Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
18 березня 2015 р. Справа № 820/20217/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Мельникова Р.В.,
за участю секретаря судового засідання Чиркіної А.А.,
за участю представника позивача Карамишева Л.Є.,
за участю відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення допомоги по безробіттю, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_2, в якому просить суд з урахуванням уточнень стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1, на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 3389 грн. 93 коп..
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_2 зареєстрований в Харківському міському центру зайнятості. Відповідно до наказу від 08.01.2014 року відповідачу наданий статус безробітного з призначенням допомоги по безробіттю. Відповідно до п. 5 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, наказом Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року № 60/62, проведена перевірка обґрунтованості виплат матеріального забезпечення ОСОБА_2, якою встановлено, що в період перебування на обліку в центрі зайнятості, відповідач приховав факт перебування в цивільно-правових відносинах з ТОВ "Охоронне Агентство "Атлант" відповідно до договорів про надання послуг та отримував дохід. Таким чином відповідач відносився до категорії зайнятого населення, в результаті чого комісією зроблено висновок про те, що кошти, виплачені службою зайнятості ОСОБА_2 у сумі 3389 грн. 93 коп. підлягають поверненню.
У судовому засіданні представник позивача уточнив позовні вимоги шляхом зменшення суми позову та просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі та стягнути суму боргу у розмірі 3389,93 грн..
Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги визнав в повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав та мотивів.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 08 січня 2014 року звернувся до Харківського міського центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні, де був зареєстрований як такий, що шукає роботу з відкриттям персональної картки № 203914010800048 (а.с. 12-13).
У заяві про надання статусу безробітного від 08 січня 2014 року відповідач зазначив, що у зв'язку з відсутністю роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, у тому числі не забезпечує себе роботою самостійно.
Відповідно до витягу із наказів ПК№ 203914010800048, наказом директора Харківського міського центру зайнятості від 08.01.2014 року №НТ140108 ОСОБА_2 надано статус безробітного, а також призначено допомогу по безробіттю та призначено її виплату строком на 360 календарних днів з 15.01.2014 року по 13.09.2014 року (а.с. 5).
Відповідно до Порядку розслідування страхових випадків та виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики № 60/62 від 13.02.2009 року, Постанови правління Пенсійного Фонду України 13.02.2009 року № 7-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.03.2009 року за № 232/16248, розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час реєстрації та протягом перебування на обліку як безробітної.
Згідно п. 5 Порядку 60/62, Харківським міським центром зайнятості проведено перевірка обґрунтованості виплат матеріального забезпечення ОСОБА_2
Так, за результатами перевірки встановлено, що під час перебування на обліку як безробітній у Харківському міському центрі зайнятості, відповідач знаходився в відносинах цивільно-правового характеру з ТОВ "Охоронне Агентство "Атлант", згідно до договорів про надання послуг № 34 від 11.03.2014 року, № 60 від 02.04.2014 року, № 81 від 02.05.2014 року, № 101 від 01.06.2014 року та отримував дохід (а.с. 9-10).
За наслідками зазначеної перевірки, позивачем складено Акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення № 1626-МД від 29.10.2014 року, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та Закону України "Про зайнятість населення" (а.с.8).
За визначенням статті 1 Закону України "Про зайнятість населення", безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи; зайнятість - не заборонена законодавством діяльність осіб, пов'язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі, а також діяльність членів однієї сім'ї, які здійснюють господарську діяльність або працюють у суб'єктів господарювання, заснованих на їх власності, у тому числі безоплатно.
Частиною 1 ст. 4 Закону України "Про зайнятість населення" передбачено, що до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.
Виходячи з встановлених обставин справи, ОСОБА_2 відносився до зайнятого населення та не мав підстав для набуття статусу безробітного.
Відповідно до ч.ч.2, 3 ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п.7 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом.
Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.
З матеріалів справи вбачається, що директором Харківського міського центру зайнятості прийнято наказ від 31.10.2014 року № 1689 "Про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_2." у розмірі 5739 грн. 93 коп. за період з 11.03.2014 року по 13.09.2014 року (а.с. 7).
Так, листом-претензією від 31.10.2014 року відповідачу повідомлялось про необхідність повернення коштів у вказаній сумі (а.с. 6).
Відповідно до довідки Харківського міського центру зайнятості, відповідач частково повернув на рахунок ХМЦЗ кошти, які виплачені йому як допомога по безробіттю, а саме 14.11.2014 року у сумі 1850,00 грн., 17.12.2014 року у сумі 300,00 грн., 26.01.2015 року у сумі 100,00 грн. та 24.02.2015 року у сумі 100,00 грн. Відтак, за відповідачем рахується залишок не сплаченої заборгованості на час розгляду справи у розмірі 3389,93 грн..
Суд зазначає, що згідно з ч.3 ст.112 КАС України, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
Частиною 1 ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Враховуючи викладене, суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, позовні вимоги про стягнення з відповідача отриманої допомоги по безробіттю в сумі 3389 грн. 93 коп..
Керуючись ст.ст. 2, 11, 71, 86, 159-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення допомоги по безробіттю - задовольнити у повному обсязі - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості (61013, м. Харків, вул. Шевченка, 137-а, код ЄДРПОУ 36224721) незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 3389 (три тисячі триста вісімдесят дев'ять) гривень 93 коп..
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 23 березня 2015 року.
Суддя Мельников Р.В.