Дата документу 11.11.2014
Справа № 334/9393/14-а
Провадження № 2-а/334/284/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 листопада 2014 року Ленінський районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого: судді - Лисенко Л.І..,
при секретарі - Піка А.А..,
розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя про визнання протиправними та вчинення певних дій, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя про визнання протиправними та вчинення певних дій, зазначивши в позовній заяві, що він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Ленінському районі м,Запоріжжя та отримує пенсію як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії. Відповідно до ст.49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991р. пенсія особам віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюється у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Цим законом, а саме ч.4 ст.54 встановлено, що розмір пенсії для інвалідів щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: - по 1 групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком; по 11 групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком; по 111 групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком. Позивачу встановлена 1 група інвалідності, що підтверджується довідкою МСЕК та посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи і він має право на отримання пенсії у розмірі не нижче ніж 10 мінімальних пенсій за віком. Окрім цього, відповідно до ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до 1 категорії інвалідності призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 100 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
В силу ч.3 ст.67 цього закону у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії передбачений частиною 4 ст.54 цього закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Мінімальна пенсія за віком відповідно до ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, в свою чергу, визначається Законом України «Про державний бюджет України» на кожний рік окремо.
На даний час позивач отримує державну та додаткову пенсію не в розмірах, визначених Законом, а в значно меншому розмірі у зв'язку із чим, позивач звернувся до УПФУ в Ленінському районі м.Запоріжжя із заявою про проведення перерахунку основної та додаткової пенсії відповідно до положень закону. Листом від 18.09.2014р. у перерахунку пенсії йому було відмовлено на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011р. № 1210.
Статтею 22 Конституції України передбачено, що прийняття інших, або нових законів, або внесення змін до чинних законів, не допускає звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.
Згідно з положеннями частини четвертої ст.9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, Закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховної Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Крім того, Закон України «Про державний бюджет України на 2014 рік» не містив жодної норми, яка б обмежувала до серпня 2014 року пряме застосування Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тому, з 01 січня 2014 року підлягав застосуванню цей закон і відповідач повинен був самостійно зробити позивачу перерахунок та виплату недоплаченого розміру пенсії, але він цього не зробив.
Вказує на невідповідність розміру призначеної і виплачуваної основної і додаткової пенсії, установленим цим Законом, та на відмову УПФ привести її у відповідність з останнім. Просить суд поновити строк на звернення до суду з 01.01.2014р., визнати дії відповідача неправомірними і зобов'язати УПФ усунути зазначені порушення, провівши перерахунок державної пенсії та додаткової пенсії як інваліду 1 групи, у відповідності з вимогами, встановленими ст.50, ч.4 ст.54, ч.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.01.2014 року з розрахунку державної пенсії у розмірі десяти мінімальних пенсій за віком для непрацездатних громадян та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю з розрахунку 100 процентів мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком дорівнюючої прожитковому мінімуму, встановленому відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум», з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період.
Представник відповідача надав суду свої заперечення, в яких просить суд в задоволенні позову відмовити, зазначивши, що рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012р. № 3-рп/2012 у справі № 1-11/2012 за конституційним поданням правління Пенсійного фонду України встановлено, що на загальносуспільні потреби у сфері соціального захисту забезпечуються в рахунок коштів Державного бюджету України виходячи з фінансових можливостей держави, а засоби та механізм нарахування соціальних виплат повинні відповідати принципам пропорційності та справедливості. Повноваження Кабінету Міністрів України щодо встановлення порядку та розмірів соціальних виплат, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, закріплені Конституцією та не суперечать їй. Суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян повинні керуватися принципом законності, який передбачає застосування нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції та на виконання законів про державний бюджет України на відповідний рік. Згідно ст.63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. Відповідно до ЗУ "Про державний бюджет України на 2014р." (зі змінами) установлено, що у 2014 році норми і положення, зокрема статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014р. Кошти на виплату вказаних соціальних виплат враховані в Державному бюджеті України у розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Постановою КМУ від 23.11.2011р. (зі змінами, внесеними постановою КМУ № 112 від 25.03.2014р.) встановлено, що мінімальний розмір пенсії для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС по 1 групі інвалідності становить 180 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» інвалідам 1 групи з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, належить до категорії й, виплачується у розмірі 474,50 грн.; у разі коли розмір пенсійної виплати (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в інвалідів 1 групи - учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, 285 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, виплачується державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів. Пенсія позивачу нарахована та виплачується у встановлених законом розмірах. Просить в позові відмовити.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази в їх сукупності, суд вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 віднесений до 1-ї категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 та перебуває на обліку в УПФУ Ленінського р-ну м.Запоріжжя.
ОСОБА_1 є інвалідом 1 групи і віднесений до 1-ї категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується довідкою МСЕК та посвідченням особи, серії А № 009848, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи. Позивач перебуває на обліку в УПФУ в Ленінському районі м. Запоріжжя та отримує пенсію по інвалідності на підставі ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі ст. 50 цього ж Закону.
