики Тернопільської міської ради (надалі Управління) за призначенням їй державної соціальної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме.
Згідно заяви ОСОБА_2 від 24.03.2014 року, управлінням соціальної політики Тернопільської міської ради була призначена і надана тимчасова державна допомога дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме за період з 01.03.2014 р. по 31.08.2014 р. - 385, 80 грн. щомісячно, що підтверджується рішенням від 04.04.2014 року.
Порядок надання тимчасової державної допомоги дітям врегульовано Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку призначення і виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання яких невідоме з наступними змінами та доповненнями.
№ 189 від 22.02.2006 року» ( далі Постанова).
Відповідно до вказаної Постанови, тимчасова допомога призначається у разі коли рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується у зв'язку з ухиленням від сплати аліментів або відсутністю у боржника коштів та іншого майна, на які за законом може бути звернено стягнення. Тимчасова допомога призначається кожні шість місяців починаючи з місяця, в якому подані усі необхідні документи. Для
призначення допомоги на наступний шестимісячний строк одержувач подає лише заяву, в якій повідомляє про обставини, що можуть бути підставою для продовження виплати допомоги.
В заяві про призначення всіх видів соціальної допомоги відповідач ставила свій підпис під попередженнями про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та про повернення надміру нарахованих коштів у разі подання недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї та одночасно давала згоду на збір інформації про сім'ю та доходи, що необхідно для призначення соціальних допомог.
Згідно ст.13 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" зазначено, що контроль за правильністю надання державної соціальної допомоги та використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання державної соціальної допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, безпосередньо та через керівника та уповноважених ним осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.
Відповідно до п.1 "Положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора" затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2001 р. № 1098 із наступними змінами та доповненнями, головний державний соціальний інспектор та державний соціальний інспектор - посадові особи управління праці та соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, наділені повноваженнями із здійснення контролю за правильністю надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, державної допомоги сім'ям з дітьми, щомісячної грошової допомоги малозабезпеченій особі, яка проживає разом з інвалідом І чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним, субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - державна соціальна допомога), інших соціальних та компенсаційних виплат, цільовим використанням коштів державного бюджету, спрямованих на цю мету.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. № 250 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям" передбачено, що контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган праці та соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.
Нормами пп. 12 п.10 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку призначення і виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання яких невідоме» встановлено, що
виплата тимчасової допомоги припиняється у разі: смерті одного з батьків, зобов'язаного сплачувати аліменти, або визнання його в установленому порядку безвісти відсутнім чи оголошення померлим.
29.09.2014 року ОСОБА_2 звернулася для призначення допомоги на наступний період та долучила рішення Тернопільського міськрайонного суду від 08.05.2014 року №607/4881/14-ц про визнання її чоловіка ОСОБА_3 безвісно відсутнім.
03.10.2014 року Управління соціальної політики Тернопільської міської ради було встановлено, що ОСОБА_2 своєчасно не повідомила про факт визнання її чоловіка безвісно відсутнім внаслідок чого відповідачу було надміру нараховані кошти у вигляді державної соціальної допомоги в розмірі 1157,40 грн.
Відповідно до ст.7 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" зазначено, якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
Згідно п.12 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. № 250 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім"ям" у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
03.10.2014 року розпорядженням Управлінням соціальної політики Тернопільської відмовлено ОСОБА_2 в призначенні тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме згідно пп. 12 п.10 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку призначення і виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання яких невідоме» та був проведений перерахунок з 01.06.2014р. по 31.08.2014р. в розмірі - 1157,40грн.
Частиною 2 ст.22 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" встановлено, що суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з Законом.
Управлінням соціальної політики Тернопільської міської ради письмово повідомлено 08.10.2014 року, 16.11.2014 року відповідача про необхідність повернення надміру нарахованих бюджетних коштів за призначену допомогу, які залишилися без відповіді.
Згідно п.28 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. № 250 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям", якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Враховуючи вищезазначене суд вважає, що позов слід задовольнити та стягнути з ОСОБА_2 в користь Управління соціальної політики Тернопільської міської ради надміру нарахованої державної допомоги в сумі 1157,40 грн. на рахунок 35417018048689 в УДК м. Тернопіль, Тернопільської обл., МФО 838012 код ЄДРПОУ одержувача 03195636.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст.11, 70, 71, 76, 128, 159-163, 167, 185, 186 КАС України, керуючись Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", ст.ст.17, 104-107 Кодексу адміністративного судочинства України, Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. № 250 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім"ям", Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку призначення і виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання яких невідоме» № 189 від 22.02.2006 року», суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 в користь Управління соціальної політики Тернопільської міської ради надміру нарахованої державної допомоги в сумі 1157,40 грн. на рахунок 35417018048689 в УДК м. Тернопіль, Тернопільської обл., МФО 838012 код ЄДРПОУ одержувача 03195636.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддяР. М. Грицак