Пенсійна виплата позивача на теперішній час складає 2704,65 грн., яка складається з наступних виплат: 1708,2 грн. - основний розмір пенсії (949,00 грн. х 180%), 474,5 грн. - додаткова пенсія інвалідам 1 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, 521,95 грн. - щомісячна державна адресна допомога.
ОСОБА_1 звернувся із заявою до відповідача про перерахунок та виплату пенсії згідно ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Листом відповідача від 18.09.2014 року №307/П-1 йому було відмовлено в перерахунку пенсії.
Відповідно до статті 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Закон), пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до положень частини 1 статті 50 Закону інвалідам 1 групи, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 100 процентів мінімальної пенсії за віком.
Згідно ст. 53 Закону додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, та щомісячна компенсація сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи виплачуються повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Частинами 4 та 5 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», передбачено, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, по 1 групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком.
Положення п.28 розділу II Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №107-VI, яким були внесені зміни до ст.50 та ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» і які обмежували права інвалідів 1 групи, віднесених до категорії 1 потерпілих від Чорнобильської катастрофи щодо призначення щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 100 процентів мінімальної пенсії за віком та призначення державної пенсії інвалідам, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою по 1 групі інвалідності в розмірі не нижче 10 мінімальних пенсій за віком, Рішенням Конституційного суду України у справі №10-рп/2008 від 22.05.2008 року, визнано неконституційними. Відповідно до ч.2 ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їхні окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність із дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік», установлено, що у 2012 році норми і положення ст.ст. 50, 54 застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.
Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 1210 від 23.11.2011р. «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, де передбачено, що мінімальний розмір пенсії для інвалідів 1 групи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, з 01.01.2012 року становить - 180 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Пунктом 4 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» встановлено, що у 2013 році норми і положення, зокрема, статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.
Таким чином, у 2012-2013 роках виплати державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, здійснювалися відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
На даний час Закони України «Про державний бюджет України на 2011 рік», «Про державний бюджет України на 2012 рік» та «Про державний бюджет України на 2013 рік», які також обмежували права інвалідів 1 групи, віднесених до категорії 1 потерпілих від Чорнобильської катастрофи щодо призначення щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 100 процентів мінімальної пенсії за віком та призначення державної пенсії інвалідам, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою по 1 групі інвалідності в розмірі не нижче 10 мінімальних пенсій за віком, - втратили чинність.
Законом України «Про Державний бюджет на 2014 рік» від 16 січня 2014 року №719-VII, що набрав чинності з 1 січня 2014 року (п.1 Прикінцевих положень Закону) такі обмеження не встановлені.
Таким чином, починаючи з 1 січня 2014 року є чинними і підлягають застосуванню ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції, відповідно до якої державна пенсія для інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою по1 групі інвалідності не може бути нижчою 10 мінімальних пенсій за віком, та ст. 50 цього Закону України, в редакції, відповідно до якої інвалідам 1 групи, віднесеним до категорії 1 потерпілих від Чорнобильської катастрофи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 100 процентів мінімальної пенсії за віком.
Всупереч цьому, розрахунок основної та додаткової пенсії позивачу з 01.01.2014р. здійснено, виходячи із встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмірів.
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 31 липня 2014 року № 1622-VII, який набув чинності 3 серпня 2014 року доповнено Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 16 січня 2014 року №719-VII пунктом 6-7 та за яким установлено, що у 2014 році норми і положення ст.ст. 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
З аналізу вказаних норм вбачається, що визначення порядку та розмірів виплат зазначеним категоріям громадян з 03.08.2014 року делеговано Кабінету Міністрів України.
Оскільки з 1 січня 2014 року по 2 серпня 2014 року, тобто до набрання чинності Законом України від 31 липня 2014 року №1622-VII «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік», положеннями Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» не було передбачено обмежень щодо застосування статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами відповідач був зобов'язаний у період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року виплачувати позивачу основну та додаткову пенсію у розмірах, встановлених ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210.
Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку про необхідність задовольнити позовні вимоги, визнавши протиправними дії відповідача і зобов'язавши управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя провести нарахування та виплату основної та додаткової пенсії позивачу, виходячи з їх розмірів, встановлених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за період з 01.01.2014р. по 02.08.2014р.
Керуючись ст.ст.11, 12, 17-19, 71, 159-163, 186 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя про визнання протиправними дій, зобов'язання провести перерахунок пенсії - задовольнити .
Визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя щодо нарахування та виплати ОСОБА_1, як особі, постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесеній до категорії 1, інваліду 1 групи, з 01.01.2014 року по 02 серпня 2014 року державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, всупереч положень ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1, як особі, постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесеній до категорії 1, інваліду 1групи, з 01.01.2014 року по 02 серпня 2014 року державну пенсію на підставі ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в обсязі не нижче 10 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в обсязі 100% розміру мінімальної пенсії за віком, за відрахуванням фактично отриманих сум.
Згідно ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України постанову суду в частині стягнення грошового утримання за один місяць допустити до негайного виконання.
Постанова може були оскаржена до Апеляційного адміністративного суду Дніпропетровської області через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: Лисенко Л. І.